نیم نگاهی به گذشته

نشانه های رسیدن به بلوغ در پسران و دختران

نشانه های رسیدن به بلوغ در پسران و دختران

نشانه های رسیدن به بلوغ

بلوغ یکی از مهترین مراحل زندگی هر فرد است که نشانه های رسیدن به بلوغ در پسران و دختران متفاوت است. در اینجا تغییرات آلت تناسلی پسران در دوران بلوغ و همچنین تغییرات آلت تناسلی دختران در دوران بلوغ را بیان خواهیم کرد. در هنگام رسیدن به بلوغ ، بدن شما تغییرات زیادی خواهد داشت و شما متوجه خواهید شد که حالات و رفتار شما نیز تغییر کرده است. از زمانی که به سن بلوغ می رسید، اولین نشانه آن رشد موهای بدن است.

 

مهمترین نشانه رسیدن به بلوغ

زمانی که بدن شما شروع به رشد و تغییر می‌کند ، نشان می‌دهد که شما کم‌کم برگسال شده اید. این تغییرات بسیار عادی هستند و با تولید هورمون‌های خاص در دختران و پسران آغاز می‌شوند. همچنین تغییرات فیزیکی در دوران بلوغ منجر به احساسات جنسی می شود.

نشانه های رسیدن به بلوغ در پسران و دختران

زمان رسیدن به بلوغ در پسران و دختران

سن بلوغ در هر شخصی متفاوت است پس اگر بدن شما زودتر یا دیرتر از دوستانتان به بلوغ می رسد، نگران نباشید. برای دختران، بلوغ اغلب بین ۹ تا ۱۵ سالگی اتفاق می‌افتد. پسران معمولا بین ۱۱ تا ۱۶ سالگی به بلوغ خواهند رسید.

به یاد داشته باشید که تغییرات در طول زمان اتفاق خواهند افتاد. بدن هرکسی با دیگری متفاوت است بنابراین برخی از پسران در دوران بلوغ به سرعت رشد می‌کنند و برخی دیگر آهسته‌تر رشد می‌کنند. نشانه های رسیدن به بلوغ در پسران و دختران با یکدیگر فرق دارد.

 

نشانه های رسیدن به بلوغ در دختران

یکی از تغییرات فیزیکی اصلی بلوغ، رشد اندام های جنسی دختران است – که برای داشتن رابطه جنسی و بچه دار شدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. دانستنی هایی درباره شروع بلوغ در دختران را اینجا بخوانید. در طی دوران بلوغ آلت تناسلی دختران تغییر خواهد کرد و شروع به تولید یک مایع روشن یا شیری رنگ می‌کند. ممکن است در ابتدا عجیب به نظر برسد اما نشانه مثبتی است چون به سالم نگه داشتن مهبل کمک می‌کند. در دوران بلوغ، واژن شما تغییر می کند و شروع به تولید مایع روشن یا شیری به نام تخلیه می کند. این ممکن است در ابتدا عجیب و غریب به نظر می رسد، اما آن را یک نشانه مثبت است که کمک می کند تا نگه داشتن مهبل (واژن) سالم شما.

 

نشانه های اصلی رسیدن به بلوغ در دختران

به خاطر داشته باشید که تغییرات در طول زمان اتفاق می افتد بدن هر کس متفاوت است بنابراین برخی افراد به سرعت رشد می کنند و دیگران به آرامی می روند. اولین علائم بلوغ نیز ممکن است متفاوت از دوستان شما باشد.

 

نوک سینه دختران در دوران بلوغ پر می‌شوند. با این حال، سینه‌ها به انواعی از شکل‌ها و اندازه‌ها رشد می‌کنند. این برای یک پستان طبیعی است که سریع‌تر از دیگری رشد کند. معمولا سینه‌ها حتی وقتی که به رشد کامل می‌رسند اغلب در شکل و اندازه، کمی ناصاف هستند.

 

پریود نشانه رسیدن به بلوغ در دختران

یکی از بزرگترین تغییرات رسیدن به بلوغ در دختران شروع دوره عادت ماهیانه است. در حالی که میانگین سن برای شروع پریود شدن ها 12 سال است، بسیاری از دختران آن را زودتر تجربه می کنند.

پریود دختر نشان می دهند که بدن شما اکنون می تواند بچه دار شود و یک کودک داشته باشد. هر ماه یکی از تخمدانها یک تخمک را آزاد می کند که توسط یک اسپرم پسرانه برای ایجاد بارداری آماده است. اگر تخمک بارور نباشد، شما در پایان دوره تخمک گذاری پریود می شوید. پریود در دختران معمولا بین 3 تا 5 روز طول می کشد. دختران معمولا از پارچه، حوله یا نوار بداشتی برای جذب خون و محافظت از لباس استفاده می کنند.

 

تغییرات بدن هنگام رسیدن به بلوغ در دختران

موی زیر بغل و موی ناحیه واژن دختران در دوران بلوغ رشد می کند. موهای پای شما ممکن است ضخیم تر و تیره تر شود.
باسن دختران در دوران بلوغ بزرگ می شود تا بتواند جنین را در دوران بارداری در خود جای دهد.
بسیاری از دختران سینه هایشان رشد می کند.
بیشتر عرق می کنید و باید از اسپری یا عطر استفاده کنید

 

نشانه های رسیدن به بلوغ در پسران

نشانه های رسیدن به بلوغ در پسران با دختران بسیار فرق دارد و یک پسر در دوران بلوغ آلت تناسلی اش ضخیم تر و بلندتر می شود، و بیضه هایش رو به پایین می روند. گاهی اوقات یک بیضه سریعتر از دیگری رشد می کند و طبیعی است که یکی از آن ها پایین تر از دیگری بماند.

 

در هنگام رسیدن به بلوغ در پسران آلت تناسلی شان در مواجهه با تحریک جنسی واکنش نشان می دهد و بزرگ می شود راست شدن آلت پسران یکی از نشانه های رسیدن به بلوغ در پسران است و بافت اسفنجی در داخل آلت تناسلی شما پر از خون می شود – این به دلیل پیام هایی است که از مغز شما (از بوی، لمس، دید و یا صدا) ایجاد می شود و به آلت فرمان می دهد رشد طولی آلت تناسلی و بزرگ شدن بیضه ها در سن بلوغ رخ می دهد.

 

شما همچنین ممکن است زمانی که در خواب هستید به انزال برسید. در هنگام انزال بدن شما مقداری اسپرم (اسپرم و مایعات دیگر) از طریق آلت تناسلی از بدن تان خارج می کند.

نشانه های رسیدن به بلوغ در پسران و دختران

تغییرات بدن هنگام رسیدن به بلوغ در پسران

رشد موهای زائد در ناحیه آلت تناسلی و زیر شکم
رشد موهای صورت و بدن
کلفت شدن صدا و تن صدا
طبیعی است که احساس عرق بیشتری در هنگام رسیدن به بلوغ داشته باشید.

 

شما ممکن است فکر کنید که دوجنسه هستید – در جایی که شما یک آلت تناسلی دخترانه دارید، اما مانند یک پسر هستید، این به دلیل دوجنسه بودن است. یا ممکن است احساس کنید که شما در محدوده ی انحصاری نر و ماده (غیر باینری) قرار ندارید. یا ممکن است فکر کنید که شما “دوجنسه” هستید – جایی که اندام های جنسی شما خصوصیات مردانه یا زنانه را نداشته باشند.

 

احساسات رسیدن به بلوغ در پسران

کاملا طبیعی است که در دوران بلوغ بیشتر در مورد جنس مخالف فکر کنید و بیشتر پسران و دختران نیز بدنشان را کشف و لمس می کنند. این استمناء نامیده می شود. استمناء زمانی است که شما با بدن خود و آلت تناسلی تان بازی می کنید تا ارضا شوید.

برخی افراد در دوران بلوغ جذب جنس مخالف می شوند و برخی دیگر ممکن است به هیچ دختر یا پسری فکر نکنند این کاملا طبیعی است و شما نباید در مورد آن نگران باشید. برخی از افراد هنگامی که بسیار جوان هستند، در دوران بلوغ یا هنگامی که بسیار جوان هستند، جنسیت خود را کشف می کنند. این نیز خوب است.

 

 

احساسات رسیدن به بلوغ در دختران

به یاد داشته باشید که رابطه جنسی باید همیشه با رضایت شما باشد و هرگز نباید فشار به انجام کاری که نمی خواهید انجام دهید. همچنین اگر کسی دیگر احساس راحتی نکنید، به هر کسی که بخواهید از او بپرسید.

با دانش درست می توانید سالم بمانید و انتخاب های مناسب را برای شما انجام دهید. این می تواند هیجان انگیز شروع به ایجاد احساسات و احساسات جدید، اما گاهی اوقات می تواند افکار و احساسات غم انگیز نیز باشد.

 

بیشتر بخوانید:

بلوغ جنسی دختران با برگزاری مراسم خاص

بلوغ زودرس در کودکان به چه دلیل اتفاق می افتد؟

مرجع پاسخگویی به سوالات بلوغ فرزند نوجوان شما

 

اگر شما نوسانات خلق و خو و یا احساس تهاجمی یا افسردگی را تجربه می کنید، اغلب به صحبت کردن با کسی که به شما اعتماد می کنید، مانند یک دوست یا پدرد و مادر کمک می کند. اگر احساس می کنید نیاز به حمایت بیشتر دارید، ممکن است به تماس با یک متخصص مراقبت های بهداشتی یا روانشناس کمک کننده باشد.

جدیدترین مطالب