لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

راههای جلوگیری از گشاد شدن واژن

راههای جلوگیری از گشاد شدن واژن

راههای جلوگیری از گشاد شدن واژن

گشاد شدن واژن زنان و گشادی واژن زنان علت های متفاوتی می تواند داشته باشد. اگر می خواهید واژن زن تنگ باشد باید با راههای جلوگیری از گشاد شدن واژن آشنا باشید. بسیاری از خانمها در زایمان طبیعی گشاد شدن واژن را تجربه می کنند اما راهکارهایی برای درمان گشاد شدن واژن وجود دارد که در ادامه این پست سماتک بیان خواهد شد.

 

طبق تصویر زیر واژن یک لوله ی عضلانی است که دارای چین هایی در داخل خود می باشد. این چین ها “روگا” نام دارند و در حالت عادی دیواره های واژن روی هم خوابیده و حفره واژن بسته است (به شکل لوله ی تو خالی نمی ماند).بلکه دیواره هایش روی هم می خوابند.در مواقع لازم مثل نزدیکی کردن و معاینه کردن این دیواره ها از هم فاصله می گیرند و در صورت لزوم چین ها هم موقتا باز می شوند.بعد از اتمام کار دوباره چین ایجاد شده و دیواره های واژن روی هم می خوابند.

 

اینجا میتونم واژن رو به بلوز یقه اسکی تشبیه کنم. شما تا زمانی که یقه اسکی را سرتان نکردید دیواره های یقه روی هم خوابده و در واقع حفره و سوراخ واقعی به اندازه ی سر شما وجود ندارد! اما همینکه از روی سرتان آن را عبور می دهید با باز شدن چین هایش قطرش افزایش یافته و پس از در آوردن مجددا بر میگردد به حالت اول. پس واژن یک حفره ی دایمی (مثلا مثل سوراخ بینی یا گوش) نیست ! در حالت عادی حالت بسته و شیار دارد.

 

گشاد شدن واژن در زایمان طبیعی :

طی بارداری هورمونهایی ترشح میشن که بافتهای لگن (اعم از استخوانها و مفاصل و بافتهای نرم مثل واژن ) رو نرم کرده و حالت کشسان بهش میدن. این حالت کشسانی در واژن در اواخر بارداری به اوج خودش میرسه. و باعث میشه واژن بطور موقت قابلیت عبور جنین رو داشته باشه. بعدا که هورمونها کم کم بعد زایمان برگشتند، واژن هم کم کم سفتی سابق ش رو پیدا میکنه.

 

گشاد شدن واژن چیست ؟

خب گفتم که واژن یک لوله عضلانی است که اطرافش با بافت همبند پر شده است. اگر به دلایلی این بافت همبند یا عضله شل شود حالتی که ایجاد می شود، حس باز بودن (بطور عامیانه گشاد شدن واژن) می باشد که گاها برای فرد ناخوشایند است.

 

عوامل گشاد شدن واژن

عواملی که باعث شلی عضله واژن و بافت همبند آن می شود را در اینجا نام می برم :

 

گشاد شدن واژن و افزایش سن:

همان طور که اینجا گفته بودم، عضلات همه جای بدن با افزایش سن حالت شل و افتاده پیدا می کنند.مثل گردن ، بازو ،شکم و … واژن هم عضله ای ست که با افزایش سن ممکن است تون عضلانی اش کمتر شده و دچار افتادگی و کاهش کلاژن شود.

 

به علاوه بافت همبند اطراف ش نیز با روند افزایش سن شل می شود. مخصوصا که واژن تحت تاثیر هورمونهای زنانه (استروژن) جوان و مرطوب می ماند. وقتی فرد یائسه می شود و این هورمونها به شدت کم می شوند در نتیجه واژن نیز سست و شکننده می شود.

 

گشاد شدن واژن به دلیل ژنتیک و وراثت:

دومین دلیل شلی و کم بودن تون عضلانی واژن و بافت همبند اطرافش ژنتیک است. حتما دیده اید که برخی افراد دارای پوست و گوشت سفتی هستند! خب بالعکس افرادی هم هستند که بطور مادرزادی عضلات و بافت همبند شل تری دارند. پس جنس خود فرد نیز در این مساله دخالت دارد.

 

گشاد شدن واژن با تغذیه نامناسب :

با تغذیه نامناسب عضلات بدن می تواند تحلیل رفته و دچار ضعف شود. با تغذیه نا مناسب و سبک زندگی غلط یبوستهای مکرر ایجادشده و با زور زدن به شلی کف لگن کمک می کنید. سبک زندگی و بی تحرکی نیز یکی از ولایل این موضوع می باشد. شخصی که ورزشکار است اندام سفت دارد. شخص بی تحرک نیز اندام ش شل است(معمولا). خب اگر تمرینات کیگل برای واژن انجام نشود نباید انتظار سفتی ( و حس تنگی) از آن را داشت.

 

گشاد شدن واژن بارداری های پشت سرهم:

بدلیل اینکه خود بارداری با هورمونهایش کف لگن رو شل و ریلکس میکنه و رحم یک بار سنگین روی عضلات کف لگن بوده و عضلات رو شل و افتاده میکنه .خصوصا در دو و چند قلویی ها. و مخصوصا اگر بارداری ها پی در پی باشند.

 

زایمان های متعدد واژینال: زایمان های متعدد واژینال یکی از دلایل شل شدن واژن و گشاد شدن واژن می باشد که در صورت رعایت نکردن یکسری اصول رخ داده و می تواند باعث نارضایتی شود.

 

باورهای غلط راجع به گشاد شدن واژن :

هر کسی درد پریودش بیشتر است، واژن ش تنگ تر است !!
شروع رابطه جنسی(SEX) واژینال آن را گشاد می کند!
زایمان طبیعی همیشه عامل اصلی گشاد شدن واژن است !
خروج هوا یا حباب از واژن همیشه نشانه ی گشادی آن است !
  گشاد شدن واژن باعث عفونتهای مکرر می شود. اگر آن را تنگ کنم در کاهش عفونتها موثر خواهد بود!

 

وقتی از فرد مراجعه کننده سوال میکنم چرا فکر می کنی به این مساله (گشاد شدن واژن) دچار شده ای یکی از این چند جمله را می شنوم :

 

– همسرم اظهار میکند حین رابطه حس میکنم واژن تون ندارد و شل است. خودم هم چیزی احساس نمی کنم.

 

پاسخ من به این فرد: اولا شما نباید حین دخول مثل یک عروسک بی جان بخوابی و همسرت فاعلانه دخول کند! بلکه اکتیو بودن شما حین سکس(که بطور غیر ارادی باعث سفت و شل شدن متناوب واژن می شود) باعث می شود واژن شما کل آلت را در بر گرفته و با حرکات منظم شما همسرتان هم احساس خوبی داشته باشد. در واقع خودت واژنت را شل گرفته ای و حس گشاد شدن واژن به همسرت دست می دهد!

 

– آخه عفونتهای مکرر می گیرم. حس میکنم علت ش باز بودن واژن ام هست! اگر واژنم را تنگ کنم عفونتهام قطع میشه !

 

دوستان عزیز عفونت به تنها چیزی که ارتباط ندارد، سایز واژن و تون عضلانی آن است !

 

– آخه حین رابطه ورود و خروج هوا رو احساس می کنم. اگر واژن تنگ بود این حالت ایجاد نمی شد !

 

پاسخ من به شما این است که برخی پوزیشن ها (خصوصا پوزیشنی شبیه سجده) این ورود و خروج هوا را ایجاد می کنند و این مسال در آن پوزیشن ها طبیعی است و ارتباطی به سایز واژن و …ندارد.

 

– چون من حین رابطه بسیاااار ترشح دارم و واژنم بیش از حد لیز است و ورود و خروج آلت بدون هیچ مقاومتی انجام می شود! من احساس می کنم اگر واژنم تنگ بود باید دخول به سختی و با مقاومت انجام می شد .

 

در پاسخ به این دوست عزیز هم میگم ترشحات واژن و غدد اطرافش + ترشحات پیشاب همسر شما کلا به این هدف هستند که واژن را مرطوب و لیز کرده که دخول به آسانی انجام شود! اگر شما از نظر جنسی آماده نشده باشید، خب دخول کمی با سختی انجام خواهد شد!

 

علائم گشاد شدن واژن

– احساس ذهنی خود فرد یا همسرش (که در درجه اول باید سکس را آموزش داد. نه جراحی)

 

– بی اختیاری ادرار حین خنده، عطسه یا سرفه ( که توسط پزشک چک و افتادگی و شلی لگن تایید شود)

 

اگر این مساله برای شما مهم شده و به نوعی تصمیم به ایجاد تغییر گرفته اید می توانید درمانهای پزشکی برای این مساله را انجام دهید.

 

اما قبل از آن، شدیدا توصیه میکنم، در هر سنی که هستید اول دوره های آموزش جنسی و سکس خوب را بگذرانید تا بر عملکرد جنسی واقف شده و رفتار جنسی خوب را بلد باشید.

 

درمان های پزشکی موثر برای گشاد شدن واژن شامل موارد زیر است که در مطلبی جدا گانه به تفکیک توضیح خواهم داد :

 

تقویت عضلات کف لگن با تمرین کیگل (اینجا توضیح داده ام)
کار کردن با وسایل داخل واژنی (بوژی – مخروط و …)
لیزر مونالیزا

 

جراحی گشاد شدن واژن و تنگ کردن واژن

در نهایت به همه خانمهایی که دارای تصور نا صحیح از گشاد شدن واژن دارند توصیه ای دارم :

 

سکس و لذت جنسی بسته به درجه تنگی واژن (Vaginal stenosis)نمی باشد. سکس مثل یک ماشین 5 دنده می باشد. از نگاه خوب، کلام زیبا، رفتار جنسی حرفه ای شروع و ادامه یافته و با دخول به اتمام می رسد ! “رفتار جنسی” مهم ترین عامل رضایت همسر از شماست. نه صرفا سایز واژن (که دنده ی آخر سکس را شامل می شود). پس اعتماد به نفس داشته باشید و کل زندگی را بسته به سایز یک حفره ندانید. رفتار و هوش و درایت شماست که همسرتان را شیفته نگه می دارد.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب