قاصدک

الفبا

قاصدک

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

5 بيماري مقاربتي به دلیل رابطه جنسي نامشروع

5 بيماري مقاربتي به دلیل رابطه جنسي نامشروع

5 بيماري مقاربتي به دلیل رابطه جنسي نامشروع

بيماري هاي مقاربتي به دلایل رابطه جنسي محافظت نشده و رابطه جنسي نامشروع انتقال پیدا می کند. وقتی فرد یک شریک جنسي داشته باشد به بيماري مقاربتي مختلف مبتلا نخواهد شد اما افزایش شرکای جنسي باعث افزایش بيماري هاي مقاربتي خواهد شد.

 

با جلو افتادن بلوغ جنسي در دختران و پسران و از طرف ديگر فقر مذهبي و اعتقادي ميان دسته اي از جوانان، موجب شده است كه جوانان- حتي از روي كنجكاوي- وارد رابطه جنسي نامشروع شده و از اين مساله غافلند كه ممكن است يك بار درگير شدن در اين نوع روابط، صدمات گاه جبران ناپذيري به آنها وارد سازد.

 

بيماري هاي مقاربتي جز آن دسته مشكلاتي است كه از طريق رابطه جنسي نامشروع بين افراد منتشر شده و ثروتمند و فقير نمي شناسد. توجه داشته باشيد كه منظور ما از اين دسته بيماريها تنها ايدز نيست بلكه بيماريهاي مقاربتي طيف وسيعي از بيماري ها و مشكلات از جمله هپاتيت، سوزاك، تبخال تناسلي و… را شامل مي شود.

 

متاسفانه اين بيماريها ميان جوانان شيوع بسياري پيدا كرده و علت اين مساله هم همان ريسك پذيري بالاي آنهاست. لذا در اين يادداشت سعي خواهد شد تا راههاي پيشگيري از اين مشكلات آموخته شود:

 

بيماري هاي مقاربتي چگونه منتقل مي شود؟

يكي از دلايلي كه جوانان را مبتلا به بيماريهاي مقاربتي مي سازد اين است كه آنها تصور مي كنند اين دسته از بيماري ها تنها از طريق يك رابطه جنسي كامل منتقل مي شود در حالي كه اين باور غلط است. برخي از اين بيماريها مانند هرپس يا تبخال تناسلي تنها از طريق تماس پوستي با مناطق آلوده نيز انتقال يافته و فرد را مبتلا مي سازد.

 

نكته ديگر در مورد اين بيماريها اين است كه جوان ممكن است مبتلايان به اين بيماري از مشكل خود هيچ اطلاعي نداشته باشند. چرا كه برخي از اين بيماري ها داراي دوره نهفتگي بسيار طولاني بوده و گاه مشاهده مي شود كه فردي سالها مبتلا به اين بيماري است و خود اطلاعي ندارد و زماني از ابتلا خود مطلع مي شود كه صاحب فرزندي معلول گشته و و پزشك تشخيص مي دهد كه اين معلوليت ناشي از اين دسته بيماري هاست.

 

بيماري‌ مقاربتي چيست؟

در ادامه برخي از اين بيماري ها رابطه جنسي نامشروع معرفي مي گردد:

 

1. كلميديا:

از انواع بيماري هاي مقاربتي است كه عامل انتقال آن نوعي باكتري است و اين بيماري خود را به صورت عفونت ادراري(در مردان) و يا احساس درد شديد(در زنان) نشان مي دهد. رابطه جنسي نامشروع از بين نوجواناني كه وارد رفتارهاي پر خطر جنسي مي شوند يك درصد آنان مبتلا به اين بيماري مي شوند و اگر درمان نشوند تبديل به مشكلي مساله ساز مي گردد.

 

2. تبخال تناسلي:

از انواع ديگر بيماري هاي مقاربتي است كه به صورت خراش يا جوش خود را نشان مي دهد. به طور متوسط از هر 35 جواني كه داراي رفتارهاي پرخطر جنسي هستند، 1 نفر مبتلا بوده و درمان خاصي نيز ندارد.

 

3. سيفليس:

از جمله انواع ديگر اين بيماري هاست كه قدمت بسياري داشته و حتي در دوران بقراط حكيم نيز شناسايي شده است. اين بيماري ابتدا به صورت يك جوش خود را نشان مي دهد كه خودبخود بهبود مي يابد و فرد تصور مي كند كه درمان شده اما اين مشكل چند هفته بعد دوباره شدت گرفته و اگر درمان نشود وارد مرحله كمون(نهفتگي) شده و حتي امكان دارد به سيستم عصبي فرد آسيب جدي بزند. رابطه جنسي نامشروع فقدان درمان اين بيماري باعث تولد فرزنداني معلول مي گردد.

 

4. سوزاك:

رابطه جنسي نامشروع نوعي ديگر از اين بيماري هاست كه در مردان زودتر از زنان قابل تشخيص است و اگر درمان نگردد باعث مي شود فرد در آينده صاحب فرزندي معلول(نابينا) گردد.

 

5. ایدز:

بیماری و ویروس ایدز بدترین بیماری مقاربتی است که با رابطه جنسي نامشروع محافظت نشده و دخول از جلو و عقب انتقال پیدا می کند. ابتلا به بیماری ایدز هیچ راه درمانی ندارد و فرد تا پایان عمر مبتلا به ایدز خواهد شد.

 

پيشگيري و درمان بيماري هاي مقاربتي

همانند ساير بيماري ها، در بيماري هاي مقاربتي نيز پيشگيري بهتر از درمان است. بنابراين جوانان عزيز بايد توجه داشته باشند كه نزديك رفتارهاي پر خطر نشوند ودر ضمن مهم ترين عامل در پيشگيري از اين مساله، قوت بخشيدن به اصول اخلاقي و ديني است.

 

تصور نكنيد با يك يا دوبار رفتار پر خطر، مبتلا به اين بيماري ها نمي شويد بلكه گاه يك بار اشتباه كافي است تا براي هميشه اين دسته از بيماري ها گريبانگير شما و حتي نسل بعد از شما گردد.

 

اگر شما جوان گرامي، رفتارهاي پر خطري داشته باشيد، فراموش نكنيد كه هر چه زودتر با پزشك معالج خود مشورت كرده و در زمينه مبتلا بودن يا نبودن خود اطمينان حاصل كنيد. اگر با انجام آزمايشات دقيق ابتلا شما به اين دسته از بيماري ها تاييد شد حتما براي درمان اقدام نماييد چرا كه درمان سريع و به موقع مانع از پيشرفت سريع آن مي شود.

 

ونكته بسيار مهم ديگر در اين زمينه اين است كه بر خلاف ايدز كه تنها از طريق اعتياد(مصرف سرنگ مشترك) و يا داشتن رابطه جنسي( ارتباط خوني) و… منتقل مي شود، ساير بيماري هاي مقاربتي مي تواند از طريق هر شكل ديگر رابطه جنسي و حتي با تماس پوستي منتقل گردد.

مهرپرواز

آسمان آبی

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب