نیم نگاهی به گذشته

عواملی که موجب کاهش اسپرم در مردان می شود

عواملی که موجب کاهش اسپرم در مردان می شود

کاهش اسپرم در مردان موجب کاهش قدرت باردار کردن زن می شود و اگر اسپرم های مرد به دلایل مختلف کم شوند و بمیرند به همان نسبت قدرت باروری مرد کاهش پیدا می کند. بیشتر مردم فکر می کنند که تمام مشکلات ناباروری مربوط به زن ها میشه در صورتیکه 50 درصد مشکلات مربوط به اسپرم مردان می شود.

 

 اسپرم مردان در بعضی از مواقع بقدری ضعیف میشه که حتی توانایی این رو نداره که خودش رو تکون بده و به تخمک برسه !! تحقیقات اخیر نشان دهنده ی تاثیر سبک زندگی مرد بر کمیّت و کیفیّت اسپرم او هستند. مطالعه ی جدیدی نیز ثابت کرده که بین اختلال در تولید اسپرم و ماده ی شیمیایی بیسفنول ای (BPA) موجود در بطری ها و قوطی های کنسروی، ارتباط وجود دارد.

 

براساس این پژوهش، BPA یک مختل کننده ی هورمون شناخته شده بود که با تقلید از استروژن که باعث تغییر سطح هورمون جنسی مردانه می شود، شمار و کیفیت اسپرم را کاهش می دهد.

 

1. نزدیکی تلفن همراه به بیضه های مرد
بررسی اخیر از 10 مطالعه ی قبلی، نشان دهنده ی کاهش 9 درصدی اسپرم زنده در نمونه های منی به دلیل نزدیکی به تشعشعات وارد شده از تلفن همراه بوده است. این یعنی اگر قرار باشه یک مرد مثلا 100 تا اسپرم داشته باشه ، 9 تاشون در مجاورت با تلفن همراه ازبین می روند و می میرند. تحقیقات همچنان ادامه دارند اما بهتره از او بخواهید که تلفن همراهش را در کیف یا جیب پشتی اش بگذارد.

 

2. دمای بالاتر ، اسپرم کمتر !

شنیده اید که اگر مردی مدت طولانی در حمام داغ یا سونا بنشیدند، اسپرم هایش سرخ می شود؟ این حرف تا حدودی درست است. اما گرما در صورتی اسپرم ها را از بین می برد که مرد مرتباً و اغلب اوقات در معرض گرما قرار بگیرد مثلاً کارش در ارتباط با وسایل داغ باشد مثل جوشکاری. اما چرا گرما مضر است؟ بیضه ی مرد نمی تواند عملکرد درستی داشته باشد مگر اینکه دمایش چند درجه از دمای بدن کمتر باشد.]

 

3. نوشیدنی های غیر مجاز

مردانی که زیاد نوشیدنی های الکلی مصرف می کنند، بر میزان و کیفیت اسپرم را تغییر می دهند.حتی مقدار نوشیدنی کم هم همین تاثیر را دارد: مطالعه ای که اخیرا در نشریهBritish Medical Journal منتشر شده است، نشان می دهد مردانی که در هفته، پنج نوشیدنی مصرف می کردند هم دچار عوارض جانبی ناشی از آن می شدند.

 

4. اضطراب و استرس

استرس باعث بروز اختلال در بسیاری از عملکردهای بدن از جمله تولید اسپرم می شود. براساس این مطالعات اخیر، اسپرم مردان مضطرب اغلب ظاهری غیر طبیعی داشته و در حرکت کردن مشکل دارند درحالی که آن ها باید بتوانند سیری طولانی را شنا کنند تا به تخمک برسند.

 

5. وزن بیشتر ، اسپرم کمتر

چاقی، تولید اسپرم را کاهش می دهد. شاید دلیلش این باشد که چربی، استروژن تولید می کند. توجه نکردن به ترازو می تواند تهدید دیگری هم برای باروری مردان داشته باشد: مردانی که اضافه وزن دارند، اغلب بیشتر در معرض دچار شدن به اختلال نعوظ هستند.

 

6. دود ، سیگار، قلیون ، ناتوانی جنسی

سیگار کشیدن در هر سطحی، تاثیری منفی بر کیفیت اسپرم دارد. هرچه مرد زودتر سیگار کشیدن را ترک کند، سیستم او سریع تر شروع به تولید اسپرم های سالم تر می کند.

 

 

منبع: باغ دارو

 

 

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب