قانون ازدواج مجدد با همسر سابق | حکم ازدواج مجدد با همسر سابق

قانون ازدواج مجدد با همسر سابق | حکم ازدواج مجدد با همسر سابق

ازدواج مجدد با همسر سابق امروزه بسیار زیاد شده است و بهتر است اگر شما می خواهید ازدواج دوباره با همسر سابق تان داشته باشید باید با قانون ازدواج مجدد با همسر سابق و حکم شرعی آن آشنا شوید.

 

قانون ازدواج مجدد با همسر سابق

ازدواج کردن دوباره با همسر قبلی تان اگر در حال حاضر همسری ندارید با رفتن به محضر و طی مراحل و قانون ازدواج مجدد با همسر سابق خطبه عقد دوباره برایتان خوانده می شود. شاید در نظر اول عجیب یا حتی غیرمنطقی به نظر برسد ولی تعداد زوج‌هایی که بعد از طلاق، به فاصله چند ماه یا حتی چند سال تصمیم به ازدواج مجدد با هم می‌گیرند، کم نیست. شاید مدتی از جدایی زوجی بگذرد و آن دو در تنهایی و خلوت خود به اشتباهاتی که در رابطه خود داشتند پی ببرند و درصدد جبران برآیند و شاید تنها ترس از تنهایی یا هیجانات زودگذر باعث برگشت دو نفر بعد از طلاق به سمت هم شود .

 

بسیاری از افرادی که با همسر قبلی خود ازدواج می‌کنند، تصمیم می‌گیرند که توافق‌نامه‌ای را قبل از رجوع به هم آماده کنند و این قانون ازدواج مجدد با همسر سابق است اگر می خواهید دوباره با هم به مشکل برنخورید. صحبت کردن درباره ازدواج دوباره با همسر قبلی برای هر دو طرف دشوار و حساسیت‌برانگیز است، بااین حال بسیاری از همسران وقتی مطمئن باشند که اموالشان در صورت جدایی مجدد در امان می‌ماند، حس بهتری درباره تعهد و مسئولیت‌های خود خواهند داشت.

قانون ازدواج مجدد با همسر سابق | حکم ازدواج مجدد با همسر سابق

پیش از هر چیز در نظر داشته باشید که اطرافیان به دلیل آمارهایی که به گوششان رسیده است؛ نظر مثبتی راجع به بازگشت و ازدواج با همسر سابق تان ندارند. افراد در ازدواج های مجدد در 30 تا 60 درصد موارد با شکست روبرو می شوند. طبق آمارهای گزارش شده، طلاق دوم به مراتب زودتر از طلاق اول اتفاق می افتد. بنابراین پیش از هر اقدامی باید به تصمیمی که گرفته اید، مطمئن باشید.

 

زن و مردی که روزی با عشق و علاقه پای سفره عقد نشسته اند، حالا با اصرار بر جدایی در جلسات دادگاه بی محابا همدیگر را به همه بدی ها متهم می کنند و از این که طرف مقابل را تسلیم کرده اند، احساس غرور و پیروزی می کنند. اما این احساس عمر زیادی ندارد. همین که جوهر مهر طلاق خشک شد، تمام حجم مغز زن و مرد پر می شود از افکار پریشان و قلبی که بلاتکلیف است. دنیای بیشتر افراد مطلقه، دنیایی پر از تضادها و دوگانگی ها و افسردگی هاست.

اگر فکر می‌کنید که ازدواج مجدد با همسر قلبی تان بهترین تصمیم برای هر دو نفر است، باید توجه داشته باشید که موفقیت این پیوند دوباره به تلاش فراوان نیاز دارد. در نهایت امیدواریم که با جمع شدن تمام خانواده زیر یک سقف همگی زندگی شادتری داشته باشید.

قانون ازدواج مجدد با همسر سابق | حکم ازدواج مجدد با همسر سابق

حکم ازدواج مجدد با همسر سابق

حکم شرعی ازدواج دوباره با همسر قبلی چیست؟ ازدواج مجدد با همسر سابق نیاز به رضایت همسر فعلی تان دارد و اگر مردی هستید که می خواهید مجددا با همسر قبلی تان پیمان زناشویی ببندید باید حکم ازدواج مجدد با همسر سابق را نیز بدانید بسیاری از مدتی زوجین پس از طلاق تن به رابطه جنسی با یکدیگر می دهند که این عمل حرام بوده و نامشروع محسوب می شود حکم شرعی ازدواج مجدد با همسر سابق را ابتدا از مراجع تقلید سوال کرده و سپس دوباره با همسر قبلی تان ازدواج کنید.

 

زنی طلاق خلع نوبت اول درشناسنامه دارد، شرایط ازدواج مجدد با همسر سابق و ثبت در شناسنامه پس از چند سال چگونه است؟

اگر ازدواج مجدد با همسر سابق در زمان عده باشد زوجین میتوانند با مراجعه به دفترخانه ای که طلاق در آن ثبت شده نسبت به ثبت رجوع از مهریه و طلاق خود اقدام نمایند. اما اگر پس از سپری شدن زمان عده طرفین تصمیم به ازدواج مجدد با یکدیگر داشته باشند باید با تعیین مهریه جدید مجددا صیغه عقد جاری شده و ازدواج ثبت شود.

 

شما پس از انقضای مدت عده طلاق می توانید با شوهر خود دوباره ازدواج کنید و فرقی بین دائم و موقت نیست البته این تجدید ازدواج پس از سه بار طلاق گرفتن ساقط می شود. چون طلاق خلع جز طلاق های بائن است تا زمانی که زن رجوع به عوض نکرده است.درخصوص ازدواج دوباره بعد از طلاق های متعدد در مواد۱۰۵۷و ۱۰۵۸ قانون مدنی تعیین تکلیف شده است.

 

حکم ازدواج مجدد با همسر سابق ماده۱۰۵۷- زنی که سه مرتبه متوالی زوجه‌ی یک نفر بوده و مطلقه شده بر آن مرد حرام می‌شود مگر اینکه به عقد دائم به زوجیت مرد دیگری درآمده و پس از وقوع نزدیکی با او، به واسطه‌ی طلاق یا فسخ یا فوت ، فراق حاصل شده باشد.

 

حکم شرعی ازدواج مجدد با همسر قبلی ماده۱۰۵۸- زن هر شخصی که به نه طلاق که شش تای آن عِدّی است مطلقه شده باشد بر آن شخص حرام مؤبد می‌شود.

قانون ازدواج مجدد با همسر سابق | حکم ازدواج مجدد با همسر سابق

ارتباط با همسر بعد از طلاق

ارتباط جنسی و نزدیکی با همسر سابق بعد از طلاق گرفتن حکم نامشروع را دارد و زن و مرد بعد از طلاق گرفتن به یکدیگر حرام می شوند. اگر خانمی در سال 86 ازدواج کرده و سه ماه بعد ازدواج به خانه پدرش برود و در سال 1392 از شوهرش طلاق بگیرد و چند روز بعد از این طلاق، همدیگر را ملاقات کرده به امید این که زندگی شان دوباره درست شود و با هم ارتباط جنسی و نزدیکی داشته ولی بعد از یکی دو ماه دوباره به رابطه شان خاتمه می دهند و این خانم در سال 1395 ازدواج دوم می کند. آن رابطه بعد از طلاق از همسر اولش چه حکمی دارد و ازدواج دومش صحیح است؟ اگر نیست باید چه کار کند؟

 

اگر بعد از ازدواجی که در سال 86 داشته اید،هیچ گونه دخول و عمل زناشویی، بین شما و همسرتان صورت نگرفته است و با همین حالت در سال 92 از ایشان طلاق گرفته اید، چنین طلاقی در اصطلاح فقهی، طلاق بائن گفته می شود. از خصوصیات طلاق بائن این است که مرد نمی تواند بدون عقد جدید به زنی که طلاق داده است مراجعه کند. بنابراین اگر در سال 92 و بعد از طلاق، همسر سابق تان بدون عقد جدید با شما همبستر شده است، عمل حرامی انجام داده اید و حکم شرعی اش زنا است. مگر این که گمان می کردید زن و شوهر، بعد از طلاق می توانند بدون عقد، به زندگی خود ادامه دهند که در این صورت وطی بالشبهة( همبستر شدن از روی اشتباه) انجام داده اید. اما اگر در سال 86 بین شما و همسر تان رابطه زناشویی بوده است و بعد در سال 92 طلاق گرفته اید،اگر طلاقتان، طلاق خلع باشد یعنی چیزی به شوهرتان داده اید( یا مهر تان را به او بخشیده اید تا او شما را طلاق دهد باز هم نمی توانسته اید بدون عقد جدید به زندگی تان ادامه دهید، مگر آن که شی بخشیده شده را تا زمانی که در عده هستید پس گرفته باشید. اما اگر طلاق تان نه از نوع اول (طلاق بدون عمل زناشویی) و نه از نوع دوم ( طلاق خلع) باشد بلکه در سال 86 همبستری داشته اید و در سال 92 چند روز بعد از طلاق ، به زندگی مشترک تان ادامه داده اید، عمل شما صحیح بوده است.  همچنین گفته اید “دوباره بعد از چند ماه به رابطه شان خاتمه می دهند”. مسلماً منظور از “خاتمه دادن به رابطه” فقط ترک یکدیگر بدون طلاق نباید باشد بلکه باید همانند سال 92 طلاق اجرا شود.پس اگر بعد از این که در سال 1392 با هم رابطه داشته اید از یکدیگر طلاق گرفته اید، ازدواج مجدد شما در سال 95 صحیح می باشد. (برای اطمینان خاطر لطفا از مرجع تقلیدتان درباره این موضوع مجددا سوال فرمایید)

 

فرصت های از دست رفته

آنها یک حس عجیب هم دارند یعنی در همان حالی که از همسر سابقشان دلخوشی ندارند، همزمان نسبت به او احساس مثبتی هم دارند و پیش وجدان خود اعتراف می کنند که جنبه هایی از وجود او را که در گذشته دوست داشته اند، هنوز هم می پسندند. اما این احساسات راه به جایی نمی برد، چون میان آن ها و همسرانشان فاصله ای افتاده که به این راحتی ها مرمت نمی شود. برای همین، بیشتر این آدم ها حسرت گذشته را می خورند، چون فکر می کنند می توانسته اند بهتر رفتار کنند اما نکرده اند.

 

انتخاب بدترین گزینه

برای همین زیادند کسانی که پس از طلاق در محکمه وجدان خود به قضاوت می نشینند و چنین نتیجه می گیرند که شریک سابق زندگی شان آن قدرها هم غیرقابل تحمل نبوده است. آن ها تصمیم می گیرند برای یک بار هم که شده به اشتباهشان اعتراف کنند و همسر سابق شان را رو در رو بنشانند و سوگند بخورند که روزهای جدایی از او به آنان ثابت کرده که طلاق بدترین راهی بوده است که برای حل مشکلاتشان انتخاب کرده اند.

 

انگیزه ازدواج مجدد با همسر سابق

عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند جوشش و میل دوباره برای بازگشت به زندگی مشترک به وجود آورد؛ عواملی مثل وجود دلبستگی و مهر میان زوجین و وجود خاطرات گذشته، یا وجود افراد دیگری که با دخالت های شان باعث جدایی این افراد شده اند و زوجین پس از جدایی متوجه این موضوع می شوند و گاهی هم وجود رابطه ای خارج از چارچوب خانواده است که فرد پس از فروپاشی زندگی مشترک به تاثیر منفی آن پی می برد.

بسیارند افرادی که با ازدواج مجدد به زندگی که می خواستند رسیده‌اند. همچنین شاهد زوج هایی بوده ایم که با بازگشت به همسر سابق‌شان توانسته‌اند بر مشکلات چیره شده و به آرامش خاطر برسند. در شرایطی که فرزندانی هم در میان باشد ارزش و لذت بازگشت بیشتر می شود؛ اما نباید فراموش کنید که فرزندان نمی توانند عاملی برای خوشبختی شما باشند. بنابراین بهتر است درباره تصمیمی که گرفته‌اید بیشتر بیاندیشید. در ادامه به مواردی که برای ازدواج با همسر سابق تان باید توجه داشته باشید، اشاره می کنیم.

قانون ازدواج مجدد با همسر سابق | حکم ازدواج مجدد با همسر سابق

راه های موفقیت برای ازدواج مجدد با همسر سابق

در صورتی که تصمیم به ازدواج با همسر سابق خود را دارید؛ توصیه های زیر شدیدا شانس موفقیتتان را افزایش می دهند:

 

به خاطر خودتان برگردید: اگر فرزندانتان دلیل بازگشت به همسر سابق تان هستند؛ باید بدانید انتخاب تان نیاز به بررسی بیشتری دارد. اگر قرار به برگشت است به خاطر همدیگر و دوست داشتن مابین خودتان برگردید. در صورتی که واقعا دلتان می خواهد باز هم با هم باشید. سختی های بعد از طلاق نباید شما را دوباره به انتخاب اشتباهتان برگرداند. اگر خود طلاق شما را خسته کرده؛ برای بازگشت به زندگی بعد از طلاق تلاش کنید.

 

چراغ خاموش: دیگر افراد و خصوصا اگر بچه دارید؛ نباید در جریان ارتباط دوباره شما قرار بگیرند. متوجه شدن دیگران به ارتباط مجدد شما، در حالی که هنوز به نتیجه مشخصی نرسیدید، نتیجه مثبتی نخواهد داشت. فهمیدن فرزندان یا آشنایان باعث امیدواری در آنها می شود و فشار بیشتری روی شما برای آشتی کردن وارد می کند. قبل از اطمینان به تصمیم تان قضیه را مخفی نگه دارید.

 

به یک مشاور رجوع کنید: از اشتباهات زندگی گذشته خود عبرت بگیرید و این بار با دقت عمل بیشتری حرکت کنید. با تکرار اشتباهات، دوباره رابطه تان خراب خواهد شد. یک مشاوره خانواده می تواند بدون قضاوت به تصمیم گیری مناسب شما کمک کند.

 

علت طلاق را مشخص کنید: مشخص کنید که دقیقا به چه دلیل از یکدیگر جدا شدید و اینبار در مورد مسئله مورد نظر به یک نتیجه مشترک برسید. مثلا اگر موضوع به عدم تعهد بر می گردد ابتدا تعهد پذیری خود را اصلاح کنید و سپس به رابطه برگردید.

 

قضاوت صحیحی از طلاق تان کسب کنید: رابطه گذشته خود را بررسی کنید و متوجه اشتباهات خودتان شده و آنها را به گردن بگیرید. شناخت اشتباهات خودتان و مهم تر از آن گردن گرفتن اشتباهات در عدم رخ دادن دوباره آنها موثر است.

 

بچه بازی در نیاورید: صادق باشید. بچه بازی در آوردن؛ نقش بازی کردن؛ به اصطلاح زرنگ بازی کردن و یا تلاش برای احساسی کردن رابطه و … را فراموش کنید. فکر همدیگر را نخوانید؛ قرار نیست در یک معامله اداری شرکت کنید. منطقی و بالغانه رفتار کنید.

 

گذشته را در گذشته رها کنید: مشکلات و بحث های نیمه تمام زندگی قبلی را در همان زندگی قبلی تمام کنید. کشاندن دلخوری هایی که پیش آمده را به زندگی جدید فراموش کنید یا اگر می شود آنها را حل کنید. نگذارید به عنوان یک کابوس در زندگی جدیدتان تکرار شوند.

 

از مشکلات نترسید: دلخوری هایی را که فراموش نمی شوند، حل کنید؛ در این بین از روبرو شدن با مشکلاتی که از گذشته باقی مانده نترسید. به صورت بالغانه و با آرامش راجع به آنها صحبت کنید و به یک راه حل برسید. قرار نیست مقصر را پیدا کنید، باید به راه حل بیاندیشید. برای حل دعوای خانوادگی کلیک کنید.

 

اعتماد کسب کنید: همسر سابقِ شما دیگر مانند گذشته احساس نزدیکی و تعلق به شما ندارد. اعتماد شکسته شده برای التیام به زمان نیاز دارد و شما باید صبورانه برای کسب این اعتماد تلاش کنید.

 

این فرصت را از دست ندهید: شناخت دوبارۀ همسر سابق خود را جدی بگیرید و فراموش نکنید در صورتی که اعتماد مناسب او را دوباره کسب کنید و تعهد واقعی به رابطه نشان بدهید؛ کشف دوباره ای اتفاق می افتد و می تواند بلوغ رابطه ای شما را تقویت کند و باعث رشد رابطه تان گردد.

 

می توانید در دوره های آموزش خانواده در کنار یکدیگر باشید: دوره های متفاوتی که به آموزش خانواده و سازگاری افراد در خانواده می پردازند، شرکت کنید و بعد از جلسات با یکدیگر راجع به صحبت های جلسه و نظرات خودتان گپ بزنید و به نقاط درک مشترک برسید.

 

بقیه چی می گن؟ فراموش نکنید که بخش زیادی از رابط گذشته خود را به دلیل توجه زیاد و نگرانی های بیش از حد به حرف های مردم از دست داده اید و باز نباید در این چاله بیافتید. دوستان و نزدیکان شما اگر مخالفتی می کنند از روی نگرانی است و در صورتی که شما بتوانید دوباره با یکدیگر به سازگاری برسید، خوشحال خواهند شد. فرزندان شما هنوز برای بازگشت شما به یکدیگر لحظه شماری می کنند اما فراموش نکنید که لازم است برای این مدت دوری، از آنها دلجویی کنید. در نهایت اگر تصمیمتان قطعی است، نگران چگونگی کنار آمدن دیگران با این مسئله نباشید. دیگران در نهایت شما را درک خواهند کرد.

قانون ازدواج مجدد با همسر سابق | حکم ازدواج مجدد با همسر سابق

ازدواج بعد از طلاق با همسر سابق

بعد از چند ماه یا چند سال، پس از جدایی، این کاملاً طبیعی است که فردی که رابطه زناشویی را با او تمام کرده‌اید و جدا شده‌اید دوباره به شما اظهار علاقه کند. حکم ازدواج بعد از طلاق با همسر سابق چیست؟ این معمولاً وقتی اتفاق می‌افتد که شما دیگر زندگی گذشته‌تان را پشت سر گذاشته‌اید و احساس بهتری پیدا کرده‌اید یا می‌خواهید زندگی بهتری را شروع کنید.

 

با این حال او ممکن است دوباره به شما اظهار علاقه کند، زیرا او هرگز نتوانسته است از زندگی قبلی‌اش بگذرد و آن را به نحوی پشت سر بگذارد و حالا برگشته تا به شما پیشنهاد شروع دیگری را بدهد. او برای جذب شما هر کاری می‌کند و ممکن است شما را در موقعیت‌های خوشایندی قرار بدهد که پیش از این با او هرگز تجربه نکرده‌اید.

 

مهم‌ترین کاری که باید کنید، ادامه زندگی خودتان است. به خاطر این فرد نباید از تلاش‌هایی که برای ساختن دوباره زندگی‌تان کرده‌اید دست بکشید. صرف نظر از اینکه می‌خواهید دوباره با همسر قبلی تان ازدواج کنید (یا با هر کس دیگری) ابتدا باید ظرفیت‌های روحی خودتان را بالاببرید و یاد بگیرید زندگی مستقل خودتان را شکل بدهید. هیچ تلاشی برای طرد کردن او یا جذب او به خودتان انجام ندهید. پیش از شروع هر رابطه‌ای ابتدا باید کمی زندگی مستقل و شخصی خودتان را داشته باشید؛ به کارهایی بپردازید که همیشه دوست داشتید انجامش بدهید، به سفر بروید، کار کنید تا درآمدی داشته باشید، یک زبان تازه یاد بگیرید، اگر لازم است درس بخوانید، ورزش کنید و از زندگی‌تان لذت ببرید. همه این کارها برای این است که ظرفیت روحی خودتان را برای یک تصمیم درست بیشتر کنید.

 

برای برگشتن به رابطه و ازدواج مجدد بعد از طلاق با همسر سابق (یا شروع هیچ رابطه‌ تازه‌ای) عجله نکنید، چون این کار عملاً راه تصمیم‌گیری درست و عاقلانه را می‌بندد. بسیاری از روابط گذشته فقط به این دلیل دوباره از سر گرفته می‌شوند که فرد نتوانسته از نظر عاطفی خود را مستقل احساس کند یا به خاطر نیاز مالی یا ترس از آینده این کار را کرده است. اینکه شما زندگی مستقل خودتان را ادامه بدهید، از این نظر بسیار ارزشمند و مؤثر است. زمانی که حال بهتری دارید، وضعیت مالی خوبی پیدا کرده‌اید و توانسته‌اید به کار و فعالیت مورد علاقه‌تان بپردازید، بهتر تصمیم می‌گیرید. اگر از نظر عاطفی و مالی قوی باشید احتمال شروع دوباره رابطه‌ای که پرمسأله بوده است بسیار کمتر خواهد بود.

 

زندگی گذشته شما با وجود تنش‌ها و هزینه‌های دردناکی که برایتان داشته، یک تجربه عالی است برای اینکه اکنون درست تصمیم بگیرید. پس از عبور از آن دوران، شما می‌توانید مشکلات رابطه را بهتر بررسی کنید و مسیر آینده را بر مبنای آن مشخص کنید. حالا این فرصت برایتان وجود دارد که یک رابطه متعادل را با هوشیاری و آگاهی بیشتری شروع کنید.

قانون ازدواج مجدد با همسر سابق | حکم ازدواج مجدد با همسر سابق

اگر فوراً به درخواست ازدواج مجدد با همسر سابق تان جواب بدهید یا واکنش نشان بدهید و زندگی‌ای را که برای خودتان ساخته‌اید متوقف کنید، احتمال اینکه دوباره همان اشتباه را تکرار کنید بسیار زیاد است. صرف نظر از اینکه او چقدر برای بازگشت شما تلاش می‌کند در این موقعیت لازم است کمی بی‌توجه باشید و آن را فرصتی برای ارزیابی او در نظر بگیرید.

 

برای ازدواج دوباره بعد از طلاق با همسر سابق، باید مطمئن باشید که مشکلاتی که عامل جدایی‌تان بوده‌اند حل شده‌اند. هر کسی باید اشتباه خودش را پذیرفته باشد. این رابطه باید صرف‌نظر از نیازهای شدید عاطفی یا مالی و ضعف روحیِ یکی از دو نفر از سر گرفته شود وگرنه هیچ بعید نیست که شما همان راه رفته را برگردید و اشتباهتان را دوباره تکرار کنید.

 

ازدواج مجدد بعد از طلاق با همسر سابق تان نیازمند رعایت بسیاری از مسائل دینی و عاطفی است که باید مد نظر قرار دهید توصیه می شود قبل از رجوع و ازدواج مجدد با همسر سابق ابتدا حکم شرعی ازدواج مجدد با همسر سابق تان را از مرجع تقلیدتان سوال کنید و سپس به قانون ازدواج دوم بعد از طلاق با همسر سابق تان پایبند باشید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب