دلیل ریختن آب از زیر یخچال | علت جمع شدن آب داخل یخچال

دلیل ریختن آب از زیر یخچال | علت جمع شدن آب داخل یخچال

ریختن آب از زیر یخچال مشکلی است که بسیاری از افراد با آن مواجه میشوند دلیل ریختن آب از زیر یخچال و علت جمع شدن آب داخل یخچال چیست و چگونه جمع شدن آب زیر جامیوه ای یخچال را برطرف کنیم؟

 

دلیل ریختن آب از زیر یخچال

ریختن آب از زیر یخچال به دلایل متعددی است مشکل ریختن آب از زیر یخچال می‌تواند ناشی از خراب بودن درزگیرهای درب یخچال فریزر باشد. اگر به دلیل خراب یا پوسیده بودن درزگیرهای درب، هوای بیرون وارد یخچال شود، باعث ایجاد رطوبت بیش از حد در یخچال فریزر شده و به این ترتیب باعث می‌شود آب اضافی به داخل سینی تخلیه ریخته و از آنجا به بیرون از یخچال و بر روی کف زمین سرریز کند.

کثیف شدن و یا چسبیدن مواد غذایی بر روی درزگیر درب گیر نیز می تواند دلیل ریختن آب از زیر یخچال را ایجاد کند. اگر درب یخچال شما به خاطر خرابی درزگیرها به درستی بسته نشود، باعث به وجود آمدن رطوبت بیش از حد خواهد داد. برای رفع مشکل ریختن آب از زیر یخچال باید درزگیر درب را عوض کنید. همچنین می‌توانید مطمئن شوید که پیچ و مهره‌هایی که درب را روی یخچال فریزر نگه می دارند محکم هستند. درزگیر درب یخچال قیمت چندانی ندارد و می تواند به صورت آنلاین هم آن را سفارش دهید.

دلیل ریختن آب از زیر یخچال | علت جمع شدن آب داخل یخچال

علت نشت آب از زیر یخچال

نصب نادرست شلنگ مربوط به تصفيه آب می تواند منجر به نشت آب و ریختن آب از زیر یخچال شود.

همچنين زمانی كه هيتر (گرم كن) درست كار نكند، آب بر روی زمين نشت می كند.

رطوبت زياد محيط می تواند منجر به ریختن آب از زیر یخچال شود.

 

1- ببينيد آيا يخچال در نزديكی سينک آشپزخانه نصب شده است.

2- ممكن است نشتی روی زمين ناشی از سينک آشپزخانه باشد.

3- در صورتی که ايراد از لوله فيلتر باشد و شما نمی توانید آن را دست کنید شير آب ورودی را ببندید و با مركز خدمات تماس بگيريد.

در صورت پيدا نشدن علت ریختن آب از زیر یخچال و يا دشوار بودن رفع آن، با مركز خدمات تماس بگيريد.

دلیل ریختن آب از زیر یخچال | علت جمع شدن آب داخل یخچال

علت جمع شدن آب داخل یخچال

جمع شدن آب داخل یخچال مشکل دیگری است که باید فوری حل شود جمع شدن آب داخل یخچال فریزر معمولا نشان می دهد که لوله تخلیه از یخ زدا که داخل یخچال قرار گرفته، مسدود شده است. اکثر خروجی های لوله های تخلیه پشت کشوهای داخلی یخچال قرار دارند. کشوها را خارج کنید و خروجی لوله تخلیه را پیدا کنید.

برای رفع مشکل جمع شدن آب داخل یخچال سعی کنید با کمک یک آینه داخل قسمت بالایی خروجی تخلیه را نگاه کنید. به دنبال گرفتگی لوله باشید. اگر هیچ چیز پیدا نشد، سر دیگر لوله تخلیه را درآورید تا بتوانید داخل لوله آب گرم ریخته و گرفتگی آن را از بین ببرید.

با اینکار باید هر نوع آشغالی که ممکن است لوله را مسدود کرده باشد خارج کنید. همچنین می توانید از یک سیم ضخیم برای اینکار استفاده کنید. هنگامی که گرفتگی از بین رفت، همه چیز را دوباره سرجای خود نصب کنید و هرچند وقت یکبار بررسی کنید که باز هم جمع شدن آب داخل یخچال وجود دارد یا خیر.

دلیل ریختن آب از زیر یخچال | علت جمع شدن آب داخل یخچال

علت ریختن آب از پشت یخچال

ریختن آب از پشت یخچال فریزر اغلب همیشه نشان دهنده این است که شیر آب یا لوله آب نشتی دارد. برای رفع مشکل ریختن آب از پشت یخچال، یخچال فریزر را از برق بکشید و لوله آبی که از دیوار به یخچال می آید را بررسی کنید. همچنین لوله آبی را که از زیر یخچال فریزر عبور می‌کند و به پشت یخچال می‌رسد را نیز بررسی کنید.

ممکن است پیچ باز و بسته کردن شیر آب هم چکه کند. یکی دیگر از مناطق محتمل ریختن آب از پشت یخچال می تواند شیری باشد که آب ورودی یخ ساز و آب سردکن را باز می کند. اگر بر روی لوله آب فیلتر نصب کرده اید، مطمئن شوید تمام اتصالات آن محکم باشند.

تمام لوله های جریان آب را چک کنید و مطمئن شوید هیچ کدام سوراخ نشده باشند. همچنین مطمئن شوید که لوله آب از جایش در نرفته باشد. اگر متوجه شدید لوله ها سوراخ شده اند، آنها را عوض کنید تا ریختن آب از پشت یخچال تعمیر گردد.

دلیل ریختن آب از زیر یخچال | علت جمع شدن آب داخل یخچال

یخ‌ ساز یخچال نشتی دارد

آب از طریق یك رابط که در پشت یخچال فریزراست وارد می‌شود. این رابط به یک شیر آب که معمولا در پایین پشت یخچال و فریزر قرار دارد متصل است.

یخ ساز ممکن است از چندین محل نشت آب کند. رابط شیر آب ممکن است به درستی محکم نشده باشد لوله‌ای که آب را به یخ‌ساز منتقل می‌کند، ممکن است شل شده باشد

یخ‌ ساز ممکن است خراب باشد و بیش از حد آب وارد کند.

لوله‌ای که از پشت می‌آید ممکن است از جا در آمده باشد و آب داخل فریزر ریخته شود.

آب یخ‌ ساز را ببندید و ببینید مشکل حل شود یا خیر، اگر مشکل برطرف شد، معلوم می‌شود که نشتی در جایی از یخ‌ساز به وجود آمده است.

 

علت آب دادن یخچال ساید بای ساید

اگر یخچال و فریزر شما ساید بای ساید است، نشتی آب به طور کلی از بخش فریزر است. نشتی آب باعث می‌شود کف فریزر یخ درست شود تا زمانی که پر شده و سپس 2 یا 3 بار در روز از جلوی محفظه فریزر بر روی کف زمین آب نشت می‌کند. بسته به شرایط، هربار حدود 1 تا 2 لیوان آب کف زمین جمع می‌شود. اگر پس از بازرسی، متوجه شدید که آب دادن یخچال ساید بای ساید به شکلی که گفته شده است، احتمالا تخلیه مسدود شده است. برطرف کردن مشکل آب دادن یخچال ساید بای ساید، نسبتا سخت است و بهتر است تعمیر یخچال ساید بای ساید توسط کسانی انجام شود که هم در زمینه مکانیک تجربه دارند، هم حواسشان به قوانین ایمنی برای یخچال ساید بای ساید است و هم طبق دستورالعمل‌ها کار را دنبال می‌کنند. اگر مشخصات ذکر شده با شما مطابقت نمی‌کند، لطفا با یک مرکز خدمات تماس بگیرید و از یک تعمیرکار حرفه‌ای برای تعمیر ریختن آب داخل یخچال ساید بای ساید خود کمک بخواهید.

 

قبل از هرگونه تلاشی برای سرویس و تعمیر آب دادن یخچال ساید بای ساید، یخچال و فریزر را از برق بکشید. در صورتی که اینکار را انجام ندهید باعث وارد آمدن آسیب‌های جدی به یخچال و فریزر و خود شما می‌شود. ابتدا باید پنل عقبی فریزر را بردارید. این پنل، یک پنل دو قطعه است که با 4 یا 5 پیچ در جای خود محکم شده است. اگر بتوانید پنل زیر را بدون درآوردن پنل بالایی درآورید، خیلی خوب است. پانل پایین را حذف کنید. تخلیه در زیر این قسمت قرار دارد، که اگر مسدود شده باشد، تورفتگی زیر کویل‌ها با یخ پر خواهد شد. یخ باید یخ‌زدایی شود.

 

اگر قالب یخ خیلی ضخیم شده باشد ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا ذوب شود. باید صبر داشته باشید. نباید از هیچ وسیله یا ابزار تیزی برای برداشتن یخ استفاده کنید چون ممکن است آسیب زیادی به یخچال و فریزر وارد شود. برای یخ‌زدایی برفک‌ها، می‌توانید درب فریزر را باز بگذارید و اجازه دهید چند ساعت بگذرد تا برفک‌ها آب شود. چندین پارچه و حوله بزرگ را بر روی کف زمین قرار دهید تا آب اضافی را بگیرد و هر موقع حوله‌ها خیس شدند آنها را عوض کنید. اگر یخ‌ها به اندازه کافی شل شده‌اند می‌توانید با دست آنها را بردارید. اما هرگز یخ‌ها را با وسیله تیز نکنید. با آب گرم هم می توانید یخ‌ها را آب کنید. از آب گرم شیر استفاده کنید. آب را خودتان گرم نکنید، زیرا آب جوش می‌تواند به بعضی از بخش‌های فریزر آسیب برساند. چند تا حوله زیر فریزر قرار دهید. یک کاسه بزرگ آب گرم بر روی حوله‌ها قرار دهید. با استفاده از یک لیوان، آب گرم را بر روی یخ‌ها بریزید. این کار را هر 5 تا 10 دقیقه انجام دهید تا یخ‌ها ذوب شوند. با ذوب شدن یخ‌ها، تخلیه باید در پایین پنل پشتی دیده شود. وقتی یخ به طور کامل ذوب شدند می‌توانید تخلیه را بررسی کنید. وقتی آب را در تورفتگی می‌ریزید، باید فورا از طریق سوراخ تخلیه، تخلیه شود. اگر این اتفاق نیفتند، نشان دهنده این است که تخلیه مسدود شده است.

دلیل ریختن آب از زیر یخچال | علت جمع شدن آب داخل یخچال

علت آب دادن یخچال چیست

آیا آب دادن یخچال از محفظه غذاهای تازه خارج می‌شود؟ قفسه‌های پایین یخچال فریزر را خارج کنید. آیا در تورفتگی زیر قفسه‌ها آب جمع شده است؟ مطمئن شوید که تخلیه زیر قفسه‌ها قرار نگرفته باشد؛ اگرچه خیلی شایع نیست، اما برخی از یخچال و فریزرها از این روش برای تخلیه آب استفاده می‌کنند. اگر تخلیه زیر قفسه‌ها باشد، تنها کاری که لازم است این است که آن را تمیز کنید.

 

با این حال، تخلیه در اکثر یخچال و فریزرهای روی هم، از پایین محفظه فریزر تا پایین یخچال به یک مخزن تبخیری که در نزدیکی کمپرسور واقع شده است، می‌آید. باز کردن و تمیز کردن این نوع تخلیه‌ها دشوارتر است.اگر خودتان نمی توانید این مشکل را حل کنید برای تعمیر یخچال فریزر خود از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

برای پیدا کردن محل تخلیه، به پشت یخچال و فریزر نگاه کنید و ببینید آیا یک لوله از مرکز یخچال و فریزر (که درست از پایین فریزر شروع شود تا به پایین یخچال برسد) به پایین کشیده شده است یا خیر.

همراه با آن باید یک لوله پلاستیکی سفت هم باشد که به داخل سینی تخلیه زیر یخچال فریزرمنتهی شود. در این صورت، این محل، جایی است که آب باید از آنجا تخلیه شود.

دلیل ریختن آب از زیر یخچال | علت جمع شدن آب داخل یخچال

لوله‌ای که از پشت یخچال و فریزر عبور می‌کند ممکن است از پشت محفظه مواد غذایی تازه به یک سینی کوچک در حدود 5 سانتی‌متر مربعی منتهی شود که قطرات آب از محفظه‌ی فریزر به داخل آن می‌ریزد. این سینی کوچک را می‌توان بیرون کشید و درآورد و تمیز کرد. ممکن است لازم باشد پوشش پشت یخچال را که معمولا یک پوشش تزئینی پلاستیکی است بردارید. هنگام برداشتن پوشش احتیاط کنید چون دیگر اجزای یخچال فریزر زیر این پوشش قرار دارند.

ممکن است سوراخ بالایی مسدود شده یا پر از یخ باشد. شاید لازم باشد پنل عقبی فریزر را بردارید تا سینی تخلیه دسترسی پیدا کنید. لطفا تمام مراحل ایمنی را دنبال کنید. اگر بعد از باز کردن پنل، متوجه شدید همه جا با یخ پوشیده شده است، برای دسترسی به سینی تخلیه باید یخ‌ها را آب کنید. برای یخ‌زدایی آرام پیش بروید و سعی نکنید برای سریع‌تر پیش رفتن کار یخ‌ها را با خرد کردن یا خراشیدن آنها از بین ببرید. این امر می‌تواند باعث وارد آمدن خسارات شدیدی به یخچال و فریزر شما شود.

دلیل ریختن آب از زیر یخچال | علت جمع شدن آب داخل یخچال

از آنجایی که ممکن است اجزای دیگر یخچال به پنل متصل باشند، هنگام درآوردن پنل عقبی دقت کنید. اگر فریزرتان یخ‌ساز دارد، باید آن را برداشته و سیم‌کشی‌های آن را جدا کنید. در برخی از یخچال و فریزرها، فن خنک‌کننده به قسمت پشتی متصل است.

اگر باید آن را هم بردارید، مراقب باشید و یادتان باشد نحوه قرارگیریش چطور بود که وقتی خواستید دوباره سرجایش بگذارید، درست اینکار را انجام دهید. با برچسب زدن بر روی هریک از اجزا، می‌توانید زمان زیادی را صرفه جویی کنید. به راحتی روی این برچسب‌های با فلش جهت نصب هر یک از اجزا را نشان دهید.

وقتی سینی را تمیز کرید، مقدار کمی آب در آن بریزید و ببینید تخلیه می‌شود یا خیر. پر شدن تخلیه با یخ ممکن است دو دلیل داشته باشد.

جدیدترین مطالب