علت کپک زدن رب خانگی | رفع کپک زدگی رب گوجه خانگی

علت کپک زدن رب خانگی | رفع کپک زدگی رب گوجه خانگی

علت کپک زدن رب خانگی

کپک زدن رب خانگی یکی از مشکلاتی است که خانم های خانه دار اغلب با آن مواجه می شوند و اگر شما هم به تازگی رب خانگی تان دچار کپک زدگی شده است در این مقاله علت کپک زدن رب خانگی و راه های رفع کپک زدگی رب گوجه خانگی را برایتان بیان خواهیم کرد. در ابتدا باید بدانید رطوبت علت اصلی کپک زدن رب خانگی است. کپک ها برای رشد خود نیازمند مواد ارگانیک گرم و مرطوب هستند و رب خانگی بهترین مکان برای رشد کپک ها است. به همین خاطر مواد غذایی از جمله رب گوجه فرنگی خانگی بهترین محل برای رشد کپک ها محسوب می شوند. این نوع قارچ ها در محل های بسته و مرطوب نیز رشد خوبی دارند.

 

دومین دلیل کپک زدن رب خانگی دمای پایین یخچال و دمای بالای رب گوجه فرنگی است که سبب ایجاد لایه ای از کپک روی رب گوجه خانگی می شود. بنابراین اگر خودتان رب تهیه می کنید حتماً بعد از خنک شدن کامل رب خانگی، آن را در یخچال بگذارید. توجه داشته باشید سم های تولید شده ناشی از کپک زدن رب گوجه فرنگی خانگی در لایه های پایینی آن نیز نفوذ می کنند. این سموم غیر قابل مشاهده برای سلامتی بسیار خطرناک هستند. بنابراین هیچ قسمتی از رب کپک زده قابل مصرف نیست. اگر چه بهترین روش نگهداری رب خانگی گذاشتن آن داخل یخچال است اما گذاشتن رب داخل یخچال سبب کپک نزدن آن نمی شود بلکه تنها رشد باکتری ها و قارچ ها در دمای یخچال فقط کند می شود.

 

یکی دیگر از اصلی ترین عواملی که سبب کپک زدن رب خانگی می شود رطوبت است بنابر این برای برداشتن رب از داخل قوطی از یک قاشق خیس استفاده نکنید. رطوبت هم یکی از عوامل موثر در ایجاد کپک است، بنابراین حتماً از قاشق تمیز و خشک که آلودگی کمتری دارد، برای برداشتن رب استفاده کنید. جالب است بدانید در گذشته بسیاری از خانم ها برای نگهداری بهتر رب گوجه فرنگی خانگی سطح آن را با یک لایه روغن می پوشاندند. با این روش اکسیژن رسانی متوقف و از تشکیل کپک جلوگیری می شود. گرچه یکی از روش های مناسب نگهداری مواد غذایی، قرار دادن آن ها در یخچال است، اما رشد بسیاری از باکتری ها و قارچ ها در دمای یخچال فقط کند می شود نه متوقف بنابراین در یخچال هم مواد غذایی مثل رب خانگی را در مدت زمان مشخص می توان نگه داشت.

علت کپک زدن رب خانگی | رفع کپک زدگی رب گوجه خانگی

رفع کپک زدگی رب گوجه خانگی

حال که با مهمترین علت کپک زدن رب خانگی آشنا شدید بهتر است بدانید که برای رفع کپک زدگی رب گوجه خانگی باید چکار کنید. متاسفانه رب گوجه خانگی جزء مواد غذایی بسیار حساس است. اگر در دمای پایین نگهداری نشود، در ظرف مناسبی نباشد و یا اینکه قاشق چرب و آلوده داخل آن برود خیلی زود دچار کپک زدگی می شود. اما نکته اینجاست که باید برای رفع کپک زدگی رب گوجه خانگی چکار کنیم؟ آیا کپک های روی رب خانگی خطرناک هستند و ممکن است باعث بیماری شوند؟

 

برخی از افراد هنگامی که با یک رب گوجه خانگی کپک زده مواجه می شوند قسمت بالایی و کپک روی آن را بر می دارند و به خیال اینکه دیگر مشکلی وجود ندارد رب را مصرف می کنند. اما اینجاست که آژیر قرمز برای شما به صدا در می آید و نباید برای رفع کپک زدگی رب گوجه خانگی اینکار را انجام دهید. کار درست و اصولی آن است که وقتی رب گوجه خانگی شما کپک زده است آن را کامل دور بیندازید و دیگر به هیچ عنوان مصرف نکنید.

 

رب خانگی بیشتر از رب گوجه صنعتی در معرض کپک زدگی قرار دارد. زیرا مواد نگهدارنده در رب گوجه فرنگی خانگی وجود ندارد. به همین جهت توصیه می شود رب گوجه خانگی را در یک ظرف و تماما در یخچال نگهداری نکنید، زیرا در صورت مشاهده کپک مجبورید تمام رب را دور بریزید و بدین ترتیب متحمل ضرر بسیاری خواهید شد. بهتر است رب را در بسته های کوچک و در فریزر نگهداری کرده و هر بار به قدر نیاز در یخچال بگذارید.

علت کپک زدن رب خانگی | رفع کپک زدگی رب گوجه خانگی

رب گوجه کپک زده را چکار کنیم

رب گوجه کپک زده سمی و خطرناک است و علت کپک زدن رب خانگی را در ابتدای این مفاله خواندید. بسیاری از خانم ها در صورت کپک زدن رب گوجه فرنگی خانگی فقط با قاشق روی رب و قسمت کپک زده را بر می دارند و باقی رب را مصرف می کنند اما باید بدانید اگر رب تان کپک زد دیگر آن را مصرف نکنید زیرا سم هایی که به وسیله کپک زدن در رب خانگی تولید می شود در لایه های پایینی نفوذ می کند و اسپور (هاگ) قارچ ها که با چشم قابل دیدن نیستند نیز وارد لایه های پایینی می شود.

 

مصرف رب گوجه کپک زده بسیار برای سلامتی خطرناک است. اگر یک ماده غذایی کپک زد، اصلاً نباید آن را مصرف کرد زیرا حتی برداشتن یک لایه از کپک کمکی به سالم ماندن آن نمی کند، چون علاوه بر سم هایی که به وسیله قارچ در ماده غذایی تولید شده و در لایه های پایینی نفوذ کرده، اسپور (هاگ) قارچ ها هم داخل خوراکی کپک زده وارد شده است. اسپور قارچ ها، با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست و ماده سمی هم فقط با انجام آزمایش های خاصی قابل تشخیص است. نباید فکر کنیم چیزی که دیده نمی شود، نمی تواند به ما آسیبی برساند.

 

بهترین و عاقلانه ترین کار آن است که رب گوجه خانگی را دور انداخته و دیگر مصرف نکنید. اما به چه علت نمی توان رب گوجه کپک زده را مصرف نمود و بهتر است رب گوجه کپک زده را چکار کنیم؟ این امر بر می گردد به ساختار بیولوژیکی کپک ها. آنچه که ما به عنوان کپک می شناسیم در حقیقت نوعی قارچ سمی هستند که به وسیله اسپور یا همان هاگ تکثیر می شوند.

 

هنگامی که رب گوجه خانگی کپک می زند این کپک ها نوعی سم به نام مایکوتوکسین تولید می کنند. حتی اگر شما قسمت کپک زده و لایه زیرین آن را بردارید باز هم خطر وجود دارد. زیرا ممکن است سم به لایه های زیرین نیز نفوذ کرده باشد. همچنین هاگ های مولد این کپک ها نیز بسیار ریز بوده و با چشم قابل مشاهده نیستند. ممکن است این هاگ ها همچنان در رب خانگی باقی مانده باشند.

 

بنابراین به نظر می رسد حتی اگر کپک را به طور کامل از رب گوجه فرنگی خانگی حذف کنید باز هم نمی توانید سم ناشی از آن و یا هاگ های مولد آن را از بین ببرید. پس بهتر آن است که قید رب گوجه کپک زده را بزنید و آن را داخل سطل آشغال بریزید تا خدای نکرده در مورد سلامت خود یا اعضای خانواده تان ریسک نکرده باشید.

 

البته تا کنون بیماری خطرناکی که منشا آن رب گوجه کپک زده باشد شناسایی نشده است. این کپک ها ممکن است باعث مسمومیت های خفیفی شوند. اما مواردی از آلرژی به رب گوجه کپک زده مشاهده شده که حتی منجر به مرگ شده است. شاید این موارد بسیار نادر باشند و کمتر کسی نسبت به رب گوجه کپک زده حساسیت داشته باشد اما به هر حال عقل سلیم می گوید که نباید بر سر سلامتی خطر کرد، آن هم به خاطر مقداری رب گوجه خانگی. بهتر است به جای آنکه به دنبال این باشید که بدانید رب گوجه گوجه کپک زده را چکار کنیم؟ به فکر پیشگیری از کپک زدن رب خانگی باشید. با رعایت یک سری نکات ساده می توانید به راحتی مانع از کپک زدن رب خانگی و غیر قابل استفاده شدن آن شوید.

علت کپک زدن رب خانگی | رفع کپک زدگی رب گوجه خانگی

برای جلوگیری از کپک زدن رب خانگی

1. قرار دادن رب های بسته بندی شده در کیسه تمیز درون سطحی صاف در فریزر علاوه بر جلوگیری از کپک زدن رب خانگی مصرف آن را نیز آسان می کند. در صورت نیاز به رب می توانید قسمتی از رب منجمد شده در کیسه فریزر را شکسته و به غذا اضافه کنید. در این روش بسته بندی از طریق ریختن مقداری رب گوجه فرنگی درون کیسه فریزر و صاف کردن آن انجام می شود. مقدار رب و ضخامت بسته باید به قدری باشد که پس از یخ زدن شکستن آن راحت باشد.

 

2. ریختن رب گوجه خانگی در قوطی های شیشه ای کوچک و قرار دادن آنها در فریزر ضمن جلوگیری از کپک زدن رب خانگی احتمال نگهداری آن به مدت طولانی را افزایش می دهد. قرار دادن رب در ظرف های بزرگتر در فریزر و بیرون آوردن و گذاشتن آنها در یخچال برای مصرف هفتگی نیز راهکار مناسبی برای جلوگیری از کپک زدن رب گوجه فرنگی خانگی است.

 

3. اضافه کردن نمک به رب خانگی از کپک زدن و خرابی آن جلوگیری می کند. افزودن نمک زیاد به رب خانگی را می توانید با ریختن نمک کم در غذا ها جبران کنید. ریختن رب گوجه فرنگی در ظروف دارای دهانه کوچک مانند شیشه نوشابه با کاهش هوا و فضای خالی برای رشد کپک ها نگهداری از رب را به مدت طولانی در خانه امکان پذیر می سازد.

 

4. جهت جلوگیری از کپک زدن رب گوجه خانگی باید ظرف نگهداری رب را کاملاً پر کنید تا هوای اضافی داخل ظرف باقی نماند. همچنین توصیه می شود تا حد امکان از ظرف های کوچک استفاده کنید. در صورت زیاد بودن حجم رب گوجه، بعد از باز شدن ظرف اصلی و بزرگ رب آن را در ظرف های کوچک و دردار تقسیم بندی کنید. قرار دادن پوشش مناسب روی سطح رب نیز برای جلوگیری از رشد قارچ ها ضروری می باشد.

 

5. ریختن مقداری روغن روی سطح رب گوجه فرنگی خانگی درون ظرف باعث توقف اکسیژن رسانی در داخل رب و جلوگیری از کپک زدن رب خانگی می شود. بهتر است این کار از ابتدای باز کردن قوطی رب گوجه فرنگی انجام شود. همچنین شما می توانید به سادگی از طریق کنار زدن لایه روغن با استفاده از قاشق خشک رب را از محدوده بدون روغن بردارید.

 

6. جهت جلوگیری از کپک زدن رب گوجه فرنگی خانگی هنگام مصرف آن از یک قاشق کاملاً تمیز و خشک استفاده کنید. قاشق خیس، کثیف و چرب موجبات انتقال رطوبت به رب و رشد کپک ها در آن را فراهم می کند. نوع و جنس قاشق تأثیر در کپک زدن رب گوجه فرنگی ندارد. البته بهتر است قبل از برداشتن رب خانگی از ظرف قاشق را خوب بشویید و سپس کاملاً خشک کنید.

 

7. قرار دادن رب گوجه خانگی در یخچال با دمای 4 درجه سانتیگراد از طریق کند کردن رشد باکتری ها و قارچ ها در دمای یخچال کپک زدن رب خانگی را به تعویق می اندازد. باز و بسته نکردن زیاد در یخچال، پرنکردن یخچال بیش از حد ظرفیت و قرار دادن میوه و سبزی آلوده در یخچال نیز راهکار های مناسبی برای جلوگیری از کپک زدن رب خانگی به شمار می روند.

 

8. یکی از راهکارها برای رها شدن از شر کپک ها، این است که از هر نوع ماده غذایی، مقدار کمی بخریم، مثلاً قوطی های کوچک تر رب گوجه فرنگی را انتخاب کنیم و حتماً قبل از باز کردن درب قوطی رب گوجه خانگی، به مدت کوتاهی آن ها را با آب جوش حرارت دهیم تا مقدار آلودگی موجود در سطح در قوطی کمتر شود.

جدیدترین مطالب