بهترین روش تشخیص دلار اصل از تقلبی

بهترین روش تشخیص دلار اصل از تقلبی

تشخیص دلار تقلبی

دلار تقلبی این روزها بسیار زیاد شده است و به دلیل اینکه مهمترین پول در کل دنیا دلار است همه مردم باید روش های تشخیص دلار اصل از تقلبی را بلد باشند یا از دستگاه تشخیص دلار اصل از تقلبی استفاده کنند. اگر کار شما طوری است که برای پرداخت هزینه خدمات شما دلار پرداخت می کنند بهتر است بهترین روش تشخیص دلار اصل از تقلبی را یاد بگیرید تا از ضرر و زیان جلوگیری کنید. روشهای تشخیص دلار تقلبی را در ادامه مطرح خواهیم کرد. مدتی است که بانک مرکزی به منظور کاهش التهاب ارزی، فروش ارز به صورت اسکناس را در صرافی های سراسر کشور ممنوع کرده و اگر چه به نظر نمی رسد این رویه طولانی مدت باشد، اما به هر حال سبب خرید و فروش ارز از طریق دلالی و خیابانی شده که این امر، ریسک خرید ارز تقلبی به خصوص دلار تقلبی را افزایش می دهد.

بهترین روش تشخیص دلار اصل از تقلبی

وقتی شما از سیستم خارج صرافی یا بانک نسبت به خرید دلار اقدام کنید، هیچ سند رسمی برای خرید ارز نداشته و نه خریدار و نه حتی فروشنده، به خوبی نمی داند که ارز مربوطه، تقلبی است یا اصل! برای این که بدانیم دلار تقلبی را چگونه میتوان به صورت ظاهری با دلار اصل تشخیص داد، این گفتار، راهکارهایی ارائه می کند.

بهترین روش تشخیص دلار اصل از تقلبی

تشخیص دلار اصل از تقلبی

تشخیص دلار تقلبی از اصل بودن اسکناس دلار بر اساس آنچه که در سایت بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو) در رابطه با فیوچرهای امنیتی دلار اعلام شده، باید گفت که در حال حاضر این بانک هفت اسکناس یک دلاری، دو، پنج، ۱۰، ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ دلاری چاپ می‌کند که دارای هفت فاکتور امنیتی هستند که می‌توان آن را از نوع تشخیص دلار تقلبی داد.

بهترین روش تشخیص دلار اصل از تقلبی

روش اول تشخیص دلار تقلبی

«جنس» کاغذ است که سه چهارم اسکناس‌های آمریکایی از کتان و یک چهارم از پارچه تشکیل می‌شوند و دارای خطوط قرمز، آبی بوده و فیبرمانند هستند.

بهترین روش تشخیص دلار اصل از تقلبی

روش دوم تشخیص دلار تقلبی

دومین مورد به «مهر وزارت خزانه‌داری آمریکا» برمی‌گردد که به شکل سبز رنگ و در سمت راست اسکناس زده می‌شود.

بهترین روش تشخیص دلار اصل از تقلبی

روش سوم تشخیص دلار تقلبی

«سطح برجسته» دلار است که به راحتی از طریق لمس کردن قابل حس خواهد بود. ضخامت اسکناس دلار یکی از راه های تشخیص دلار اصل و تقلبی است. دلار اصل، نازک تر از دلار تقلبی است.

 

روش چهارم تشخیص دلار تقلبی

«مهر بانک مرکزی آمریکا» مورد چهارم است که به رنگ مشکی و در سمت چپ دلار قرار دارد.

 

روش پنجم تشخیص دلار تقلبی

«پرتره» دیگر مشخصه دلار آمریکایی است که حاوی اشخاص مشهور آمریکاست و روی اسکناس نقش بسته است.

 

روش ششم تشخیص دلار تقلبی

همچنین «شماره سریال»، ششمین فاکتور امنیتی این اسکناس‌هاست که متشکل از اعداد و حروف است که در صورت گرفتن اسکناس در برابر نور به شکل متفاوتی از حالت عادی نشان داده می‌شود.

 

روش هفتم تشخیص دلار تقلبی

هفتمین فاکتور امنیتی اسکناس دلار «نوار امنیتی سه بعدی» است که روی آن قرار دارد و به رنگ آبی یا بنفش در اسکناس‌های ۱۰۰ دلاری به طور خاص دیده می‌شود.

بهترین روش تشخیص دلار اصل از تقلبی

اگر با ذره‌بین به حاشیه دور تصویر پرتره نگاه کنید میبینید جمله (THE UNITED STATES OF AMERICA) در طول آن تکرار شده است. با چشم غیر مسلح این جمله به شکل یک خط دیده می‌شود.

 

بهترین روش تشخیص دلار اصل از تقلبی

بهترین روش تشخیص دلار اصل از تقلبی

تشخیص دلار تقلبی با واتر مارک

در مورد اسکناس ۱۰۰ دلاری یکی از شناسنه‌ها واترمارک است. با نگه داشتن 100 دلاری در مقابل نور، تصویر کم رنگ بنجامین فرانکلین -مخترع آمریکایی-در فضای خالی راست اسکناس را پیدا کنید. تصویر از هر دو سمت اسکناس قابل مشاهده است. یکی دیگر از بهترین و مطمئن‌ترین راه‌های تشخیص دلار تقلبی ، مقایسه آن با اسکناسی است که مطمئن هستید اصل است. همه اسکناس‌های دلار به جز ۱ و ۲ دلاری از سال ۱۹۹۰ به بعد حداقل یک بار بازطراحی شده‌اند.

بهترین روش تشخیص دلار اصل از تقلبی

تشخیص دلار تقلبی با تغییر رنگ جوهر

نکته دیگر تغییر رنگ جوهر در اسکناس است به طوری که اگر کمی اسکناس را کج کنید عدد ۱۰۰ در گوشه پایین سمت راست روی اسکناس از رنگ مسی به سبز تغییر می‌کند. همچنین با کج کردن اسکناس تغییر رنگ زنگ را در دوات از مسی به رنگ سبز مشاهده می کنید، بدین معناکه با حرکت اسکناس زنگ در داخل دوات ناپدید یا پیدا شود. همچنین در حاشیه اسکناس با طرح خاصی چاپ شده است که در اسکناس دلار تقلبی به طور معمول ناهموار، تار و شکسته هستند (مانند تصویر زیر)

بهترین روش تشخیص دلار اصل از تقلبی

تشخیص دلار تقلبی از روی نوار امنیتی

نوارامنیتی سه بعدی دیگر مشخصه امنیتی اسکناس 100 دلاری است. در حالی اسکناس را پشت و رو می کنید، به نوار آبی رنگ نگاه کنید، همان طور که می‌بینید ناقوس‌های آبی رنگ با حرکت اسکناس به 100s تغییر شکل می‌دهد. هنگامی که می‌چرخانید(پشت و رو)، زنگ‌ها و ناقوس‌ها از سمتی به سمت دیگر می روند و اگر آن را به سمت راست بچرخانید، آنها بالا و پایین می‌روند.

بهترین روش تشخیص دلار اصل از تقلبی

تشخیص 100 دلاری تقلبی از روی نخ

نخ امنیتی زیر نور فرابنفش رنگ متفاوت و درخشانی با بقیه نقاط اسکناس دارد. نخ امنیتی اسکناس 5 دلاری آبی، 10 دلاری نارنجی، 20 دلاری سبز، 50 لاری زرد و 100 دلاری صورتی خواهد بود. اگر اسکناس زیر فرابنفش سفید بماند پس دلار تقلبی است.

بهترین روش تشخیص دلار اصل از تقلبی

نخ امنیتی راه دیگر شناسایی 100 دلاری است و در تاروپود کاغذ قرار دارد و بر روی آن چاپ نشده است. اسکناس را در مقابل نور نگه دارید تا یک نخ امینتی که به صورت عمودی در سمت چپ اسکناس قرار دارد، نمایش داده شود. این نخ امنیتی به حروف USA و ارقام 100 با الگویی متناوب منقش شده و از هر دو طرف اسکناس قابل مشاهده است. هنگامی که این نخ در برابر نور ماوراء بنفش قرار بگیرد، به رنگ صورتی روشن در می‌آید.

بهترین روش تشخیص دلار اصل از تقلبی

در تصویر بالا دو شماره سریال یکسان در دو طرف تصویر پرتره چاپ شده است که رنگ سبزی مطابق لوگو خزانه داری دارد. اگر این دو رنگ غیریکسان باشد، باید به اصل بودن اسکناس دلار شک کرد.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب