روش تشخیص یورو اصل از تقلبی | چگونگی تشخیص یورو تقلبی

روش تشخیص یورو اصل از تقلبی | چگونگی تشخیص یورو تقلبی

یورو تقلبی به دلیل گران شدن قیمت یورو در بازار زیاد شده است روش تشخیص یورو اصل از تقلبی را در ادامه بیان خواهیم کرد همچنین اگر به دنبال چگونگی تشخیص یورو تقلبی هستید در ادامه با ما همراه باشید.

 

تشخیص یورو اصل از تقلبی

یورو تقلبی معمولاً شل و مومی شکل هستند و اغلب ویژگی برجستگی جوهر را ندارند. هر اسکناس ارز رایج کشورهای مختلف دارای ویژگی‌هایی منحصر به فرد است که در اولین نگاه یا با کمی دقت قابل تشخیص است. اگر این نکات کلی در اسکناس موجود نباشد به طور قطع باید به جعلی بودن آن شک کرد. هرچه اسکناس یورویی قدیمی‌تر باشد تشخیص واقعی بودن آن با کمک این ویژگی‌ها سخت‌تر است. اما حتی آن موقع هم کسی که در سرو کار داشتن با یورو حرفه‌ای است می‌تواند به راحتی تفاوت را تشخیص دهد.

 

بزرگترین مزیت یورو این است که توسط بانک مزکزی اروپا مدیریت می‌شود. بانک مرکزی اروپا موظف است که تمام نیازهای ملت‌های عضو اتحادیه اروپا را تامین کند و بنابراین فشارهای سیاسی برای افزایش یا دخالت در ارز مورد نیاز هر یک از کشورها تاثیر چندانی ندارد. البنه یورو هم به دور از جنجال نیست. خیلی از اعضای ضعیف‌تر اتحادیه اروپا معتقد هستند که این نظام پولی به سمت اعضای قدرتمندتر متمایل است. شاید این موضوع درست باشد، اما مزایای عضویت در اتحادیه اروپا از نکات منفی آن خیلی بیشتر است و البته کشورهای زیادی هستند که به دنبال عضویت در منطقه یورو هستند.

 

1. رنگ و ظاهر اسکناس یورو اصل

روش تشخیص یورو اصل از تقلبی | چگونگی تشخیص یورو تقلبی

اسکناس های یورو در ارقام ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰ و ۵۰۰ موجود و رایج هستند؛ پس اگر یک اسکناس ۱۵ یورویی به دست شما رسید آن را نپذیرید. هر اسکناس یورو رنگ و تصویر مخصوص به خود را دارد.

 

اسکناس ۵ یورو تصویری از معماری کلاسیک و رنگ غالب خاکستری دارد.
اسکناس ۱۰ یورو تصویری از معماری رومی و رنگ غالب قرمز دارد.
اسکناس ۲۰ یورو تصویری از معماری گوتیک و رنگ غالب آبی دارد.
اسکناس ۵۰ یورو تصویری از معماری رنسانس و رنگ غالب نارنجی دارد.
اسکناس ۱۰۰ یورو تصویری از معماری باروک و روکوکو با رنگ غالب سبز دارد.
اسکناس ۲۰۰ یورو تصویری از معماری آهن و شیشه و رنگ غالب زرد قهوه‌ای دارد.
اسکناس ۵۰۰ یورو تصویری از معماری مدرن و رنگ غالب صورتی دارد.

 

2. ابعاد اسکناس یورو اصل

روش تشخیص یورو اصل از تقلبی | چگونگی تشخیص یورو تقلبی

برخلاف اسکناس های دلار که همگی در یک اندازه چاپ می‌شوند، اسکناس های یورو ابعاد متفاوتی دارند. این تفاوت هم جلوی جعل را می‌گیرد و مزیت اصلی آن تشخیص آسان‌تر تفاوت در ارقام اسکناس‌ها است. ابعاد اسکناس های یورو اصلی:

۵ یورو = ۱۲۰ * ۶۲ میلی‌متر
۱۰ یورو = ۱۲۷ * ۶۷ میلی‌متر
۲۰ یورو = ۱۳۳ * ۷۲ میلی‌متر
۵۰ یورو = ۱۴۰ * ۷۷ میلی‌متر
۱۰۰ یورو = ۱۴۷ * ۸۲ میلی‌متر
۲۰۰ یورو = ۱۵۳ * ۸۲ میلی‌متر
۵۰۰ یورو = ۱۶۰ * ۸۲ میلی‌متر

 

3. جنس کاغذ اسکناس یورو

روش تشخیص یورو اصل از تقلبی | چگونگی تشخیص یورو تقلبی

اسکناس های یورو از جنس کتان هستند که باعث دوام بیشتر و همین طور جنس متمایز می‌شود. با لمس اسکناس یورو متوجه می‌شوید که بافت آن با کاغذ متفاوت است و استحکام بیشتری دارد. اگر نقش‌های روی اسکناس را لمس کنید به راحتی متوجه برجسته بودن بعضی نقوش می‌شوید. اسکناس یورو تقلبی به طور معمول بافتی نرم و صاف دارند.

 

4. سری جدید اسکناس های یورو معروف به سری اروپا

روش تشخیص یورو اصل از تقلبی | چگونگی تشخیص یورو تقلبی

بانک مرکزی اروپا چند سالی است که سری جدید اسکناس یورو معروف به سری اروپا را چاپ و توزیع می‌کند. در سری جدید اسکناس‌ها ویژگی‌های ضد تقلب بیشتری افزوده شده است. از مهم‌ترین تفاوت‌ها در سری جدید اضافه شدن واترمارک مجسمه اسطوره یونان باستان اروپا است.

اگر اسکناس را به سمت نور بگیرید، واترمارک پرتره اروپا نمایان می‌شود. به علاوه در نوار امنیتی نقره‌ای اسکناس هم همین پرتره قابل مشاهده است.

 

چگونگی تشخیص یورو تقلبی

به جز موارد اساسی که در ابتدا باید به آن‌ها در تشخیص اسکناس یورو تقلبی توجه کرد، موارد دیگری از ویژگی‌های امنیتی وجود دارد که نیاز به دقت بیشتر یا ابزارهایی مثل ذره بین، لامپ فرابنفش یا زیر قرمز دارند؛ جعل کردن این نکات جزیی که در ادامه آمده است نسبت به موارد کلی کار دشواری است.

 

1. واتر مارک یورو اصل

روش تشخیص یورو اصل از تقلبی | چگونگی تشخیص یورو تقلبی

همه اسکناس های یورو واترمارک مخصوص به خود را دارند که در گوشه چپ روی اسکناس قرار دارد. این واترمارک تصویر همان سبک معماری است و در بافت اسکناس چاپ شده است. برای تشخیص اسکناس یورو تقلبی کافی است آن را به سمت نور بگیرید تا واترمارک مشاهده شود. در اسکناس های جعلی تصویر واترمارک یا موجود نیست یا روی اسکناس چاپ شده و واضح نیست.

 

2. هولوگرام در یورو اصل

روش تشخیص یورو اصل از تقلبی | چگونگی تشخیص یورو تقلبی

با وجود هولوگرام، تشخیص اسکناس یورو تقلبی کار آسانی است. وابسته به رقم اسکناس، این هولوگرام به شکل نوار یا یک چند ضلعی در اسکناس قابل مشاهده است. در اسکناس یورو با تغییر زاویه دید رنگ هولوگرام تغییر می‌کند. در اسکناس های جعلی یورو هولوگرام چاپی تغییر رنگ نمی‌دهد و یک تصویر ثابت است.

 

3. نخ امنیتی اسکناس های یورو

روش تشخیص یورو اصل از تقلبی | چگونگی تشخیص یورو تقلبی

همه انواع اسکناس های یورو نوار عمودی دارند که درون بافت اسکناس است و چند ویژگی امنیتی مختلف را در خود دارد. اول این که در جلوی نور رنگی تیره و متمایز دارد. دوم این که قسمت نوار دارای حروف یا ارقام مربوط به اسکناس است. در سری جدید علامت یورو (€) به صورت ریزنویسه چاپ شده است. در اسکناس جعلی این ریز نویسه‌ها یا وجود ندارند یا ابعاد بزرگ‌تر و تاری دارند. همه‌ی اسکناس های یورو نخی امنیتی دارند که در نوار عمودی در وسط بخش چپی اسکناس وجود دارد. این نخ روی اسکناس چاپ نشده بلکه واقعاً درون آن قرار دارد.

 

4. تغییر رنگ در اسکناس یورو

روش تشخیص یورو اصل از تقلبی | چگونگی تشخیص یورو تقلبی

در کنار هولوگرام که گفته شد، اسکناس یورو دارای عناصر دیگری است که با تغییر زاویه دید و کج کردن اسکناس مقابل چشم تغییر رنگ می‌دهند. در اسکناس های ۵۰ یورو و بالاتر رقم اسکناس مقابل نور از صورتی به سبز یا قهوه‌ای تغییر رنگ می‌دهد؛ البته رنگ‌ها وابسته به نوع اسکناس متفاوت هستند.

 

5. چاپ میکرو

روش تشخیص یورو اصل از تقلبی | چگونگی تشخیص یورو تقلبی

چاپ میکرو یعنی نویسه یا اشکالی که در ابعاد میکرو در اسکناس چاپ شده‌اند برای چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند؛ باید با ذره بین آن‌ها را ببینید. این تکنیک چاپ جعل و چاپ اسکناس تقلبی یورو را دشوار می‌کند. اگر بدون ذره بین به اسکناس نگاه کنید این نویسه‌ها بصورت خطوط باریکی دیده می‌شوند اما با ذره بین اشکال یا کلماتی مانند (EURO) یا ستاره قابل دیدن است.

 

6. نور فرابنفش

روش تشخیص یورو اصل از تقلبی | چگونگی تشخیص یورو تقلبی

همان طور که گفته شد در تشخیص اسکناس یورو تقلبی گرفتن آن جلوی نور چندین ویژگی امنیتی را نمایان می‌کند اما اگر به این سطح هم راضی نبودید با قرار دادن اسکناس زیر نور فرابنفش یا زیر قرمز چند ویژگی دیگر را هم به شما نشان خواهد داد.

اسکناس یورو واقعی سری قدیم زیر فرابنفش نور را بازتاب نمی‌کند یا درخششی ندارد اما در سری جدید معروف به اروپا سه رنگ زیر فرابنفش منعکس می‌شود که وابسته به رقم اسکناس متفاوت است. در زیر نور زیر قرمز، فقط گوشه راست روی اسکناس که شامل یک تصویر معماری و هولوگرام است قابل مشاهده خواهد ماند. اسکناس یورو تقلبی زیر نور فرابنفش بازتابی روشن دارد که جعلی بودن واترمارک و نوار امنیتی را لو می‌دهد.

 

در یکم ژانویه سال ۱۹۹۹، اتحادیه اروپا ارز جدید خود، یورو را معرفی کرد. در حقیقت قیمت یورو ارزی ثابت و رایج برای برای مبادلات ارزی بین کشورها و اتحادیه اروپا بود و مردم کشورهای اروپایی برای استفاده روزانه از ارز داخلی خود استفاده می‌کردند. ۳ سال بعد از شروع کار یورو ، این ارز جای ارزهای داخلی را گرفت و به ارز رایج در بازار کشورهای اروپایی تبدیل شد. اگرچه یورو هنوز هم توسط بعضی از کشورهای اروپایی عضو اتحادیه اروپا به عنوان ارز اصلی آن‌ها پذیرفته نشده است، خیلی از این کشورها ارز خود را در برابر یورو ثابت نگه داشته‌اند تا ارزش ارز آن‌ها کم نشود.

یورو مزایای اقتصادی زیادی برای شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا فراهم کرده است. با حدف نرخ تبادل ارز بین کشورها، مسافرت بسیار راحت‌تر شده است و ار همه مهمتر اینکه خطر نرخ ارز در تجارت‌‌های بین‌المللی آن‌ها از بین رفته است. امروزه یک شهروند اروپایی به راحتی می‌تواند قیمت یک محصول را از یک کارخانه مشخص دریافت کند بدون اینکه نیاز باشد در اولین قدم قیمت‌ها را با توجه به نرخ ارز همان روز به یورو تبدیل کند. این موضوع باعث می‌شود که قیمت‌ها در سراسر اروپا شفاف و ثابت باشد و بین کارخانه‌های مختلف رقابت ایجاد کند. با شروع کار یورو نیروی کار و کالاها به راحتی از مرزها منتقل می‌شوند و در کل مجموعه کارهای اتحادیه اروپا راحت‌تر و با صرف هزینه و وقت کمتر انجام می‌شود.

 

انواع سکه های یورو

یورو با علامت € شناخته می‌شود و هر €۱ به ۱۰۰ سنت تقسیم می‌شود. نشانه یورو از حرف الفبای یونانی «اپسیلون» گرفته شده است، که دو خط افقی از میان آن عبور می‌کند.

سکه‌های ۱سنتی، ۲ سنتی، ۵ سنتی، ۱۰ سنتی، ۲۰ سنتی، ۵۰ سنتی، ۱ یورویی و ۲ یورویی در میان مردم در دسترس است. طرح پشت سکه‌های یورو در همه جای منطقه یورو یکسان است؛ پشت سکه‌ها ارزش آن‌ها و نقشه اروپا حک شده است. اما روی سکه‌ها متفاوت است؛ هر کشور نشان‌های خاص خود را روی سکه‌ها درج می‌کند. اگرچه این سکه‌ها در همه کشورهای یورو مورد استفاده قرار می‌گیرد و از نظر اعتبار با یکدیگر متفاوت نیستند.

 

سکه‌های یورو مجهز به نشان‌های امنیتی پیشرفته هستند که برای جلوگیری از گردش سکه‌های جعلی تعبیه شده است. بعضی از سکه‌های با ارزش کم، از طلای شمال اروپا (Nordic Gold)، آلیاژی که به طور مخصوص برای ساخت سکه به کار می‌رود، ساخته می‌شوند.

اسکناس های یورو هم به ارزش‌های مختلف از ۵ یوور به بالا به بازار عرضه می‌شود. بیشترین مقدار این اسکناس‌ها، اسکناس‌هایی به ارزش ۵۰۰ یورو است. ارزش پول‌ها به سه روش مختلف یونانی، رومی و الفبای سیریلیک روی اسکناس‌ها نوشته می‌شود.

 

اسکناس های با ارزش مختلف با رنگ‌های مختلفی هم چاپ می‌شوند؛ اسکناس ۵ یورویی خاکستری، اسکناس ۱۰ یورویی رنگ قرمز، اسکناس ۲۰ یورویی آبی رنگ، اسکناس ۵۰ یورویی نارنجی، اسکناس ۱۰۰ یورویی سبز رنگ، اسکناس ۲۰۰ یورویی زرد و اسکناس ۵۰۰ یورویی بنفش است.

برخلاف سکه یورو، اسکناس های یورو در همه منطقه یورو یکسان است. اسکناس های مختلف هر کدام طرح ساختمان‌های معروف اروپایی را روی خود دارند.

 

کشورهای عضو یورو

در اولین مرحله، یورو در ۱۲ کشور رونمایی شد. اولین کشورهایی که با یورو هماهنگ شدند، بلژیک، آلمان، لوکزامبورگ، فنلاند، اتریش، اسپانیا، فرانسه، پرتغال، یونان، ایتالیا، ایرلند و هلند بودند. بقیه کشورهایی که بعدا به کشورهای یورو ملحق شدند، قبرس، استونی، جمهوری لتونی، جمهری لیتوانی، کشور مالت، اسلوونی و اسلوواکی بودند.

جدیدترین مطالب