قاصدک

الفبا

قاصدک

نیم نگاهی به گذشته

چگونه تصمیم گیری درست کنیم

چگونه تصمیم گیری درست کنیم

چگونه تصمیم گیری درست کنیم

در همه کارها باید تصمیم درست و به جای بگیرید اگر تصمیم شما درست نباشد ممکن است به ضررتان تمام شود در ادامه جزئیات بیشتر چگونه تصمیم گیری درست کنیم را در سایت سماتک خواهید خواند با ما همراه باشید.

 

مدل های تصمیم گیری

 به گزارش سماتک این مدل ها را میتوان به طور ساده به منطقی و شهودی و ترکیبی و راضی کننده و آنی دسته بندی نمود.

 

تکنیک های تصمیم گیری

تکنیک تصمیم گیری از تصمیمات استراتژیک حمایت خواهد نمود و دامنه و اهمیت این تصمیمات متوسط، و پیامدهایشان نیز اثر متوسطیخواهد داشت.

 

به عنوان مثال اگر تصمیم استراتژیک شما این بود که جنگل‌بان شوید، یک تصمیم تاکتیکی شما حتما این خواهد شد که به کدام دانشگاه بروید یا چه کتاب‌هایی را را مطالعه کنید و بخوانید یا اگر تصمیم گرفتید محصولی با بهای تمام‌شده‌ی پایین تولید نماییدئ تصمیم تاکتیکی متعاقب آن می‌تواند ساخت یک کارگاه تولیدی جدید برای تولید محصولات با بهای تمام‌شده‌ی کم باشد.

 

چگونه تصمیم گیری درست کنیم

تصیمیم گیری های مهم در زندگی می تواند زندگی شما را تغییر دهد مانند تصمیم به ازدواج اگر انتخاب شما درست نباشد شما باید تصمیم بگیرید که از همسرتان جدا شوید پس در حین تصمیم گیری بسیار دقت نمایید .

 

روش های تصمیم گیری

در این قسمت برای شما انواع روش های تصمیم گیری را بیان می کنیم که عبارتند از :

 

مدلهاي چند هدفه يا (MODM/Multiple Objective Decision Making)

 

مدلهاي چند شاخصه يا (MADM/Multiple Attribute Decision Making)

 

تصمیم گیری چند شاخصه

تصميم‌گيريهاي چند شاخصه بیشتر در مواردي به كار خواهند رفت كه در مساله‌اي خاص با چند شاخص مختلف از جمله شاخصهاي كمي و كيفي مثل: هزينه، درجه اهميت، ظرفيت، طول عمر، وجهه ملي و غيره به طور همزمان روبرو باشد و مطلوبيت هدف مساله در نظر گرفتن تمامي اين شاخصها به طور همزمان و يافتن گزينه اي هست كه در آن برآيند مطلوبيت اين شاخصها بيشينه گردد. به گزارش سماتک  اغلب مسائلي كه در محيط عمل با آنها روبرو خواهیم گشت که مسائل چند شاخصه ميباشند.

 

مدل تصمیم گیری ahp

فرایند تحلیل سلسسله مراتبی (AHP) یکی از معروفترین فنون تصمیم گیری چند منظوره خواهد بود که اولین بار توسط توماس. ال. ساعتی عراقی الاصل در دهه ۱۹۷۰ ابداع شده است. این روش در هنگامی که عمل تصمیم گیری با چند گزینه رقیب و معیار تصمیم گیری روبرو هست که می تواند استفاده گردد. معیارهای مطرح شده می توانند کمّی و کیفی باشند. اساس این روش تصمیم گیری بر مقایسات زوجی نهفته هست. تصمیم گیرنده با فراهم آوردن درخت سلسله مراتب تصمیم، آغاز می شود درخت سلسله مراتب تصمیم، عوامل مورد مقایسه و گزینه های رقیب مورد ارزیابی در تصمیم را نشان خواهد داد سپس یک سری مقایسات زوجی انجام می گیرد. این مقیسات وزن هر یک از فاکتورها را در راستای گزینه های رقیب مشخص می سازد. در نهایت منطق AHP به گونه ای ماتریس های حاصل از مقایسات زوجی را با همدیگر تلفیق می سازد که تصمیم بهینه حاصل می اید.

چگونه تصمیم گیری درست کنیم

 

مقاله تصمیم گیری چند معیاره

تصمیم‌گیری شامل بیان درست اهداف، تعیین راه‌حل‌های مختلف و ممکن، ارزیابی امکان‌پذیری آنان، ارزیابی عواقب و نتایج ناشی از اجرای هر یک از راه‌حل‌ها و بالاخره انتخاب و اجرای آن است کیفیت مدیریت اساساً تابع کیفیت تصمیم گیری خواهد بود زیرا کیفیت طرح و برنامه‌ها، اثربخشی و کارآمدی راهبردها و کیفیت نتایجی که از اعمال آنها بدست خواهد امد همگی تابع کیفیت تصمیماتی است که مدیر اتخاذ خواهد نمود در اکثر موارد تصمیم‌گیری‌ها وقتی مطلوب و مورد رضایت تصمیم‌گیرنده هست که تصمیم‌گیری براساس چندین معیار مورد بررسی است. معیارها ممکن است کمی یا کیفی باشند. در روشهای تصمیم‌گیری چند معیاره که در دهه‌های اخیر مورد توجه محقق قرار گرفته هست بجای استفاده از یک معیار سنجش بهینگی از چند معیار سنجش استفاده خواهد شد.

چگونه تصمیم گیری درست کنیم

تصمیم گیری چند هفته modm

در این مدلها چندین هدف به طور همزمان جهت بهینه شدن، مورد توجه قرار می گیرد.مقیاس سنجش برای هر هدف ممکن خواهد بود با مقیاس سنجش برای بقیه اهداف متفاوت تر وجود داشته باشد مثلاً یک هدف حداکثر کردن سود هست که بر حسب پول سنجش خواهد شد و هدف دیگر حداقل استفاده از ساعات نیروی کار هست که بر حسب ساعت سنجش می شود. گاهی این اهداف در یک جهت نیستند و به صورت متضاد عمل می نمایند مثلاً تصمیم گیرنده از یک طرف تمایل دارد رضایت کارکنان را افزایش دهد و از طرف دیگر می خواهد هزینه های حقوق و دستمزد را حداقل نماید. بهترین تکنیک تصمیم گیری چند هدفه برنامه ریزی آرمانی خواهد بود که اولین بار توسط Charns & Cooper ارائه شده هست./سماتک

 

انواع مدل های تصمیم گیری چند شاخصه

این نوع از تصمیم گیری شامل مدلها و روشهایی می باشد که خود به دو دسته ی مدلهای جبرانی و مدلهای غیرجبرانی تقسیم می شود
و همچنین این مدلهای تصمیم گری سلسله مراتبی AHP و مدل ANP نیز از نوع مدل تصمیم گیری چندشاخصه خواهند بود.

 

تصمیم گیری چند شاخصه

چگونه تصمیم گیری درست کنیم

تصمیم گیری چند معیاره اصغر پور

شما همچنین میتوانید برای اینکه بهتر در جریان این نوع تصمیم گیری ها قرار بگیرید پر فروش ترین کتاب این موضوع را با نام تصمیم گیری های چند معیاره دکتر محمد جواد اصغر پور را بخوانید و دنبال نمایید.

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

آسمان آبی

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

الفبا

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
آسمان آبی
مبلمان اداری