مدارك مورد نياز براي تعويض پاسپورت

مدارك مورد نياز براي تعويض پاسپورت

مدارك تعويض پاسپورت کدامند؟ امروزه در زمان بسیار کوتاهی در دفاتر پلیس 10+ انجام می شود که حدود 2 ساعت از وقت شما را می گیرد. براي تعويض پاسپورت باید ابتدا به دفاتر پلیس 10+ محل سکونت تان مراجعه کنید و نسبت به تعويض پاسپورت اقدام کنید. در این پست از سایت وزین سماتک فصد داریم مهمترین مدارك مورد نياز جهت تعويض پاسپورت را به شما معرفی کنیم.

 

مدارك مورد نياز براي تعويض پاسپورت

مدارکی که مي‌بايست توسط کليه متقاضيان ارائه گردد:
1-3) اصل و کپي شناسنامه و کارت ملي و يا تأئيديه ثبت احوال براي کليه متقاضيان.
2-3) ارائه اصل آخرين گذرنامه (در صورت معتبر بودن)
3-3) یک (1) قطعه عکس 6×4 جديد و رنگي با زمينه سفيد و تمام رخ به طوري که:
الف: 6 ماه از تاريخ انداختن آن نگذشته باشد.
ب:آقايان بدون کلاه و عينک کراوات و زيور آلات و آرایش مو و محاسن به طوري که پيشاني و گوش‌ها مشخص باشند. همچنین رنگ لباس و زمینه یکسان نباشد.
ج:خانم‌ها با حجاب کامل بدون آرايش و زيورآلات، با استفاده از روسري و یا مقنعه ساده و تیره به طوري که گردي صورت مشخص باشد. (برای دختران بالاي 6 سال با حجاب کامل)
4-3) اجازه محضري برای افراد زير 18 سال از سوی پدر و یا قیم قانونی.
5-3) افراد بالاي 15 سال ضمن حضور در دفتر مي‌بايست شناسنامه عکسدار ارائه نمايند.
6-3) افراد زیر 15 سال ضمن حضور در دفتر مي‌بايست گواهي اشتغال به تحصيل، دفترچه بيمه و يا گذرنامه عکسدار ارائه نمايند.
توجه: برای افراد زیر 6 سال،کودک می‌بایست در دفتر حاضر شده و ولی کودک یک قطعه عکس از کودک خود را ارایه نماید.
7-3) بازنشستگان نظامي که 5 سال تمام از بازنشستگي آنها نگذشته است ارائه نامه از حفا يگان مربوطه الزامی است.
8-3) بازنشستگان نظامي که 5 سال از بازنشستگي آنها مي‌گذرد می‌بایست اصل و کپي کارت کانون بازنشستگان را ارایه دهند (نیازی به ارایه گواهی از سازمان متبوع نمی‌باشد).
9-3) نظامیان شاغل می‌بایست نامه موافقت حفا یگان مربوطه را ابتدا به دبیرخانه اداره گذرنامه ارایه و پس از ثبت به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارایه نمایند.

مدارك مورد نياز براي تعويض پاسپورت

مدارك لازم براي تعويض پاسپورت

علاوه بر مدارك بالا خانم ها و بانوان عزیز باید نسبت به تهیه مدارك مورد نياز براي تعويض پاسپورت که در زیر آمده است اقدام کنند:

1-4) اجازه محضري برای بانوان متأهل از سوی همسر.
توجه:بانوان مقيم خارج احتياج به اجازه محضري همسر ندارند، همچنین اقامت با گذرنامه ايراني قابل قبول است.
توجه: بانواني که همسر آنها فوت نموده، مي‌بايست اصل گواهي فوت همسر و يا اصل شناسنامه باطل شده همسر و بانوان مطلقه مي‌بايست اصل طلاق‌نامه را ارائه نمايند.

 

مشخصات عکس پاسپورت بانوان

خانم‌ها با حجاب کامل بدون آرايش و زيورآلات، با استفاده از روسري و یا مقنعه ساده و تیره به طوري که گردي صورت مشخص باشد. (برای دختران بالاي 6 سال با حجاب کامل)

مدارك مورد نياز براي تعويض پاسپورت

مدارك براي تعويض پاسپورت آقایان

علاوه بر مدارك بالا آقایان و مردان عزیز باید نسبت به تهیه مدارك مورد نياز براي تعويض پاسپورت که در زیر آمده است اقدام کنند:

1-5) ارائه اصل و کپي کارت پايان خدمت يا معافيت صرفاً هوشمند(کارت‌های قدیمی اعتبار ندارند) و يا موافقت‌نامه سازمان وظيفه عمومي برای مشمولین.
توجه 1: کسانی که اقدام به تعویض کارت پایان خدمت یا معافیت قدیمی به هوشمند نموده‌اند، بعد از گذشت 24 ساعت از درخواست تعویض، می‌توانند با ارایه برگه ثبت درخواست تعویض کارت به افسران گذرنامه مستقر در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی، درخواست صدور یا تعویض گذرنامه دهند.
توجه 2: آقايان بالاي 50 سال احتياج به ارايه کارت پايان خدمت ندارند.
2-5) آقايان دانشجو و يا دانش آموز براي خروج از کشور مي‌بايست نامه از محل تحصيل خود دريافت و به سازمان وظيفه عمومي تحويل نمايند.

 

شرایط عکس پاسپورت آقایان

آقايان بدون کلاه و عينک کراوات و زيور آلات و آرایش مو و محاسن به طوري که پيشاني و گوش‌ها مشخص باشند. همچنین رنگ لباس و زمینه یکسان نباشد.

 

تعويض پاسپورت زودتر از موعد

متقاضیان در صورتی که 6 ماه تا پایان مهلت اعتبار پاسپورت شان باقی مانده است با تهیه مدارك مورد نياز براي تعويض پاسپورت به دفاتر پلیس 10+ محل سکونت شان مراجعه کنند.

 

منبع: epolice

جدیدترین مطالب