هفت سین نماد چیست و هر سین چه مفهومی دارد

هفت سین نماد چیست و هر سین چه مفهومی دارد

هفت سین در واقع سنت کنار هم قرار دادن هفت شی نمادین است که نام آنها با (س) شروع می شود و معنی سین های 7سین بسیار مهم است. سایر موارد نمادین همراه با این 7 شی هستند و با هم یک سفره هفت سین ایجاد می کنند. در گذشته همه این وسایل را روی پارچه ای شبیه سفره می گذاشتند که به آن سفره هفت سین می گفتند. در این مقاله به شما در مورد هفت سین نماد چیست و هر سین چه مفهومی دارد توضیحاتی خواهیم داد و از شما دعوت می کنیم با سماتک همراه باشید.

هفت سین نماد چیست

هفت سین نماد چیست

نمادهای هفت سین بسیار با اهمیت هستند و اینکه هر سین هفت سین چه مفهومی دارد را باید همه بدانند. در زمان سلسله کیانیان، هفت سین هفت شین بود و یکی از شین های آن شراب بود. از آنجایی که شراب در اسلام گناه کبیره تلقی می شود و حرام است، پس از اسلام شراب با سرکه جایگزین شد و متعاقباً بقیه موارد با عناصر دیگری که با حرف سین شروع می شد جایگزین شدند. هر مورد در هفت سین نماد مفهومی در فرهنگ ایرانی است. سبزه نماد تولد دوباره و نو شدن طبیعت است. سمنو نشان دهنده باروری و شیرینی زندگی است. سنجد برای عشق و محبت است. سرکه نماد صبر است. سیب نماد سلامتی و زیبایی است. سیر برای سلامتی است و سماق نماد طلوع خورشید و چاشنی زندگی است.

ماهی سر سفره هفت سین نشانه چیست

آینه نماد آسمان و خود انعکاس است. ماهی قرمز و کاسه آب نشان دهنده حرکت و زندگی است. ماهی قرمز نیز در تقویم ایرانی نماد آخرین ماه (اسفند) است و چرخش آن به دور کاسه نشانه چرخش و تغییر سال است. شمع نماد حیات در سفره هفت است. همچنین برای نماد باروری، تخم‌ مرغ را رنگ می‌کنند و سکه نماد ثروت و رفاه در سفره هفت سین است.

 

وقتی به همه این موارد با هم فکر کنید، به راحتی متوجه می شوید که چرا سفره هفت سین بخش مهمی از آغاز سال جدید ایرانی است. هر یک از این عناصر نماد مفهومی در سفره هفت سین است و تازگی زندگی را برای ما به ارمغان می آورد؛ درست مانند زمین که با فرا رسیدن بهار زندگی جدیدی را آغاز می کند.

هر سین هفت سین نماد چیست

هر سین هفت سین نماد چیست

اقلام هفت سین بسته به خانواده و منطقه می تواند متفاوت باشد، اما عموماً همه نشان دهنده آرزوها و امیدهای خوب برای سال جدید هستند و هر سین هفت سین نماد یک چیز است. نوروز اولین روز تقویم زرتشتی است و همیشه در اعتدال بهاری، معمولاً 21 مارس است. در حالی که جشن نوروز در خانواده‌های ایرانی بسیار معروف است، اما در سراسر جهان نیز جشن گرفته می‌شود. مردم در عید نوروز 13 روز جشن می گیرند تا به روز طبیعت برسند. در این روزها پیوندهای خانوادگی و اجتماعی خود را تقویت می کنند و صلح، همزیستی و احترام را به یکدیگر هدیه می کنند. نماد هفت سین که مجموعه ای از هفت مورد است و همگی با حرف سین در فارسی شروع می شوند بسیار مهم تلقی می شود. رسم بر این است که چند روز قبل از سال نو سفره هفت سین برپا می کنند و 13 روز بعد از سال نو باقی می مانند.

 

سیر

سیر در سفره هفت سین نماد چیست

سیر در سفره هفت سین نماد چیست؟ در حالی که ترتیب سفره هفت سین به اندازه حضور فردی آنها مهم نیست، اولین موردی که با آن شروع می کنیم سیر است. هر موردی که در هفت سین گنجانده شده است نشان دهنده چیز مهمی است که در سال جدید به آن امید می رود. سیر به طور خاص نشان دهنده سلامتی است.

 

به دلایل واضح، آرزوی سلامتی و تندرستی در سال جدید جزء ضروری سنت نوروزی است و از این رو سیر، یکی از سین های اصلی هفت سین است. سیر همچنین دارای قدرت پاک کنندگی و نمادی از وقار و پاکی محیطی است.

 

برای قرار دادن سیر در سفره خود، می توانید به سادگی یک یا دو سر کامل سیر را در یک ظرف کوچک قرار دهید و آن را به ترتیب هفت سین اضافه کنید تا نماد سیر در هفت سین کامل شود. سیر دیر خراب می شود، بنابراین می تواند در کنار سایر اقلام فاسد نشدنی برای روزهای منتهی به سال جدید در سفره شما بنشیند.

 

سیب

سیب در سفره هفت سین نماد چیست

سیب در سفره هفت سین نماد چیست؟ مورد بعدی هفت سین سیب است و این میوه خوشمزه در هر هفت سین ضروری است و معنای نمادین بسیار مهمی دارد. این میوه های قرمز، سبز، زرد یا خالدار در بسیاری از فرهنگ ها معانی زیادی دارند. در فرهنگ ایرانیان، سیب که در هفت سین گنجانده شده است، نماد زیبایی است.

 

همچنین برخی می گویند سیب نماد سلامتی از ناحیه زیبایی است و به طور خاص حول حفظ امنیت و سلامت اعضای خانواده است. در حالی که سیر نماد کلی تری از سلامتی است، سیب راهی برای محافظت و آرزو برای کسانی است که در دور سفره از بیماری در سال آینده محافظت می شوند.

 

همانطور که اشاره کردیم، سیب نماد زیبایی در سفره هفت سین است. به طور خاص سیب قرمز، معمولاً با زیبایی مرتبط است. این نیز یک روایت غیرمعمول نیست و تا حدی می‌تواند با درخشش طبیعی سیب‌های قرمز، رنگ روشن و اغلب طعم شیرین آن توضیح داده شود.

 

سبزه

سبزه در سفره هفت سین نماد چیست

سبزه که به دانه های جوانه زده گفته می شود، یکی دیگر از اجزای ضروری هفت سین است و حالا می خواهیم بدانیم سبزه در سفره هفت سین نماد چیست؟ این دانه های جوانه زده، با برگ های سبز پر جنب و جوش و تازه خود، نماد تولد دوباره و رویش است. همچنین سبزه مفهوم عالی از آغاز بهار است.

 

نوروز جشن روشنایی بر تاریکی است. در اصل، عید نوروز راهی برای تصدیق و قدردانی از تغییر فصول از زمستان به بهار است. اعتدال بهاری بسیار مهم است زیرا نقطه عطفی برای تقویم شمسی است و نشان‌دهنده گذار از روزهای کوتاه‌تر به طولانی‌تر است. اگرچه اعتدال روز بسیار مهم است، اما جشن‌های نوروزی هفته‌ها پس از اعتدال به عنوان راهی برای جشن پیروزی خیر بر شر و گرم شدن هوا ادامه خواهد داشت. شاید تا به حال متوجه شده باشید که چرا سبزه جزء ضروری هفت سین است. این جوانه ها، خواه گندم، عدس یا جو باشند، نماد شروع و تولد دوباره هستند.

 

برای اینکه سبزه برای نوروز به ویژه جشن سال نو در 30 اسفند آماده باشد، باید برنامه ریزی های قبلی انجام شود. کاشت عدس، جو یا گندم چند هفته قبل از عید نوروز به شما اطمینان می دهد که جوانه های سبز شادابی برای جشن گرفتن خواهید داشت. سبزه در ظرفی رشد می‌کند که می‌توان آن را در کنار سایر اقلام هفت سین قرار داد.

 

سرکه

سرکه در هفت سین نماد چیست

سرکه در هفت سین نماد چیست؟ از آنجا که سفره هفت سین از قرن ها پیش تهیه شده است، اسناد مکتوب کمی از این روایات وجود دارد. با این حال، برخی از مورخان توافق دارند که هفت سین به عنوان راهی برای تجلیل از طبیعت و خوبی های آن به وجود آمده است. در ابتدا نام هر یک از اقلام سفره هفت سین با حرف دیگری شروع می شد، اما پس از قرن هشتم یا نهم مرسوم شد که اقلام با حرف «س» شروع شوند.

 

در فرهنگ ایرانی، سرکه جزء ضروری هفت سین نوروز است. سرکه اغلب در یک بطری یا ظرف کوچک سرو می‌شود و در عید نوروز باید از آن در هفت سین تان استفاده کنید. سرکه در هفت سین نشان دهنده چیزهای مختلفی است که رایج ترین نماد آن صبر و سن است.

 

سرکه نماد صبر و شکیبایی در سفره هفت سین است که با افزایش سن و همچنین درک به وجود می آید. سرکه همچنین نماد فرشته جاودانگی و رضایت است که در این زمینه به معنای پذیرش سختی های زندگی برای رسیدن به سعادت است.

 

سنجد

سنجد در هفت سین نماد چیست

سنجد نماد عشق و محبت در هفت سین است. این را می توان به روش های مختلفی تفسیر کرد، اما تفسیر اصلی این است که سنجد نماد اصلی عشق خانوادگی است و به عنوان راهی برای تقویت محبت بین اعضای خانواده در سال جدید عمل می کند. سنجد جزء ضروری سفره هفت سین است.

 

در حالی که سنجد نشان دهنده عشق و محبت است، گفته می شود که سنجد نشان دهنده فرشته خرداد است که به آن فرشته دلبستگی نیز می گویند. سپس سنجد را به عنوان آرزوی سلامتی بدن به ویژه برای کودکان و سالمندان در سفره می گذارند. سنجد نیز نشان دهنده احتیاط است. گذاشتن سنجد روی سفره هفت سین راهی برای یادآوری همه اعضای خانواده است که در سال جدید مراقب باشند.

 

سماق

سماق در سفره هفت سین نشانه چیست

سماق در سفره هفت سین به چه معناست؟ شاید تا به حال سماق را دیده یا خورده باشید و باید بگوییم سماق نماد طلوع خورشید و آغازی نو است. سماق نوعی توت است که در منطقه جنوب غربی آسیا و شمال آفریقا و عمدتاً در ایران و ترکیه می روید. توت های سماق را برداشت می کنند و سپس برای دم کردن آب خیس می کنند و یا خشک می کنند و پودر می کنند که اغلب به رنگ قرمز روشن است. رنگ پودر سماق نهایی با رنگ توت ها تعیین می شود که می تواند انواع مختلفی داشته باشد و سماق نمادین قرمز رایج ترین آن است. برخی از سماق ها، مانند انواع سفید، سمی هستند.

 

سماق یکی از هفت مورد ضروری است که برای تکمیل هفت سین باید روی زمین یا میز گذاشته شود. نباید تعجب آور باشد که سماق به لطف رنگ قرمز پر جنب و جوش خود، نمایانگر طلوع خورشید است. و از آنجا که سماق نماد خورشید است، نماد زندگی و رفاهی است که می تواند از خورشید حاصل شود.

 

همچنین سماق نشان دهنده صبر است و راهی برای تشویق اطرافیان سفره هفت سین که باید با صبر و حوصله با همه مسائل زندگی برخورد کنند. سماق به خصوص در سال نو یادآور ورود و گذراندن سال جدید با بردباری است. رنگ قرمز روشن این ادویه دوست داشتنی درخشش گرمی را به کل اتاق می بخشد و خواهید فهمید که چرا تجسم خورشید است.

 

سمنو

سمنو در سفره هفت سین نماد چیست

سمنو در سفره هفت سین نماد چیست؟ همه اقلام موجود در هفت سین ماه ها می توانند در دمای اتاق باقی بمانند. اما سمنو تنها غذای آماده موجود در لیست است و این بدان معناست که باید در همان روز اول و پس از تحویل سال در یخچال نگهداری شود. سمنو نیز مانند سبزه نشان دهنده ثروت و ثواب صبر است.

 

سمنو همچنین سمبل خیر و نماد برکت در سفره هفت سین برای افراد خانواده می باشد. از آنجایی که سمنو از جوانه گندم تهیه می شود، برخی معتقدند وجود آن در سفره هفت سین، می تواند نماد وفور نعمت و خیر برکت خانواده در سال نو باشد. در مجموع، این سمنو را به یک افزودنی بسیار مهم برای هفت سین تبدیل می کند، زیرا به معنای آمدن شیرینی و شادی در سال جدید و امیدواری فراتر از آن است.

نمادهای سفره هفت سین

نمادهای سفره هفت سین

سین های سفره هفت سین نشانه چیست؟ علاوه بر موارد فوق که سین های سفره هفت سین بودند شما باید در سفره تان چند مورد دیگر را هم قرار دهید که مهمترین آن قرآن است که نماد معنویت و استواری ایمان اعضای خانواده تلقی می شود.

 

قرآن: نماد معنویت و ایمان
سکه: نماد ثروت و رفاه
سنبل (گل سنبل): نماد بهار و تجدید طبیعت
شیرینی: نماد شادی و نشاط.
تخم مرغ تزیین شده: نماد باروری و آغاز تازه
ماهی قرمز: نماد زندگی و جریان زمان
آینه: نماد بازتاب و خود بازتابی
شمع: نماد نور و شادی

 

در اینجا بطور کامل توضیح دادیم که هفت سین نماد چیست و هر سین چه مفهومی دارد و امیدواریم در سال نو خیر و برکت در زندگی شما جریان داشته باشد و بتوانید با استفاده از نمادهای هفت سین در جذب ثروت و عشق موفق تر از سال گذشته عمل کنید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب