کاربرد هواپز چیست | مزایای استفاده از هواپز برای پخت غذا

کاربرد هواپز چیست | مزایای استفاده از هواپز برای پخت غذا

هواپز برای افرادی که به دنبال غذاهای کم چرب و کم کالری هستند بسیار کاربرد دارد کاربرد هواپز چیست؟ در اینجا مهمترین مزایای استفاده از هواپز برای پختن غذا را بیان خواهیم کرد.

 

کاربرد هواپز چیست

هواپزها یکی از جدیدترین محصولات مرتبط با پخت و پز هستند. این دستگاه دارای یک لامپ هالوژنی است و امواج نوری تولید می‌کند که حرارت طبخ غذا را ایجاد می‌کند و همزمان یک فن هوا و گرما را در درون ظرف به گردش در می‌آورد تا قسمت‌های مختلف غذا به صورت همسان پخته شود؛ بنابراین زمانی که بخواهیم غذایی بدون روغن، مثلا سیب زمینی، ماهی یا مرغ درست کنیم و البته نخواهیم طعم غذا را با آبپز کردن از دست بدهیم، بخارپز‌ها و به تازگی هواپزها به کمک ما می‌آیند. هواپز‌ها را می‌توان مشابه دستگاه‌های بخارپز دانست؛ با این تفاوت که هواپز‌ها در عملکرد و نحوه‌ی ایجاد حرارت متفاوت، توانسته اند طرفداران بیشتری به خود جذب کنند. سرعت پخت در این دستگاه نسبت به سایر دستگاه‌های مشابه بیشتر است. برای مثال یک مرغ درسته را در یک ساعت می‌توانید در این دستگاه بپزید.

کاربرد هواپز چیست | مزایای استفاده از هواپز برای پخت غذا

هواپز‌ها برای پخت غذا‌های منجمد مثل مرغ، ناگت، سیب زمینی سرخ کرده و گوشت‌ها عالی است. اما اگر فضای کافی برای یک هواپز ندارید، در واقع فر شما قادر است ۸۰ درصد کارایی هواپز را به شما ارائه دهد. چرا که گا‌ها کاربران عنوان کرده اند که برای مثال برای درست کردن سیب زمینی سرخ شده، مجبور بوده اند کمی روغن روی سیب زمینی بزنند تا طعم بهتری داشته باشد. بااین حال اگر فضای کافی و البته بودجه‌ی کافی برای آن دارید، هواپز می‌تواند برایتان بسیار مفید باشد.

 

شما می‌توانید دسته‌های از انواع خوراکی‌ها مثل سبزیجات، مرغ و غذا‌های منجمد را در مدت زمانی کمتر از زمان استفاده از فر بپزید. پس به طور خلاصه داشتن هواپز ضروری نیست، اما اگر بتوانید آن را تهیه کنید کمی کارهایتان راحت‌تر و خوراکتان سالم‌تر خواهد شد.

 

مزایای استفاده از هواپز

هواپز جدیدترین دستگاه پخت غذاست که با استفاده از یک لامپ هالوژنی حرارت لازم برای پخت غذا بدون آب و روغن را ایجاد می کند. مزایای استفاده از هواپز بسیار سالم و مقرون به صرفه است. از بزرگ‌ترین مزایای هواپز این است که شما برای درست کردن غذای‌تان لازم نیست به هیچ عنوان آب یا روغن به ماده غذایی اضافه کنید! درواقع اصلا نیازی نیست طعم گوشت یا سیب‌زمینی‌های شما با روغن تغییری کند یا با آب کم‌مزه شود و به همین دلیل این خصوصیت علاوه بر خوشمزه‌تر شدن غذا به سالم‌تر و کم‌کالری‌تر شدن آن نیز کمک می‌کند. در‌واقع غذاها در هواپز همان طعم اصلی خود را حفظ می‌کنند.

کاربرد هواپز چیست | مزایای استفاده از هواپز برای پخت غذا

درون هواپز‌ها معمولا دو عدد سینی جدا از هم یا در دو طبقه وجود دارد که به ما این امکان را می‌دهد که دو غذا را به صورت هم‌زمان طبخ کنیم و به این صورت در مصرف برق و وزمان صرفه جویی کنیم. حتی در هواپزهای دو‌طبقه می‌توانید مقداری سبزیجات مثل کلم بروکلی یا هویج و قارچ را در طبقه پایین، زیر گوشت یا مر‌غ‌تان قرار دهید تا هم پخته شوند و به عنون دورچین غذا استفاده شوند و هم با چکیدن عصاره گوشت یا مرغ روی آن‌ها طعم‌دار شوند و چه چیزی خوش‌مزه‌تر و سالم‌تر از سبزیجات طعم‌دار شده وجود دارد؟

کاربرد هواپز چیست | مزایای استفاده از هواپز برای پخت غذا

استفاده از این دستگاه برای کسانی که رژیم می‌گیرند یا دوست دارند کالری دریافتی‌شان را کم کنند، بسیار مناسب است. با همه این حرف‌ها باز هم بد نیست اگر سینی فلزی هواپز‌تان را قبل از قرار دادن ماده غذایی روی آن کمی‌ چرب کنید تا غذا به آن نچسبد و راحت‌تر جدا شود. گرچه این ‌فقط یک نکته انتخابی است.

کاربرد هواپز چیست | مزایای استفاده از هواپز برای پخت غذا

یکی از مهم‌ترین مزایای دستگاه هواپز بی نیازی به روغن یا آب در پخت غذاست. این خاصیت به افرادی که رژیم‌های خاص کم کالری یا گیاه‌خواری دارند بسیار کمک می‌کند. مورد دیگری که قابل توجه است پخت یکنواخت غذا‌ها و خوراکی هاست. شما بدون نیاز به اینکه منتظر بمانید تا روغن داغ شود و بدون آنکه نیاز باشد مراقب غذا باشید، می‌توانید به ساده‌ترین روش سالم‌ترین خوراکی‌ها را تهیه کنید. در این صورت احتمال سوختگی موضعی در غذا نیز وجود ندارد و خب همانطور که می‌دانید قسمت‌های سوخته در غذا‌ها بسیار مضر هستند.

 

هواپز‌ها تقریبا بدون محدودیت هستند. شما هر نوع خوراکی را از گوشت گرفته تا سبزی می‌توانید در هواپز طبخ کنید. تنها چیزی که تفاوت می‌کند زمان قرار گیری غذا در دستگاه است که طبیعتا درمورد گوشت طولانی‌تر است.

کاربرد هواپز چیست | مزایای استفاده از هواپز برای پخت غذا

هواپز‌ها معمولا دارای دو طبقه هستند و این خود در تهیه غذا سرعت بخش است. شما می‌توانید دو نوع غذا را در طبقات مختلف و به صورت همزمان بپزید و هم در مصرف برق و هم در زمانتان صرفه جویی کنید. ما به شما توصیه می‌کنیم که سینی‌های دستگاه هواپز را کمی چرب کنید تا از چسبیدن غذا به آن‌ها جلوگیری شود. البته این تنها یک پیشنهاد است.

 

همواره توجه داشته باشید که اجزای مختلف هواپز به سادگی قابل جداسازی و شستشو هستند. مزایای پخت غذا با هواپز نسبت به سایر روش‌ها مثلا پخت غذا در فر، این است که چون جریان هوا کاملا یکنواخت است، غذای شما مثل فر خشک نمی‌شود؛ بنابراین روی غذا کمی برشته و درون آن آبدار و اصطلاحاً غذا مغزپخت می‌شود. اگر کمی خلاقیت به خرج دهید خواهید دید که هواپزها محدود به پخت گوشت، مرغ یا سبزیجات نمی‌شوند. بسیاری از کاربران از این دستگاه برای خشک کردن میوه، پخت کیک، باز کردن یخ مواد فریز شده و … استفاده می‌کنند. پس دستگاهی چندکاره نیز هست…

کاربرد هواپز چیست | مزایای استفاده از هواپز برای پخت غذا

فواید و مضرات هواپز

اگر قصد خرید هواپز را داشتید در اینجا با فواید و مضرات هواپز آشنا شوید. از مهمترین فواید هواپز وقتی مواد پروتئینی مانند انواع گوشت‌ها در طبقه بالایی هواپز قرار می‌گیرند، می‌توانید از سینی پایین برای جمع شدن روغن آن‌ها در حین پخت استفاده کنید و در انتهای پخت نه‌تنها حتی یک قطره روغن مصرف نکرده‌اید بلکه روغن اضافی گوشت و مرغ نیز از آن‌ها جدا شده و در سینی پایینی جمع شده است و افراد دارای رژیم به راحتی می‌توانند این روغن را دور بریزند و از دریافت پروتئین خالص بدون هیچ عذاب وجدانی لذت ببرند.

 

اگر تجربه پخت غذا در فر گازی معمولی را داشته باشید حتما می‌دانید که گوشت مرغ و ماهی پخته‌شده در فر کمی‌ سفت و خشک می‌شود، اما در هوا‌پز چون جریان هوای داغ به صورت یک‌نواخت در کل ماده غذایی پخش می‌شود، سطح غذای شما کاملا برشته و سوخاری و بخش درونی‌اش نرم و مرطوب باقی می‌ماند. استفاده از انواع هوا‌پز‌ها برای بخار‌پز کردن و خشک کردن مواد غذایی هم رایج است. حتی در بعضی مدل‌ها می‌توان کیک و شیرینی هم پخت! یا حتی نان‌تان را در آن تست کرده یا غذا‌های فریز شده‌تان را یخ زدایی کنید. دقت داشته باشید که هواپز باید دارای لامپ هالوژنی باشد. هنگام خرید قسمت داخلی درب دستگاه را چک کنید و از وجود آن اطمینان حاصل کنید.

جدیدترین مطالب