جلوگیری از چکه شیر سماور | آموزش تعمیر چکه شیر سماور

جلوگیری از چکه شیر سماور | آموزش تعمیر چکه شیر سماور

چکه شیر سماور به راحتی در منزل قابل تعمیر است اگر راههای جلوگیری از چکه شیر سماور را نمی دانید در ادامه آموزش تعمیر چکه شیر سماور را بیان خواهیم کرد.

 

جلوگیری از چکه شیر سماور

چکه شیر سماور به چه دلیل است و چگونه از چکه شیر سماور جلوگیری کنیم؟ یکی از دلایل چکه شیر سماور شل شدن آن است. این ایراد بیش از هر چیز از شل شدن پیچ شیر ناشی می‌شود. از همین رو می‌توان به کمک سفت کردن پیچ شیر سماور این مشکل را برطرف نمود. این کار معمولا به کمک استفاده از یک آچار کوچک یا پیچ گوشتی قابل انجام خواهد بود و این یکی از روشهای جلوگیری از چکه شیر سماور است.

 

البته در پاره‌ای اوقات استفاده کنندگان از سماور به دلیل سفت بودن بیش از اندازه‌ی شیر آن و دشوار بودن باز و بسته کردن این شیر خود اقدام به شل کردن شیر سماور می کنند تا باز و بسته کردن آن ساده‌تر شود. در چنین مواقعی ممکن است شیر سماور در طول زمان بیش از حد شل شده و شروع به چکه کند. در هنگام مواجه شدن با این مشکل می‌توان برای جلوگیری از چکه شیر سماور یک واشر کوچک زیر پیچ آن قرار داد. به این ترتیب می‌توان از چکه کردن شیر سماور جلوگیری به عمل آورد.

جلوگیری از چکه شیر سماور | آموزش تعمیر چکه شیر سماور

البته معمولا در شیر اکثر سماورها از وجود واشر استفاده نمی‌شود. به همین دلیل مشکل چکه کردن شیر سماورها فارغ از نوع آنها یا میزان قدیمی بودن یا جدید بودنشان از عدم آب‌بندی مناسب آنها ناشی می‌گردد. آب‌بندی سماور یعنی آن که زاویه‌ی نری شیر سماور با زاویه‌ی قرارگیری کاسه‌ی شیر در یک راستا باشد. در غیر این صورت می‌توان ادعا کرد که سماور و شیر آن به خوبی آب‌بندی نشده است. بنابراین باید با شل کردن پیچ شیر و تغییر زاویه‌ی آن شرایطی را فراهم کرد که عدم هم راستا بودن نری شیر سماور و کاسه‌ی آن تصحیح شود. از این طریق می‌توان سماور و شیر آن را آب‌بندی کرد.

جلوگیری از چکه شیر سماور | آموزش تعمیر چکه شیر سماور

آموزش تعمیر چکه شیر سماور

از آن‌جایی که معماری شیر سماور از پیچیدگی چندانی برخوردار نیست دلایل چکه شیر سماور هم از حد معینی فراتر نمی‌رود. در واقع مهم‌ترین دلیل چکه کردن شیر سماور همین آب بندی نبودن آن است. بنابراین برای ‌تعمیر چکه شیر سماور باید پیش از انجام هر اقدامی از آب‌بندی بودن آن اطمینان حاصل کرد. تعمیر چکه شیر سماور تا حدی ساده‌تر از تعمیر چکه کردن شیرهای آب است. دلیل اصلی این موضوع آن است که شیر سماور علاوه بر برخورداری اندازه‌ی کوچک‌تر از معماری ساده‌تری هم نسبت به شیر آب بهره می‌برد. البته سماورها خود نمونه‌های متفاوتی را در بر می‌گیرند و انواع و اقسام مختلفی را شامل می‌شوند.

جلوگیری از چکه شیر سماور | آموزش تعمیر چکه شیر سماور

به عنوان مثال می‌توان به سماورهای قدیمی از نوع ذغالی یا سماورهای جدیدی که بیشتر نمونه‌های برقی را در بر می‌گیرند اشاره کرد. از روش‌های قدیمی و سنتی که گاه برای تعمیر چکه شیر سماور پیشنهاد می‌شود استفاده از نمک است. به این معنی که پس از باز کردن شیر سماور اندکی نمک به اطراف آن پاشیده شود تا از چکه کردن شیر سماور جلوگیری به عمل آید.

ناگفته پیدا است که این روش و روش‌های مشابه با آن راه چاره‌ی چندان مناسبی برای تعمیر چکه شیر سماور نیست. از همین رو باید به روش‌های عملی، کاربردی و اصولی برای انجام این کار اتکا کرد. روش‌هایی که پیش از این امتحان خود را پس داده باشند.

جلوگیری از چکه شیر سماور | آموزش تعمیر چکه شیر سماور

چرا شیر سماور چکه میکند

گاه ممکن است چکه کردن آب از شیر سماور صورت نگیرد بلکه این ایراد در بدنه‌ی سماور مشاهده شود. رایج‌ترین مشکلی که در این زمینه وجود دارد چکه کردن آب از کف سماورهای برقی است. یکی از دلایل اصلی حادث شدن این مشکل وجود ایراد در واشرهای آب‌بندی المنت سماورهای برقی است.

معمولا اگر یک سماور برقی بدون وجود آب در مخزن آن روشن شود، ایجاد مشکل نشتی از کف آن قوت می‌گیرد و احتمال بروز این آسیب افزایش می‌یابد. در صورت بروز این مشکل باید هر چه زودتر نسبت به رفع آن اقدام نمود. چرا که چکه کردن و نشتی آب از بدنه و کف سماور می‌تواند موجب ایجاد اتصالی و حتی به وجود آمدن اتصال کوتاه در بدنه‌ی سماور شود.

جلوگیری از چکه شیر سماور | آموزش تعمیر چکه شیر سماور

به منظور رفع این مشکل باید ابتدا المنت آبی را از دیگ سماور جدا نمود و پس از تعویض واشرهای آب‌بندی، آن را دوباره به سر جای خود باز گرداند. در صورت بروز این مشکل اگر خود قادر به رفع آن نبودید می‌توانید به یک تعمیرکار خبره مراجعه کنید.

رفع چکه شیر سماور کار خیلی سخت و مشکلی نیست و شما می توانید با خواندن آموزش تعمیر چکه شیر سماور به راحتی در منزل از چکه آب شیر سماور جلوگیری بعمل آورید.

جدیدترین مطالب