آموزش تصویری تعویض تسمه تایم تیبا | زمان تعویض تسمه تایم تیبا 2

آموزش تصویری تعویض تسمه تایم تیبا | زمان تعویض تسمه تایم تیبا 2

تعویض تسمه تایم تیبا باید توسط نمایندگی سایپا و یا مکانیک ماهر انجام شود برای تعویض تسمه تایم تیبا در ادامه آموزش تصویری تعویض تسمه تایم تیبا و همچنین بهترین زمان تعویض تسمه تایم تیبا 2 بیان شده است با سماتک همراه باشید.

 

آموزش تصویری تعویض تسمه تایم تیبا

تعویض تسمه تایم تیبا صندوق دار و تیبا 2 خیلی سخت نیست و شما باید چند آچار مناسب برای تعویض تسمه تایم تیبا انتخاب کنید در شروع عملیات تعویض تسمه تایم تیبا به سراغ تسمه کولر خودروی تیبا می‌رویم. برای تعویض تسمه تایم تیبا 2 لازم است که محفظه‌ی فیلتر هوا باز شده و از محل خود خارج گردد. پس از آن نیاز است تا پیچ هرزگردی که تسمه کولر را در محل خود محکم نگه داشته است اندکی شل شود. سپس باید به سراغ پیچی که تسمه تایم تیبا را در محل خود نگه داشته است رفت و آن را باز کرد. پس از باز کردن پیچ نوبت به خارج کردن تسمه کولر تیبا از محلی می‌رسد که در آن جا خوش کرده است.

آموزش تصویری تعویض تسمه تایم تیبا | زمان تعویض تسمه تایم تیبا 2

در صورتی که تسمه دینام تیبا فرسوده شده باشد بهتر است آن را نیز همراه با تسمه تایم تیبا تعویض نمود. برای این کار پیچ موجود در گوشه‌ی دینام تا حد امکان توسط آچار رینگی شماره دوازده شل می‌شود. پس از آن می‌توان با کشیدن دینام به سمت بیرون آن را از محل خود خارج کرد. اگر توسط باز کردن پیچ یاد شده نتوان دینام را بیرون آورد باید به زیر تیبا رفت و پیچ دیگر مربوط به دینام را باز کرد.

اگر قصد اصلی از باز کردن قطعات خودروی تیبا تعویض تسمه کولر و تسمه دینام آن است در همین مرحله کار به پایان می‌رسد. به این معنی که می‌توان نسخه‌های کهنه‌ی آنها را با نمونه‌های جدید جایگزین کرد و قطعات باز شده‌ی خودرو را دوباره سر جای خود قرار داد. برای آن که در حین تعویض تسمه کولر و تسمه دینام تیبا این دو قطعه با یکدیگر اشتباه گرفته نشوند باید به این نکته دقت نمود که همیشه تسمه کولر اندازه‌ی بزرگ‌تری نسبت به تسمه دینام خودروی تیبا دارد.

آموزش تصویری تعویض تسمه تایم تیبا | زمان تعویض تسمه تایم تیبا 2

هنگام نصب هر دو تسمه در محل مورد نظر باید آنها را حدود یک سانتیمتر شل بست تا حین کار کردن از قدرت مانور مناسبی برخوردار گردند. به هر حال چه قصد تعویض تسمه دینام و تسمه کولر را داشته باشید و چه نخواهید این کار را انجام دهید ابتدا باید به سراغ تسمه تایم خودروی تیبا بروید و آن را تعویض کنید. در واقع تسمه کولر و تسمه دینام خودروی تیبا در صورت نیاز به تعویض پس از نصب تسمه تایم تیبا 2 در محل مورد نظر قرار می‌گیرند و نصب می‌شوند.

آموزش تصویری تعویض تسمه تایم تیبا | زمان تعویض تسمه تایم تیبا 2

مراحل تعویض تسمه تایم تیبا

برای تعویض تسمه تایم تیبا ابتدا باید پیچ‌های اتصال فولی سر واتر پمپ را باز کرد. پس از آن نوبت به باز کردن پیچ‌های مربوط به قاب بالای تسمه تایم می‌رسد. پس از باز کردن پیچ‌های مورد نظر باید کارتل را با جک بالا آورد و پیچ دسته موتور را به کمک آچار رینگی شماره چهارده باز کرد.

در مرحله‌ی بعد برای تعویض تسمه تایم تیبا باید یک رابط را به کمک متصل ساختن آچار به پیچ سر میل‌لنگ در پشت دسته موتور یا در فضای موجود میان شاسی و موتور قرار داد. پس از انجام مراحل یاد شده نوبت به استارت زدن موتور خودروی تیبا می‌رسد.

آموزش تصویری تعویض تسمه تایم تیبا | زمان تعویض تسمه تایم تیبا 2

البته باید دقت کرد که حین استارت زدن موتور خودرو روشن نشود و این امر تنها در حد تک استارت باقی بماند. از آنجا که نمی‌توان هم‌زمان هم استارت زد و هم قطعات خودرو را از محل قرارگیری آنها جدا کرد، این کار باید حداقل توسط دو نفر انجام گیرد.

به هر حال با استارت زدن خودرو تیبا پیچ فولی هم باز می‌شود و در وهله‌ی بعد فولی سر واتر پمپ از آن جدا می‌گردد. پس از انجام این کار باید قاب پایین تسمه تایم که توسط سه پیچ مجزا در محل خود کیپ شده است باز شود. حال باید این عملیات فنی را به پایان رساند.

آموزش تصویری تعویض تسمه تایم تیبا | زمان تعویض تسمه تایم تیبا 2

در بخش پایانی تعویض تسمه تایم تیبا باید ابتدا میل سوپاپ را در حالت خلاص قرار داد و سپس به کمک آچار رینگی شماره چهارده اقدام به چرخاندن موتور نمود. همان گونه که پیش‌تر هم به آن اشاره کرده بودیم روی چرخ دنده دو خط مجزا دیده می‌شود که به شکل بریدگی هستند. بر اساس گفته‌های قبل می‌توان این دو خط را به عنوان دو عقربه‌ی ساعت در نظر گرفت. چرخاندن موتور تا جایی ادامه می‌یابد که خطوط مذکور ساعت دوازده و پانزده دقیقه را نشان دهند. به این ترتیب موتور خودروی تیبا روی تایم مناسب قرار می‌گیرد.

 

پس از انجام مراحل فوق باید به کمک آچار رینگی شماره دوازده‌ تسمه سفت کن را باز و با عقب راندن آن پیچ را محکم کرد. سپس باید تسمه را از جای خود خارج نمود و تسمه سفت کن را بررسی کرد. اگر این بخش از خودرو هرز بود یا نیاز به تعویض داشت باید آن را با نسخه‌ای جدید جایگزین نمود. پس از آن باید تسمه تایم نو را در محل خود قرار داد. در حین قرار دادن تسمه تایم جدید در محل مناسب باید مراقب بود تا چرخ دنده از حالت تایم یا همان ساعت دوازده و ربع خارج نشود.

 

پس از انجام مراحل یاد شده باید تسمه سفت کن تیبا را باز کرد و پیچ آن را هم کاملا محکم نمود. نکته‌ی قابل توجه آن است که تسمه تایم تیبا باید مانند تسمه دینام و تسمه کولر تیبا 2 حدود یک سانتیمتر شل بسته شود تا هنگام کار کردن مشکل خاصی را ایجاد نکند. پس از بسته شدن تسمه تایم تیبا 2 بدون بر هم خوردن تایمینگ آن مراحل تعویض تسمه تایم تیبا کامل می شود.

آموزش تصویری تعویض تسمه تایم تیبا | زمان تعویض تسمه تایم تیبا 2

زمان تعویض تسمه تایم تیبا 2

تعویض تسمه تایم تیبا 2 و تیبا صندوق دار باید در زمان مناسب انجام شود و انتخاب بهترین زمان تعویض تسمه تایم تیبا بسیار مهم است اگر زمان تعویض تسمه تایم تیبا 2 را نمی دانید بهتر است به کتابچه راهنمای خودروی تیبا 2 مراجعه کنید. تجربه نشان می‌دهد که بهترین زمان تعویض تسمه تایم تیبا پس از پیمودن هشتاد هزار کیلومتر مسافت توسط این خودروی تیبا ضروری خواهد بود. در واقع خودروی تیبا در این زمینه تفات چندانی با خودروی پراید 131 ندارد. حتی به دلیل آن که بسیاری از قطعات دو خودروی تیبا 2 و تیبا صندوق دار مشابه با یکدیگر است، زمان تعویض تسمه تایم تیبا صندوق دار و تیبا 2 در این دو خودرو نیز تفاوت چندانی با هم ندارد. پیش از تعویض تسمه تایم تیبا باید ابتدا لوازمی که برای انجام این کار لازم هستند و در حین عملیات فنی مورد استفاده قرار می‌گیرند را تهیه نمود. برای باز کردن تسمه تایم تیبا 2 و جایگزینی آن با تسمه time جدید به لوازمی نظیر آچار رینگی شماره ده، شماره یازده، شماره دوازده، شماره سیزده و شماره چهارده نیاز خواهد بود.

آموزش تصویری تعویض تسمه تایم تیبا | زمان تعویض تسمه تایم تیبا 2

از نوع آچار تخت دو سو نیز داشتن دو شماره‌ی بیست و یک و بیست و دو برای پیش ‌بردن کار توصیه می‌شود. همچنین از آن‌جایی که پیش از شروع عملیات فنی باید خودرو را در ارتفاع قرار داد، وجود جک بالابر نیز کاملا ضروری به نظر می‌رسد. با در اختیار داشتن ابزارهای یاد شده می‌توان فرایند تعویض تسمه تایم انواع خودروهای تیبا را آغاز کرد.

 

فیلم تعویض تسمه تایم تیبا

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب