طریقه تعویض تسمه تایم پژو 405 + نحوه تایم گرفتن پژو 405

طریقه تعویض تسمه تایم پژو 405 + نحوه تایم گرفتن پژو 405

تعویض تسمه تایم پژو 405 و نحوه تایم گرفتن پژو 405 را در ادامه این بخش از پورتال سماتک بیان خواهیم کرد اگر طریقه تعویض تسمه تایم پژو 405 را نمی دانید و به دنبال آموزش تعویض تسمه تایم پژو 405 1800 هستید با این نوشتار همراه ما باشید.

 

طریقه تعویض تسمه تایم پژو 405

تعویض تسمه تایم پژو 405 چگونه باید انجام شود؟ معمولا بسیاری از رانندگان ایرانی برای تعویض تسمه تایم پژو 405 به مراکز تعمیرات خودرو مراجعه می‌کنند. با این حال عده‌ای از آنها هم ترجیح می‌دهند که این کار را خودشان انجام دهند. با توجه به این که عملیات فنی تعویض تسمه تایم پژو 405 کاری نیست که نتوان آن را بدون کمک مکانیک‌های متبحر انجام داد، در این مطلب به شرح و توضیح چگونگی انجام آن خواهیم پرداخت.

پیش از آن بد نیست به این نکته هم اشاره شود که تسمه تایم خودروی پژو 405 به طور معمول پس از پیمودن مسافتی معادل 60 هزار کیلومتر نیاز به تعویض خواهد داشت. البته به طور معمول این قطعه از خودرو پس از گذشت ده سال استهلاک قابل توجهی را متحمل خواهد شد. از همین رو تعویض آن پس از مدت یاد شده امری عاقلانه خواهد بود. در صورتی که توان انجام این عملیات فنی را در خود نمی‌بینید بهتر است برای تعویض تسمه تایم خودروی خود به یک مرکز تعمیرات معتبر و شناخته شده مراجعه کنید. هر چند که باید اعتراف کرد تعداد این مراکز در کشور ما چندان زیاد نیست.

 

اصول کلی تعویض تسمه تایم پژو 405 کم و بیش مانند سایر خودروهای سواری مشابه و هم‌رده است. به این معنی که پیش از هر کاری باید چرخ سمت راست خودرو یعنی همان چرخی که زیر صندلی شاگرد قرار دارد را باز نمود. برای انجام این کار ابتدا باید خودرو را توسط جک روی ارتفاع قرار داد و سپس چرخ و شل‌گیر آن را باز کرد. پس از آن نوبت به باز کردن تسمه دینام خودرو می‌رسد. حال که تسمه دینام باز شد بهتر است آن را از نظر سلامت مورد بررسی قرار داد تا در صورت نیاز تعویض گردد.

مرحله‌ی بعدی باز کردن پیچ فولی میل‌لنگ است که اندکی چالش را با خود به همراه خواهد داشت. بهتر است عملیات فنی جایگزینی تسمه تایم خودروی پژو 405 حداقل توسط دو نفر انجام گیرد. چرا که در این مرحله باید یک نفر حین باز کردن پچ فولی، ترمز خودرو را نگه دارد. پس از آن باید به آرامی فولی را از محلی که در آن قرار گرفته است خارج کرد. در طول انجام عملیات فنی باید این نکته را مد نظر قرار داد که قوس فولی همواره رو به میل‌لنگ قرار بگیرد. پس از انجام مراحلی که به آن اشاره شد پیش زمینه‌ی لازم برای باز کردن تسمه تایم خودروی پژو 405 مهیا خواهد گردید. حال نوبت به انجام کار اصلی یعنی باز کردن تسمه تایم می‌رسد.

طریقه تعویض تسمه تایم پژو 405 + نحوه تایم گرفتن پژو 405

نحوه تایم گرفتن پژو 405

تایم گرفتن پژو 405 بسیار ضروری است پس از انجام دادن و تکمیل مراحلی که به آنها اشاره شد باید قاب تسمه تایم خودروی پژو 405 را توسط آچار آلن شماره پنج باز کرد. البته در قاب وسط تسمه تایم یک پیچ شماره شش وجود دارد که برای باز کردن آن بهتر است از آچار رینگی شماره ده استفاده شود. حال که قاب تسمه تایم پژو 405 به طور کامل کنار رفت شرایط برای باز کردن آن فراهم می‌شود.

پیش از باز کردن تسمه تایم بهتر است برای تایم گرفتن پژو 405 را روی دنده پنج قرار داد و با گرداندن دیسک چرخ آن را روی تایم مناسب تنظیم نمود. در مطالب پیشین مربوط به تسمه تایم به شیارهایی که روی چرخ دنده وجود دارد و حالت عقربه‌های ساعت را تداعی می‌کند اشاره کرده بودیم. این امر در خودروی پژو 405 در قالب سوراخ های موجود روی چرخ دنده‌ی میل سوپاپ و سرسیلندر قابل مشاهده است. حالت ساعت در خودروی پژو 405 باید روی عدد هفت و سی و پنج دقیقه تنظیم شود. برای محقق شدن این حالت باید میل‌لنگ را به سمت راست یعنی در جهت عقربه‌های ساعت چرخاند.

 

برای یافتن سوراخ‌ها و شیارهای موجود در قطعات مختلف خودرو بهتر است سطح آنها به طور کامل تمیز شود. اگر از سمت پایین دقت کافی صورت گیرد مشاهده می‌شود که شیار ریزی روی چرخ دنده‌ی سر میل‌لنگ وجود دارد. این شیار باید همسو با جهت عقربه‌های ساعت بچرخد. تا جایی که از شیار روی بلوک سیلندر به اندازه‌ی هفت دندانه تا بخش عقب آن فاصله وجود داشته باشد. به این معنی که باید میان شیار روی چرخ دنده و شیار روی بلوک سیلندر هفت دندانه فاصله وجود داشته باشد تا خودروی پژو 405 روی تایم مناسب قرار گیرد.

حال می‌توان به کمک آچار رینگی شماره سیزده قسمت سفت کننده‌ی تسمه را شل کرد و تسمه تایم را از محل خود خارج ساخت. به این ترتیب عملیات فنی باز کردن تسمه تایم کهنه به پایان می‌رسد و شرایط برای آغاز عملیات بستن تسمه تایم جدید فراهم می‌گردد.

طریقه تعویض تسمه تایم پژو 405 + نحوه تایم گرفتن پژو 405

آموزش تصویری تعویض تسمه تایم 405 1800

۱-در روز روشن و پر نور کاپوت پژو 405 را تا آخرین درجه آن بالا بزند و سمت چپ موتور ( سمت شاگرد) در محلی که شیلنگهای رفت و برگشت بنزین به باک جفت هم قرار گرفته اند و بصورت قوس تقریبا نیمدایره میباشند، شیلنگها را از روی بست آنها بدون فشار دادن بیش از حد آزاد کرده و روپوش لاکی تسمه تایم که زیر شیلنگها قرار گرفته را با باز کردن دو پیچ نگهدارنده آن که یکی در بالا با آچار یکسر رینگی و دیگری در پائین است باز کند. ( پیچ پائینی آچار خوری سخت دارد بهمین علت مکانیک اینکار را بهتر است انجام دهد)

ولی اگر دوست داشتید خودتان باز کنید با بکس ۱۳ وجغجغه باز کنید.

 

۲-از پایین پژو 405 را جک بزنید و حتی الامکان خرک کنید چرخ سمت شاگرد را باز کنید.

 

۳- شل گیر چرخ را باز کنید.

 

۴-با یک تالیبر تسمه دینام را آزاد کنید در مباحث قبلی در این باره توضیح دادیم.

طریقه تعویض تسمه تایم پژو 405 + نحوه تایم گرفتن پژو 405

۵-بعد با بکس ۲۲ و رابط بلند و دسته بکس ولوله پیچ فولی سر میل لنگ را باز کنید یک نفر ترمز نگه داره واگر نبود بین دیسک چرخ یک دوسو محکم قرار بدین.

 

۶-واگر باز کردین حالا آرام فولی را بیرون بکشید زیر فولی یک خار هست گمش نکنین وحالت قوسش به طرف میل لنگ میفته.

 

۷-بعد با آچار آلن ۵ قاب تسمه تایم را باز کنین و برای باز کردن قاب وسطی یک پیچ ۶ از بالابا آچار ۱۰ باز میشه و اگر باز کردین حالا میرسیم به تسمه تایم پژو 405.

 

۸-قبل از آزاد کردن تسمه تایم پژو 405 را دنده ۵ بزنید و با چرخاندن دیسک چرخ روی تایم بگذارید.

 

۹-اما تایم گیری پژو 405 بسیار حساس است برای تایم گرفتن پژو 405 یک پیچ طبق پراید یا پیچ ۱۲ گیر بیارین.

 

۱۰ -میل لنگ را به سمت راست بچرخانید از بالا نگاه کنید یک سوراخ روی چرخ دنده میل سوپاپ می باشد این سوراخ روبه روی سوراخ روی سرسیلندر قرار می گیرد حالت ساعت ۷:۳۵ دقیقه می باشد.

 

۱۱ -از پایین روی چرخ دنده سر میل لنگ یک چاک ریز وجود دارد اگر معلوم نبود تمییز کنید تا معلوم شود این چاک باید به سمت جهت عقربه ساعت بچرخد حال این چاک باید بگونه ای بچرخد که از چاک روی بلوکه سیلندر به فاصله ۷هفت دندانه به سمت عقب فاصله داشته باشد یعنی بین چاک روی چرخ دندانه و چاک یا شکاف روی بلوکه سیلندر ۷هفت دندانه فاصله باشد از بالا هم پیچ را رد کنید ماشین آلان روی تایم هست.

طریقه تعویض تسمه تایم پژو 405 + نحوه تایم گرفتن پژو 405

۱۲-با آچار ۱۳ تسمه سفت کن پژو 405 را چند رزوه شل کنید و تسمه را بیرون بکشید.

طریقه تعویض تسمه تایم پژو 405 + نحوه تایم گرفتن پژو 405

۱۳- تسمه نو را با جهت فلش به سمت جلو موتور از بالا لای دسته موتور پژو 405 رد کنید و از روی تسمه سفت کن واز روی واتر پمپ و سر میل لنگ رد کنید برای جا زدن از بالا با مقداری فشار جا بزنید.

 

۱۴- اگر رد کردین حالا به مقدار یک سانتی متر خلاصی تسمه سفت کن را سفت کنید از بالا یک پیچ گوشتی بلند بین دسته موتور و پشت تسمه سفت کن رد کنین اگر خلاصی به اندازه بود پیچ تسمه سفت کن را ببندید.

 

۱۵-وحالا پیچ روی چرخ دنده را بیرون بکشین و موتور را دو دور کامل بچرخانین واگر ازاد چرخید تایم درست گرفتین و اگر نه تایم را اشتباه گرفته وباید از نوع تایم بگیرید.

 

۱۶ -حال عکس مراحل را انجام داده وتکمیل می کنین و اگر سوالی بود با ما در میان بگذارید.

طریقه تعویض تسمه تایم پژو 405 + نحوه تایم گرفتن پژو 405

نحوه جا انداختن تسمه تایم پژو 405

جا انداختن تسمه تایم پژو 405 بسیار مهم است مراحل پایانی تعویض تسمه تایم پژو 405 به جاسازی تسمه تایم جدید اختصاص دارد. برای جا انداختن تسمه تایم پژو 405 از قسمت جلوی موتور و از بالای دسته موتور عبور کرده و از روی بخش سفت کننده‌ی تسمه و همچنین واتر پمپ و سر میل‌لنگ رد شود. شاید برای جا انداختن کامل تسمه تایم در محل مورد نظر به اندکی اعمال فشار نیاز باشد.

 

پس از جا انداختن تسمه تایم پژو 405 در محل مناسب باید توسط سفت کننده آن را به طور کامل محکم کرد. همان گونه که در مطالب پیشین خود نیز به آن اشاره کرده بودیم برای آن که تسمه تایم از قدرت مانور مناسبی برخوردار گردد معمولا آن را حدود یک سانتیمتر شل می‌بندند. این قاعده در مورد خودروی پژو 405 نیز وجود دارد و باید آن را به طور کامل رعایت کرد.

 

پس از جا انداختن تسمه تایم پژو 405 موتور خودرو باید حداقل به میزان دو دور گردانده شود. اگر فرایند گردش موتور بدون مواجه شدن با مشکل خاصی انجام شد به آن معنی است که تایم آن کاملا صحیح تنظیم شده است. در غیر این صورت تایم موتور باید از نو تنظیم شود.

 

به این ترتیب مراحل تعویض تسمه تایم پژو 405 به پایان می‌رسد. حال نوبت آن است که مراحل اشاره شده در سطور فوق را به شکل معکوس دنبال کنید. به این معنی که پس از بستن قاب تسمه تایم و پیچ فولی سر میل‌لنگ، تسمه دینام نیز باید در محل اصلی خود قرار گیرد. پس از آن نوبت به نصب مجدد چرخ خودرو در سمت صندلی شاگرد می‌رسد. در صورتی که تمام این مراحل به شکل کامل انجام شد، عملیات فنی جایگزینی تسمه دینام قدیمی خودروی پژو 405 با نمونه‌ی جدید آن به طور کامل پایان می‌یابد و خودرو برای استفاده‌ی مجدد آماده خواهد بود.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب