علت خاموش شدن ماشین هنگام گرفتن کلاچ یا ترمز زدن

علت خاموش شدن ماشین هنگام گرفتن کلاچ یا ترمز زدن

خاموش شدن ماشین در برخی از مواقع ممکن است اتفاق بیفتد اگر به دنبال علت خاموش شدن ماشین هنگام گرفتن کلاچ هستید و یا علت خاموش شدن ماشین هنگام ترمز زدن را می خواهید بدانید با سماتک همراه باشید.

 

خاموش شدن ماشین هنگام گرفتن کلاچ

علت خاموش شدن ماشین هنگام گرفتن کلاچ چیست؟ بسیاری از رانندگان از خاموش شدن خودرو حین حرکت و یا در موقع کلاچ گرفتن شکایت دارند مهمترین دلیل خاموش شدن ماشین موقع گرفتن کلاچ خرابی استپر موتور در خودروهای انژکتوری است. اگر راننده یک خودروی بنزینی انژکتوری هستید حتما تا به حال به این مشکل بر خورده اید که در حین رانندگی، قصد توقف داشته اید و با فشار دادن پدال ترمز ماشین خاموش شود و یا در حین رانندگی وقتی قصد تعویض دنده کلاچ را فشار داده اید و خودرو خاموش شده است و بعد از خاموش شدن با اولین استارت ماشین روشن شده است. علت خاموش شدن خودرو هنگام گرفتن کلاچ نشان دهنده خرابی استپر خودرو است. استپر موتور ماشین وظیفه دارد وقتی شما پدال گاز را رها میکنید، دور موتور را زیر عدد یک بین ۷۵۰ تا ۸۵۰ نگه دارد.

علت خاموش شدن ماشین هنگام گرفتن کلاچ یا ترمز زدن

علائم خرابی استپر و خاموش شدن ماشین

۱. در هنگام رانندگی با فشار دادن پدال ترمز و ایستادن خودرو، موتور خودرو خاموش میشود.

۲.گاز خوردن بی مورد ماشین در حالت درجا مخصوصا زمانی که پدال کلاچ را فشار میدهید و یا وقتی که درجا می ایستید.

۳.خاموش شدن ناگهانی ماشین هنگام گرفتن پدال کلاچ و یا زمان تعویض دنده

۴.خاموش کردن ماشین زمانی که خودرو سرد است مخصوصا اول صبح در حالت ساسات

۵.گاز خوردن ماشین هنگام تعویض دنده و گرفتن کلاچ و یا هنگام روشن کردن کولر خودرو

علت خاموش شدن ماشین هنگام گرفتن کلاچ یا ترمز زدن

چگونه استپر را تعویض کنیم؟

برای تعویض استپر برای رفع ایراد خاموش شدن ماشین هنگام تعویض دنده یا فشردن پدال کلاچ ابتدا سوکت استپر را با احتیاط کامل از استپر جدا میکنیم سپس خودرو را خاموش میکنیم، معمولا پیچ استپر با پیچ گوشتی چهار سو و یا با پیچ گوشتی های ستاره ای نمره ی ۲۰ یا همان T20 باز میشود. داخل استپر و دریچه گاز را با اپری مخصوص تمیز کرده، و استپر جدید را جایگزین استپر قدیمی میکنیم. بعد از تعویض استپر ۴ بار سوئیچ را باز و بسته میکنیم تا استپر تنظیم شود. ماشین را روشن کنید. اگر مشکل حل نشد ecu خودروی شما نیاز به ریست دارد که باید به تعمیرگاه مراجعه کنید. از بهترین کارخانه های تولید استپر میتوان به شرکت ایران کاربرات، زیمنس، ساسبوز اشاره کرد

علت خاموش شدن ماشین هنگام گرفتن کلاچ یا ترمز زدن

علت خاموش شدن ماشین هنگام ترمز زدن

خاموش شدن خودرو در هنگام ترمز گرفتن یکی از بدترین اتفاقاتیست که ممکن است شما با آن روبه‌رو شده باشید یا روبه‌رو شوید. علت خاموش شدن ماشین هنگام ترمز زدن دلایل خاص خودش را دارد که سعی شده در این مطلب سماتک به صورت کلی به آن پرداخته شود. ایراد خاموش شدن خودرو بجز استپر موتور، میتونه از تنظیم ECU هم باشه که برای گرم کردن خودرو، میزان هوا و بنزین رو به نسبت مناسب مخلوط نمیکند و این باعث افت ناگهانی دور موتور و خاموش شدن ماشین موقع فشار دادن پدال ترمز می شود. پیش از دیاگ زدن خودرو، میتوانید از بنزین سوپر همراه یک افزاینده مناسب اکتان هم استفاده کنید، احتمالا خیلی بهتر خواهد شد.

 

در حال رانندگی ناگهان خودرویتان خاموش میشود و هر چه استارت میزنید، نمیتوانید آن را روشن کنید. بسیاری از ما بی اختیار درب موتور را بالا میزنیم و نگاهی به موتور خودرو میاندازیم و حداکثر چند سیم و شیلنگ را سفت میکنیم هرچند معمولاً این کار کمکی نمیکند. راه حل بعدی تماس با امدادخودرو است. اما اگر این عیب در نقطه ای دور از دسترس سرویس های امدادی رخ دهد، دیگر راه حلی باقی نمی ماند.در این بخش قصد داریم به مرور نکاتی بپردازیم که در موقع خاموش شدن ماشین میتواند به شما در رفع اولیه مشکل کمک کند تا حداقل خودرو را به نزدیکترین تعمیرگاه برسانید. هر خودرو برای کار کردن به سه عامل مهم نیاز دارد:

علت خاموش شدن ماشین هنگام گرفتن کلاچ یا ترمز زدن

 

 

1- سوخت
2- هوا
3- تایم موتور و برق آن

 

به همین دلیل برای بررسی علت خاموش شدن ناگهانی خودرو هنگام گرفتن کلاچ یا ترمز زدن باید این سه عامل را بررسی کنیم. اگر خودرویتان خاموش شد حتی در بدترین شرایط، ابتدا خونسردی خود را حفظ کنید. حفظ خونسردی سبب میشود تا کارایی شما بالاتر رفته و در این شرایط شما میتوانید از محفوظات ذهنی و اطلاعات خود استفاده، مشکل را حل کنید. اولین قسمتی که باید نگاه کنید صفحه پشت آمپر است که اطلاعات نسبتاً کاملی از وضعیت خودرو به شما میدهد. ابتدا ببینید خودرو سوخت دارد یا نه؟ هر چند داشتن بنزین مساله ای بسیار آشکار است اما عده بسیاری به آن توجه نمیکنند. البته داشتن سوخت تنها کافی نیست.

علت خاموش شدن ماشین هنگام گرفتن کلاچ یا ترمز زدن

مهمترین دلایل خاموش شدن موتور خودرو

1-سوئیچ اینرسی (قطع کن پمپ بنزین) ، بخصوص در هنگام ضربه خوردن یا افتادن در دست انداز متداول ترین دلیل خاموش شدن و روشن نشدن خودرو است.

2- کانکتور برق اصلی زیر داشبورد که با گرم شدن شل می شود. این اشکال وقتی که دزدگیر نصب می شود بروز می کند زیرا کانکتور سمت دزدگیرها غیر استاندارد است و نصاب ها هم دقت نمی کنند.

3- اشکال در کانتکتور پمپ بنزین داخل باک

4- مشکل از سوكت بنزين داخل كاپوت (سوكتهای ECU – خودرو 206SD)

5- مشكل از سوكت برق پمپ بنزين جلو پای راننده (405)

6- تعویض سنسور اکسیژن بد با جنس بهتر (مشکل متداول در تیبا)

7- کثیفی یا اشکال در استپر موتور (معمولاً با کاهش سرعت یا افزایش ناگهانی شتاب اتفاق می افتد.)

8- مشکل از اتصال باتری

9- مشکل از ECU (مشاهده شده با فرمت و برنامه ریزی مجدد هم حل نمی شود و نیاز به تعمیر یا تعویض ECU است. عمدتاً 206 های جدید)

10- فیوز 80 آمپر اصلی داخل جعبه فیوز داخل کاپوت (تیبا)

11- پاره شدن تسمه دینام یا مشکل در هرزگرد دینام (206)

12- گشاد بودن جای 2 فیوز مربوط به سوخت ، باید با پیچ گوشتی جای فیوزها تنگ شود.(سمند)

13- هوا کشیدن واشر مپ سنسور (سنسور گاز – تندر 90)

14- سوختن یا گیرکردن پمپ بنزین

 

حال که با علل اصلی خاموش شدن ماشین آشنا شدید بهتر است برای رفع خاموش شدن خودرو هنگام تعویض دنده یا کلاچ گرفتن به نمایندگی مجاز مراجعه کرده و استپر را تعویض کنید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب