آموزش حرفه ای رفع فرورفتگی کوچک بدنه خودرو

آموزش حرفه ای رفع فرورفتگی کوچک بدنه خودرو

درآوردن فرورفتگی بدنه خودرو اگر کوچک و جزئی باشد چندان کار مشکلی نیست و در این مقاله آموزش حرفه ای رفع فرورفتگی کوچک بدنه خودرو را با هم مرور خواهیم کرد.

 

رفع فرورفتگی کوچک بدنه خودرو

چگونه فرورفتگی کوچک بدنه خودرو را ترمیم کنیم؟ حتما اگر خودرو داشته باشید با مشکلات کوچک و بزرگ بدنه خودرو خود مواجه شدید. از خط و خش تا فرورفتگی های بر اثر صدمه. اما همیشه هم نیاز نیست برای تعمیر و رفع مشکلات بدنه ماشین هزینه کنیم و یا به فرد متخصص مراجعه کنیم. چراکه شما در منزل هم می توانید به بیشتر مواقع این مشکل فرورفتگی کوچک بدنه خودرو را برطرف کنید. با سماتک همراه باشید.

 

اینکه فرورفتگی خودرو در کجای بدنه اتفاق افتاده، بدنه، سقف یا گلگیر‌های خودروی شما چه جنسی دارند؛ برای مثال آلومینیوم، فیبر کربن، پلاستیک، فایبرگلاس، فولاد و غیره. ‌تمامی این موارد در مصرف سوخت خودروی شما دخیل است. برای مثال آلومینیوم فلزی بسیار حساس با چگالی کم است، به همین دلیل ترمیم فرورفتگی بدون رنگ در آن کار بسیار دشواری است.

آموزش حرفه ای رفع فرورفتگی کوچک بدنه خودرو

مشاهده مکان فرورفتگی بدنه خودرو

یک نگاه به مکان فرورفتگی بدنه خودرو خود بیندازید. در ابتدا مکان آن و سپس نوع آن باید مورد بررسی قرار گیرد. با این روش ها از فرورفتگی های کوچک  تا متوسط و حتی بزرگ را بدون رنگ می تواند تعمیر کنید. تمامی فرورفتگی های بدنه خودرو را پیدا کرده و مشخص کنید.

 

بررسی مکان فرورفتگی بدنه ماشین

حال که مکان ها را مشاهده کردید، باید به بررسی فرورفتگی بدنه خودروی تان بپردازید. در این روش اگر فرورفتگی بر روی درب، کاپوت، سقف، سپر ها، صندق عقب و مکان های مشابه باشد درصد مواقیت شما به مراتب بیشتر می شود. ولی در مکان های دیگر مخصوصا لبه ها و گوشه ها یا صافکاری قسمت دوبل شرایط کمی سخت تر است.

آموزش حرفه ای رفع فرورفتگی کوچک بدنه خودرو

این روش برای ترمیم فرورفتگی های سطحی بدنه ماشین که به رنگ خودرو هم آسیبی نرسیده است به خوبی جواب می دهد.

 

وسایل مورد نیاز برای ترمیم فرورفتگی بدنه خودرو

تجهیزاتی که احتمالا در ترمیم فرورفتگی بدنه ماشین تان مورد نیاز خواهید داشت شامل، سشوار، دستکش های کار، یخ خشک، یا اسپری خنک کننده یا وسایل خنک کننده مشابه، است. با تهیه این موارد می توانیم به سراغ تعمیر بدنه خودرو برویم.

آموزش حرفه ای رفع فرورفتگی کوچک بدنه خودرو

دراوردن فرورفتگی بدنه ماشین

وقتی‌که خودتان شخصاً اقدام به ترمیم فرورفتگی کوچک روی بدنه ماشین کنید همیشه این خطر وجود دارد که آسیب بیشتری به خودرو وارد کنید؛ ممکن است وضعیت فرورفتگی را بدتر کنید و یا به رنگ ماشین آسیب وارد کنید. یک راه ایمن برای برطرف کردن فرورفتگی های بزرگ، استفاده از قطعات کوچک چوبی، میخ و یک تفنگ چسب حرارتی است. برای این کار از دو طرف چوب‌ها میخ رد کنید، ته هر چوب را آغشته به چسب کنید و به اطراف تورفتگی‌ ها بچسبانید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا تمام تورفتگی را پوشش دهید. سپس صبر کنید تا چسب خشک شود و آنگاه چوب‌ها را یکی یکی از خودرو جدا کنید تا فرورفتگی از بین برود. این کار را روی سطح اطراف فرورفتگی هم انجام دهید تا اینکه تمام یا بیشتر فرورفتگی ناپدید شود. اگر قصد امتحان کردن این روش را دارید، از داشتن چسب کافی اطمینان حاصل کنید و صبور باشید. برای پاک کردن چسب از بدنه ماشین از الکل یا حرارت سشوار استفاده کنید.

 

رفع فرورفتگی بدنه خودرو با لوله بازکن

با لوله بازکن علاوه بر به جریان انداختن دوباره آب، می‌توانید رفع فرورفتگی های کوچک و حتی متوسط اتومبیل خود را ترمیم کنید. فقط کافی است مقداری آب روی لوله بازکن و رفع فرورفتگی ها بریزید و شروع به فشار دادن و بیرون کشیدن کنید تا تورفتگی بدنه ماشین تان صاف شود. حتماً از یک لوله بازکن کوچک مخصوص سینک ظرف‌ شویی و نه ویژه سرویس بهداشتی استفاده شود.

آموزش حرفه ای رفع فرورفتگی کوچک بدنه خودرو

صافکاری با تلمبه

از تلمبه یا وسایل لوله بازکن سنتی نیز برای خارج کردن تورفتگی و فرورفتگی بدنه خودرو می توانید کمک بگیرید و البته این وسیله برای فرورفتگی های کوچک و کم عمق بدنه ماشین می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. تنها کافیست ان را بر روی محل مورد نظر قرار داده و سپس فشار دهید و در نهایت بکشید.

 

ترمیم فرورفتگی بدنه خودرو با آبجوش

برخورد با اشیاء هنگام استفاده از دنده‌ عقب یکی از شایع‌ترین اتفاقات رانندگی است. اگر گلگیر از جنس پلاستیک باشد، حتی اگر آن را از خودرو جدا کنید، باز هم به دلیل سخت و محکم بودن پلاستیک، صافکاری فرورفتگی بدنه اتومبیل کار دشواری خواهد بود. روش دیگر استفاده از آب جوش برای رفع فرورفتگی های روی بدنه خودرو است. در این روش شما با پاشیدن آب داغ بر روی محل باید سریع نسبت به برطرف کردن ان اقدام کنید. اگر به پشت سطح دسترسی دارید با دست سعی کنید ان را خارج کنید. اگر نه از وسایل مکنده مثل روش بالا کمک بگیرید. برای حل این مشکل مقداری آبجوش روی فرورفتگی کوچک بدنه خودرو بریزید. به محض انجام این کار از پشت به فرورفتگی ضربه بزنید تا مثل اول صاف شود. دمای بالای آب باعث انعطاف بیشتر پلاستیک می‌شود که همین به برطرف کردن مشکل کمک می‌کند.

آموزش حرفه ای رفع فرورفتگی کوچک بدنه خودرو

صافکاری ماشین با سشوار

یک روش رایج دیگر برای صافکاری و ترمیم فرورفتگی قسمت‌های پلاستیکی بدنه ماشین، استفاده از سشوار و اسپری هوا است. سشوار را روشن کنید و سپس با گرم شدن، آن را روبه رو و مقابل فرورفتگی خودرو قرار دهید، سعی کنید علاوه بر محل سعی کنید اطراف را هم گرم کنید. این کار را برای دو دقیقه ادامه دهید و سشوار را در یک محل نگه ندارید. برای این کار ابتدا قسمت فرورفته را با بالاترین دمای سشوار گرم می‌کنید، این کار باعث منبسط شدن پلاستیک می‌شود؛ سپس اسپری هوای فشرده را به‌صورت برعکس گرفته و همان نقطه را اسپری کنید. منقبض شدن پلاستیک به دلیل سرمای زیاد هوای فشرده باعث بیرون زدن فرورفتگی های کوچک روی بدنه ماشین می‌ شود.

 

حرارت یا درجه سشوار باید بر روی متوسط باشد و فاصله آن از بدنه خودرو باید چیزی بین ۱۲ الی ۱۸ سانتی متر باشد و نه نزدیک تر و دور تر.

از نگه داشتن زیاد سشوار در یک محل با حرارت بالا اجتناب کنید. چرا که امکان صدمه وجود دارد.

 

کاور کردن محل فرورفتگی بدنه اتومبیل

حال پس از استفاده از سشوار شما میبایست سطح مورد نظر را با یک فویل آلومنیومی کاور کنید. از چسب برای قرار دادن فویل آلومنیومی بر روی سطح کمک بگیرید. این روش در صورتی که از یخ خشک کمک می گیرید می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. این کار برای جلویگیری یخ خشک به رنگ خودرو مورد استفاده قرار می گیرد.

آموزش حرفه ای رفع فرورفتگی کوچک بدنه خودرو

صافکاری بدنه خودرو با یخ خشک

یخ خشک که عاملی خنک کننده محسوب می‌شود، در بیرون آوردن تورفتگی‌ های کوچک بدنه نیز کاربرد دارد. تنها زمانی که دستکش محافظ در دست دارید، یک تکه یخ خشک را بر روی تمام نقاط تورفتگی آنقدر حرکت دهید تا صدای بیرون آمدن و صافکاری فرورفتگی را بشنوید. برای استفاده از یخ خشک باید مراقب باشید از سرما زدگی دستان خود جلوگیری کنید . به همین جهت باید از دستکش های چند لایه و ضخیم استفاده کنید.

 

تا حاصل شدن نتیجه از یخ خشک استفاده کنید. اگر فرورفتگی بدنه خودرو عمق زیادی نداشته باشد و کوچک باشد، در نهایت بیرون می‌زند. شما همچنین می‌توانید مانند روش قبل ابتدا با سشوار مکان فرورفتگی را گرم کنید و سپس از یخ خشک استفاده کنید.

 

مدتی پس از سرد کردن محیط شما احتمالا باید با صدای بیرون پریدن و یا برطرف شدن تو رفتگی مواجه شوید، بنابر این مدتی برای این بیرون پریدگی باید منتظر بمتنید. اگر در مرتبه اول جواب نگرفتید می توانید با دقت و رعایت اصول این کار را تکرار کنید اما توجه دشاته باشید انجام مداوم این کار می تواند به دفورمه شدن فلز بینجامد و صدمات جدی تری به خودروی شما وارد کند.

آموزش حرفه ای رفع فرورفتگی کوچک بدنه خودرو

ترمیم فرورفتگی بدنه ماشین با دستگاه مکش

استفاده از نیروی مکش راهی مناسب برای ترمیم فرورفتگی‌ های کوچک روی بدنه ماشین است؛ اما پیدا کردن یک دستگاه مکنده با قدرت قابل‌ قبول کار ساده‌ای نیست. خب چرا خودتان چنین دستگاهی نمی‌سازید؟ تنها وسایل موردنیاز یک سطل، جاروبرقی و مقداری چسب نواری است. ابتدا باید ته سطل یک سوراخ کوچک ایجاد کنید و سپس سطل را روی تورفتگی چسب کنید. لوله جاروبرقی را روی سوراخ سطل قرار دهید و جارو را روشن کنید. اگر فرورفتگی خیلی عمیق نباشد، مکش و خلأ ایجاد شده فرورفتگی روی بدنه را برطرف می‌کند.

آموزش حرفه ای رفع فرورفتگی کوچک بدنه خودرو

تعمیر فرورفتگی بدنه خودرو

وقتی یک فرورفتگی روی بدنه ماشین ایجاد می‌شود، علاوه بر اینکه بدنه به داخل فرو می‌رود، گوشه‌های اطراف فرورفتگی به سمت بالا خم می‌شوند و چیزی شبیه به یک آتشفشان کوچک پدید می‌آید که بهتر است زودتر به فکر تعمیر فرورفتگی بدنه خودرو بیافتید. پس ضربه زدن از پشت برای برطرف کردن فرورفتگی نمی‌ تواند راه درستی باشد.

یک صافکار حرفه‌ ای برای تعمیر بدون رنگ فرورفتگی های بدنه اتومبیل، از هر دو طرف روی آن کار می‌کند. با استفاده همزمان از یک میله فلزی در زیر و یک ابزار چوبی یا لاستیکی برای ضربه زدن در بالا، می‌توان به کلی از شر فرورفتگی خلاص شد.

آموزش حرفه ای رفع فرورفتگی کوچک بدنه خودرو

صافکاری ماشین با دستگاه مکنده

اگر از هیچ‌کدام از روش‌های بالا نتیجه مطلوب حاصل نشد، می‌توانید ابزار مخصوص رفع فرورفتگی با فنجان‌های مکنده را امتحان کنید. اگر مایلید هر کاری را امتحان کنید و همچنین نمی‌خواهید از ابزار زیادی در خانه نگه‌داری کنید، یک جعبه‌ ابزار رفع فرورفتگی کوچک بدنه خودرو تهیه کنید. این جعبه حاوی ابزاری است که با استفاده از روش‌های بالا برای رفع مشکل به شما کمک می‌کند.

آموزش حرفه ای رفع فرورفتگی کوچک بدنه خودرو

رفع فرورفتگی کوچک بدنه خودرو کار نه چندان ساده ای است و بهتر است اگر خودروی گران قیمت و بدون رنگ دارید؛ به صافکاری مراجعه کنید تا برای رفع فرورفتگی کوچک بدنه خودرو دچار دردسر نشوید.

جدیدترین مطالب