بهترین زمان تعویض ضد یخ ماشین | مدت زمان تعویض ضد یخ ماشین

بهترین زمان تعویض ضد یخ ماشین | مدت زمان تعویض ضد یخ ماشین

زمان تعویض ضد یخ ماشین بسیار مهم است و شما راننده عزیز باید پس از مدتی به دلیل از بین رفتن خواص ضد یخ، آنرا تعویض کنید بهترین زمان تعویض ضد یخ ماشین و همچنین مدت زمان تعویض ضد یخ ماشین در ادامه بیان خواهد شد.

 

بهترین زمان تعویض ضد یخ ماشین

بهترین زمان برای تعویض ضد یخ خودرو بصورت سالانه می باشد، بعضی از شرکتها ادعا میکنند که ضد یخ های تولید شده توسط آنها سالها قابل استفاده می باشد اما این ادعا به هیچ عنوان پایه علمی نداشته و حتی در بهترین سیستم های خنک کننده مدار باز چه در سیستم های مدار بسته عملکرد مایع و خاصیت های آن افول چشم گیری خواهد داشت. در این که بهترین زمان تعویض ضد یخ ماشین، سالانه می باشد شکی نیست اما می توان گفت اگر از شرایط داخلی سیستم خنک کننده موتور ماشین اطمینان دارید و اصرار به تعویض دیر به دیر مایع ضد یخ دارید نهایتا دو سال بیشترین زمان امن نگهداری ضد یخ در سیستم خنک کننده می باشد، که به هیچ عنوان از سمت هیچ کارشناس خبره ای در سراسر جهان توصیه نمی شود.

بهترین زمان تعویض ضد یخ ماشین | مدت زمان تعویض ضد یخ ماشین

زمان تعویض ضد یخ در خودروهای سواری و وانت از اهمیت فراوانی برخوردار است. البته این موضوع بیشتر به نوع ضد یخی که مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین کیفیت آن بستگی خواهد داشت. در مجموع همان اندازه‌ای که به کیفیت روغن موتور مصرفی اهمیت داده می‌شود باید به کیفیت ضد یخی که در یک خودروی سواری مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز توجه شود.

معمولا برخی از رانندگان ضد یخ را مایعی کاملا معمولی می‌پندارند که تنها وظیفه دارد در فصل گرما و سرما آب درون رادیاتور را از به جوش آمدن یا یخ زدن باز دارد. به همین دلیل ممکن است نسبت به کیفیت آن توجه چندانی نشان ندهند و از وجود ارزان قیمت‌ترین و بی کیفیت‌ترین ضد یخ های موجود در بازار برای تجهیز رادیاتور ماشین خود بهره بگیرند.

 

مسلما این موضوع در نهایت به ضرر رانندگان تمام خواهد شد. چرا که ضد یخ های بی‌کیفیت معمولا پس از مدت کوتاهی خاصیت خود را از دست می‌دهند. بنابراین وجود آنها در خودرو نه تنها سودی نخواهد داشت بلکه مشکلاتی نظیر خورده شدن اجرای داخلی رادیاتور را به همراه خواهد آورد. به همین دلیل باید همواره از نمونه‌های باکیفیت موجود در بازار استفاده شود تا زمان تعویض ضد یخ زود به زود از راه نرسد.

بهترین زمان تعویض ضد یخ ماشین | مدت زمان تعویض ضد یخ ماشین

ایا ضد یخ خراب میشود

بله با گذشت زمان ضد یخ خراب میشود، ولی در بیشتر ماشین های مدل جدید تا زمانی که کارکرد ماشین به 160000 کیلومتر(100000مایل) نرسیده واتفاق غیر طبیعی هم نیفتاده لازم نیست ضد یخ ماشین را عوض کنید. احتمالا لازم است در خودروهای مدل قدیمی تر چند بار ضد یخ را تعویض کنید. پس برای اطمینان از بهترین زمان تعویض ضد یخ ماشین باید به دفترچه راهنمای خود رویتان توجه کنید.

بیشتر سازندگان ماشین از ضد یخ های با دوامی استفاده میکنند که پس از طی هر160000کیلومتر(100000مایل) باید تعویض شوند. این مسافت، بسته به دستورالعمل های نگهداری خاص هر کارخانه سازنده و هر مدل فرق میکند. برای مثال، دربعضی از مدل های ماشین سوبارو لازم است پس از طی شدن 13 سال یا طی کردن 212000 کیلومتر(132500مایل) ضد یخ را عوض کرد.

بهترین زمان تعویض ضد یخ ماشین | مدت زمان تعویض ضد یخ ماشین

عمر مفید ضد یخ ماشین

 

در ماشین های فورد لازم است ضد یخ را پس از طی 160000 کیلومتر اول (برای بار اول) تعویض کرده و بعد از ان، پس از طی هر 80000 کیلومتر (50000مایل) این کار را انجام داد. با این حال با کار کشیدن سنگین از ماشین (برای مثال یدک کشی) لازم است ضدیخ به دفعات بیشتری عوض شود.

مهم نیست که در دستورالعمل نگهداری از ماشین شما چه نوشته است، پس از گذشت چند سال از کار با ماشین ، بهتر است یک متخصص، ضد یخ را دوره به دوره چک کند تا وجود اسید، زنگ والاینده های دیگر را چک کرده و همچنین مقاومت ضد یخ در برابر یخ زدگی و جوش اورندگی را بررسی کند. اگر داخل سیستم خنک کننده ماشین اب ( اب لوله کشی) ریخته باشید، الاینده ها را به این سیستم وارد کرده اید و محلول اب و ضدیخ را رقیقتر کرده اید و نقطه ذوب وجوش این محلول را هم را هم تغییر داده اید.

 

اگر موتور ماشین شما داغ تر از حد معمول است شاید یکی از دلایل آن خراب شدن ضد یخ باشد. بیشتر تولید کنندگان ضد یخ و مراکز خدماتی در زمان تعویض ضد یخ، کار تخلیه سیستم خنک کننده را هم انجام میدهند تا رسوباتی که در طی سالها در این سیستم جمع شده پاک شود.

تولید کنندگان ضد یخ، انواع متنوعی از ضدیخ را در رنگهای متنوع قرمز، صورتی یا سبز میسازند؛ ولی وقتی برای خرید ضد یخ به فروشگاه تجهیزات ماشین میروید دنبال رنگ دلخواهتان نباشید. در صورتی که میخواهید خودتان مقداری ضد یخ اضافه کنید یا این کار را به دست یک متخصص بسپارید، دنبال نوع مناسب ان برای ماشین تان باشید.

بهترین زمان تعویض ضد یخ ماشین | مدت زمان تعویض ضد یخ ماشین

مدت زمان تعویض ضد یخ ماشین

مدت زمان تعویض ضد یخ ماشین بسیار مهم است. ضد یخ معدنی عمر کوتاهی نسبت به ضد یخ های آلی دارند و باید آنها را زود به زود تعویض کرد. در واقع مدت زمان تعویض ضد یخ معدنی به طور متوسط حدود یک سال است. البته ضد یخ هایی هم از همین نوع وجود دارند که گاه تا دو سال می‌توانند خاصیت خود را حفظ ‌کنند. با توجه به اهمیت مدت زمان تعویض ضد یخ ماشین در عمر موتور خودرو و اجتناب از هزینه های هنگفت آن و جهت به حداقل رساندن ریسک های ناشی از افت عملکرد ضد یخ بهترین زمان تعویض ضد یخ ماشین بصورت سالانه می باشد.

 

در سوی دیگر قضیه ضد یخ های آلی قرار دارند. بهترین زمان تعویض ضد یخ آلی معمولا بلندتر از نمونه‌های معدنی بوده و حداقل به سه سال می رسد. در واقع این دسته از ضد یخ ها که از نظر کمیت دست پایین را در بازار دارند طول عمر بیشتری را نسبت به رقیبان معدنی خود به نمایش می‌گذارند. این تفاوت طول عمر به دلیل استفاده از مواد متفاوت در تولید ضد یخ های معدنی و آلی نسبت به یکدیگر است.

 

البته باید به این نکته توجه داشت که مدت زمان تعویض ضد یخ ماشین به عوامل مختلفی وابسته است و نمی‌توان آن را یک امر مطلق قلمداد کرد. به این معنی که ممکن است در شرایط متفاوت مدت زمان تعویض ضد یخ برای دو ماشین یکسان کاملا متفاوت باشد. با این حال بهترین زمان تعویض ضد یخ ماشین های سواری به طور متوسط حدود دو سال خواهد بود. به این معنی که اگر شما تحت هر شرایطی از وجود ضد یخ در ماشین خود استفاده می‌کنید، پس از گذشت دو سال باید به فکر تعویض آن با ضد یخ تازه باشید.

بهترین زمان تعویض ضد یخ ماشین | مدت زمان تعویض ضد یخ ماشین

روش تشخیص زمان تعویض ضد یخ ماشین

برای آگاهی از بهترین زمان تعویض ضد یخ ماشین باید وضعیت آن را به دقت مورد بررسی قرار داد. یکی از روش هایی که می‌توان از طریق آن کیفیت ضد یخ استفاده شده در ماشین را مورد بررسی قرار داد بوییدن آن است. به منظور انجام این کار باید کاپوت ماشین را باز کرده و پس از گشودن محفظه‌ی مربوط به نگهداری مایع خنک کننده ماشین بوی آن را استشمام کنید. اگر ضد یخ بویی شبیه به سوختگی از خود متصاعد کرد زمان تعویض ضد یخ ماشین فرا رسیده است. به این ترتیب باید ضد یخ کهنه را از خودرو خارج کرد و آن را با ضد یخ تازه جایگزین نمود.

 

علاوه بر آن از طریق توجه به تغییر رنگ مایع ضد یخ نیز می‌توان به بهترین زمان تعویض ضد یخ پی برد. به این معنی که اگر رنگ ضد یخ به طور کامل تغییر کرده باشد نشان از فاسد شدن و از دست رفتن خاصیت آن دارد. در پاره‌ای اوقات رنگ ضد یخ از حالت عادی خارج شده و شکل و شمایلی شیری رنگ می‌یابد. یکی از دلایل این اتفاق نشت کردن بنزین به رادیاتور یا سایر بخش‌های سیستم خنک کننده ماشین است. این امر می‌تواند به دلیل وجود عیب و ایراد در واشرها یا سایر قطعات داخلی ماشین رخ دهد. به این ترتیب علاوه بر تعویض ضد یخ باید فکری هم به حال تعمیر یا تعویض قطعات داخلی معیوب نمود.

بهترین زمان تعویض ضد یخ ماشین | مدت زمان تعویض ضد یخ ماشین

زمان تعویض ضد یخ

 

از دیگر ترفندهایی که می‌توان به کمک آن از بهترین زمان تعویض ضد یخ ماشین آگاهی یافت لمس کردن مایع خنک کننده ماشین است. در حالت عادی مایعی که به عنوان ضد یخ در خودروهای سواری به کار می‌رود از نظر ظاهر شباهت فراوانی به روغن موتور دارد. به این معنی که درست مانند آن از حالتی لزج برخوردار است. به این ترتیب اگر هنگام لمس کردن این مایع چنین حالتی احساس نگردد یا وجود دانه‌هایی در آن حس شود، ضد یخ خاصیت خود را از دست داده است و نیاز به تعویض دارد.

 

با توجه به این که ضد یخ ماده‌ای نیست که کف کند، در صورت مشاهده‌ی کف یا چیزی مشابه با آن در مایع خنک کننده خودرو باید به فکر تعویض ضد یخ کهنه و جایگزینی آن با ضد یخ تازه باشید. دلیل وجود کف در مایع خنک کننده ماشین می‌تواند ورود هوا به سیستم خنک کننده ماشین باشد. یکی از کاستی‌هایی که منجر به این موضوع می‌شود وجود حفره، سوراخ یا ترک خوردگی در قسمتی از واتر پمپ است که وظیفه‌ی مکش را بر عهده دارد. در صورت مشاهده‌ی این مشکل چاره‌ای جز تخلیه کردن کامل مایع خنک کننده ی خودرو نیست. پس از آن باید واتر پمپ و سایر اجزای تشکیل دهنده‌ی سیستم خنک کننده خودرو عیب‌یابی شده و ایراد مربوطه شناسایی و برطرف گردد. سپس می‌توان مایع خنک کننده تازه را به سیستم خنک کننده ماشین وارد نمود.

 

در این میان روش ساده‌ی دیگری هم وجود دارد که از طریق آن می‌توان سالم بودن ضد یخ موجود در رادیاتور ماشین را مورد بررسی قرار داد. به این منظور می‌توانید مقداری از محلول موجود در رادیاتور ماشین که تلفیقی از آب و ضد یخ است را درون ظرف تمیزی ریخته و آن را در جایخی یخچال قرار دهید. اگر این محلول پس از گذشت مدت معینی یخ زد نشان از آن دارد که ضد یخ موجود در آن نمی‌تواند وظایف خود را به درستی انجام دهد. اما اگر محلول یاد شده پس از سپری شدن چندین ساعت به همان حالت عادی باقی ماند نشان از آن دارد که درصد ضد یخ موجود در آن و همچنین کیفیت ضد یخ کاملا مناسب است.

به هر حال مواردی که به آنها اشاره شد از جمله ترفندهای ساده‌ای هستند که به کمک آنها می‌توان بهترین زمان تعویض ضد یخ کهنه و جایگزین نمودن آن با ضد یخ جدید را تشخیص داد.

بهترین زمان تعویض ضد یخ ماشین | مدت زمان تعویض ضد یخ ماشین

نکات مهم قبل از تعویض ضد یخ

معمولا اکثر ضد یخ های موجود در بازار حالتی شفاف دارند و به رنگ سبز هستند. البته می‌توان نمونه‌هایی از آنها که در قالب رنگ‌های متفاوت دیگری تولید شده‌اند را نیز در کنار نمونه‌های سبز رنگ یافت. در این میان عده‌ای از فروشندگان با استفاده از شگردهای تبلیغاتی پیش پا افتاده متفاوت بودن رنگ انواع و اقسام ضد یخ را به کیفیت بالاتر یا پایین‌تر آنها ربط می‌دهند. موضوعی که از صحت کافی و سندیت محکمی برخوردار نیست و تنها عاملی برای گمراه کردن خریداران محسوب می‌شود. بنابراین هیچ‌گاه رنگ متفاوت ضد یخ را به حساب بهتر بودن یا بدتر بودن کیفیت آن نگذارید. در واقع آن‌چه تضمین کننده کیفیت یک ضد یخ است نه رنگ متفاوت آن که معتبر و خوش‌نام بودن برند سازنده‌ی آن خواهد بود.

 

نکته‌ی دیگری که در رابطه با رنگ ضد یخ‌ می‌توان به آن اشاره کرد این است که عده‌ای از افراد به بهانه‌ی مشابه بودن رنگ ضد یخ های مختلف آنها را با یکدیگر ترکیب می‌کنند. در حالی که هم رنگ بودن دو ضد یخ متفاوت هرگز به معنی کیفیت مشابه آنها نخواهد بود. بنابراین ترکیب کردن آنها با یکدیگر امر کاملا مضری به شمار می‌رود و باید کاملا از آن پرهیز نمود. در مجموع هیچ گاه دو ضد یخ ناهمگون را حتی در صورت داشتن تشابه فراوان با یکدیگر ترکیب نکنید.

 

برخی از انواع و اقسام ضد یخ‌ را می‌توان توسط آب رقیق کرد. به منظور انجام این کار همواره باید از آب جوشیده شده که املاح آن به طور کامل صاف و جدا شده‌اند استفاده کرد. چرا که وجود این املاح می‌تواند به طور کامل در وظایف رایج ضد یخ اختلال به وجود آورد. علاوه بر آن فرایند رقیق کردن ضد یخ نیز باید دقیقا مطابق با دستورالعمل ارائه شده توسط سازندگان آن انجام شود.

به این معنی که نباید درصد آب اضافه شده به ضد یخ را بیشتر یا کمتر از حد استاندارد در نظر گرفت. در غیر این صورت مسلما ضد یخ رقیق شده از کیفیت و کارایی لازم برخوردار نخواهد بود.

بهترین زمان تعویض ضد یخ ماشین | مدت زمان تعویض ضد یخ ماشین

بهترین زمان تعویض ضد یخ

 

در صورت اضافه شدن ضد یخ به خودرو باید به مدت چند روز (حدود یک هفته) میزان مایع خنک کننده موجود در رادیاتور و همچنین صحت و سلامت قطعات و اجزای مختلف به کار رفته در سیستم خنک کننده خودرو را مورد بررسی قرار داد تا دچار نشتی نشده باشند. این امر باید در خودروهای قدیمی که قطعات مختلف آنها عمر قابل توجهی را پشت سر گذاشته‌اند بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

دلیل اصلی این کار آن است که وجود ضد یخ در مجاری موتور موجب باز شدن منافذ گرفته شده در سیستم خنک کننده ماشین می‌شود و تا حدی بر بخش‌هایی که دچار خوردگی یا پوسیدگی هستند بیش از سایر بخش‌های ماشین تاثیر می‌گذارد. بنابراین شاید در صورت اضافه شدن ضد یخ به خودرو ناگهان در بخش‌های کهنه و فرسوده‌ی آن حفره یا ترک‌هایی ایجاد شود و شاهد بروز نشتی در آنها باشیم.

 

این موضوع بیش از هر بخشی در مجاری منتهی به بخاری خودرو قابل مشاهده است. بنابراین اگر پس از اضافه کردن ضد یخ به رادیاتور ماشین در اطراف بخاری آن نشتی مشاهده شد، این موضوع به احتمال فراوان از تاثیرات و عواقب کنش و واکنش بخش‌های مذکور با ضد یخ خواهد بود.

بهترین زمان تعویض ضد یخ ماشین | مدت زمان تعویض ضد یخ ماشین

انواع ضد یخ های موجود در بازار

ضد یخ ماده‌ای است سیال که از ترکیب شدن ماده‌‌ی مشابه و پایه‌ای که با نام مونو اتیلن گلایکول شناخته می‌شود با مواد افزودنی دیگر تشکیل می‌گردد. معمولا در ضد یخ های استاندارد و باکیفیت موجود در بازار موادی برای جلوگیری از خوردگی و زنگ‌زدگی موتور و سیستم خنک کننده ماشین نیز به ترکیبات یاد شده اضافه می‌شود.

به این ترتیب می‌توان گفت که در کنار جلوگیری از یخ زدن یا به جوش آمدن آب یا مایع خنک کننده موجود در رادیاتور ماشین ، یکی از وظایف اصلی ضد یخ جلوگیری از خورده شدن اجزای مختلف موتور ماشین و رادیاتور آن خواهد بود.

به طور کل می‌توان ضد یخ های شاخص موجود در بازار را در دو دسته‌ی متفاوت طبقه‌بندی کرد. به گونه‌ای که بخشی از ضد یخ های تولید شده معدنی بوده و تعداد دیگری از آنها هم در دسته‌ی آلی قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که طیف گسترده‌ای از ضد یخ های موجود در بازار را ضد یخ های معدنی تشکیل می‌دهند و ضد یخ های آلی از نظر کمیت در رتبه‌ی دوم قرار می‌گیرند.

 

از جمله تفاوت‌های مهم موجود میان دو گروه متمایز یاد شده عمر مفید آنها و متفاوت بودن زمان تعویض ضد یخ است. تفاوت‌هایی که در ادامه‌ی متن پیش رو به آنها اشاره خواهیم کرد.

هنگام استفاده از ضد یخ ضد جوش‌ های گروه اول که با پایه معدنی تولید می‌شوند و البته بیشترین سهم بازار را نیز به خود اختصاص داده‌اند،‌ باید هر سال مایع خنک‌کننده موتور را تعویض کرد، چراکه این دسته از ضد یخ ها عمری یک‌ساله دارند. اما برعکس آنها، محصولاتی با پایه آلی به‌واسطه نوع مواد افزودنی مورد استفاده در آنها،‌ عمر طولانی‌تری نسبت به ضد یخ های معدنی دارند و به‌ طور متوسط سه‌ سال در موتور ماشین کار می‌کنند.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب