علت کم کردن آب رادیاتور خودرو | چرا رادیاتور ماشین آب کم میکند

علت کم کردن آب رادیاتور خودرو | چرا رادیاتور ماشین آب کم میکند

علت کم کردن آب رادیاتور

کم کردن آب رادیاتور ماشین های سواری همچون پژو 405، سمند LX و ef7 ، تیبا، پراید، پژو 206، پیکان و هر نوع خودرو سواری بنزینی و دوگانه سوز را در این مقاله از سایت سماتک مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد. اگر نمی دانید که چرا رادیاتور ماشین آب کم میکند و مدام باید حواستان به درجه آب آمپر خودرو باشد در اینجا شما را راهنمایی خواهیم کرد. دلیل کم کردن آب رادیاتور در اکثر خودروهای ایران خودرو و سایپا کاملا مشخص است و در بسیاری از موارد سوختن واشر سرسیلندر مهمترین علت کم کردن آب رادیاتور ماشین است. اما دلایل دیگری هم وجود دارند که ممکن است کم شدن آب رادیاتور خودرو شما به آن وابسته باشد. ممکن است در برخی از مواقع علت کم کردن آب رادیاتور به دلیل خرابی یکی از اجزای تشکیل دهنده رادیاتور خودرو مثل ترموستات، لوله های ورودی و خروجی آب بخاری، فن خودرو، منبع انبساط، شبکه رادیاتور، محفظه پایین رادیاتور، واتر پمپ، بخاری و یا سوختن واشر سرسیلندر باشد.

از دیگر موارد مهم که به طور مستیقم روی کم کردن آب رادیاتور خودرو شما تاثیر دارد، افزایش دور موتور خودرو است. اگر به خودرو فشار وارد شود و دور موتور خودرو را مرتبا بالا ببریم، باعث آسیب به واشر سر سیلندر و در نتیجه کم شدن آب رادیاتور می‌شود که می‌تواند هزینه بسیار سنگینی در پی داشته باشد. هر گونه اختلالی در عملکرد سیستم خنک کاری می‌تواند عواقب بسیار وخیم و جبران ناپذیری را در پی داشته باشد که متاسفانه برخی از رانندگان خودروهای سواری و وانت، نسبت به این مساله آگاهی کافی دارند.

علت کم کردن آب رادیاتور خودرو | چرا رادیاتور ماشین آب کم میکند

دلیل کم کردن آب رادیاتور چیست

اگر کم کردن آب رادیاتور در خودرو شما به یکی از مشکلات بزرگ تبدیل شده است باید هرچه سریعتر نسبت به رفع آن اقدام کنید در غیر اینصورت خرابی های سنگین به موتور و سیلندر خودرو شما وارد خواهد شد. از آنجا که رادیاتور خودرو وظیفه خنک کردن موتور خودرو را بر عهده دارد اگر آب رادیاتور کم شود باعث آسیب جدی به اجزای موتور مثل سیلندر و سرسیلندر می شود. بنابراین باید ابتدا دلیل کم کردن آب رادیاتور خودرو را تشخیص دهید و سپس برای تشخیص دلایل کم شدن آب رادیاتور پراید و تیبا و… با این بخش از سایت سماتک همراه ما باشید. پیدا کردن دلیل کم کردن آب رادیاتور پژو 405 و سمند ef7 خیلی سخت نیست و کافیست شما هر روز صبح نسبت به چک کردن آب درون مخزن رادیاتور خودرو اقدام کنید. در ابتدا شما راننده عزیز باید علائم کم شدن آب رادیاتور را بدانید تا در مواقعی که آب رادیاتور خودرو شما در حال حرکت کم شد متوجه این موضوع شوید. برای اینکه بتوانید دلیل کم کردن آب رادیاتور ماشین را متوجه شوید باید ببینید چه مقدار از آب داخل مخزن رادیاتور کم شده است. برای انجام این کار حتما ماشین را خاموش نمایید و تا زمانی که رادیاتور و موتور خنک نشده، درب رادیاتور را باز نکنید زیرا ممکن است آب داغ بیرون پاشیده شود. بعد درب کاپوت را باز نمایید و مخزن مایع رادیاتور را پیدا کنید. اگر مایع خنک کننده در حال جوشیدن است، تا زمانی که خنک نشود کاری نکنید. بهتر است اجازه دهید موتور در طول شب خنک شده و سبب برای پیدا کردن دلیل کم کردن آب رادیاتور اقدام کنید.

علت کم کردن آب رادیاتور خودرو | چرا رادیاتور ماشین آب کم میکند

علائم کم شدن آب رادیاتور ماشین

علت کم کردن آب رادیاتور در خودرو را در بخش بعدی این مقاله توضیح خواهیم داد و شما راننده عزیز ابتدا باید از علائم کم کردن آب رادیاتور خودرو اطلاع داشته باشید که اگر با نشانه های کم شدن آب رادیاتور ماشین آشنا نباشید و خیلی خوش شانس باشید، کم کردن آب رادیاتور به سوختن واشر سرسیلندر منتهی شود و در صورتی که با رادیاتور بدون آب رانندگی کنید منجر به سوختن موتور خودرو و گریپاژ کردن پیستون ها شود که در این صورت یک خرج چند میلیونی روی دست شما خواهد زد. علائم کم شدن آب رادیاتور پژو 206 واضح است و خیلی از ماشین ها مثل پژو 206 دارای سیستم حفاظت از موتور هستند و در زمان کم کردن آب رادیاتور و جوش آوردن پژو 206 صندوق دار، با روشن شدن چراغ stop و بالا رفتن درجه آب داخل آمپر به راننده هشدار داده و در صورت عدم توجه راننده پس از مدت کوتاهی خودرو خاموش و متوقف می گردد. خودروهای دیگری هم هستند که مثل 206 در هنگام کم شدن آب رادیاتور به راننده هشدار صوتی می دهند. اما در برخی دیگر از ماشین ها راننده باید حواسش به درجه آب باشد و در صورت بالا رفتن درجه آب داخل آمپر ماشین نسبت به توقف و پیگیری موضوع اقدام کند. در برخی از اوقات خرابی فشنگی آب باعث بالا رفتن درجه آب می شود، اما همیشه اینطور نیست و ممکن است علت بالا رفتن درجه آب خودرو شما، نبودن یا کمبود آب داخل رادیاتور باشد که توصیه می شود سریعا خودرو را متوقف کرده و اقدامات لازم را که در بخش دیگر این مقاله آموزش می دهیم انجام دهید.

علت کم کردن آب رادیاتور خودرو | چرا رادیاتور ماشین آب کم میکند

چرا رادیاتور ماشین آب کم میکند

دلیل کم کردن آب رادیاتور باید یا توسط راننده یا به وسیله تکنسین و تعمیرکار مشخص گردد و اینکه چرا رادیاتور ماشین آب کم میکند ممکن است به دلیل خرابی یا سوراخ شدن رادیات خودرو شما باشد. سیستم خنک کاری موتور خودرو شما دارای اجزای متعددی است که یکی از آنها رادیاتور بوده و شاید بتوان رادیاتور را قلب سیستم خنک کاری در نظر گرفت که در صورت معیوب بودن آن، عملکرد کل سیستم خنک کاری مختل می شود. کم کردن آب رادیاتور در فصل تابستان و زمستان یکی از مشکلات شایع در میان خودروها است و اینکه چرا آب رادیاتور ماشین کم میشود به دلایل زیادی می تواند ارتباط داشته باشد. چرا رادیاتور ماشین آب کم میکند؟ نشتی از بخاری خودرو، رادیاتور هواگیری نشده، ورود آب به داخل سیلندر خودرو، خرابی رادیاتور، واتر پمپ معیوب، رد شدن آب از سرسیلندر، جوش آوردن خودرو، وجود قمقمه معیوب رادیاتور، نشت آب رادیاتور از درب منبع انبساط، نشت آب از بلوکه سیلندر از مهمترین علل کم کردن آب رادیاتور ماشین است.

علت کم کردن آب رادیاتور خودرو | چرا رادیاتور ماشین آب کم میکند

چگونه بفهمیم آب داخل رادیاتور ماشین کم شده

زمانی که آلارم یا چراغ هشدار دما روشن می‌شود و یا زمانی که حرارت بالای داشبورد خودرو زیاد می‌شود، نشان‌دهنده این موضوع است که در سیستم خنک کننده خودرو مشکلی به وجود آمده که می‌تواند هر یک از دلایل ذکر شده در بالا باشد. ماشین های جدید مثه پژوی ۲۰۶ خودشون سیستم محافظتی دارند و با نوشتن کلمه استاپ stop روی برد ماشین …موتور رو بطور اتوماتیک خاموش می کنن و این کار بسیار عاقلانه ایه چون ادامه کار موتور باعث سوختن واشر سر سیلندر و حتی در موارد شدید سوختن خود موتور (گریپاژ کردن پیستون های داخل سیلندر و جام شدن موتور میشه که دیگه باید یه تعمیر اساسی روی موتور انجام بگیره و هزینه های چند میلیونی رو باید بدین. کم شدن آب ماشین می تونه عواقب خیلی پرهزینه ای داشته باشه که مثلا سوختن واشر سر سیلندر یکی ازکمترین اونهاست ! پس یادتون باشه هر موقع ماشین جوش اورد و یا داغ کرد به سرعت اقدام کنید. برای اینکه نسبت به کم کردن آب رادیاتور مطمئن شوید هنگامی که موتور و رادیاتور خنک شدند، درپوش رادیاتور را بردارید. سطح مایعات درون مخزن را بررسی کنید. مایع درون مخزن بابد در هنگام خنک شدن موتور بین علائم MAX و MIN در مخزن باشد. اگر میزان آن کم است، مخلوطی از 60 درصد مایع خنک کننده و 40 درصد آب به مخرن اضافه نمایید.

علت کم کردن آب رادیاتور خودرو | چرا رادیاتور ماشین آب کم میکند

علت کم شدن آب رادیاتور ماشین چیست

در این بخش با ما همراه باشید تا با مهمترین علت کم شدن آب رادیاتور ماشین آشنایی پیدا کنید:

 

1. یکی از مهمترین و اصلی ترین دلایل کم شدن آب رادیاتور، خوردگی رادیاتور است. رادیاتور، شیلنگ‌های آن و تمامی اتصالات ممکن است بر اثر گذشت زمان دچار زنگ زدگی و خوردگی شوند.

2. نشتی اتصال‌های آبی یا مجاری گذرنده آب: رادیاتور قطعه ای است که می‌تواند به طور ناگهانی نشتی پیدا کرده و خودرو شما را به حاشیه خیابان بکشاند. این قطعه هر روز و هر لحظه‌ای که از خودرو استفاده می‌کنید، کار خواهد کرد. هنگامی که آب در رادیاتور و کانال های رادیات ماشین گردش می‌کند، گرمای تولید شده موتور را از بین برده و اجازه می‌دهد تا این قطعه برای مدت زمان بیشتری کار کند.

3. خراب شدن یا سوختن پروانه خنک کننده (فن): ممکن است علت کم شدن آب رادیاتور خودرو از کار افتادن فن خنک کننده رادیاتور باشد و یکی از دلایل از کار افتادن فن می‌تواند سوختن فیوز آن باشد. سوختن فیوز فن بیشتر در فصل زمستان و در جاده های برفی رخ می دهد، زیرا پروانه یخ می زند و موتور فن قدرت چرخاندن آنرا ندارد و به همین دلیل فیوز فن می سوزد و موتور خودرو جوش آورده و آب رادیاتور کم می شود.

4. پر شدن بیش از اندازه رادیاتور سبب افزایش فشار آب شده و در نهایت می‌تواند به کم کردن آب رادیاتور بینجامد.

5. سوراخ شدن رادیاتور که بسیار سریع آب رادیاتور را خالی می‌کند.

6. ریختن ضدیخ ضعیف و بی کیفیت هم می‌تواند به کم شدن آب رادیاتور کمک کند.

7. وارد شدن آب به درون سیلندر که از بخار آبی که از اگزوز خارج می‌شود می‌توان به این موضوع پی برد. در صورت سوختن واشر سر سیلندر آب از سر سیلندر خارج می‌شود. همچنین دود سفیدی که از اگزوز خودرو خارج می‌شود دلیلی بر سوختن واشر سر سیلندر و کم کردن آب رادیاتور است.

8. گیر کردن ترموستات: وجود یک ترموستات معیوب که سبب افزایش دما و فشار بیش از حد به رادیاتور شود، کم شدن آب رادیاتور ماشین را به همراه خواهد داشت.

9. نشت آب از بخاری خودرو ممکن است باعث شود مقدار زیادی از آب و ضدیخ داخل رادیاتور تیبا و پراید خالی شود.

10. خرابی پمپ آب یا واتر پمپ؛ واتر پمپ که وظیفه سرعت بخشیدن به عمل انتقال آب برای خنک سازی را دارد در صورت خراب شدن منجر به هدر رفتن آب رادیاتور می شود و در بسیاری از مواقع خرابی واتر پمپ منجر به کم کردن آب رادیاتور پیکان پراید و سایر خودروها می شود.

11. هواگیری نکردن رادیاتور منجر به آسیب دیدگی آن می شود و ممکن است یکی از دلایل کم کردن آب رادیاتور باشد.

12. نشت آب از درب رادیاتور که اگر خراب شده باشد یا درست بسته نشده باشد باعث نشت آب از رادیات می‌شود.

13. سوراخ شدن یا خرابی قمقمه آب رادیاتور تیبا و پژو

14. جوش آوردن خودرو به دلیل نبود ضدیخ (ضد جوش): جوش آوردن باعث تبخیر سریع آب رادیاتور می شود زیرا برای خنک سازی آب بیشتری استفاده می‌کند و هر چه تبخیر شود آب رادیاتور کاهش می‌یابد.

15. نشت آب از اطراف سیلندر حاصل از ترک ایجاد شده روی آن که این مورد هم می تواند علت کم کردن آب رادیاتور ماشین باشد.

 


حتما بخوانید: روش صحیح هواگیری رادیاتور ماشین


 

علت کم کردن آب رادیاتور خودرو | چرا رادیاتور ماشین آب کم میکند

علت کم کردن آب رادیاتور سمند ef7، تیبا، پراید، پیکان، پژو 405

دلیل کم کردن آب رادیاتور در خودروهای مختلف، متفاوت نیست و هر یک از دلیل‌های ذکر شده می‌تواند باشد. قطعات خودرو به دلیل شکل ساختاری خودرو و ابعاد و توان خودرو متفاوت است ولی دلیل بر این نیست که کم کردن آب رادیاتور در هر خودرو خاص و مخصوص آن باشد. تنها تفاوت کم کردن آب رادیاتور پژو 405، پراید و تیبا و پیکان یک مورد است و آن این که در پژو 206 به هنگام کم شدن آب رادیاتور و بالا رفتن دما، چراغ هشدار توقف یا استپ خودرو روشن می شود و اگر خودرو در حال حرکت است سریعا باید متوقف و خاموش شود. در صورت عدم توجه به این هشدار، خودرو به طور خودکار خاموش می‌گردد تا دمای موتور بالا نرود و سبب آسیب به اجزای موتور خودرو نشود. آب رادیاتور در خودروهای مختلفی می‌تواند به طور ناگهانی کاهش یابد. اما اصلی‌ترین دلیل کم کردن آب رادیاتور پراید، وجود مشکل در لوله‌های رفت و برگشت آب است که برای رفع این مشکل، بهتر است تمرکز خود را روی این موضوع قرار دهید. علت کم کردن آب رادیاتور سمند ef7، علت کم کردن آب رادیاتور پراید 131، پراید 111، و بسیاری از خودروهای دیگر، شامل موارد فوق می‌شود. از آن‌جایی که رادیاتور یکی از قطعات مهم خودرو محسوب می‌شود و عدم کارایی درست آن، سیستم خنک کننده اتومبیل را مختل می‌سازد، بهتر است با بروز هرگونه اختلالی، به سرعت به یک تعمیرگاه مجاز مراجعه کرده و نسبت به رفع این مشکل و بررسی علت کم کردن آب رادیاتور تیبا و هر خودروی دیگری اقدام نمایید.

علت کم کردن آب رادیاتور خودرو | چرا رادیاتور ماشین آب کم میکند

چگونه پس از کم شدن آب رادیاتور، آنرا پر کنیم؟

به هر دلیلی که آب رادیاتور خودروی شما کم شده باشد نیاز به افزودن آب دارد که در غیر اینصورت موتور دچار آسب جدی خواهد شد. پس از آنکه دلیل کم کردن آب رادیاتور را پیدا کردید می‌توانید به ترتیب زیر، نسبت به اضافه کردن آب رادیاتور اقدام کنید. پس از کم شدن آب رادیاتور، عقربه نشانگر دمای آب خودرو به سمت ناحیه قرمز حرکت خواهد کرد . به این یعنی شما باید نسبت به ریختن آب درون مخزن رادیاتور خودروی خود اقدام کنید. اگر قصد دارید میزان مایع رادیاتور خودرو را افزایش دهید باید:

 

1. خودرو را در جایی صاف و امن، پارک نمایید.
2. خودرو را خاموش کرده و اجازه دهید موتور به اندازه کافی خنک گردد. اگر برای مدت زمان طولانی رانندگی کرده‌اید حداقل 1 ساعت باید صبر نمایید تا دمای موتور پایین آمده و پایدار شود.
3. میزان مایع داخل منبع انبساط را چک نمایید.
4. ضدیخ و آب مقطر را به مقدار لازم با هم مخلوط نمایید. میزان هر یک از این مواد را از دفترچه راهنما چک نمایید و چنانچه به آن دسترسی ندارید یا چیزی در آن قید نشده است، سعی نمایید نمایید به میزان یکسان (50-50) از هر کدام با هم مخلوط نمایید.

5. درب رادیاتور را باز نموده و مخلوط آب و ضدیخ را اضافه کنید. اکیدا توصیه می شود هیچ موقع قبل از خنک شدن کافی موتور، درب رادیاتور را باز ننمایید چرا که رادیاتور تحت فشار کار کرده و هر آن ممکن است آب با فشار زیاد به بیرون فوران نموده و منجر به سوختگی گردد و از آنجا که عمدتا سر افراد بالای رادیاتور قرار می‌گیرد، می‌تواند سوختگی چشم و صورت را در پی داشته باشد. لذا به شدت توصیه می‌شود اگر از پایین آمدن دمای موتور اطمینان ندارید، اقدام به باز نمودن درب رادیاتور نکنید.
6. پس از اضافه کردن مخلوط آب و ضدیخ، درب رادیاتور را بسته و موتور خودرو را روشن نموده و اجازه دهید مدتی روشن بماند.
7. لوله‌ها، اتصالات و محل خروج دود از اگزوز را چک نمایید تا از وجود نشتی احتمالی یا سوختن واشر سرسیلندر آگاه شوید.

 

علت کم کردن آب رادیاتور تیبا و سمند LX و پراید و پژو پارس و پژو 206 و سایر خودروها را در این مطلب از سایت سماتک برای شما راننده عزیز بیان کردیم و امیدواریم فهمیده باشید علت کم شدن آب رادیاتور ماشین تان چیست.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب