لوازم ضروری داخل خودرو؛ وسایل و تجهیزات ضروری و دائمی داخل خودرو

لوازم ضروری داخل خودرو؛ وسایل و تجهیزات ضروری و دائمی داخل خودرو

لوازم ضروری داخل خودرو

وسایل و تجهیزات ضروری و دائمی داخل خودرو بسیار مهم بوده به خصوص زمانی که شما قصد تردد در جاده ها را داشته باشید و به همین دلیل لیست لوازم ضروری داخل خودرو را در ادامه برایتان بازگو خواهیم کرد.

 

کابل باتری به باتری

بدون شک یکی از مهم‌ترین وسایل ضروری خودرو، کابل باتری به باتری است. چرا که باتری خالی کردن یکی از متداول‌ترین مشکلاتی است که برای هر کسی ممکن است رخ دهد. همانطور که گفته شد کابل‌های باتری به باتری جزو وسایل حیاتی به شمار می‌روند. اما این کابل‌ها بدون وجود یک ماشین دیگر که راننده آن دوستانه به شما اجازه دهد باتری ماشین خود را به باتری ماشین او وصل کنید، بسیار بی‌فایده خواهند بود.

 

جعبه کمک‌های اولیه

اگر خدایی ناکرده در حین رانندگی اتفاق ناخوشایندی برای شما یا سایر سرنشینان شما رخ دهد. برای درمان زخم‌های‌جزئی و یا برای به حداقل رساندن صدمات تا رسیدن آمبولانس و تکنسین‌های اورژانس، به یک جعبه کمک‌های اولیه نیاز دارید. داشتن جعبه کمک‌های اولیه در ماشین در اکثر کشورها به موجب قانون الزامی است.

 

چراغ قوه‌

امروزه اکثریت مردم از اپ‌هایی مانند Flash Light موبایل‌هایشان استفاده می‌کنند و آن را جایگزین چراغ قوه می‌دانند که این بسیار اشتباه است. شما با داشتن چراغ قوه اگر ماشین‌تان خراب شده، می‌توانید آن را زیر کاپوت گذاشته و خودروی خود را تعمیر کنید یا حتی در مواردی که مثلث خطر را می‌گذارید برای هشدار بیشتر می‌توانید از چراغ قوه‌تان استفاده کنید.

 

بیل تاشو

گاهی پیش می‌آید که لاستیک شما در برف یا گل‌ولای گیر می‌کند. برای کنار زدن برف‌ها و یا کندن زمین برای چرخیدن بهتر چرخ‌ها قطعا به ابزاری مانند یک بیل احتیاج خواهید داشت. بیل‌های تاشو به دلیل نوع طراحی جمع و جوری که دارند در خودروی شما فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند و همچنین حمل و نقل آن نیز آسان است.

 

چکش اضطراری

Lifehammer یا چکش اضطراری یک ابزار کوچک اما ضروری است که می‌تواند هنگامی که در ماشین گیر افتاده‌اید جان شما را نجات دهد. در دو سمت این ابزار یک برآمدگی فلزی وجود دارد که راننده از داخل می‌تواند شیشه را شکسته و خود را نجات دهد یا افراد دیگر از بیرون می‌توانند شیشه را شکسته و به راننده کمک کنند.

لوازم اضطراری خودرو

لوازم اضطراری خودرو

 

نقشه

گرچه می‌توان از جی‌پی‌اس، گوگل‌ مپ یا ویز(waze) به عنوان امکانات کمکی برای مسیریابی در رانندگی یاد کرد اما در همه جا دسترسی به اینترنت وجود ندارد و یا ممکن است شارژ گوشی شما رو به اتمام باشد. پس همراه داشتن نقشه کاغذی می‌تواند در این مواقع امیدبخش باشد.

 

ابزار چندکاره

در حقیقت یک ابزار چندکاره خوب دومین دومین وسیله ضروری خودرو در این لیست است. حتی اگر ماشین نداشته باشید، همراه داشتن ابزار چندکاره یک امر ضروری است. گاهی اوقات لازم نیست شما چیزی را وصل کنید بلکه باید یک سری چیزها را ببرید مثلا ممکن است بخاهید طنابی را ببرید. در این حالت یک ابزارچندکاره می‌تواند کاربردی باشد.

 

مثلث خطر

اگر شب هنگام مشکلی برای شما در جاده بوجود آمد و در بازه رفع آن مشکل تا حد امکان می‌خواهید دیده شوید. از طرفی نیز به سایر رانندگان اطلاع داده تا از بروز تصادفات جلوگیری کنید، استفاده از مثلث خطر می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. همراه داشتن مثلث خطر مانند جعبه کمک‌های اولیه، در بسیاری از کشورها اجباری است.

 

جلیقه ایمنی ( شب‌‌رنگ)
بسیاری از جاده‌ها در شب روشنایی خوبی ندارند و بعضی از آن‌ها به هیچ وجه روشنایی ندارند. اگر در چنین مواقعی مجبور هستید ماشین خود را کنار بزنید تا مشکل آن را رفع کنید، پوشیدن جلیقه ایمنی را فراموش نکنید. اکثر رانندگانی که شب‌ها در جاده‌ها در حال حرکت‌اند، خسته هستند بنابراین با پوشیدن جلیقه شب‌رنگ جانب احتیاط را همیشه رعایت کنید.

 

پتو و لباس گرم

پتو یک وسیله ضروری خودرو نه تنها در زمستان بلکه در تابستان است. در زمستان در صورت خراب شدن بخاری در زمستان، پتو شما را گرم نگه می‌دارد. هم چنین در سایر مواقع  اگر مجبور به تعویض تایر یا چک کردن زیر خودروی خود هستید، پهن کردن پتو می‌تواند مانع از کثیف شدن لباس‌های شما شود.

تصور کنید هوا شدیدا بارانی است و شما تقریبا خیس شده‌اید و می‌خواهید سوار ماشین شوید. می‌توانید هنگام سوار شدن پتو را بر روی صندلی پهن کنید تا از خراب شدن روکش‌های صندلی جلوگیری کنید.

وسایل و تجهیزات ضروری و دائمی داخل خودرو

وسایل و تجهیزات ضروری و دائمی داخل خودرو

وقتی که شما قصد سفر می کنید و از شهر خارج می شوید ممکن است اتفاقات ناخواسته ای برای شما پیش بیاید به طور مثال ممکن است ماشین شما خراب شود. اگر شما مکانیکی بلد باشید می توانید با استفاده از ابزارهایی که در ماشین دارید ماشین خود را تعمیر کنید و به سفرتان ادامه دهید در غیر این صورت باید منتظر بمانید تا ماشینی از آنجا عبور کند و ماشین شما را بکسل کند. در هر کدام از این حالت ها شما باید جمع ابزار کاملی در ماشین خود داشته باشید در غیر این صورت باید در همان جاده بمانید.

 

کپسول آتش‌نشانی

خوشبختانه احتمال اینکه به ماشین آتش‌نشانی احتیاج پیدا کنید بسیار کم است. در مورد وسایل ضروری خودرو حد وسطی وجود ندارد. اگر به وسیله‌ای فکر می‌کنید نیاز دارید پس قطعا احتیاج دارید. و اگر فکر می‌کنید ضروری نیستند پس نیازی به آن‌ها ندارید.

 

تسمه یدک‌کش

چرا تسمه یدک‌کش یک وسیله ضروری خودرو است؟ مسلما خودروی شما خراب شدنش را از قبل به شما خبر نمی‌دهد. در نتیجه ممکن است وسط خیابان یا حتی جاده این اتفاق بیفتد. همراه داشتن تسمه یدک‌کش کمک می‌کند خودروی خود را از محدوده خطر به کنار جاده برده و تا رسیدن ماشین یدک‌کش منتظر بمانید. همراه داشتن این وسیله به خصوص به مبتدیان توصیه می‌شود.

 

نوار چسب داکت

دلیل اینکه چرا باید نوار چسب داکت همراه داشته باشید باید واضح به نظر برسد. نوار چسب داکت  تقریبا می‌تواند هر چیزی را درست کند. ممکن است لوله های موجود در زیر کاپوت شما پوسیده و در وسط جاده سوراخ شود. اگر شما نوار چسب داکت را در جعبه ابزار کامل خودرو خود داشته باشید می توانید از آن برای چسب کردن شیلنگ ها و لوله های سوراخ ماشین خود استفاده کنید، و بعدا که به یک تعمیرگاه رسیدید لوله و شلنگ ماشین خود را عوض کنید. نوار چسب داکت گرانتر کیفیت بهتری دارد و درجه حرارت بیشتری را تحمل می کند. شما حتی می توانید از نوار چسب داکت برای لاستیک های سوراخ و سپر افتاده خود استفاده کنید.

 

چراغ‌قوه
چراغ قوه مطمئنا برای تعویض تایر در شب لازم است. از طرفی فضای کار شما را روشن می‌کند و از طرف دیگر به رانندگان دیگر این امکان را می‌دهد تا شما را به راحتی از فاصله دور تشخیص دهند.

 

گالن آب

هر راننده‌‌‌ای باید در خودروی خود یک گالن 4 لیتری آب همراه داشته باشد. خصوصا در فصول گرم که اکثر ماشین‌ها جوش می‌آورند گالن آب می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. پس قبل از حرکت آب مورد نیاز خودرا تامین کنید.

 

زنجیرچرخ

فکر نمی‌کنم دیگر نیازی به بیان کردن میزان اهمیت این وسیله پر کاربرد باشد. زنجیر چرخ باعث می‌شود که چرخ‌های خودروی شما لیز نخورد و  تصادف نکنید. همراه داشتن این وسیله به خصوص در زمستان می‌تواند حیاتی باشد. حتما قبل از مسافرت‌ها و زمان‌هایی که می‌خواهید از شهر خارج شوید از سلامت زنجیرچرخ‌های خود اطمینان حاصل کنید.

 

جک و آچار چرخ

اگر خودروی شما مجهز به لاستیک زاپاس است با همراه داشتن لوازم یدکی مانند جک و آچار چرخ به راحتی میتوانید لاستیک پنچر خود را تعویض کنید. شاید اگر در شهر لوازم یدکی برای پنچرگیری همراه نداشته باشید زیاد نگرانتان نکند اما حتی تصور همراه نداشتن آن‌ها در جاده‌ها نیز ترسناک است.

 

پمپ هوا

باز هم تاکید می‌شود که همواره باید لاستیک زاپاس و جک در خودروی خود داشته باشید. اما اگر داخل شهر هستید و فکر می‌کنید می‌توانید سریعا خود را به یک تعمیرگاه برسانید. و یا خودروی شما در مکانی پنچر شده است که امکان پنچرگیری در آن مکان وجود ندارد و نیاز دارید که خودروی خود را حرکت دهید تا به مکان مناسب‌تری برای پنچرگیری برسید. همراه داشتن یک پمپ هوا می‌تواند بخش زیادی از وقت و تلاش شما را ذخیره کند.

 

فشارسنج تایر

اگر در مورد درز داشتن یا نداشتن لاستیک‌های خود نگران هستید و از طرفی بودجه کافی برای تعویض آن‌ها را ندارید، یک فشارسنج تایر تهیه کنید. فشارسنج‌های تایر کوچک و مقرون به صرفه هستند. آن‌ها می‌توانند در هنگام مسافرت‌ها و رانندگی‌های طولانی مدت خیال شما را بابت سوراخ بودن یا نبودن لاستیک‌ها راحت کنند.

 

شن یا خاک بستر

در مواقعی که به دلیل نشت روغن زمین لغزنده است برای ایجاد سطح اصطحکاک لازم و یا در مواقعی برای رفع بوی نامطبوعی در اتاقک ماشین استفاده از خاک بستر حیوانات توصیه می‌شود. این خاک‌ها در پت‌شاپ‌ها به وفور یافت می‌شوند و نسبتا ارزان قیمت هستند که هرکس می‌تواند یک بسته تهیه کرده و در صندوق عقب خودروی خود قرار دهد. این نوع خاک‌ها قدرت جذب بالاتری نسبت به شن دارند. اگر به هر دلیلی تمایلی به استفاده از این نوع خاک‌ها ندارید حتما یک بسته شن برای مواقع این چنینی در ماشین خود نگه دارید.

 

لاستیک زاپاس یا اسپری پنچرگیری

یکی دیگر از 18 مورد وسیله ضروری خودرو، لاستیک زاپاس است. نداشتن لاستیک زاپاس مگر در مواقع تخیلی جالب به نظر رسد وگرنه مسلما به هیچ عنوان دوست ندارید وسط جاده بدون لاستیک زاپاس خود را تصور کنید. اگر به هر دلیلی ماشین شما مجهز به لاستیک زاپاس نیست، همراه داشتن یک قوطی اسپری پنچرگیری بسیار ضروری خواهد بود.

وسایل کاربردی داخل ماشین

وسایل کاربردی داخل ماشین

 

مدیا بریج، نگهدارنده تلفن‌همراه

بهتر است با این قانون واجب و ضروری که هنگام رانندگی نباید با تلفن‌همراه صحبت کنید، شروع کنیم. بیایید زمانی را تصور کنیم که به دلایل موجه (مثل استفاده از جی‌پی‌اس) باید از تلفن‌ همراهتان استفاده کنید. در این گونه مواقع به مکانی خوب برای قرار دادن تلفن نیاز دارید. نگهدارنده‌هایی که روی شیشه جلوی خودرو قرار می‌گیرد، ممکن است مزاحم دیدتان شود. البته اگر جایی زندگی می‌کنید که از تهویه‌های هوا باید استفاده کنید، قرار دادن تلفنتان روی دریچه‌های هوا هم چندان مناسب نیست. در عوض می‌توانید از نگهدارنده خوبی مانند مدیابریج استفاده کنید. این وسیله به اندازه کافی محکم است که هرگز نگران پرت شدن تلفن همراهتان نخواهید شد.

 

گرم یا سردکننده خوراکی

در سفرهای جاده‌ای، حتی وجود وسایل بسیار جزئی، می‌تواند آسایش بیشتری برایمان فراهم کند. مثلا در تابستان‌ها خنک نگه‌داشتن نوشیدنی و سالم نگه‌داشتن غذاهای گوشتی ضروری است و البته گرم و مطلوب نگه داشتن این خوراکی‌ها در زمستان هم بسیار مهم است. این وسیله گرم یا سردکننده با استفاده از نیروی الکتریسیته کار می‌کند و جمع و جور و براحتی قابل حمل است. برای کار کردن باید پنج دقیقه روی حالت خنک یا گرم‌کنندگی آن بگذارید تا روی حالتی که لازم دارید، قرار بگیرد. این دستگاه در حالت خنک‌کنندگی، 38 تا 68 وات و در حالت گرم کنندگی، 30 تا 55 وات نیرو احتیاج دارد.

 

باربند خودرو

در مسافرت‌های بیرون از شهر، هر سانتی‌متر از فضای خودرو، به کار می‌آید. به همین دلیل، باربند روی سقف خودرو بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. می‌توانید وسایلی را که هنگام رانندگی به آنها نیاز ندارید، آنجا ذخیره کنید و فضای داخل خودرو را برای وسایل ضروری مانند دستگاه‌های خنک‌کننده غذاها، خالی بگذارید. این باربند براحتی روی خودرو نصب می‌شود و ظاهری زیبا و آیرودینامیک دارد که هوا را به اطراف هل داده و از سرعت خودرو نمی‌کاهد. از آنجا ‌که لبه‌هایش گرد است، صدای باد نیز آزاردهنده نخواهد بود. این باربند کوچک و بزرگ می‌شود.

 

نگهدارنده وسایل خرد و ریز در خودرو

اگر کودک دارید، مسلما در هر سفر، چه داخل شهر و چه بیرون از شهر، مجبورید وسایل مخصوص کودکتان را با خود بردارید. گاهی اوقات این وسایل، داخل خودرو، حسابی پخش و پلا می‌شود و کل فضای خودرو را اشغال می‌کند، اما این وسیله به ظاهر ساده، می‌تواند وسایل خرده‌ریز را که همراه دارید، مرتب و منظم نگه دارد. این وسیله مناسب نگهداری ابزارهای مورد نیاز خودتان در خودرو نیز هست. هر زمان هم که لازم نبود، بسادگی جمع می‌شود.

 

کیسه‌های پلاستیک و پارچه‌ایی

داشتن چند عدد کیسه پلاستیک و چه بهتر کیسه‌ پارچه‌ایی ( از نظر اهمیت به محیط زیست) کاربردی است. برای مثال آینه بغل شما خراب می‌شود، در این موقع خوشحال خواهید شد که کیسه‌ایی در ماشین دارید که می‌توان وسایل خود را در آن نگه دارید؛ حتی برای نگه‌داری ابزار خودرو می‌توانید از کیسه‌های پارچه‌ایی استفاده‌ کنید.

 

دبه بنزین

داشتن دبه بنزین در مسافرت‌های طولانی در مواقعی که بنزین شما تمام می‌شود ضروری به نظر می‌رسد اما نگه داشتن آن در خودرو هم خطر آتش سوزی را به همراه دارد. بهتر است دبه خالی داشته باشید و از رانندگان کمک بگیرید یا تا پمپ بنزین بعدی پیاده بروید و دبه را پر کنید ولی قبل از حرکت حتما باک خودرویتان را چک کنید.

 

پای کششی تایر

هنگامی که به مناطق شمالی یا جنگلی مسافرت می‌کنید یا حتی در شن‌زار ممکن است ماشین شما گیر کند و درجا بزند؛ در این مواقع گذاشتن نوارهای پلاستیکی یا از جنس آلیاژ سبک در زیر تایرها باعث می‌شود شما را از مهلکه نجات بدهد.

لوازم ضروری داخل خودرو

لوازم ضروری داخل خودرو باید همیشه در ماشین شما باشد زیرا هیچ‌کس نمی‌تواند پیش‌بینی کند که کی و کجا ماشینش خراب ‌می‌شود. معمولا دلیل اینگونه خرابی‌ها یک نقص بسیار ناگهانی است که می‌تواند شما را کیلومترها از منبع کمک دور کند. حتی گاهی اوقات ممکن است محل خرابی ماشین شما خارج از محدوده سرویس تلفن‌های همراه باشد که این مشکل را بدتر می‌کند. پس بهتر است یک لیست از وسایل و تجهیزات ضروری و دائمی داخل خودرو تهیه کرده و در ماشین تان قرار دهید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب