گران ترین عوارض آزادراهی برای کدام یک از جاده های ایران است؟

گران ترین عوارض آزادراهی برای کدام یک از جاده های ایران است؟

دولت‌ها برای تجهیز و توسعه زیرساخت جاده‌ای کشور، با مشارکت مردم اقدام به ساخت جاده، بزرگ‌راه یا آزادراه می‌کنند. رانندگانی که از این جاده‌ها استفاده می‌کنند، باید عوارض جاده یا عوارض آزادراهی را پرداخت کنند. نرخ این عوارض هرساله توسط دولت تعیین می‌شود و تا سال بعد ثابت می‌ماند. نرخ عوارض جاده‌ای برای ماشین‌های سنگین و سبک تفاوت دارد و لازم است هر کدام نرخ جداگانه‌ای پرداخت کنند. در ادامه، نرخ عوارض جاده‌ای و نحوه پرداخت آن‌ها را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

گران ترین عوارض آزادراهی برای کدام یک از جاده های ایران است؟

نرخ عوارض جاده‌ای کشور

در کشورمان عوارضی‌های زیادی وجود دارند. هر کدام از این عوارضی‌ها، نرخ پرداخت مخصوص به خود را دارند. برای آشنایی هرچه ‌بهتر شما، این نرخ‌ها در لیست زیر آورده‌ شده‌اند.

 

شماره ردیفنام آزادراهدرصد افزایشنرخ عوارض سال 1401
1زنجان – تبریز407 هزار تومان
2کاشان – اصفهان10120 هزار تومان
3کنارگذر غربی اصفهان27. 514 هزار و 500 تومان
4قزوین – رشت16. 715 هزار و 500 تومان
5ساوه – سلفچگان24. 411 هزار و 500 تومان
6خرم‌آباد – پل زال26. 226 هزار و 500 تومان
7تهران – پردیس24. 47 هزار و 500 تومان
8میان گذر دریاچه ارومیه19. 311 هزار تومان
9باغچه – مشهد21. 67 هزار و 500 تومان
10کنارگذر شمالی مشهد38. 88 هزار تومان
11اهواز – بندر امام27. 36 هزار تومان
12پل زال – اندیمشک33. 510 هزار تومان
13قم – گرمسار27. 123 هزار تومان
14همت – کرج3511 هزار و 500 تومان

 

طبق جدول بالا نتیجه می‌گیریم که گران‌ترین نرخ عوارض آزادراهی (عوارض اتوبان )جاده‌های  کشور به‌ترتیب به آزادراه‌های خرم‌آباد – پل زال، قم – گرمسار و کاشان – اصفهان تعلق دارد. اکنون که با این نرخ‌ها آشنا شده‌اید، وقت آن است که سوپراپلیکیشن تاپ را بشناسید.

 

روش‌های پرداخت عوارض آزادراهی

برای پرداخت عوارض آزادراهی در حالت کلی 2 راه وجود دارد؛ رانندگان با توجه ‌به راحتی و زمان موردنیاز، یک روش را انتخاب می‌کنند. این دو روش به‌شرح زیر هستند:

 

پرداخت عوارض آزادراهی به‌صورت الکترونیک

بهترین روش پرداخت عوارض آزادراهی پرداخت الکترونیکی است. پرداخت الکترونیکی عوارض یا ETC روشی است که شما بدون متوقف ‌شدن، عوارض را پرداخت می‌کنید و نیازی نیست وقت خود را صرف انتظار برای پرداخت عوارض کنید. از مهم‌ترین مزایای پرداخت عوارض به‌صورت الکترونیکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

• کاهش زمان سفر

• کاهش مصرف سوخت

• کاهش استهلاک خودرو

• مدیریت ترافیک جاده‌ای

 

به‌جرات می‌توان گفت سوپراپلیکیشن تاپ بهترین نرم‌افزار برای پرداخت عوارض جاده‌ای است. فرقی نمی‌کند از کدام جاده و عوارضی عبور کرده‌اید، اپلیکیشن تاپ با شما و در کنار شما است.

 

برای پرداخت انواع عوارض جاده‌ای، کافی است ابتدا اپلیکیشن تاپ  را از طریق سایت تاپ یا از طریق مارکت‌های معتبر، روی گوشی خود نصب کنید. سپس از قسمت خدمات خودرو گزینه افزودن پلاک خودرو را برگزینید و در نهایت، گزینه پرداخت عوارض خودرو را انتخاب کنید. بدین ترتیب به همین راحتی و در کمترین زمان ممکن، هزینه عوارض آزادراهی خود را پرداخت می‌کنید.

 

پرداخت عوارض در محل و به‌صورت نقد

این روش دیگر کاربرد آن‌چنانی ندارد؛ گرچه هنوز افرادی از این روش برای عوارض آزادراهی استفاده می‌کنند. پرداخت عوارض در محل دارای معایبی است. از مهم‌ترین عیوب این روش می‌توان به از دست ‌رفتن وقت اشاره کرد. باید در صف طویلی منتظر بمانید تا نوبت به شما برسد تا هزینه را به صورت نقدی پرداخت کنید. در صورتی ‌که می‌توانید با یک انتخاب هوشمندانه و از طریق اپلیکیشن تاپ، هزینه را در خانه پرداخت کنید.

گران ترین عوارض آزادراهی برای کدام یک از جاده های ایران است؟

سوپراپلیکیشن تاپ و خدمات آن

تاپ، یک سوپراپلیکیشن برای راحت‌تر زندگی‌کردن شما است. انواع خدماتی که ممکن است ساعت‌ها و حتی روز‌ها شما را درگیر خود کنند، در این اپلیکیشن در کسری از زمان قابل ‌انجام هستند. سوپراپلیکیشن تاپ دارای بیش از 73 نوع سرویس مختلف است. علاوه بر تمام خدمات بانکی که در سوپراپلیکیشن تاپ قابل‌انجام هستند، این اپ سرویس‌های بی‌شمار دیگری نیز ارائه می‌دهد. اگر بخواهیم به مهم‌ترین و بهترین خدمات تاپ اشاره کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

• کارت هدیه دیجیتال تاپ

• پرداخت خودکار انواع عوارض آزادراهی

• انواع خدمات خودرو مانند: استعلام خلافی خودرو و پرداخت آن، بیمه شخص ثالث، طرح ترافیک، آلودگی هوا و پارک حاشیه‌ای

• خرید بلیط تمام موزه‌ها و مراکز گردشگری در کشور

 

این‌ها تنها بخشی از خدمات اپلیکیشن هوشمند تاپ هستند و باعث می‌شوند این اپ فراتر از یک موبایل بانک باشد. پس همین ‌الان اپلیکیشن تاپ را نصب کنید و از زمان جلو بزنید.

 

جمع‌بندی

در کشورمان عوارضی‌های مختلفی وجود دارند. برای گذر از عوارضی باید هزینه آن را بپردازید. پرداخت هزینه عوارض آزادراهی به دو روش الکترونیکی و نقدی قابل‌انجام است. در روش الکترونیکی، دیگر نیازی نیست متوقف شوید تا نوبت شما شود و هزینه را پرداخت کنید. می‌توانید از عوارضی گذر کنید و سپس با استفاده از سوپراپلیکیشن تاپ این هزینه را در کمترین زمان ممکن و به‌راحتی بپردازید. خدمات سوپراپلیکیشن تاپ به پرداخت عوارضی محدود نمی‌شوند. این اپلیکیشن 73 خدمت را برای شما مهیا کرده است. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به انواع خدمات بانکی، خدمات مالی، بیمه شخص ثالث، خرید بلیط موزه و اماکن گردشگری و… اشاره کرد.

جدیدترین مطالب