قاصدک

الفبا

قاصدک

نیم نگاهی به گذشته

موسس ساختمان پلاسکو تهران کیست + تصاویر

مجموعه : اخبار گوناگون
موسس ساختمان پلاسکو تهران کیست + تصاویر

موسس ساختمان پلاسکو تهران کیست؟

ساختمان پلاسکو یکی از بزرگترین بنای تجاری در تهران بود که دو روز پیش در اثر آنش سوزی فرو ریخت و خیلی از کسانی که داخل این ساختمان و مرکز تجاری بودند کشته و مجروح شدند و میلیاردها خسارت به مالکان تجاری این ساختمان وارد شد موسس این بنای تجاری ساختمان پلاسکو چه کسی می باشد ؟ ما در این مقاله می خواهیم موسس و سازنده این ساختمان تجاری بزرگ را در تهران به شما دوستان عزیز در سایت سماتک معرفی می نماییم در ادامه جزئیات بیشتر از موسس ساختمان پلاسکو تهران را خواهید خواند با ما همراه باشید.

 

مالک وسازنده ساختمان پلاسکو چه کسی بود
ساختمان پلاسکو، ساختمانی در ضلع شرقی چهارراه استانبول، تهران بود.

 

حبیب‌الله القانیان، مالک قبلی شرکت پلاسکو

از این ساختمان ۱۷ طبقه به‌عنوان اولین ساختمان مرتفع و مُدرن ایران یاد می‌شد. این ساختمان که در سال ۱۳۳۹ ساخته شده بود پس از ۵۶ سال، در ۳۰ دی ۱۳۹۵ بر اثر آتش‌سوزی فرو ریخت.

 

ساختمان پلاسکو توسط حبیب‌الله القانیان، مالک شرکت پلاسکو، بزرگترین کارخانجات صنایع پلاستیک‌سازی ایران، ساخته‌شد. گفته می‌شد که آیت‌الله طالقانی در مخالفت با ساخته‌شدن بلندترین ساختمان تهران توسط یهودیان ابراز مخالفت و نارضایتی کرده‌بود.

 

آتش‌سوزی و ریزش کامل ساختمان پلاسکو طبقات ۸ و ۹ این ساختمان بیشتر شامل واحدهای تولیدی لباس بودند که در شیفت شب هم به کار می‌پرداختند.

آتش‌سوزی از ساعت ۷:۰۹ روز ۳۰ دی ۱۳۹۵ از همین طبقات آغاز شد. پس از نشاندن نسبی آتش در ساعات اولیه، تعدادی از مغازه‌داران این پاساژ برای خارج کردن کالاهای خود به داخل هجوم بردند. همچنین تعداد قابل توجهی آتش‌نشان در آن هنگام در ساختمان حضور داشتند.

 

در این هنگام ساختمان شروع به ریزش کرد. برآوردهای اولیه حاکی از احتمال حضور ۳۰۰ تن در هنگام ریزش ساختمان است. هنوز آمار دقیقی از کشته‌شدگان ارائه نشده است. پس از ۴ ساعت کل ساختمان فرو ریخت.

 

حبیب‌الله اِلقانیان (۱۲۸۸-۱۳۵۸) سرمایه‌دار بزرگ یهودی بود. القانیان یکی از نخستین غیر نظامیان و نخستین یهودی اعدامی پس از انقلاب بود. وی در روز ۲۷ بهمن ۱۳۵۷ در تهران بازداشت شد و در بهار ۱۳۵۸ در زندان قصر، اعدام شد.

 

موسس ساختمان پلاسکو تهران کیست + تصاویر

مهرپرواز

آسمان آبی

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

الفبا

مهرپرواز
آسمان آبی
مبلمان اداری