لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

نقاشی های زن 70 ساله وی را معروف کرد

مجموعه : اخبار گوناگون
نقاشی های زن 70 ساله وی را معروف کرد

هنر و نقاشی پیر و جوان نمی شناسد و بسته به سلایق فرد است. به تازگی یک پیر زن نقاشی های جالبی را ترسیم کرده است که با این نقاشی ها معروف شده است.

 

چند سال پیش زنی 70 ساله از دل یکی از گمنام‌ترین روستاهای شمال کشور، دنیا را با نقش‌ها و رنگ‌هایش مجذوب خود کرد. حالا نقاشی‌های او علاوه بر ایران در کشورهای دیگر هم به نمایش گذاشته می‌شود و علاقه‌مندان خودش را دارد.

 
دوم آبان ماه سال‌روز درگذشت مکرمه قنبری، نقاش خودآموخته ایرانی، است.

 

وقتی فرزندان «ننه مکرمه» گاو محبوب او را بدون اطلاع او فروختند،‌ غمی که مدت‌ها در دل این زن جا خوش کرده بود،‌ باعث شد قلم به دست بگیرد و احساساتش را روی کاغذ پیاده کند. نخستین طرح او، شکلی از همان گاوی بود که از دست دادنش مکرمه را بسیار غمگین کرده بود.

 
نقاشی‌های مکرمه هر روز بیشتر می‌شد و او با تاثیر و الهام از خوشی‌ها و اندوه‌های زندگی‌اش، طرح‌های بیشتری می‌زد. یکی از فرزندان او که متوجه علاقه مادرش به هنر شد، از شهر برای مادرش ابزار نقاشی می‌خرید و طرح‌های او را به احمد نصراللهی، هنرمند نقاش ساکن شمال کشور، نشان داد.

 

نصراللهی با دیدن نقاشی‌های این زن سالخورده به او کمک کرد تا نخستین نمایشگاهش را درسال 1374 در گالری سیحون برگزار کند.

 

نقاشی های زن 70 ساله وی را معروف کرد

برگزاری این نمایشگاه آغاز راه شهرت و محبوبیت قنبری در ایران و کشورهای دیگر دنیا بود. سال 2001 راه جهانی شدن هنر او هموار شد و نخستین نمایشگاه ننه مکرمه در اروپا توجه همه را به خود جلب کرد، پس از برگزاری این نمایشگاه سیل پیشنهادات برگزاری نمایشگاه‌های دیگر در اروپا و آمریکا به سوی او سرازیر شود.
 

کارشناسان هنری بسیاری نقاشی‌های مکرمه را مورد بررسی قرار داده‌اند. برخی از آن‌ها این هنرمند را نقاش سبک پست‌مدرن می‌دانند و برخی هم تعلق این هنرمند به سبک و جریان خاصی از هنر را درست نمی‌دانند، چون معتقدند نقاشی‌های مکرمه قنبری که بدون آموزش و تحصیل خلق شده‌اند، نمایانگر درونیات ناب این زن هستند.
 

تاثیر اتفاقات تلخ زندگی بر روحیه‌ی او، باعث پناه بردنش در سال‌های پیری و تنهایی به نقاشی شد و در واقع او خود واقعی‌اش را با تمام رویاها، حسرت‌ها و آرزوهایش در تصویرهایی که نقاشی کرده، به مخاطب نمایانده است.

 

نقاشی های زن 70 ساله وی را معروف کرد

 
از زمان شهرت این زن ایرانی، خانه او به موزه و جایی برای بازدید علاقه‌مندان از هنر این هنرمند نقاش تبدیل شده است.
 

مکرمه قنبری در سال 1307 در شهرستان بابل متولد شد و دوم آبان ماه سال 1384 بر اثر عوارض ناشی از سکته‌ی مغزی در بیمارستان یحیی‌نژاد بابل درگذشت. پیکر او را در حیاط منزل‌اش به خاک سپردند.

 

 

منبع: ایسنا

 

 

جدیدترین مطالب