اینستاگرام کی فیلتر میشود؟ | اینستاگرام فیلتر می شود یا نه؟

اینستاگرام کی فیلتر میشود؟ | اینستاگرام فیلتر می شود یا نه؟

اینستاگرام کی فیلتر میشود

فیلتر اینستاگرام چند روزی است که در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی مطرح شده است اما در اینجا می خواهیم بدانیم که اینستاگرام کی فیلتر میشود ؟ اگر شما هم دوست دارید بدانید که اینستاگرام فیلتر می شود یا نه با ما همراه باشید. تازه دو ماه از فیلتر شدن تلگرام میگذره که انگار اینستاگرام هم رفته تو دستور کار …! انگار میخوان تنها شبکه ی اجتماعی که کاربرای ایرانی بدون فیلترشکن بهش دسترسی دارن رو هم فیلتر کنن و دست همه رو بذارن تو حنا!!! معوان اول دادستانی کل کشور دیروز اعلام کرد که فیلتر شدتن اینستاگرام توی دستور کارشون قرار گرفته است. بالاخره این حباب ترکید و گفتن که میخوان روی بحث فیلتر اینستاگرام کار کنن، الانم پرونده ی اینستاگرام روی میز دادستان قرار گرفته و از این مسائل …! حالا الان اینستاگرام کجاست و این بحث فیلترینگ کجاست؟! الان با فیلتر کردن اینستاگرام همه ی مشکلات حل میشه؟!

 

آیا اونایی که داشتن تو این شبکه ی اجتماعی کار می کردن و یه لقمه نون در میاوردن، تکلیفشون چی میشه؟! آیا همون بلایی که سر تلگرام اومد و خیلیا بی کار شدن، الان دوباره توی اینستاگرامم این اتفاق میوفته و یه قشر زیادی ار آدما از نون خوردن میوفتن؟!

اینستاگرام کی فیلتر میشود؟ | اینستاگرام فیلتر می شود یا نه؟

اینستاگرام فیلتر می شود یا نه

اینا همه اون سوالاتی هستش که خیلی از کاربرا دارن و الان میخوان به جوابشون برسن … یکم اگر برگردیم عقب و به بحث فیلتر کردن تلگرام برسیم می بینیم که یه تعداد از اقشار جوون ما که سرمایه نداشتن داشتن توی تلگرام کار میکردن و با زدن کانال های تبلیغاتی مختلف یه سری از محصولات رو خرده فروشی می کردن و درآمد کمی در میاوردن؛ خیلی از ادارات دولتی اسناد و مدارک مورد نیاز خودشون رو از طریق تلگرام با کاربرا درمیون میذاشتن و سریعا نیازهای افراد رو بر طرف می کردن، اما بعد از فیلتر کردن تلگرام این داستان پیش اومد که الان باید بریم سمت پیام رسان های داخلی مثل سروش و از اونا برای ارتباط با بقیه ی کاربرا استفاده کنیم.

 

حالا یه تعداد از متخصصای زمینه ی برنامه نویسی اپلیکیشن ها اومدن این پیام رسان های داخلی رو مورد بررسی تحلیل قرار دادن و از طریق تخصصشون گفتن که امنیت اونا خیلی پایینه و ممکنه همه ی اطلاعات شخصی کاربرا توی چند ثانیه لو بره و هکرا به این اطلاعات دسترسی پیدا کنن! حالا هنوزم که هنوز بعضی از کاربرای تلگرام که فیلترشکن ندارن درگیر این موضوع هستن که یه پیام رسان خوب و کامل رو برای ارتباط خودشون با بقیه ی کاربرا و فضای مجازی پیدا کنن ولی هنوز …

الان بحث فیلتر اینستاگرام اومد پیش رو و دوباره همه ی این خاطرات زنده شد! الان واقعا دیگه ما میوندیم که چی اتفاقی داره می افته؟! فقط یه دونه اینستاگرام برای جوونا راه امید بود که بتونن ازش برای کسب درآمد خودشون استفاده کنن که اخیرا هم اینستاگرام با شرایطی که درست کرده بود و قابلیت هایی که اضافه کرده بود مثل IGTV خیلی از افراد خوشحال بودن که مردم بیشتر میتونن بهشون اعتماد کنن و ازشون توی پیج تبلیغاتیشون خرید کنن ؛ مخصوصا قابلیت تماس تصوری اعتماد خیلی از مشتری ها رو به خودش جلب کرده بود … !

 

یکی از موضوعاتی که بعد از بحث فیلتر تلگرام مطرح شد این بود که خیلی از برندهای داخلی برای تبلیغات خودشون دیگه به فضای مجازی اعتمادشون رو از دست دادن و اینستاگرام هم خیلی تنها شد! چون مدیرهای برندهای داخلی گفتن که تلگرام با بیشتر از ۴۰ میلیون کاربر فیلتر شده، اینستاگرام که دیگه با ۲۴ میلیون کاربر اصن در مقابل اون مطرح نیست.

خیلی از برندها توی این بحث فیلترینگ دیگه سرمایه گذاری روی بحث فضای مجازی رو یه کار بیهوده دونستن و این سرمایه گذاری رو سرمایه گذاری نا امن اعلام کردن و همه ی این بحث ها از یر فیلتر شدن تلگرام توی ایران مطرح شد و خیلی از کسب و کارها هم تو این زمینه آسیب دیدن و به نوعی انگیزه برای سرمایه گذاری توی شبکه های اجتماعی از بین رفت؛ از یه لحاظ هم این مسئله خیلی طبیعی هستش …

 

بر اساس آماری که منتشر شده بعد از فیلتر شدن تلگرام ۷۹ درصد از کاربرا هنوز از این پیام رسان با فیلترشکن در حال استفاده هستن و بهشون میشه گفت کاربرای فعال، پس با این شرایط بعد از فیلتر شدن اینستاگرام هم خیلی از کاربرا بازم از اون با استفاده از فیلترشکن استفاده میکنن ولی یه بحثی که مطرح هستش اینه که دیگه فعالیت های تجاری توی این شبکه اجتماعی مطرح نیستش و با یه کاهش چندین درصدی رو به رو میشه؛ اتفاقا با قابلیت های جدیدی هم که به اینستاگرام همین اواخر اضافه شده بود بیشتر برای مسئولین جلب توجه می کرد تا فیلترش کنن!

اینستاگرام کی فیلتر میشود؟ | اینستاگرام فیلتر می شود یا نه؟

اینستاگرام فیلتر شده است؟

حتما شمام این سوال الان تو ذهنتون پیش اومده که چرا اینستاگرام؟! ما فقط یه شبکه ی اجتماعی آزاد داریم دیگه! اونو چرا میخوان فیلتر کنن؟! بر اساس گفته های معاون اول دادستانی کشور چونکه بعضی از افراد مشهور تو این شبکه اجتماعی به بهونه ی جمع کردن کمک برای افراد بی بضاعت پول از کاربرا جمع می کنن و توی این مدت کلاهبرداری های زیادی شده از این طریق، میخوان موضوع رو بررسی و کنن و خود دادستان کل کشور مدعی العموم شده تو این زمینه … .

حجت‌الاسلام محمد مصدق اعتقاد داره که این موضوع باعث شده تا مردم به امر کمک رسانی به هم نوع بی اعتما شده و گفته :

باید با کاری که انجام میدیم دست این افراد رو کوتاه کنیم و مسئله ی سلب اعتماد رو ریشه کن کنیم.

بر اساس گفته های معاون اول در حال حاضر فیلترینگ اینستاگرام توی دستور کار دادستانی قرار گرفته و جناب خرم آبادی به شخصه پیگیر این موضوع هستن تا ببینیم چه اتفاقی میوفته و تصمیم به چه شکل میشه. بعد از اضافه شدن قابلیت های جدی به اینستاگرام خیلی از افراد میگفتن که فیلتر میشه و از این حرفا ولی به گفته ی رئیس سازمام تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفته که ما چنین برنامه ای رو از اول هم نداشتیم ولی الان خود قوه ی قضاییه هستش که وارد عمل شده … !

 

کسانی که ضربه های زیادی در این فیلتر شدن ها می خورند!

به گفته ی محمد جواد آذری جهرمی و حسن روحانی، تو سال گذشته حدود ۲۰۰ هزار نفر به صورت مستقیم براشون اشتغال زایی صورت گرفته که همشون مربط به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی بوده و بر اساس گفته های رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد قبل از فیلتر شدن تلگرام، حدود ۱۰ هزار کانال تلگرامی وجود داشت که قط کالاهای مختلفی رو به فروش میرسوندن!

ولی الان اگر از شغل هایی که به صورت مستقیم از تلگرام و اینتساگرام کسب درآمد می کردن، بگذریم … افراد زیادی بودن که از طریق مدیریت همین کانال ها و پیج های شبکه های اجتماعی کسب درآمد میکردن و به نوعی بهشون میگفتن ادمین توی این فیلترینگ ها آسیب اصلی به این افراد وارد میشه چون با استفاده از مهارت خودشون بوده که داشتن توی فضای مجازی به صورت دورکاری با چند شبکه ی اجتماعی مختلف فعالیت می کردن. آمار مشخصی از این افراد توی ایران وجود نداره ولی قطعا تعدادشون کم نیست.

 

حالا الان پاسخگوی این افراد چه کسی خواهد بود و چه شرایطی پیش خواهد آمد؟!

به هر حال اگر یکم به شرایط پیش اومده دقت کنیم می بینیم که به هر حال ما به نوعی جهان سومی بودن داره برامون ثابت میشه و هر روز و هر روز داره محدودیت ها بیشتر میشه، به هر حال باید یکم مسئولین به فکر شرایط فعلی ایران تو زمینه ی شبکه های اجتماعی و فضای مجازی باشن، چشم امید خیلیا به این فضای مجازی هستش و از این راه کسب درآمد دارن بهتر است فضای کار و اشتغال برای جوانان بیشتر از گذشته ایجاد شود و آنان را به جای چرخیدن در اینستاگرام و تلگرام در گردش های علمی ببینیم.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب