لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

وام ازدواج متوقف شد

مجموعه : اخبار گوناگون
وام ازدواج متوقف شد

دستور متوقف شدن وام 5 میلیون تومانی ازدواج صادر شد. سال 91 شورای پول و اعتبار مصوبه ای داشت که طبق آن زوج های جوان متقاضی وام ازدواج در صورت داشتن شرایط می توانستند تسهیلات قرض الحسنه 5 میلیون تومانی از شعب بانک‌ها دریافت کنند.

 

این مصوبه در قالب بخشنامه ای البته به شعب بانک‌ها هم ابلاغ و با قید یک تبصره تاکید شد که شعب در صورت دارا بودن منابع می توانند این تسهیلات را به متقاضیان واجد شرایط وام ازدواج پرداخت کنند.

 

درحالی که پیش از این براساس مصوبه شورای پول و اعتبار بانک‌ها به متقاضیان واجد شرایط وام پنج میلیون تومانی برای ازدواج پرداخت می کردند بامحدود شدن منابع این بخش به شعب ابلاغ کرده اند که فقط وام ۳ میلیونی پرداخت کنند.

 

شورای پول واعتبار شرایط افزایش وام ازدواج به 5 میلیون تومان را به شرح زیر مصوب کرده بود:

الف: افزایش مبلغ بیست میلیون ریال به سقف تسهیلات ازدواج مصوب، برای دخترانی که مهریه آنان تا 110 سکه بهارآزادی می باشد.

 

ب: افزایش مبلغ بیست میلیون ریال به سقف تسهیلات ازدواج مصوب، برای پسرانی که قبل از 25 سالگی ازدواج می کنند.

 

ج: افزایش مبلغ بیست میلیون ریال به سقف تسهیلات ازدواج مصوب،هر یک از دختران یا پسرانی که یکی یا هر دوی آنها فاقد پدر می باشند.

 

د: افزایش مبلغ بیست میلیون ریال به سقف تسهیلات ازدواج مصوب، هر یک از دختران یا پسرانی که دانشجوی دانشگاه ها یا طلبه حوزه های علمیه و در جال تحصیل می باشند.

 

لازم به ذکر است که طی سال های اخیر به دلیل کمبود منابع قرض الحسنه در سیستم بانکی پرداخت وام ازدواج با مشکلات فراوانی همراه بود و حتی در مقطعی متوقف هم شد هرچند دولت یازدهم و بانک مرکزی طی تصمیمی به بانک‌ها دستور از سرگیری پرداخت این تسهیلات را صادر کردند.

 

در مدتی که پرداخت وام ازدواج با اختلال همراه بود و حتی بعد از شروع مجدد پرداخت گسترده این تسهیلات در شعب متقاضیان واجد شرایط می توانستند وام 5 میلیونی را در قالب تسهیلات قرض الحسنه ازدواج دریافت کنند اما به تازگی با خبر شدیم که تعدادی از بانک‌ها به صورت کلی پرداخت این تسهیلات را از دستور کار خارج کرده اند.

 

یکی از بانک‌های دولتی با ابلاغ بخشنامه ای به شعب خود تاکید کرده که پرداخت وام ازدوج 5 میلیون تومانی از 30 شهریور 93 متوقف شده و فقط تسهیلات 3 میلیون تومانی در قالب وام ازدواج پرداخت می شود.

 

کسب اطلاع خبرنگار ما از شعب این بانک و تعداد دیگری از بانک‌های پرداخت کننده وام ازدواج حکایت از آن دارد که هم اکنون پرداخت وام ازدواج طبق روال در حال انجام است ولی شعب به مردم تاکید می کنند که فقط وام سه میلیون تومانی می دهند.

 

 

منبع: تسنیم

 

 

جدیدترین مطالب