لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

آب در رودخانه زاینده رود امشب جاری می شود

مجموعه : اخبار گوناگون
آب در رودخانه زاینده رود امشب جاری می شود

به زودی با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان، مراسم شکرگذاری در کنار زاینده رود انجام شود. رئیس سازمان محیط زیست در حاشیه جلسه امروز هیأت دولت در جمع خبرنگاران در این باره گفت: ان‌شاءالله آب تا فردا به تالاب گاوخونی هم خواهد رسید و احیای رودخانه و تالاب ارزش فوق العاده ای برای شرایط زیست محیطی و جاذبه های گردشگری دارد.

 

به گفته حمید ظهرابی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان، چهارصد میلیون متر مکعب آب توسط وزارت نیرو برای زاینده رود و تالاب گاوخونی در نظر گرفته شده که با دو هدف کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان و نیز حق آبه محیط زیستی رودخانه و تالاب به صورت مقطعی از سد زاینده رود رهاسازی شده است. وی اظهار امیدواری کرد که با بارندگی های مناسب تا خردادماه شاهد وجود آب در زاینده رود باشیم.

 

ظهرابی با اشاره به اینکه هر دو سال یک بار البته تلاش می شود این شرایط برای زاینده رود ایجاد شود، تاکید کرد که معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با تعیین مشاور برای اخذ حق آبه زاینده رود و تالاب بین المللی گاوخونی دارای برنامه ای مشخص است. براساس این برنامه، بازه های مکانی در طول رودخانه ایجاد می شود تا با تبیین نیاز اکولوژیکی منطقه حق آبه لازم را از وزارت نیرو مطالبه کنیم. برای اینکار ایستگاههای هیدرومتری در بازه ها نصب شده و نیاز اکولوژیکی محاسبه و به وزارت نیرو اعلام می شود.

 

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان گفت: در حال حاضر وزارت نیرو مکلف شده 176 میلیون متر مکعب را به عنوان حق آبه رهاسازی کند. مدیر محیط زیست استان اصفهان همچنین بر ضرورت اصلاح الگوی کشت و آبیاری توسط کشاورزان که به کاهش میزان برداشت آب این منطقه و رعایت حق آبه طبیعت منجر می شود، تاکید کرد.

 

 

منبع: پارسینه (سلامت نیوز)

 

 

جدیدترین مطالب