نیم نگاهی به گذشته

مسن ترین کنکوری امسال 79 ساله است

مسن ترین کنکوری امسال 79 ساله است

 نتایج اولیه کنکور 93 اعلام شد. قبل از برگزاری اعلام شد که پیرترین کنکوری امسال ابوتراب صالحی متولد سال 1314 و ساکن کبودرآهنگ است. بعد از اعلام نتایج کنکور به سراغش رفتیم تا نتیجه را بپرسیم.

 نتایج کنکور امسال اعلام شد. شما هم قبول شدید؟

من دانشگاه پیام‌نور مجاز به انتخاب رشته هستم اما باید ببینم که رشته من را دارد یا نه. برای همین منتظر دفترچه هستم.

 امسال شما به‌عنوان پیرترین کنکوری سال 93 معرفی شدید. متولد چه سالی هستید و چه سالی دیپلم گرفتید؟

متولد 1314 در شهر کبودرآهنگ همدان هستم و سال 1357 دیپلم گرفتم.

 یعنی شما در 43 سالگی دیپلم گرفتید. چقدر دیر؟

آن زمان روستای ما تا کلاس پنجم بیشتر نداشت، امکانات هم نبود. کلاس چهارم هم دو سال طول کشید که بخوانم. سه سالی مدرسه نبود تا اینکه در روستای شاهرخی دوره متوسطه را گذاشتند. بعد از دو سال، یک اربابی در روستا داشتیم که اجازه درس خواندن به ما نداد. برای همین 10سالی هیچکس نتوانست درس بخواند تا اینکه او از دنیا رفت و من دوباره درس خواندم. بعد چون زمان گذشته بود به هرحال من خانواده داشتم و کار می‌کردم برای همین دیگر درس خواندن خیلی راحت نبود. اما به هرحال توانستم دیپلم طبیعی آن زمان را بگیرم.

 بعد از آن کنکور شرکت نکردید؟

چرا. یک‌بار به من خبر دادند که دانشگاه تهران دوره نسخه‌پیچی گذاشته که من کنکور شرکت کردم اما قبول نشدم، بعد هم دوبار دیگر امتحان دادم اما قبول نشدم.

 بعد از این همه سال چرا سراغ کنکور رفتید؟

من از بچگی پیش پدرم که عطاری و داروفروشی داشت، کار می‌کردم و الان هم در کبودرآهنگ همان کار را می‌کنم اما الان شرایط عوض شده. من از داروهای گیاهی سردر می‌آورم اما در روستای ما داروسازی که نسخه‌پیچی کند، نداریم و برای همین بخش دارویی مغازه را تعطیل کردم. مردم هم برای تهیه دارو باید به جاهای دیگر بروند. من دوست دارم داروساز باشم تا بتوانم مشکل مردم روستایم را حل کنم.

 چند فرزند و نوه دارید؟

هفت پسر و یک دختر دارم. 2 نوه هم دارم که همه درس خوانده‌اند.

 هیچ کدامشان داروساز نیستند که به شما کمک کنند؟

نه. اگر یک نفرشان در این رشته بود کمک بزرگی به من بود اما آنها در رشته‌های دیگر درس خوانده‌اند. اما نوه‌ها در درس‌ها کمکم می‌کنند.

 الان کتب درسی با زمانی که شما دیپلم گرفتید خیلی فرق کرده. برای خواندن آنها مشکل ندارید؟

من کلا خیلی به مطالعه علاقه دارم. همه چیز می‌خوانم از کتاب گرفته تا روزنامه. اما خب درس‌ها سخت بودند برای همین نوه‌ها خیلی کمکم کردند و مشوق من هستند.

 بیشتر چه کتاب‌هایی می‌خوانید؟

کتاب‌های حقوقی و قرآن. کتاب‌های داروسازی را هم دوست دارم چون فقط می‌خواهم در این رشته درس بخوانم.

 

 

 

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب