لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

ورود سموم از مسیرهای غیر قانونی به کشور

مجموعه : اخبار گوناگون
ورود سموم از مسیرهای غیر قانونی به کشور

 

 

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر کار مشترک و ایجاد کارگروه های تخصصی گفت: با در دست داشتن آمار مشترک از هر دو وزارتخانه و پیگیری منشا مشکلات موجود می توان راهکارهای مواجهه با آنها را پیدا کرد و در جهت رفع آنها اقدام کرد.

 

سید حسن هاشمی پس از جلسه صبحانه کاری با وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در این جلسه درباره باقی مانده سموم در مواد غذایی گفت‌وگو شد، افزود: مصرف سموم نسبت به ۲۰سال گذشته بیش از یک چهارم کاهش پیدا کرده است.

 

وی با بیان اینکه بر داروخانه های مجاز عرضه سموم نظارت کافی نداریم، افزود: از فعالیت داروخانه های غیر مجاز جلوگیری نمی شود و برخی سموم نیز از مسیرهای غیر قانونی وارد می شود.

 

وزیر بهداشت با تاکید بر این که سازمان ملی استاندارد، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارتخانه های جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و بهداشت، در این عرصه سهیم هستند، اضافه کرد: افزایش اعتبارات بیش از پیش برای تولید مواد غذایی سالم و نظارت در این خصوص ضروری است که با همکاری استانداران، شورای عالی سلامت در استان ها در این خصوص فعال شود.

 

بر اساس این گزارش، رئیس سازمان غذا و دارو نیز از شروع برنامه جدیدی در این سازمان برای ردیابی سموم، کودها و فلزات سنگین در هفت محصول کشاورزی شامل خیار، گوجه فرنگی، پیاز، برنج، کاهو، سیب درختی و سیب زمینی خبر داد و گفت: برای موفق بودن در این ردیابی نیازمند همکاری و برنامه هایی برای کدگذاری و شناسنامه‌دار کردن محصولات کشاورزی از سوی جهادکشاورزی هستیم.

 

در این جلسه که کارشناسان وزرای بهداشت و جهاد کشاورزی نیز حضور داشتند کاهش کاربرد سم‌های پرخطر را در کشور از ۲۹ درصد به کمتر از هشت و ۶ دهم درصد اعلام کردند.

 

براساس این گزارش، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر کار مشترک و ایجاد کارگروه های تخصصی گفت: با در دست داشتن آمار مشترک از هر دو وزارتخانه و پیگیری منشا مشکلات موجود می توان راهکارهای مواجهه با آنها را پیدا کرد و در جهت رفع آنها اقدام کرد.

 

وی با اشاره به اینکه مصرف سرانه سم در کشور پایین است، افزود: باید نسخه پیچی سم را نظام مند و فروش سم به کشاورزان را منوط به داشتن نسخه گیاه پزشک کنیم تا بتوانیم با همکاری دستگاه های قضایی موضوع استفاده از سموم کشاورزی را ساماندهی کنیم.

 

گفتنی است در این جلسه موضوعات مشترک و مرتبط با سلامت و امنیت غذایی نظیر بحث آلاینده ها، کودهای مصرفی در کشاورزی، عدم آموزش کشاورزان در نحوه مصرف سموم، تجهیزات سم پاشی و میزان مصرفی سم، کمبود آزمایشگاه های تخصصی برای آفت کش ها، بحث سموم قاچاق، نداشتن شناسنامه برای محصولات از مزرعه تا سفره، خلأ دستورالعمل مشخص برای نسخه نویسی سم در کشور، ضرورت فرهنگ سازی مردم، تاکید برافزودن برخی ریزمغذی ها به محصولاتی چون شیر و آرد و لزوم شکل گیری شبکه منسجم آزمایشگاهی بحث و تبادل نظر شد.

 

همچنین مقرر شد که جلسه مشترک بعدی ۴۵ روز بعد تشکیل شود و در طی این مدت هر دو وزارتخانه ملزم شدند با تشکیل ۴ کارگروه تخصصی مشترک در حوزه های سموم، محصولات پروتئینی دامپزشکی، سرانه مصرف تغذیه و کارگروه اطلاع رسانی مباحث مرتبط را بررسی کنند و با ارائه آمار و اطلاعات یکدست و هماهنگ بین دو وزارتخانه پیش نویس مصوبات را برای طرح در جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذا آماده کنند.

 

 

 

جدیدترین مطالب