نحوه استعلام پیامکی چک صیاد بانک های کشور | شماره پیامک استعلام چک صیاد

نحوه استعلام پیامکی چک صیاد بانک های کشور | شماره پیامک استعلام چک صیاد

استعلام پیامکی چک صیاد بانک مرکزی تنها در ظرف چند ثانیه انجام می شود و نحوه استعلام پیامکی چک صیاد بانک های کشور در ادامه توضیح داده می شود در این پست سماتک شماره پیامک استعلام چک صیاد را برای شما قرار داده ایم.

 

نحوه استعلام پیامکی چک صیاد

استعلام پیامکی چک صیاد کلیه بانک های کشور تنها با یک اس ام اس امکان پذیر شده است هموطنان گرامی از این پس می توانند با ارسال شناسه استعلام 16 رقمی مندرج در چک های صیادی به سامانه استعلام پیامکی بانک مرکزی، از وضعیت اعتباری صادرکننده چک مطلع شوند. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در راستای تکمیل خدمات سامانه صدور يکپارچه الکترونيک دسته چک (صیاد) و با هدف ايجاد شفافيت در فضای کسب و کار از طريق ارائه خدمت استعلام مربوط به سوابق چک برگشتی مشتريان، سامانه پیامک استعلام چک صیاد به عنوان خدمت ارزش افزوده قابل بهره‌برداری است.

بر این اساس هموطنان عزیز می توانند با ارسال شناسه استعلام 16 رقمی مندرج در چک های صیادی به سامانه پیامک استعلام چک صیاد این بانک با سرشماره 701701 و در قالب زیر از وضعیت اعتباری صادرکننده چک از نظر تعداد و مبلغ چک های برگشتی ثبت شده نزد بانک مرکزی مطلع شوند.

نحوه استعلام پیامکی چک صیاد بانک های کشور | شماره پیامک استعلام چک صیاد

شماره پیامک استعلام چک صیاد

نحوه پیامک استعلام چک صیاد به شرح زیر میباشد:

1*1* شناسه استعلام 16 رقمی

بر این اساس و در پیامک استعلام چک صیاد، اطلاع رسانی به صورت رتبه بندی شده بر اساس یکی از رنگ های زیر اعلام می شود:

وضعیت سفید: صادرکننده چک فاقد هرگونه سابقه چک برگشتی بوده یا درصورت وجود سابقه، تمامی موارد رفع سوء اثر شده است.

وضعیت زرد: صادرکننده چک دارای یک فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 50 میلیون ریال تعهد برگشتی است.

وضعیت نارنجی:‌ صادرکننده چک دارای دو الی چهار فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 200 میلیون ریال تعهد برگشتی است.

وضعیت قهوه ای: صادرکننده چک دارای پنج تا ده فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 500 میلیون ریال تعهد برگشتی است.

وضعیت قرمز: صادرکننده چک دارای بیش از ده فقره چک برگشتی یا بیش از مبلغ 500 میلیون ریال تعهد برگشتی است.

نحوه استعلام پیامکی چک صیاد بانک های کشور | شماره پیامک استعلام چک صیاد

سامانه استعلام چک صیاد (صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک) یکی از اقدامات بانک مرکزی به منظور یکپارچه سازی فرآیند صدور دسته چک های بانکی و بازگرداندن اعتبار به چک پیاده سازی و اجرا شده است؛ در سامانه صیاد با ثبت دسته چک‌های صادر شده یک بانک اطلاعاتی یکپارچه و مدون از سوابق صدور دسته چک در سراسر کشور ایجاد شده که دریافت کننده چک می‌تواند با دستورالعمل‌های موجود نسبت به بررسی وضعیت چک اقدام کند تا از هویت و وضعیت چک صادر شده اطمینان حاصل کند؛ در حقیقت اهداف این سامانه کاهش تنش اعتباری و افزایش قدرت نظارت بر فرایند صدور چک‌ها، اختصاص شماره شناسه منحصر به فرد به هر برگه چک، تسهیل امکان پیگیری هر برگ چک به صورت مجزا در سراسر کشور، استعلام اعتبار صاحبان حساب و صاحبان امضاء، استعلام به ازای هر دسته چک در خواستی، حذف قدرت شعب در صدور دسته چک و جلوگیری از چاپ دسته چک برای افراد فاقد صلاحیت و دارای سوء پیشینه، اختصاص بارکد دوبعدی به هر برگ چک بانکی که حاوی اطلاعات برگ چک و صاحبان حساب، تسهیل و سرعت بخشیدن به خواندن مکانیزه اقلام اطلاعاتی و استعلام برگ چک صیاد، قابلیت چاپ دسته چک توسط چاپگرهای متنوع و ایجاد یک بانک اطلاعاتی یکپارچه و مدرن از وضعیت اختصاص دسته چک های موجود در کشور از طریق شناسه ۱۶ رقمی منحصر به فرد چک است.

نحوه استعلام پیامکی چک صیاد بانک های کشور | شماره پیامک استعلام چک صیاد

همراه اول به عنوان نخستین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور در نمایشگاه تلکام ۲۰۱۸ جدیدترین فناوری‌ها، خدمات و سرویس‌های خود را به نمایش بازدیدکنندگان قرار داد که برخی از این خدمات با توجه به اهمیت حوزه پولی و مالی و ضرورت تعامل اپراتورها با نهادهای بانکی و خدمات مالی به منظور بهبود خدمات به مشتریان به حوزه خدمات مالی نوین ارتباط داشت؛ یکی از خدمات جدید همراه اول در حوزه سرویس‌های ارزش افزوده سامانه پیامکی استعلام چک صیاد با سرشماره پیامکی ۷۰۱۷۰۱ با تعامل بانک مرکزی و شرکت خدمات انفورماتیک است که توسط جیرینگ به عنوان زیرمجموعه فعال همراه اول در حوزه خدمات مالی طراحی و توسعه پیدا کرده است.

نحوه استعلام پیامکی چک صیاد بانک های کشور | شماره پیامک استعلام چک صیاد

سامانه استعلام چک های صیادی از طریق پیامک

دریافت کننده چک صیادی از طریق این سامانه پیامکی استعلام چک صیاد و بدون مراجعه به بانک می‌تواند تنها با ارسال شناسه ۱۶ رقمی چک به صورت ” شناسه *۱*۱ ” و پرداخت ۵۰۰ تومان برای هر بار استعلام وضعیت چک صیادی می‌تواند اصالت و خوش حسابی صاحب چک را بررسی و بعد از آن چک را دریافت کند که با استفاده از این روش می‌توان سرعت برای استعلام وضعیت چک صیاد و اصالت چک‌ها را افزایش و مراجعات بانکی بدین منظور را کاهش داد؛ همچنین با استعلام سریع در هنگام صدور چک توسط صاحب چک، متقاضی چک می‌تواند با استعلام پیامکی چک صیاد از دریافت چک‌های بدون اصالت یا چک‌هایی که صاحب چک خوش حساب نیست خودداری کند.

 

یکی از مدیران شرکت جیرینگ به خبرنگار گفت: در حال حاضر سرویس استعلام پیامکی چک صیاد به صورت آزمایشی اجرایی شده است و به زودی با حضور اصحاب رسانه و برخی مدیران بانک مرکزی، شرکت خدمات انفورماتیک و جیرینگ رونمایی خواهد شد و از آن پس به صورت کامل سرویس دهی خواهد کرد؛ این سامانه استعلام پیامکی چک صیاد با تعامل بانک مرکزی و شرکت خدمات انفورماتیک با ارائه دسترسی‌هایی به جیرینگ طراحی شده و می‌تواند اصالت و وضعیت چک‌های جدید با عنوان چک‌های صیادی را اطلاع دهد؛ سرویس استعلام پیامکی چک صیادی از سوی همراه اول طراحی شده اما برای مشترکان سایر اپراتورهای تلفن همراه نیز در دسترس است.

نحوه استعلام پیامکی چک صیاد بانک های کشور | شماره پیامک استعلام چک صیاد

استعلام پیامکی چک از سامانه صیاد

– هزینه هر استعلام پیامکی چک از سامانه صیاد موفق 3500 ریال است.

– هزینه اخذ شده، ارتباطی با تعداد پیام های پاسخ ارسال شده برای درخواست کننده استعلام ندارد.

– لازم است متن ارسالی جهت اخذ استعلام پیامکی چک صیاد بدون هیچگونه کاراکتر اضافی همچون خط فاصله و فقط به صورت عددی در قالب اعلام شده برای سامانه ارسال گردد.

– درحال حاضر از هر شماره تلفن همراه تنها چهار استعلام پیامکی چک صیاد در روز قابل اخذ می باشد.

– چنانچه درخواست کننده استعلام پیامکی چک صیاد قبل از تکمیل عملیات پیامک استعلام چک صیاد اقدام به ارسال استعلامات متعدد نماید، نتیجه ارسال شده مربوط به آخرین شناسه استعلام اخذ ارسال شده خواهد بود.

– در خصوص اشخاص حقوقی فاقد شناسه ملی ثبت شده در پایگاه¬داده بانک مرکزی، امکان اخذ استعلام وجود نخواهد داشت. این موضوع در پیامک پاسخ با عبارت «شناسه ملی ….. قابلیت استعلام ندارد» اطلاع رسانی می گردد.

– در خصوص برگ چک های متعلق به اشخاص حقیقی دارای حساب مشترک، وضعیت اعلام شده مربوط به فرد دارای بالاترین مبلغ و بیشترین تعداد چک برگشتی از بین صاحبان حساب خواهد بود.

– در صورتی که به هر دلیل اعم از بروزرسانی زیرساخت های اطلاعاتی تا مدت زمان 15 دقیقه پاسخی از مرکز صیاد دریافت نگردد نتیجه با پیامک «عدم امکان اخذ استعلام پیامکی چک صیاد» به کاربر اعلام خواهد شد. بدیهی است کاربران می توانند در مقاطع زمانی بعدی نسبت به اخذ استعلام پیامکی چک صیاد اقدام نمایند.

– تمامی پیامک های اطلاع رسانی در خصوص استعلامات ارسال شده برای چک های صیادی فقط با سرشماره 701701 به کاربران اطلاع رسانی مي شود. بر این اساس ضروری است کاربران محترم در کنترل سرشماره پیامک های واصله دقت لازم را مبذول دارند.

نحوه استعلام پیامکی چک صیاد بانک های کشور | شماره پیامک استعلام چک صیاد

مزایای سامانه چک صیادی بانک مرکزی

سامانه صیاد یک راه‌حل بسیار مناسب برای اعتبار بخشیدن به چک است که از جمله مزایای آن می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

کاهش تنش اعتباری
افزایش قدرت نظارت بر فرایند صدور چک‌ها
اختصاص شماره شناسه منحصر به فرد به هر برگه چک
سهولت در پیگیری هر برگ چک به صورت مجزا در سراسر کشور
استعلام اعتبار صاحبان حساب و صاحبان امضاء
استعلام به ازای هر دسته چک درخواستی
حذف قدرت شعب در صدور دسته چک
جلوگیری از چاپ دسته چک برای افراد فاقد صلاحیت و دارای سوء پیشینه
اختصاص بارکد دو بعدی به هر برگ چک بانکی که حاوی اطلاعات برگ چک و صاحبان حساب است
تسهیل و سرعت بخشیدن به خواندن مکانیزه اقلام اطلاعاتی و استعلام برگ چک صیاد
قابلیت چاپ دسته چک توسط چاپگرهای متنوع
ایجاد یک بانک اطلاعاتی یکپارچه و مدرن از وضعیت اختصاص دسته چک های موجود در کشور از طریق شناسه ۱۶ رقمی منحصر به فرد چک

نحوه استعلام پیامکی چک صیاد بانک های کشور | شماره پیامک استعلام چک صیاد

روش گرفتن دسته چک صیادی

عملکرد سامانه صیاد به این صورت است که با مراجعه مشتری به شعبه، ثبت اولیه درخواست صدور دسته‌چک توسط کاربر شعبه انجام شده و درصورت تأیید توسط رییس شعبه، درخواست مورد نظر به منظور استعلام، به سامانه صیاد بانک مرکزی ارسال می‌شود. چنانچه، درخواست‌دهنده از نظر بانک مرکزی، واجد شرایط دریافت دسته چک باشد، درخواست مورد اشاره از سامانه صیاد به گروه صدور دسته چک به‌منظور شخصی‌سازی و چاپ چک ارسال می‌شود و دسته‌چک جدید صادر خواهد شد.

نحوه استعلام پیامکی چک صیاد بانک های کشور | شماره پیامک استعلام چک صیاد

مشخصات امنیتی طرح چک صیاد

طراحی کلیه نقوش چک‌های صیاد به صورت خطی و با استفاده از نرم افزار‌های امنیتی انجام گرفته به صورتی که هر خط حامل اطلاعات مربوط به رنگ خود است. در حالی که در نمونه‌های جعلی، خطوط از ترکیب نقاط رنگی تشکیل شده اند و به راحتی به وسیله ذره بین قابل تشخیص اند.
در خمیر کاغذ چک‌های صیاد نیز از تصویر سه بعدی نشان و عبارت چاپخانه دولتی ایران استفاده شده که در مقابل نور قابل رویت است. همچنین در چک‌های صیاد، چاپ شماره سریال‌ها با استفاده از مرکب مشکی فلورسنت بوده و تحت تابش نور ماوراء بنفش به رنگ سبز تیره دیده می‌شود.

علاوه بر این در فرایند ساخت کاغذ این چک‌ها از موادی استفاده شده که در صورت تماس با مواد شیمایی از خود واکنش نشان داده و تغییر رنگ می‌دهد. استفاده از الیاف فلورسنتی که در سطح کاغذ پراکنده شده اند دیگر ویژگی امنیتی چک‌های صیاد است. این الیاف در زیر نور ماوراء بنفش در چهار رنگ سبز، زرد، قرمز و آبی قابل مشاهده اند.

جدیدترین مطالب