لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

دختر 10 ساله خیابانی دوبار زایمان کرد و بچه هایش را فروخت

دختر 10 ساله خیابانی دوبار زایمان کرد و بچه هایش را فروخت

دختر 10 ساله خیابانی دوبار زایمان کرد و بچه هایش را اجاره داد تا بتواند از این راه خرج خود و خانواده اش را به دست آورد. این دختر از روی ناچاری و به خاطر به زندان افتادن پدرش مجبور به تن فروشی شد و فرزندان نامشروع خود را فروخت.

 

یکی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران از ماجرای دختر 10 ساله‌اي که دو کودک به دنيا آورده بود و آنها را اجاره مي‌داد سخن بر زبان آورد ! به گزارش سماتک ، فاطمه دانشور بانوی عضو شوراي اسلامي شهر تهران در خواست کرد ان جی او هایی قوی برای نظارت بر وضعیت کودکان خیابانی و کودکان کار تشکیل شود و نظارت بیشتری به وضعیت این کودکان باشد.

 

وجود NGOهای قوی برای حمايت از کودکان کار و خيابان  ضروریست . به نقل از سماتک فاطمه دانشور گفت :بايد به بلوغ گفتگو در متصديان امور برسيم تا هماهنگي‌هاي بين بخشي اتفاق بيفتد و امر ساماندهي کودکان کار و خيابان پيش برود.

دختر 10 ساله خیابانی دوبار زایمان کرد و بچه هایش را فروخت

به گزارش سماتک فاطمه دانشور در سومين جلسه شوراي عالي ساماندهي کودکان کار و خيابان که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي برگزار شد، با بيان اينکه حال کودکان کشور خوب نيست و براي ساماندهي کودکان کار و خيابان کم کار کرده‌ايم گفت: شايد سياست گذاري‌هاي اجتماعي ما در بعد کلان به درستي و شفافيت انجام نشده است و اين مسئله باعث مي‌شود نتوانيم برنامه‌هاي جامعي داشته باشيم.

 

وي ادامه داد: ما کارهاي بسياري انجام مي‌دهيم اما هماهنگ کار نمي‌کنيم و چون هماهنگ کار نمي‌کنيم اثر بخش نيستيم و يک سوي مهم اين ماجرا NGO‌ها و سازمانهاي مردم نهاد هستند. متاسفانه داستان کودکان کار و خيابان همانند برده‌اي است که چند ارباب دارد.

 

عضو شوراي اسلامي شهر تهران به عملکرد سازمان بهزيستي اشاره و عنوان کرد: بهزيستي يک سازمان ضعيف است و بايد تقويت شود. بايد نيروهاي متخصص و کارآمد در بهزيستي فعاليت کنند. اين در حالي است که نيروهاي سازمان بهزيستي حقوق بسيار کمي دريافت مي‌کنند و ما نمي‌توانيم نيروهاي متخصص و کارآمد را در بهزيستي نگه داريم.

 

دانشور با بيان اينکه در حوزه پيشگيري هم بسيار کم کار شده است، اظهار کرد: دختر 10 ساله‌اي را مي‌شناختم که دو کودک به دنيا آورده بود که آنها را اجاره مي‌داد. اين که يک کودک 10 ساله دو کودک به دنيا آورده است جاي تاسف و تامل بسياري دارد. او عنوان مي‌کرد چون پدرش به زندان افتاده و مادرش از عهده مخارج برنيامده و به گرفتاريهايي دچار شده است کارش به اينجا رسيده پس چرا از خانواده مردي که به زندان مي‌افتد حمايت نمي‌شود؟.

 

وي ادامه داد: متاسفانه هر روز شاهد تولد کودکان بي‌هويت هستيم که اين آمار بيشتر مي‌شود و براي آن راهکاري نداريم. کميته امداد کجاست؟ کميته امداد معتقد است از محرومان حمايت مي‌کند اما به آسيب‌هاي اجتماعي ورود پيدا نمي‌کند. بايد کميته امداد در ماموريت‌هايش بازنگري کند.

 

عضو شوراي اسلامي شهر تهران با بيان اينکه درصد بالايي از کودکان کار اتباع افغاني هستند که مدارک هويتي ندارند گفت: در قوانين ضعف داريم و موضوع کودکان افغان دست به دست مي‌شود. در شهرداري تهران هم کارهاي بسياري انجام شده اما شهرداري هم گرفتاريهاي خاص خودش را دارد.

 

دانشور ادامه داد: وضعيت به گونه‌اي است که در يک دولت جرات نمي‌کنيد درباره کودکان خياباني سخن بگوييد اما در دولتي اين مسئله به جديت بررسي مي‌شود و اجازه صحبت هست. تضميني وجود ندارد که در دولت‌هاي آينده هم بتوان درباره اين موضوع صحبت کرد. به همين خاطر بايد NGO ها تقويت شوند. امروز بايد مراکزي چون کهريزک و محک شکل بگيرند تا مشکلات حل شود. بايد براي کودکان کار و خيابان نيز NGOهاي قوي داشته باشيم.

 

وي با اشاره به اينکه بايد مددکاران اجتماعي‌مان مداخله گر، متخصص و داراي قدرت باشند اظهار کرد: لازم است لايحه‌اي را به مجلس ببريم که در آن مددکاران ما قدرت مداخله داشته باشند. در کشورهاي خارجي کارت مددکاري مانند کارت پليس است و مددکاري اجتماعي بايد به دل مدارس برود و پيگيري کند چرا يک صندلي خالي مانده و دانش آموز به مدرسه نمي‌رود؟.

 

عضو شوراي اسلامي شهر تهران افزود: در حال حاضر منطقه‌اي چون کريم آباد زاهدان، مدرسه دخترانه ندارد. استان سيستان و بلوچستان احتياج به نهضت مدرسه سازي دارد. در برخي شهرها هست که حتي جايي نيست که کودکانشان را واکسينه کنند. نامه‌هاي بسياري به دستم مي‌رسد مبني بر اينکه خانواده‌هاي افغاني پول ثبت نام فرزندشان را ندارند و حتي نمي‌توانند 300 هزار تومان پرداخت کنند و از ما مي‌خواهند که اين مبلغ را بپردازيم. آموزش و پرورش بايد به اين مسئله توجه کند.

 

دانشور در پايان به مغايرت آمار ثبت احوال در زمينه کودکان اشاره و عنوان کرد: آماري که ثبت احوال از کودکان متولد شده ارائه مي‌دهد با آمار کودکان واقعي که متولد مي‌شوند تفاوت دارد و گرفتاريهاي ما بيشتر مربوط به کودکان بي‌هويت است.

 

وي افزود: متاسفانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي که ادغام شده مناسب نيست و ما به وزارت رفاه و تامين اجتماعي نياز داريم. مگر مي‌شود مسائل اجتماعي کشور در يک معاونت وزارت خانه حل و بررسي شود؟ لذا بايد وزارت رفاه از کار جدا شود.

جدیدترین مطالب