نحوه شیر دادن به نوزاد دوقلو از بدو تولد تا دوسالگی

نحوه شیر دادن به نوزاد دوقلو از بدو تولد تا دوسالگی

نحوه شیر دادن به نوزاد دوقلو

شیر دادن به نوزاد دوقلو بسیار سخت است و مادرانی که نوزاد دوقلو دارند باید با نحوه شیر دادن به نوزاد دوقلو آشنا باشند در اینجا آموزش نحوه شیر دادن به نوزاد دوقلو را بیان خواهیم کرد. شیر دادن به نوزاد دوقلو کار دشواریست، اما شدنی‌ست. نگهداری از دوقلو‌ها صبر ایوب می‌طلبد. خصوصا که مادر پس از انجام جراحی سنگین سزارین ناگهان تحت فشار این نگهداری قرار می‌گیرد. قطعا تا مدتی باید تحت حمایت بیشتر همسر و خانواده‌ها قرار گیرد و این به هیچ عنوان باعث خجالت و شرمندگی نیست. پس اگر به خوبی تحت حمایت قرار گرفته‌اید و باز هم از شیر خشک کمک می‌گیرد، بهتر است تجدیدنظر کنید تا این تجربه شیرین را از دست ندهید.

 

شیر دادن به نوزاد دوقلو یکی از آرام‌بخش‌ترین کار‌های دنیای مادران است. نوزاد شما با مکیدن شیر باعث ترشح هورمون اکسی‌توسین در بدن شما می‌شود و رفته رفته وابسته به آرامش و حس رضایتی که در رفع نیازمندی کودکتان به دست می‌آید، می‌شوید. اما اگر به‌جای یک نوزاد دو نوزاد از شما توقع داشته باشند به آن‌ها رسیدگی کنید چه؟ حتما می‌گویید بهترین روش تغذیه دوقلوها، تغذیه با شیرخشک است. با ما همراه باشید تا بدانید بدن‌تان چه توانایی‌های فوق‌العاده‌ای دارد.

نحوه شیر دادن به نوزاد دوقلو از بدو تولد تا دوسالگی

این بدن شگفت‌انگیز!
جالبست بدانید بدن شگفت‌انگیز شما نه تنها دو بچه که می‌تواند ۶ بچه را همزمان سیر کند! همانطور که در قرن ۱۷ در فرانسه هر دایه قادر بود به‌طور همزمان شش شیرخوار را شیر بدهد.
بعلاوه، شیر شما دقیقا و دقیقا مواد مورد نیاز بدن کودکتان را دارد و این یکی دیگر از شگفتی‌های بدن مادران است. مخصوصا اگر نوزادانتان نارس به دنیا آمده باشند. مادری که نوزاد نارس دارد شیرش مناسب و مخصوص نوزاد نارس خودش است. این شیر بر حسب سن حاملگی مادر دارای فواید و ترکیبات خاصی‌ست. ترکیب شیر این مادران حتی تا یک ماه پس از تولد، چربی‌های مخصوص آن حتی تا شش ماه بعد از تولد و مواد حفاظتی، کلسیم، ویتامین D، ویتامین E. و بتاکاروتن و تورین و… آن بیشتر از شیر مادرانی است که نوزاد نرمال به دنیا آورده‌اند.

 

ترکیب فوق‌العاده این شیر حتی جهت پیشگیری از بروز برخی بیماری‌های شایع نوزادان نارس از جمله رتینوپاتی (اختلالات ته چشم)، بیماری‌های روده‌ای (NEC) و مرگ و میر ناشی از آن‌ها بسیار موثر است. از همه این فواید بگذریم، شیرمادر نوزاد نارس سبب تکامل سریع‌تر دستگاه گوارش، تقویت و هماهنگی در مکیدن و بلع، برقراری ارتباط بهتر عاطفی بین مادر و نوزاد، بهبود و تسریع تکامل عصبی، حفظ گرمای مناسب و تأمین سطح اکسیژن بالاتر در آنان می‌شود. شیرمادر نوزاد نارس برای وی زود هضم و مناسب است و به همین دلیل این شیرخواران نسبت به شیرخوارانی که از شیرمادر محرومند به مراتب کمتر دچار مشکلات معده و روده‌ای (NEC) می‌شوند.

 

فقط قبل از هرچیز، اگر درمورد شیر دادن به نوزاد دوقلو با شیر خودتان اراده کافی در خودتان یافتید، حتما در مورد نگهداری از نوزاد نارس و شیر دادن به نوزاد دوقلو به او مطالعاتی داشته باشید. چون بدن این نوزادان ضعیف‌تر است و زودتر هم خسته می‌شوند. از طرفی ممکن است مدتی بستری شوند. آنگاه شما نمی‌دانید چطور او را از شیر خود بهره‌مند کنید. حتما در این زمینه علاوه بر مطالعه از دکتر و پرستارها هم راهنمایی بگیرید.
اما اگر هنوز در تغذیه نوزادانتان با شیر خودتان تردید دارید و می‌ترسید از عهده‌اش برنیایید ادامه مطاب را دنبال کنید و ببینید چه راهکار‌هایی می‌تواند این تجربه لذت‌بخش برای شما و حیاتی برای فرزندانتان را آسان‌تر کند.

نحوه شیر دادن به نوزاد دوقلو از بدو تولد تا دوسالگی

نحوه شیر دادن به دوقلوها

اگرفکر می‌کنید شیر دادن به نوزاد دوقلو وقت زیادی از شما می‌گیرد و با استفاده از شیشه شیر وقت آزاد بیشتری عایدتان خواهد شد، کاملا در اشتباهید. شیر دادن به نوزاد دوقلو همزمان به کودکان با شیشه، به اندازه شیر دادن به نوزاد دوقلو با سینه وقت می‌برد. چون در صورتی که با شیشه به آن‌ها شیر بدهید، باید زمانی را هم برای شستن و ضد عفونی کردن شیشه ها، همچنین آماده کردن و گرم کردن شیر خشک اختصاص دهید. طبق محاسبات موسسه بین المللی معروفی به نام La Leche League International که در زمینه ترویج و حمایت از شیردهی مادران به نوزادان خود فعالیت می‌کند، در صورتی که مادر در سال اول پس از تولد دوقلوهایش، با سینه به آن‌ها شیر بدهد، حدود ۳۰۰ ساعت در وقت خود و بیش از یک میلیون تومان در هزینه‌ها صرفه جویی می‌کند. شیر دادن به نوزاد دوقلو با شیر مادر، ممکن است بسیار سخت باشد، اما باعث کمبود وقت نمی‌شود.

نحوه شیر دادن به نوزاد دوقلو از بدو تولد تا دوسالگی

نحوه شیر دادن به نوزادان دوقلو

روش غیرهمزمان: مادر می‌تواند به دوقلوهایش بطور همزمان یا غیر همزمان شیر بدهد. نحوه شیر دادن به نوزاد دوقلو بستگی به این دارد که مادر چگونه احساس راحتی کند. از اینرو بسیاری از مادران روش غیر همزمان را ترجیح می‌دهند. چون بعضی از شیرخواران در روز‌های اول تولد نیاز به کمک هر دو دست مادر جهت نگهداشتن و گرفتن صحیح سینه دارند، بنابراین باید به آن‌ها به تنهایی شیر داده شود. بزرگ‌ترین اشکال این روش آن است که شیرخوار دوم ممکن است صبور نباشد و در طول شیرخوردن شیرخوار اول بی‌قراری کند. از طرف دیگر این روش دو برابر بیشتر وقت می‌برد و مادر ممکن است فرصت کافی برای استراحت خودش نداشته باشد.

 

شیر دادن همزمان به نوزاد دوقلو

شیر دادن همزمان به نوزاد دوقلو موجب صرفه‌جویی در وقت مادر می‌گردد. در ضمن شیرخواری که ممکن است به‌طور ضعیف شیر بمکد، به کمک شیرخوار دیگر که به طور همزمان و موثر از سینه دیگر شیر می‌خورد و رفلکس جهش شیر را تحریک می‌کند، شیر بیشتری دریافت خواهد کرد. پس از آموزش و کمک به مادر در دفعات اول شیردادن، بیشتر مادران متوجه می‌شوند که این روش، ساده‌ترین و بهترین روش تغذیه شیرخواران دوقلو است.
هنگام شیر دادن به نوزاد دوقلو استفاده از دو بالش یا بالش‌های مخصوص U شکل بسیار مفید است. به این ترتیب شیرخواران در سطح سینه‌ها قرار می‌گیرند و بالش‌ها وزن آن‌ها را تحمل می‌کنند. دست‌های مادر آزاد است تا سینه را به نحو صحیح به شیرخواران عرضه کند و حتی بتواند هنگام شیردادن، چیزی بخورد یا با تلفن صحبت کند. مادر حتی می‌تواند یک بالشت مخصوص بخرد یا اگر در بازار‌ها موجود نیست آن را بدوزد.

نحوه شیر دادن به نوزاد دوقلو از بدو تولد تا دوسالگی

تعویض سینه برای شیر دادن به نوزاد دوقلو

تا وقتی که شیرخواران هر دو سینه را کاملاً و بطور موثر تخلیه می‌کنند، نیاز به تعویض سینه در هر شیردهی نیست، ولی باید توجه داشت که شیرخواران متفاوتند و توانایی آنان در تخلیه سینه نیز متفاوت است. یکی از آن‌ها ممکن است بهتر شیر بخورد و دیگری ضعیفتر باشد.
برای اطمینان از تحریک مساوی هر دو سینه در تولید شیر، پیشگیری از رشد نامتناسب سینه‌ها، هماهنگی و تحریک بیشتر شیرخواران یا جلوگیری از نگرفتن سینه طرف دیگر و دریافت متناسب از شیر پیشین (Fore milk) و شیر پسین (Hind milk) در شیرخواران چند قلو می‌توان سینه را در یک نوبت تغذیه (خصوصاً در نوزاد خواب‌آلود)، یا هر نوبت تغذیه، یا هر چند نوبت یکبار و یا روزانه تعویض نمود. این کار باعث می‌شود سینه‌ای که شیرخوار خواب‌آلود و یا با مکیدن ضعیف از آن تغذیه می‌کند، توسط شیرخوار دیگر که مکیدن قوی دارد تخلیه و به تولید بیشتر شیر و همچنین کاهش مشکلات سینه مادر کمک شود.

 

نحوه شیر دادن به نوزاد دوقلو از بدو تولد تا دوسالگی

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب