ختنه با حلقه بهتر است یا بخیه + فواید و مضرات ختنه مردان و پسران

ختنه با حلقه بهتر است یا بخیه + فواید و مضرات ختنه مردان و پسران

ختنه با حلقه نوزاد یکی از جدیدترین روشهای ختنه کردن نوزادان پسر است. بسیاری از والدین پرسیده اند که ختنه با حلقه بهتر است یا بخیه که در اینجا بهترین روش ختنه نوزاد را بیان کرده ایم همچنین فواید و مضرات ختنه مردان بیان شده است و باید بدانید عوارض ختنه نکردن مردان بسیار زیاد است و فواید ختنه مردان به قدری زیاد است که در کشورهای آمریکایی هم امروزه ختنه را انجام می دهند.

 

ختنه با حلقه بهتر است یا بخیه

ختنه با حلقه برای نوزاد بهتر است و ختنه کردن به روش جراحی و بخیه قدیمی شده است. به گفته پزشکان بهترین روش ختنه با حلقه می باشد چون بر خلاف روش ختنه با بخیه و جراحی یا همان سنتی از بخیه استفاده نمی شود. ترجیحا نمی توان یکی از روش های ختنه را بهتر از بقیه دانست زیرا هر متخصص و پزشکی در یکی از این روش ها مهارت دارد و آن را خوب انجام می دهد بنابراین تصمیم بر عهده پدر و مادر است. به گزارش سماتک همچنین باید بدانید ختنه لیزری به دلیل نیاز به بخیه یکی از انواع همان روش سنتی قدیمی میباشد.

 

ختنه کردن به روش حلقه

متداول‌ترین روش ختنه کردن به روش حلقه است که گذاشتن حلقه پلاستیکی روی آلت نوزاد پسر انجام می شود. به گزارش سماتک از این ختنه کردن به روش حلقه بیشتر برای نوزادانی که ۳ ماه یا کمتر سن دارند استفاده می‌شود. روش ختنه با حلقه به این صورت که حلقه پلاستیکی را نوک آلت قرار داده و با نخ گره زده و آن را به مدت ۵ تا ۷ روز به همین صورت نگه می‌دارند. بعد از این مدت پوست جلو نخ سیاه شده و با حلقه پلاستیکی می‌افتد. اگر ختنه با حلقه پلاستیکی انجام شده باشد باید بعد از 5 تا 8 روز بیوفتد و اگر افتادن آن بیشتر از 8 روز به طول انجامد و یا تورم بیش از 8 روز کمتر نشود باید توسط متخصص اطفال حتما معاینه گردد. ختنه کردن به روش حلقه فقط تا یک سالگی امکان پذیر است.

ختنه با حلقه بهتر است یا بخیه + فواید و مضرات ختنه مردان و پسران

در این متد جدید ختنه کردن به روش حلقه انجام می گیرد. حلقه ای تنگ به دور آلت تناسلی نوزاد می اندازند و آن را خوب با نخ می بندند تا خون به قسمت بالایی نرسد وآن مانند بند ناف خشک شود و بیفتد. این روش ختنه کردن با حلقه نیز مانند روش جراحی و بخیه اشکالاتی دارد که یکی از آنها خوب نبستن نخ دور حلقه است که در این صورت سبب می شود پوست کلاهک به خوبی جدا نشود. احتمال ابتلا به عفونت و التهاب آلت تناسلی در این روش زیاد است. در عمل ختنه به روش حلقه گذاری، کودک بعد از عمل می تواند پوشک شود و حتی می توانند کودک را بعد از ادرار کردن زیر آب بگیرند، زیرا پانسمانی وجود ندارد. استفاده از دستگاه کلیپس نقره ای برای ختنه بچه هایی که دچار چاقی و عارضه میکرو پنیس هستند مشکل ایجاد می کند زیرا آلت تناسلی این کودکان بسیار کوتاه است و در زیر لایه هایی از چربی فرو رفته است و به همین خاطر ختنه آنان دشواراست.

 

ختنه کردن به روش جراحی و بخیه

اگر ختنه کردن در یک یا دو ماه بعد از تولد نوزاد نوزاد پسر انجام نشود، از ختنه به روش بخیه استفاده می‌شود. بعد از انجام ختنه نوزاد به روش بخیه، محل ختنه باید با دقت مراقبت شود. خروج چند قطره خون مسئله مهمی نیست ولی در صورت بروز خونریزی زیاد حتما باید به پزشک مراجعه شود. اگر در محل بریدن ختنه ترشحات سیتوزنگ مشاهده شد باید محل را با آب و صابون شسته و در معرض هوا قرار دهید. ختنه نوزاد به روش جراحی و بخیه، پزشک به وسیله تیغ جراحی پوست دور تا دور قسمت کلاهک آلت تناسلی بریده و بخیه می زند. این روش ختنه کردن که به روش سنتی معروف است اشکالاتی نیز دارد که یکی از آنها شروع خونریزی پس از بریدن پوست این ناحیه است و تا وقتی با دستگاه آن را نسوزانند و یا آن را بخیه نکنند خون آن بند نمی آید. در این روش مدت زمان طولانی وقت لازم است تا زخم خوب شود.

ختنه با حلقه بهتر است یا بخیه + فواید و مضرات ختنه مردان و پسران

فواید و مضرات ختنه مردان

فواید و مضرات ختنه کردن در مردان و پسران را در اینجا توضیح می دهیم . آخرین درمان برای تنگی غلفه (فیموز)، عفونت مجدد غلفه و سر آلت تناسلی ختنه کردن است و می‌توان آن را یکی از اصلی‌ترین فواید ختنه کردن پسران و مردان دانست. در ادامه مقاله سایر فواید ختنه پسران تحت عنوان فواید ختنه کردن مردان آورده شده است. در برخی از ادیان مانند اسلام به دلیل فواید و آثار مثبت ختنه کردن مردان، این امر واجب شده است و اگر در سنین پایین انجام نشود بر فرد واجب است بعد از بلوغ این عمل را انجام دهد. اگر غیر مسلمانی به دین اسلام روی آورد و ختنه نشده باشد بر او واجب است این عمل را انجام دهد. شایعترین و در عین حال قدیمی‌ترین عمل جراحی که روی نوزادان و کودکان پسر و مردان انجام می‌شود، ختنه کردن است. به بریدن همه یا بخشی از پیش پوست از آلت مردانه ختنه می‌گویند.

 

همچنین از مضرات ختنه مردان این است که ختنه باید توسط فردی انجام شود که تبحرکافی در این کار دارد پس بهتر است برای ختنه کردن نوزادتان پیش پزشک متخصص بروید زیرا اگر توسط یک غیرمتخصص انجام شود عوارض زیادی مانند استفاده بیش از حد داروی بیهوشی و به دنبال آن ایجاد شوک و تشنج در کودک را به همراه خواهد داشت و اگر ختنه در فضایی دور از امکانات بهداشتی انجام شوند، ممکن است جان کودک به خطر افتد. در حالت طبیعی زیر پوست آلت تناسلی کودکان پسر یا مردانی که ختنه نکرده اند ماده سفید رنگی ترشح می‌شود که خاصیت نرم کنندگی دارد و مانع چسبیدن پوست به آلت می‌شود. در حال حاضر بسیاری از مردان دنیا بنا به دلایل بهداشتی و یا مذهبی ختنه می‌شوند. آمریکا یکی از کشور‌هایی است که در آن عمل ختنه کردن به یک امر سنتی تبدیل شده است و می‌توان کانادا را با ۴۸ درصد از مردان ختنه شده جزء کشور‌هایی دانست که عمل ختنه کردن مردان در آن رواج دارد، ولی ختنه کردن در آمریکای جنوبی و مرکزی، آسیا و بیشتر اروپا در گستره پایینی قرار دارد.

 

فواید ختنه مردان

فواید ختنه در مردان از ابتلا به خیلی از بیماری‌های عفونی که ممکن است آقایان به آن مبتلا شوند و بیماری‌هایی که ممکن است از روش جنسی منتقل شود، جلوگیری می‌کند. باکتری‌ها و ویروس‌ها به علت وجود محیط مناسب در زیر پوست ختنه‌گاه می‌توانند به خوبی رشد کنند و در واقع اصلی‌ترین علت ختنه مردان در بزرگسالی حذف محیط مناسب رشد باکتری‌هاست در ادامه با مهمترین فواید ختنه مردان و نوزادان پسر آشنا می شوید:

 

۱- پسرانی که عمل ختنه انجام می‌دهند بهداشت و سلامت بیشتری دارند که این مهمترین فایده ختنه کردن نوزادان پسر و مردان است.
۲- فواید ختنه مردان از عفونت ادراری و کلیوی پیشگیری می‌کند و عفونت و تورم دستگاه تناسلی را کاهش می‌دهد. گفته می‌شود، مردانی که ختنه می‌شوند ۱۵ برابر کمتر از مردانی که ختنه نمی‌شوند به عفونت‌ دچار می‌شوند.
۳- از مهم‌ترین اثرات مثبت ختنه کردن مردان، جلوگیری از انتقال سریع ویروس HIV و کم کردن انتقال عفونت‌های دیگری است که ممکن است از طریق رابطه جنسی به وجود آید.
۴- مردان ختنه شده کم‌تر در معرض ابتلا به سرطان آلت تناسلی هستند و در سنین بالاتر ابتلا به این نوع سرطان در مردان ختنه شده کمتر است.
۵- ختنه شدن تنها برای مردان مفید نیست بلکه زنانی که شوهرشان ختنه شده‌اند، کمتر دچار ابتلا به سرطان دهانه رحم می‌شوند.
۶- در مواردی هم گفته شده است که فواید ختنه مردان باعث افزایش لذت بردن از رابطه جنسی و سکس می‌شود که البته ثابت شده نیست و نمی‌توان درباره آن نظر قطعی داد.

 

مضرات ختنه مردان

عوارض و مضرات ختنه مردان که با رعایت ضوابط پزشکی انجام شود، خیلی نادر است و تنها خونریزی و التهاب از جمله عوارض آن به شمار می‌آید.

خونریزی از شایع‌ترین عوارض ختنه کردن مردان و پسران است که با اقدامات ساده قابل کنترل است و به ندرت نیاز به انتقال خون وجود خواهد داشت.
عفونت موضعی دومین مضرات ختنه در مردان است که ممکن است به صورت خفیف و به شکل قرمزی و ترشحی که چرک باز است نمود پیدا کند.
از دیگر عوارض ختنه مردان و پسران که ممکن است رخ دهد عوارض ایزوله است که شامل فیموزیس راجعه، باز شدن زخم، پنیس مخفی، اشکالات زیبایی به علت پوست اضافه و … می‌شود.

عوارض جانبی شدید بعد از عمل ختنه نوزادان پسر و مردان بسیار نادر است.

اگر ختنه کردن پسران در زمان نوزادی انجام پذیرد، بسیار آسان‌تر و کم خطرتر است و کودک نیازی به بیهوشی عمومی نداشته و تنها با بیهوشی موضعی انجام می‌شود. اگر ختنه کردن در زمان نوزادی صورت نگیرد باید کودک به طور کامل بیهوش شود. علاوه بر آن اثر بدی بر روحیه و روان کودک گذاشته و تصویر بدی در ذهن کودک باقی می‌ماند زیرا در این سنین (به ویژه سنین ۲ تا ۳ سالگی) کودک نسبت به حفظ آلت تناسلی خود حساسیت دارد.

ختنه با حلقه بهتر است یا بخیه + فواید و مضرات ختنه مردان و پسران

مراقبت از کودکان ختنه شده

بعد از ختنه آلت تناسلی کودک قرمز و متورم شده و تا ۲۴ ساعت احتمال خونریزی وجود دارد، در چنین شرایطی برای مراقبت از کودک می‌توان اقدامات زیر را انجام داد:
۱- تعویض پوشک کودک به محض کثیف شدن
۲- تمیز کردن روزانه ناحیه مورد نظر با آب (توجه داشته باشید که این کار به آرامی انجام شود)
۳- استفاده از یک پماد آنتی بیوتیک به مدت ۳تا ۴ روز
۴- استفاده نکردن از صابون، پودر، لوسیون و هر ماده دیگر تا خوب شدن کامل
۵- حمام نبردن کودک تا بهبودی کامل
(در بعضی مقالات تاکید شده بعد از افتادن پانسمان اولیه می‌توان کودک را حمام کرد و برای بهبود سریعتر مقداری نمک در وان کودک بریزید، ولی از هیچ ماده ضدعفونی دیگر در آب استفاده نکنید. نخ بخیه معمولا طی ۷ تا ۱۰ روز جذب می‌شود. اگر از حلقه استفاده شود حداکثر تا یک هفته خودبه خود می‌افتد.)
۶- در صورت ادامه پیدا کردن خونریزی و یا ترشحات از آلت تناسلی، آبی و یا سیاه شدن سر آلت تناسلی و کاهش جریان ادرار حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

 

علت وجود پوست ختنه گاه در مردان

سوالی که ممکن است هر فرد با شنیدن عمل ختنه کردن پسران به ذهنش خطور کند این است که اگر قرار است مردان “پوست ختنه گاه” نداشته باشد، پس علت وجود داشتن آن چیست؟ علتی که برای آفریده شدن این عضو می‌توان آورد این است که، این پوست در دوران جنینی و قبل از تولد نوزاد باعث حفظ آن قسمت جنین می‌شود و مانند بند ناف بچه پس از تولد عضو زاید به حساب آمده و بهتر است بریده شود.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب