نحوه دادن بادام زمینی به کودک | زمان دادن کره بادام زمینی به کودک

نحوه دادن بادام زمینی به کودک | زمان دادن کره بادام زمینی به کودک

دادن بادام زمینی به کودک باید با احتیاط و طبق نظر پزشک انجام شود اگر قصد دادن بادام زمینی به کودک دلبندتان را دارید باید نحوه دادن بادام زمینی به کودک و همچنین زمان دادن کره بادام زمینی به کودک را بدانید در ادامه شما بانوان عزیز را با نحوه دادن کره بادام زمینی به کودک آشنا خواهیم کرد. بادام زمینی از مواد غذایی حساسیت زا است که دادن بادام زمینی به کودک زیر یک سال ممنوع است و در افرادی که حساسیت‌های غذایی دارند نیز باید با احتیاط مصرف شود.

 

دادن بادام زمینی به کودک

دادن بادام زمینی به کودک صحیح است یا نه؟ کار‌شناسان بر این باور هستند که استفاده زود هنگام از پروتئین بادام زمینی باعث کاهش ایجاد آلرژی در کودکان می‌شود. اما تحقیقات جدید نشان می‌‌دهد که والدین در این باره مطمئن نیستند. در این مطلب به پرسش آیا دادن بادام زمینی به کودک ضرر دارد پاسخ می‌دهیم.

به جای اجتناب از همه محصولات بادام زمینی بخاطر ترس از آلرژی بهتر است طبق نظر پزشک از یک سالگی غذاهای حاوی بادام زمینی به کودک داده شود. مطالعات جدید نشان می‌دهد که دادن بادام زمینی به کودک موجب کاهش خطر آلرژی می‌شود. با اینکه گروه‌هایی همانند آکادمی اطفال آمریکا این توصیه‌های تغذیه‌ای جدید را تایید می‌کنند اما بسیاری از والدین متقاعد نشده‌اند که باید مطابق با مطالعات جدید به این توصیه‌ها عمل کنند.

نحوه دادن بادام زمینی به کودک | زمان دادن کره بادام زمینی به کودک

اگرچه طبق توصیه‌های قدیمی دادن بادام زمینی به کودک را تا پیش از رفتن کودک به مهدکودک مناسب نمی‌‎دانستند، ولی مطالعات اخیر نشان می‌‎دهد که شروع مصرف بادام زمینی در سنین پایین‎‌تر باعث کاهش واکنش‌های آلرژیک، بخصوص در کودکانی که حساسیت بیشتری دارند می‌‎شود. آکادمی اطفال آمریکا و دیگر سازمان‎های بهداشتی بر این اعتقادند که در حال حاضر شواهد علمی وجود دارد که تولیدکنندگان خدمات بهداشت و سلامتی باید استفاده از محصولات حاوی بادام زمینی در کشور‎هایی که مصرف آن متداول است را در رژیم غذایی کودکان که خطر بروز آلرژی در آنان زیاد است قرار دهند. زیرا تاخیر در دادن بادام زمینی به کودک موجب افزایش ریسک ایجاد آلرژی می‌‎شود.

 

اما در تحقیقات اخیر از زنان باردار و مادران جدید که در سالنامه آسم، آلرژی و ایمونولوژی منتشر شده است، تقریبا یک سوم آن‌ها اذعان داشته‌اند که توصیه‌های جدید را نشنیده‌‏اند و بیشتر از نیمی از آن‌ها گفته‌اند که توصیه‎های جدید را دنبال نمی‌کنند، چون برایشان مهم نیست. تنها ۳۱ درصد گفته‌اند که حاضرند بادام زمینی را به کودک شان بدهند.

نحوه دادن بادام زمینی به کودک | زمان دادن کره بادام زمینی به کودک

زمان دادن کره بادام زمینی به کودک

زمان دادن کره بادام زمینی به کودک باید طبق دستور و صلاح دید پزشک متخصص اطفال انجام شود با توجه به افزایش میزان آلرژی غذایی و آلرژی کودکان به بادام زمینی که رایج و خطرناک است. بهتر است هرکاری که می‌توانیم برای جلوگیری از بروز آن انجام دهیم. به همین خاطر برخی از نکات متداول در ادامه ارائه شده است:

 

اگر کودک شما به علت سابقه آلرژی به تخم‌مرغ یا اگزمای شدید ریسک بالای ابتلا به آلرژی را داشته باشد، با یک متخصص برای آزمایش آلرژی و مشاوره در مورد دادن بادام زمینی به کودک صحبت کنید. اگر آزمایش آلرژی کودک در مورد بادام زمینی منفی بود، با متخصص در مورد زمان دادن کره بادام زمینی به کودک صحبت کنید و این‌که چطور اولین تغذیه کودک آغاز شود.

 

اگر کودک شما به علت اگزما خفیف یا متوسط، در معرض ابتلا به آلرژی خفیف تا متوسط است، زمان دادن کره بادام زمینی به کودک را خیلی زیاد به تعویض بیندازید. اگر احتمال افزایش ریسک در کودک شما وجود ندارد، مصرف غذاهای حاوی بادام زمینی را پس از شروع غذاهای جامد آغاز کنید (اما این کار را در یک سالگی کودک انجام دهید).

 

دادن بادام زمینی به کودک ممکن است خطرات زیادی داشته باشد پس حتما با متخصص کودکان مشورت کنید. هنگامی‌که می‌خواهید برای اولین بار به کودک بادام زمینی بدهید، زمان دادن کره بادام زمینی به کودک را درست انتخاب کنید که کودک سالم باشد، سرما نخورده باشد و یا مشکل دیگری نداشته باشد. اولین زمان دادن کره بادام زمینی به کودک را در منزل، نه در مهدکودک آغاز کنید و حتما فرد دیگری برای مراقبت همراه شما باشد. از دادن انواع آجیل که خطر خفگی برای کودکان زیر 4 سال را به همراه دارند اجتناب کنید. در عوض، یکی از این پیشنهادات سازمان بهداشت جهانی را امتحان کنید:

نحوه دادن بادام زمینی به کودک | زمان دادن کره بادام زمینی به کودک

نحوه دادن کره بادام زمینی به کودک

دادن کره بادام زمینی به کودک باید طبق دستور پزشک انجام شود دو قاشق چای‌خوری سرخالی کره بادام زمینی را با دو قاشق چای‌خوری آب گرم رقیق کنید و هم بزنید تا کامل حل شود. بگذارید تا خنک شود، سپس قبل از دادن به کودک اگر نیاز بود بیشتر رقیقش کنید.

 

دو قاشق چای‌خوری سرخالی کره بادام زمینی (یا دو قاشق چای‌خوری پودر کره بادام زمینی) را با ۲-۳ قاشق غذاخوری پوره میوه یا سبزی مخلوط کنید و هم بزنید تا کاملا یکدست شود. یا پفک‌های حاوی بادام زمینی به کودک خود بدهید. آن‌ها به اندازه کافی نرم هستند تا در دهان آب شوند. همچنین می‌توانید برای نوزادان کمتر از هفت ماه، این پفک‌ها را با آب نرم‌تر کنید.

نحوه دادن بادام زمینی به کودک | زمان دادن کره بادام زمینی به کودک

زمانی که برای اولین بار کره بادام زمینی را به کودک می دهید باید ابتدا مقدار کمی کره بادام زمینی را دهان کودک بگذارید و سپس یک ساعت صبر کنید اگر علائمی از آلرژی را مشاهده نکردید به دادن بادام زمینی به کودک ادامه دهید. علائم آلرژی خفیف کودک به بادام زمینی عبارتند از بثورات جلدی یا کهیر اطراف دهان یا صورت. علائم حاد یک واکنش شدید که نیازمند کمک فوری پزشکی است شامل تورم لب‌ها یا زبان، استفراغ و مشکل تنگی نفس است.

 

اگر کودک شما واکنش آلرژیکی نداشت به دادن کره بادام زمینی به کودک ادامه دهید. سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند تا برای دریافت پروتئین بادام زمینی برای کودک، طبق نظر پزشک متخصص کودکان یک بار در هفته به کودکان بالاتر از دو سال بادام زمینی داده شود. همچنین با توجه به اینکه واکنش آلرژیک به بادام زمینی در کودکان رو به افزایش است پس دقت زیادی کنید.

نحوه دادن بادام زمینی به کودک | زمان دادن کره بادام زمینی به کودک

حساسیت به بادام زمینی در کودکان

حساسیت به بادام زمینی در کودکان بسیار شایع است اما شما چگونه می توانید بادام زمینی را به رژیم غذایی کودک اضافه کنید، در حالی که علاوه بر آلرژی در معرض خطر خفگی با آن نیز قرار دارند؟ اولین چیزی که به نظر می رسد داشتن حساسیت به بادام زمینی در کودکان است. این مسئله به ویژه برای گروه های آسیب پذیر در حال توسعه یک حساسیت به بادام زمینی بسیار مهم است. زیرا آن ها به سایر عوامل خطر و گرفتار شدن به اگزما و بیماری های پوستی و آلرژی به تخم مرغ یا هر دو نیز نزدیک هستند.

 

بسیاری از کودکان دچار اگزماهای گاه به گاهی می شوند که این به معنای این نیست که آن ها شانس بیشتری برای داشتن آلرژی به بادام زمینی هستند. پزشکان درمان مکرر با کرم های استروئیدی برای روشن شدن پوست و یا بچه هایی که اگزمای شدیدی در قسمت های زیادی از بدن خود دارند نگران هستند. آن ها اعلام کردند حتی اگر کودک دارای علائم خطر گفته شده هم نباشد، نباید زیاد از رژیم غذایی بادام زمینی برای کودک استفاده کرد و دادن بادام زمینی به کودک باید گاه به گاه باشد. باید دادن کره بادام زمینی به کودک قبل از دو سالگی برای بهینه سازی سیستم ایمنی بدن و به صورت اندک و خیلی کم باشد.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب