رنگ طبیعی شیر مادر ؛ بهترین رنگ شیر مادر چه رنگی است؟

رنگ طبیعی شیر مادر ؛ بهترین رنگ شیر مادر چه رنگی است؟

رنگ شیر مادر اهمیت بسیار زیادی دارد که شیر سالم است یا نه! رنگ طبیعی شیر مادر را در ادامه توضیح خواهیم داد و مادران شیره باید بدانند که بهترین رنگ شیر مادر چه رنگی است؟ با ما در سماتک همراه باشید.

 

رنگ طبیعی شیر مادر

رنگ شیر مادر موضوع خیلی مهم است که بسیاری از مادران از رنگ طبیعی شیر مادر اطلاعی ندارند و نمی دانند بهترین رنگ شیر مادر چه رنگی باید باشد. توصیه های مهم در مورد رنگ طبیعی شیر مادر را در ادامه ارائه خواهیم داد. رنگ طبیعی شیر مادر به طور معمول زرد، سفید، روشن، کرم، قهوهای مایل به زرد یا آبی است. با این حال، در برخی مواقع در طول شیردهی ممکن است متوجه شوید که رنگ شیر مادر تغییر کرده و رنگ دیگری دارد. بسته به آنچه می خورید یا می نوشید، رنگ شیر مادر تغییر می کند و ممکن است سبز، صورتی یا قرمز باشد. گاهی اوقات، کمی خون حتی ممکن است عامل تغییر رنگ طبیعی شیر مادر باشد که باعث می شود شیر به رنگ قهوه ای یا زنگ زده تبدیل شود. برخی از غذاها، گیاهان، مکمل های غذایی و داروها می توانند رنگ طبیعی شیر مادر را تغییر دهند. این مواد افزودنی همچنین می تواند رنگ ادرار و ادرار نوزاد را تحت تاثیر قرار دهد. اگرچه ممکن است ترسناک باشد، اما تغییر رنگ شیر مادر در شرایط مختلف طبیعی است. این تغییرات معمولا به رژیم غذایی می باشد و خطرناک نیست. در اینجا برخی از رنگ های طبیعی شیر مادر ذکر شده است.

رنگ طبیعی شیر مادر ؛ بهترین رنگ شیر مادر چه رنگی است؟

علت تغییر رنگ شیر مادر

ممکن است متوجه تغییر رنگ شیر مادر با گذشت زمان شوید. اما ممکن است شیر در طول روز یا حتی در طول شیردهی تغییر رنگ داشته باشد. بیشتر مادران در حین شیردهی به تغییرات رنگ شیرشان توجه نمی کنند مگر این که شیر مادر را بدوشند. اگر اولین تجربه شیردهی شما است احتمالا در هنگام شیردهی نگران تغییر رنگ شیر مادر می شوید. دانستن علت تغییر رنگ طبیعی شیر مادر و درک اینکه این اتفاق طبیعی است و معمولا خطرناک نیست می تواند اطمینان بخش باشد.

 

در اولین روز تولد، کلستروم ( colostrum) که مایعی زرد رنگ و غنی از آنتی بادی است از سینه مادر خارج می شود. این مایع، سیستم ایمنی بدن نوزاد را تقویت کرده و از او در مقابل بیماری ها محافظت می کند و رنگ زرد دارد. هنگامی که نوزاد سینه مادر را مک می زند، در ابتدا، شیر مادر آبکی و شیرین می باشد. بعد از مقداری مک زدن، شیر چرب تر و سفت می شود و احتیاجات نوزاد را برای رشد تامین می نماید.

 

یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار روی طعم و رنگ شیر مادر، تغذیه مادر است. اگر چه پزشکان به شما توصیه می کنند تا هر چه دوست دارید را در تغذیه دوران شیردهی خود قرار دهید، اما تعدادی از توصیه ها در مورد مواد غذایی که باید در دوران شیردهی از خوردن آن ها اجتناب کنید موجب تغییر رنگ طبیعی شیر مادر می شود. زمانی که مادران شیرده برخی مواد غذایی خاصی را مصرف می کنند، نوزادان آنها از خوردن شیر مادر امتناع کرده و یا در صورت خوردن شیر مادر برخی نشانه هایی از ناراحتی ها در بدن نوزادان دیده می شود. بهتر است با اجتناب از مصرف غذاهای خاص، از هر گونه سوء اثر آن بر روی نوزاد خود جلوگیری کنید.

رنگ طبیعی شیر مادر ؛ بهترین رنگ شیر مادر چه رنگی است؟

بهترین رنگ شیر مادر

اگر به دنبال این هست که بدانید بهترین رنگ طبیعی شیر مادر کدام است این قسمت را بخوانید بطور معمول بهترین رنگ شیر مادر استخوانی رنگ است. مصرف برخی غذاها مانند سیر،کلم،پیاز،غذاهای پر ادویه و …. میتوتند برروی طعم و رنگ شیر مادر تاثیر بگذارد و موجب کاهش تمایل شیر خوار به شیر مادر شود.اما باید گفته شود که اگر کودک دلبند شما از همان ابتدا به رنگ و بوی این مواد عادت کند ،میتواند در آینده تغذیه بهتری داشته باشد. بنابراین مادر نباید براساس این باورها خود را از مصرف کامل این مواد غذایی محروم کند زیرا تنوع و تعادل غذایی مادر سبب آشنایی شیرخوار با رنگ ها و بوها و مزه های مختلف و پذیرش بهتر او برای غذاهای سفره و خانواده میشود. یکی از باورهای اشتباه رایج این است که مصرف مرکبات رنگ شیر مادر را تغییر داده و رنگ آنرا ترش می کند .مصرف مواد اسیدی و میوه های ترش تغییری در ph شیر مادر ایجاد نمیکند. رنگ های مصنوعی مورد استفاده در صنایع غذایی مانند نوشابه ها و آب میوه های رنگی میتواند دلیل تغییر رنگ شیر مادر و یا حتی ادرار شیرخوار شود.

 

1- علت رنگ سبز شیر مادر

پس از خوردن غذاهای سبز و یا غذاهای حاوی رنگ سبز، ممکن است رنگ سبز را در شیر مادر مشاهده کنید. اگر نوشیدنی های سبز بنوشید، مقدار زیادی سبزیجات سبز مانند اسفناج یا جلبک دریایی مصرف کنید، یا سبزی ها یا مکمل های ویتامینی به رژیم غذایی خود اضافه کنید، ممکن است شیرتان به رنگ سبز درآید.

 

2- شیر مادر رنگ صورتی، نارنجی و قرمز

ممکن است پس از خوردن غذاهایی که به طور طبیعی این رنگ هستند یا حاوی رنگ مصنوعی هستند شیر شما به رنگ صورتی، نارنجی یا قرمز در آید. چغندر، نوشابه نارنجی، و نوشیدنی های میوه ای قرمز یا پرتقال می تواند سبب تغییر رنگ شیر به رنگ صورتی، قرمز و نارنجی شود (راههای طبیعی افزایش شیر مادران شیرده).

 

3- شیر قهوه ای، زنگ زده و خونی

اگر خون از داخل سینه ها به داخل مجاری شیر نشت کند، شیر مادر ممکن است قهوه ای، نارنجی تیره یا زنگ زده باشد. هنگامی که شیر مادر مانند آب کثیف خارج شده از لوله زنگ زده قدیمی باشد، آن را به نام سندرم لوله زنگ زده می نامند. اگر نوک سینه شما ترک خورده باشد خون نیز می تواند به شیر شما وارد شود. این مسئله باعث می شود رگه های قرمز یا صورتی در شیر دیده شود. اما نگران نباشید. لازم نیست شیر خود را دور بریزید یا شیردهی را متوقف کنید. مقدار کمی خون در شیر مادر به نوزاد آسیب نمی رساند. در بیشتر موارد، خونریزی در چند روز به صورت خود به خود برطرف می شود. اگر برطرف نشد و بعد از یک هفته متوجه خون در شیر مادر شدید، با پزشک خود مشورت کنید.

رنگ طبیعی شیر مادر ؛ بهترین رنگ شیر مادر چه رنگی است؟

رنگ طبیعی شیر مادر

 

4- علت رنگ سیاه شیر مادر

تولید شیر سیاه به آنتی بیوتیک منوسیین (minocycline) مرتبط است. مینوسیین همچنین سبب تیره شدن پوست می شود. استفاده از مینوسیین در هنگام شیردهی توصیه نمی شود. استفاده طولانی مدت ازداروی مینوکسیدیل (داروی ریزش مو)به مدت 4 سال سبب سیاه شدن شیر مادر میشود. به همین دلیل است که بسیار مهم است که همیشه قبل از مصرف هر نوع دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

 

رنگ شیر دوشیده شده از سینه مادر

هنگامی که شیر را می دوشید و ذخیره می کنید، رنگ طبیعی شیر مادر آن کمی تغییر می کند. در یخچال، شیر مادر به چند لایه تقسیم می شود. ممکن است یک لایه کرمی غلیظ، سفید یا زرد در بالا وجود داشته باشد و یک لایه نازک تر و یا آبی رنگ در پایین باشد. لازم نیست نگران باشید. این حالت طبیعی است، و این بدان معنی نیست که شیر خراب است. این فقط زمانی است که شیر یک جا می ماند و چربی آن بالا می رود. هنگامی که می خواهید از شیر استفاده کنید، باید بطری را تکان دهید تا شیر مخلوط شود. رنگ شیر مادر در فریزر تغییر می کند. شیر یخ زده بیشتر زرد می شود.

رنگ طبیعی شیر مادر ؛ بهترین رنگ شیر مادر چه رنگی است؟

تغییر رنگ شیر مادر

 

* شیر مادر بر اساس تغییرات آب و هوا تغییر رنگ و مزه می کند، مثلا در هوای گرم، نوزاد احتیاجی به آب ندارد، زیرا ترکیب شیر مادر تغییر می کند.

* شیر مادر دارای مواد مغذی، آنتی بادی، هورمون، آنتی اکسیدان و دیگر موادی است که نوزاد به آن احتیاج دارد.

* شیر مادر از مواد مغذی موجود در خون و ذخیره غذایی بدن مادر تامین می شود.

* یک مادر سالم روزانه 644 تا 756 گرم شیر طبیعی تولید می کند. برای تولید این مقدار شیر، 500 کالری انرژی لازم است.

* شیر طبیعی مادر دارای 330 میلی گرم کلسیم در هر لیتر است.

* در ورزشهای سنگین و حرفه ای میزان اسید لاکتیک شیر افزایش می یابدو ممکن است شیرخوار از خوردن این شیر امتناع کند. توصیه میشود تا 90 دقیقه بعد از ورزش سنگین شیردهی صورت نگیرد. یکی از نکاتی که باعث میشود مادران به اشتباه فکر کنند که طعم شیرشان عوض شده است این است که علت امتناع نوزاد از خوردن شیر را همیشه به طعم شیر ربط میدهند در حالیکه میتواند علل مختلفی داشته باشد.

 

رنگ شیر آغوز چه رنگی است؟

هورمون های استروژن و پروژسترون در مدت سه یا چهار هفته از گذشت بارداری، موجب بزرگ شدن سینه های شما می شوند. با پیشرفت بارداری، مقدار کمی مایع سرم مانند، از نوک سینه ها می چکد. ولی تولید شیر، به طور جدی، تا قبل از به دنیا آمدن نوزاد آغاز نمی شود. بلافاصله بعد از تولد نوزاد، سینه های شما، مایع زرد رنگ غلیظی تولید می کند که آغوز یا کلستروم یا ماک نامیده می شود. این مایع به مقدار کم در سینه شما وجود دارد، که میزان آن در بارداری های بعدی بیشتر نیز می شود. آغوز به مدت هفت روز اول تولد، تولید می شود.

رنگ طبیعی شیر مادر ؛ بهترین رنگ شیر مادر چه رنگی است؟

شیر مادر چه رنگی است

 

اغلب اوقات، هر تغییر رنگ شیر مادر به دلیل چیزی است که خورده اید و احتمالا چیزی برای نگرانی وجود ندارد. با این حال، اگر نگرانی هایی در مورد رنگ شیر خود دارید، با پزشک تماس بگیرید. پزشک یا متخصص تغذیه قادر به رفع نگرانی های شما خواهد بود. او وضعیت را ارزیابی می کند و در صورت لزوم برای بررسی آن اقدام می کند.

 

به دلیل ترکیبات در شیر آغوز مادر، باعث می شود که سیستم ایمنی بدن نوزاد کامل شود و او را در برابر بسیاری از بیماری ها محافظت می کند. ایمونوگلوبولین موجود در آغوز وارد روده نوزاد شده و همراه با سلول های ماکروفاژ و لنفولیست هایی که در آغوز وجود دارد، باعث حفاظت روده های نوزاد می گردد و از رشد میکروب هایی که وارد روده می شود جلوگیری می کند.

 

ماده سیاه رنگی در روده های نوزاد در هنگام تولد وجود دارد که مکونیوم نامیده می شود. خوردن آغوز بلافاصله بعد از تولد، سبب دفع آن می گردد. هم چنین باعث رشد میکروب های مفید در روده می شود. به همین جهت به آغوز نام «اولین واکسن» را داده اند.

رنگ طبیعی شیر مادر ؛ بهترین رنگ شیر مادر چه رنگی است؟

علت متغیر بودن رنگ شیر مادر

1- کلستروم:

کلستروم اولین شیری است که بدن تولید می کند. بدن فقط مقدار کمی کلستروم تولید می کند، اما این ماده غلیظ و بسیار مغذی است. در حالی که کلستروم گاهی شفاف، رقیق و آبکی است، اما اغلب زرد یا نارنجی و غلیظ است. سطوح بالای بتاکاروتن در کلستروم باعث می شود این ماده به رنگ زرد و یا نارنجی تیره باشد.

 

2- شیر انتقالی:

بعد از چند روز از تولید کلستروم، تولید شیر مادر افزایش می یابد و بدن شما شروع به ایجاد شیر انتقالی می کند. در طی این دوره گذار دو هفته ای، رنگ طبیعی شیر مادر به طور معمول از زرد به رنگ سفید تغییر می کند.

 

3- شیر بالغ:

پس از حدود دو هفته، بدن شما به مرحله شیر بالغ می رسد. شیر بالغ بر اساس میزان چربی موجود در آن رنگ و ظاهری متفاوت دارد.

 

4- شیر پیشین:

به طور کلی هنگامی که شیر بالغ شروع به خروج از سینه می کند، رقیق تر و کم چرب است. این شیر، شیر پیشین نامیده می شود. از آنجا که این شیر رقیق است، رنگ آن روشن یا آبی به نظر می رسد.

 

5- شیر پسین:

همانطور که به شیردهی یا دوشیدن شیر ادامه می دهید، چربی شیر افزایش می یابد. همانطور که چربی افزایش می یابد، شیر مادر تبدیل به شیر خامه ای به نام شیر پسین می شود. شیر پسین سفید غلیظ تر یا رنگ زرد است. با انجام ورزشهای سبک و معمولی، تغییری در رنگ طبیعی شیر مادر پیش نمی آید.افزایش پرولاکتین که در اثر ورزشهای سبک ایجاد میشود،سبب تولید بیشتر شیر میشود.در این موارد مادر باید مراقب انرژی دریافتی خود باشد و بعد از 6 ماه اول در صورت تمایل برای کاهش وزن،نباید بیشتر از 2 کیلوگرم در ماه وزن از دست دهد.در دوران شیردهی باید از سینه بندهای مناسب در هنگام ورزش استفاده کرد.

 

در پایان امیدواریم اگر نوزاد شیرخوار دارید بتوانید بهترین شیر مادر را به او بدهید و همیشه از رنگ طبیعی شیر مادر اطمینان حاصل کرده و سپس به نوزادان بدهید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب