علت رنگ نگرفتن مو در دوران شیردهی | عوارض رنگ کردن مو در دوران شیردهی

علت رنگ نگرفتن مو در دوران شیردهی | عوارض رنگ کردن مو در دوران شیردهی

رنگ نگرفتن مو در دوران شیردهی مشکلی است که بسیاری از خانم های شیرده از آن شاکی هستند علت رنگ نگرفتن مو در دوران شیردهی و همچنین عوارض رنگ کردن مو در دوران شیردهی را بیان خواهیم کرد.

 

علت رنگ نگرفتن مو در دوران شیردهی

چرا موهای زنان شیرده در دوران شیردهی رنگ را پس می زند و علت رنگ نگرفتن مو در دوران شیردهی چیست؟ بعضی از خانمها معتقدند رنگ یا فر کردن مو در دوران شیردهی موفقیت‌آمیز نیست ولی این نظریه هیچ پایه علمی ندارد. در واقع بافت قابل‌رویت موها مرده است و هر تغییری در آن، عامل خارجی محسوب می‌شود (رنگ‌کردن، فرکردن و…). البته گاهی شدت چربی موها در دوران شیردهی تغییراتی دارد که همین مورد یکی از علل رنگ نگرفتن موها در دوران شیردهی است که اگر موها را پیش از رنگ کردن به خوبی با شامپو بشویید، تاثیری در نتیجه کار نخواهد داشت ولی باید بدانید که عوارض رنگ کردن مو در دوران شیردهی ممکن است برای نوزاد ضرر داشته باشد. جالب است بدانید محققان آمریکایی به این نتیجه رسیده اند که رنگ نگرفتن موهای مادران شیرده کاملا طبیعی است و به این موضوع به دلیل ماده ای است که در دوران شیردهی روی موی مادر شیرده وجود دارد.

علت رنگ نگرفتن مو در دوران شیردهی | عوارض رنگ کردن مو در دوران شیردهی

عوارض رنگ کردن مو در دوران شیردهی

رنگ کردن مو در دوران شیردهی چه مضراتی دارد؟ بسیاری از، مادران شیرده در مورد استفاده از محصولات آرایشی و رنگ موها برای رنگ کردن موهای خود در دوران شیردهی نگران هستند، زیرا استفاده از مواد شیمیایی، اسیدها و سایر عناصر موجود در رنگ مو برای سلامت خود مادران شیرده و نوزاد شیرخوار خطرناک است . بر این اساس عوارض رنگ کردن مو در دوران شیردهی را همه می دانند اما اگر شما درباره مضرات رنگ مو برای شیر مادر شک دارید بهتر است بدانید که رنگ کردن موها در دوران شیردهی می‌تواند سلامت نوزاد شیرخوار آنان را به خطر بیندازد.

علت رنگ نگرفتن مو در دوران شیردهی | عوارض رنگ کردن مو در دوران شیردهی

مطالعات نشان می دهد رنگ های دائمی و نیمه دائمی را می توان در دوران شیردهی استفاده کرد. در واقع احتمال جذب مواد شیمیایی رنگ توسط جریان خون و تاثیر آن بر تولید شیر و سلامتی نوزاد بسیار کم است. در دوران شیردهی بهتر است کمتر موهای خود را رنگ کنید تا از عوارض رنگ کردن مو در دوران شیردهی بکاهید. رنگ موهای با پایه آمونیاک می تواند باعث آسیب دائمی به فولیکول مو و سفید شدن و ضعیف شدن آن شود. رنـگ کـردن مـوها برای زنان شیرده اصـلا توصیـه نمیشـود. چون رنگ موهایی که برای موها استفاده میشوند، حاوی مواد شیمیایی مختلفی هستند و این روی شیر مادر تاثیر منفی می گذارد و بوی رنگ مو هم برای نوزاد مضر است. البته اگرچه امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی تمام کارخانه های تولید رنگ سعی میکنند عوارض رنگ موها را به حداقل برسانند و مشکلاتشان را کم کنند ولی بازهم توصیه ما، استفاده نکردن از مواد شیمیایی و رنگ مو برای رنگ کردن موها در زمان شیردهی است .

علت رنگ نگرفتن مو در دوران شیردهی | عوارض رنگ کردن مو در دوران شیردهی

معمولا توصیه می شود که مادران شیرده سراغ رنگ موهای شیمیایی و غیرطبیعی نروند چون در این دوران نوزاد در حال رشد و تکامل است و ممکن است به دلیل جذب مواد شیمیایی رنگ مو و ورودشان به شیر مادر، نوزاد دچار آسیب شده و ناهنجاری هایی برایش به وجود بیاید. به مادرانی که می خواهند در دوران شیردهی موهای خود را رنگ کنند پیشنهاد می کنیم که از رنگ موهای طبیعی استفاده کنند که ضرری برای نوزاد ندارد. منع استفاده از رنگ مو برای خانم های شیرده به خصوص در شرایطی که مادر سابقه آلرژی و حساسیت داشته بیشتر است و باید به دقت رعایت شود. البته این منع به صورت جدی در مورد دوران بعد از شیردهی مطرح نیست و اگر مادر شیرده ای لازم است موهایش را رنگ کند بعد از یک سالگی نوزاد از رنگ هایی شیمیایی استفاده کند به شرط اینکه مدت زمان تماس رنگ با مو خیلی زیاد نباشد. با این حال اگر ضروری نیست توصیه می کنیم که استفاده از رنگ موی شیمیایی را تا بعد از پایان شیردهی کنار بگذارند.

علت رنگ نگرفتن مو در دوران شیردهی | عوارض رنگ کردن مو در دوران شیردهی

در دوران شیردهی از چه رنگ مویی استفاده کنیم

بهتر است در دوران شیردهی از رنگ موهای با پایه گیاهی استفاده کنید. اگر هنوز هم نگران سلامتی نوزاد شیرخوار هستید می توانید از روش هایی استفاده کنید که رنگ با پوست سر تماس نداشته باشد زیرا رنگ در این صورت به پوست نفوذ نمی کند و مشکلی ایجاد نمی کند. به جای استفاده از رنگ های شیمیایی در دوران شیردهی که حاوی آمونیاک و پروکسید هیدروژن هستند که با پوست واکنش می دهند می توانید از رنگ های گیاهی استفاده کنید. رنگدانه های موجود در برگ حنا به مو رنگ مناسبی می دهد و در طول بارداری و شیردهی مشکلی ایجاد نمی کند.

علت رنگ نگرفتن مو در دوران شیردهی | عوارض رنگ کردن مو در دوران شیردهی

به طور کلی باید بدانید که رنگ کردن مو در دوران شیردهی مضر بوده و دارای عوارض برای نوزاد است. همچنین موهای شما ممکن است به دلیل چربی زیاد در هنگام شیردهی، رنگ نگیرد و علت رنگ نگرفتن مو در دوران شیردهی هم همین چربی بیش از حد موهاست.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب