لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

چگونه روز جمعه خوبی داشته باشیم

چگونه روز جمعه خوبی داشته باشیم

چگونه روز جمعه خوبی داشته باشیم

جمعه ها معمولا همه بیکار می شوند و عصرها دلتنگی به سراغتان می آید شما می توانید با انجام کارهای خوب خودتان را سرگرم نمایید در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه روز جمعه خوبی داشته باشیم!

 

حالِ بد، اول هفته و آخر هفته و وسط هفته نمی‌ شناسد؛ وقتی حال بد است، بد است! شادترین آهنگ دنیا را هم بشنوید، گریه می‌کنید؛ چون از درون اوضاع خراب است و این به قول معروف جنگولک بازی‌ها! نمی‌تواند ویرانه درون‌تان را آباد کند. حوصله خودتان را هم ندارید.

 

حالا همه بیایند و بگویند: « خوب باش»، « قوی باش»، « اتفاقی نیفتاده»، «به بدترش فکر کن»، «هنوز سلامتی، برو خدا رو شکر کن» و… هزار و یک جمله مثلا امیدوار کننده دیگر که بدتر حرص‌ تان را در می‌آورند! می‌خواهید سر به دیوار بکوبید و فقط صدای بقیه را نشنوید. حق هم دارید؛ چون دیگران فقط کنار گود ایستاده‌اند و شما در بطن ماجرا هستید.

 

پس با همه این توضیح‌، فقط و فقط خودتان هستید که می‌توانید دست به زانوی‌ تان بزنید و بلند شوید. برای اینکه حال‌ تان در روز جمعه تغییر کند، باید چه کار کنید؟ به قول خارجی‌ها، برای تغییر مودتان، چه راهکارهایی را بلد هستید؟ حتما راه‌ هایی را امتحان کرده‌ اید، اما بد نیست این راهکارها را هم، با هم مرور کنیم.

چگونه روز جمعه خوبی داشته باشیم

چگونه روز جمعه شادی داشته باشیم

جمعه برای بسیاری از افراد روز خوبی نمی باشد چون فردا هم شنبه هست و شروع یه هفته کاری که باید دوباره کار های سخت خود را شروع نمایید؛ بهتر است به بیرون از خانه رفته و سعی نمایید کمی پیاده روی کنید. یک پیغام یا تماس تلفنی بدون پاسخ، یک کلمه یا جمله دل‌ شکن، بدقولی، سؤال یا سؤال‌ های بدون پاسخ، یک درخواست ساده بدون جواب، هدیه‌ای که باید خریده می‌شد و نشد و… بنابراین هزار و یک دلیل برای تغییر حال روانی ما وجود دارد؛ همینطور بگیرید از دلخوری‌ های ساده‌ ای که شاید با یک توجه ساده‌تر برطرف می‌ شدند تا اتفاقات بزرگتری که می‌تواند مشکلات جدی روانپزشکی در ما ایجاد کند. بنابراین حال و روز هیچ آدم سالمی بی‌ دلیل به هم نمی‌ ریزد! حتما اتفاقی افتاده که آدمی که تا یک ساعت پیش خوب و خوش بوده حالا به اتاقش پناه می‌برد و در را روی خودش می‌ بندد.

 

رفع دلخوری از دیگران

همه ما ادعای شعور و فرهنگ داریم. همه ما به زبان می‌گوییم: اگر از ما انتقاد کنند، نمی‌ رنجیم! اما این حقیقت ندارد! افراد از اینکه مشکل رفتاری‌ شان را به آنها گوشزد کنید حتما خواهند رنجید و در مقابل شما جبهه می‌ گیرند، اما اگر شخصی را پیدا کردید که توانستید مراتب اعتراض‌ تان را خیلی متمدنانه به او بگویید و او بشنود و توضیح بدهد و واکنش عجیبی نشان ندهد، حتما این کار را انجام دهید. تلفن را بردارید و خیلی راحت درباره موضوعی که شما را ناراحت کرده، با طرف مقابل صحبت کنید.

 

فرقی هم ندارد این شخص والدین، خواهر یا برادر، همکلاسی، دوست، نامزد یا همکار شماست. رفتار نادرست متعلق به هر کسی که باشد، باید درباره آن توضیح داده و معذرت‌ خواهی کند، اما اگر نمی‌ توانید، حالا یا اینکه نمی‌ خواهید یا جراتش را ندارید، مطمئن باشید در همان حال می‌ مانید و حال‌ تان بد و بدتر خواهد شد. اما یادتان باشد، لحظه‌ هایی که شما در رنج و عذاب بوده و دلخور هستید، طرف مقابل، شما را نمی‌ بیند و چه بسا که در حال خوشگذرانی است!

 

بیرون آمدن از خانه

با اینکه خانه، برای اغلب ما امن‌ ترین مکان دنیاست، اما گاهی در و دیوار همین مکان امن، روی دل‌ مان آوار می‌ شود. انگار که دیوارها روی قلب‌ مان آوار فرو‌ریخته‌ اند. پس بهتر است در روز جمعه از خانه بیرون بزنید. بهتر است بدون قرار گذاشتن با کسی این کار را انجام دهید. اصلا مهم نیست هدف و مسیر مشخصی داشته باشید. فقط همین که بیرون بروید و در خیابان‌ های شهر قدم بزنید، کافی است.

 

اگر مکان سرسبزی مانند پارک نزدیک شماست، می‌ توانید بخشی از این مسیر را در فضای سبز قدم بزنید. سعی کنید حتما بخشی از مسیر را زیر نور آفتاب قدم بزنید. نور آفتاب انرژی‌ بخش است. همین که روز جمعه از خانه بیرون بروید، انگار از مشکل‌ فاصله گرفته‌اید و از نمای دورتری به آن نگاه می‌کنید. برای حل آن نیز می‌توانید به فکرهای بهتری برسید.

 

گوش کردن به موسیقی مورد علاقه

در سکوت مطلق، هجوم افکار بیشتر است؛ اگرچه گاهی فکر کردن در سکوت مناسب است. دراین شرایط، حتما موسیقی گوش کنید. نوع موسیقی بستگی به حال‌ تان دارد. ممکن است حتی در تمام طول مسیر فقط به یک آهنگ گوش بدهید؛ اصلا مهم نیست. به موسیقی‌ ای‌ گوش کنید که آرام‌ تان می‌کند و مورد علاقه تان است. از گریه کردن در روز جمعه نترسید. معذب نشوید که دیگران شما را حین گریستن می‌بینند. راحت باشید.

چگونه روز جمعه خوبی داشته باشیم

خرید نکنید

شاید برای تغییر روحیه، حتی خرید یک بستنی ساده خوب باشد. خریدن اینطور موارد مساله‌ای نیست. به این دلیل که چیزی برای شما به یادگار نمی‌ ماند، اما از خریدن چیزهایی که ماندگارند و برای شما باقی می‌مانند، خودداری کنید. به این دلیل که با هر بار دیدن شیء مورد نظر، یاد حال بدتان خواهید افتاد. پس سعی کنید در حال بد، دست به خرید نزنید.

 

ورزش کنید

درهر پارک بزرگ و کوچک کنار خانه، وسایلی برای ورزش وجود دارد. خودتان را به‌ دست یکی از این بازی‌ ها بسپارید تا ساعت بیکاری روز جمعه تان سپری شود. اگر حتی در مسیر به زمین بازی بچه‌ ها برخوردید، حتما داخل شوید و خودتان را به‌ دست بازی‌ های کودکانه مثل تاب‌ بازی، سرسره و الاکلنگ بسپارید. مطمئن باشید حال‌ تان دگرگون خواهد شد.

چگونه روز جمعه خوبی داشته باشیم

انجام کار خوب

یک گلدان بخرید و آن را در پارک بکارید. ساندویچ بخرید و به کودک نیازمندی که سر راه‌تان می‌بینید، بدهید. به یک نفر در خیابان کمک کنید. برای عزیزی هدیه بخرید و برای او بیاورید. هر کاری که حس می‌کنید حال خوبی در روز جمعه شما ایجاد می‌ کند، انجام دهید.

 

تلفن همراه تان را خاموش نکنید

در این شرایط نخستین واکنش بسیاری از ما، به‌ ویژه خانم‌ ها، قطع ارتباط است. موبایل را خاموش نکنید. این وضعیت غیرعادی، استرس و اضطراب شما را بیشتر خواهد کرد، اما سعی کنید تا حد ممکن به آن سر نزنید و منتظر نباشید. بسیار کار سختی است، اما به نتیجه خوب آن فکر کنید تا بتوانید! البته که در این شرایط ضرورتی ندارد به تلفن هر کسی هم پاسخ بدهید.

 

مراقبت از پوست

در هر فصلی از سال، پوست نیازمند مراقبت‌ است. طبیعی است نوع مراقبت‌ ها نیز متناسب با وضعیت آب و هوای هر فصل است. گرما، تابش شدید نورآفتاب و گرد و غبار که در کلانشهرها بیش از هر منطقه دیگری در هوا وجود دارد، عواملی هستند که باید پوست را در مقابل آنها مراقبت کرد. برای این منظور، برای مراقبت از پوست تان در روز جمعه کارهای زیر را انجام دهید تا هم وقت تان سپری شود هم حال تان خوب شود.

 

• به محض رسیدن به خانه، صورت را با محلول‌ های پاک‌ کننده مناسب پاک کنید. هرچه توان شست‌ و شوی پوست صورت با این محلول‌ ها عمیق‌ تر باشد، به همان نسبت پوست سالم‌ تر و شاداب‌ تر خواهد شد. بنابراین صورت را با محلول متناسب با پوست صورت پاکسازی کنید.

 

• حتی اگر روی محلول پاک‌ کننده توصیه شده باشد که پس از پاکسازی با این محلول، نیازی به شستن نیست اما با این حال صورت‌ تان را بشویید. در فصل تابستان، هر چقدر هم که مراقب باشید، دمای بالای هوا، باعث بالا رفتن دمای پوست می‌شود. بنابراین شست و شو با آب ضروری است.

 

• حتما حس خوب ناشی از شستن صورت با آب خنک را بارها تجربه کرده‌ اید. با تماس نخستین قطره‌ های آب خنک با پوست داغ، حس سبکی، آرامش و نشاط به پوست تزریق می‌ شود. بنابراین نخستین قدم برای حفظ شادابی و نشاط پوست در روز جمعه، شستن آن با آب سرد است. برای چند ثانیه کف دست‌ تان را از آب سرد پر کنید و صورت را داخل آن بگیرید تا کاملا خنک شود.

 

• یکی از میوه‌ هایی که می‌تواند باعث آرامش پوست شده و به آن آبرسانی هم انجام دهد، خیار است. یک عدد خیار را بشویید. آن را رنده کنید و تمام پوست صورت به جز دور چشم‌ ها را با آن بپوشانید. نیم ساعت دراز بکشید و بعد صورت‌ تان را بشویید. تازه شدن پوست صورت را به خوبی احساس خواهید کرد.

 

• یکی دیگر از راهکارهای پاکسازی و حفظ لطافت پوست صورت در روز جمعه، مالیدن آب لیموترش روی آن است. آب یک عدد لیموترش را بگیرید. بعد از شستن صورت، با کمک پنبه، آبلیمو را روی صورت، به جز دور چشم بمالید. 10دقیقه صبر کنید و سپس پوست را بشویید.

 

• در فصل تابستان به‌دلیل آلودگی بیشتر هوا، پوست در معرض آسیب بیشتری قرار دارد. بنابراین باید به شکل مناسب آن را لایه‌ برداری کرد. برای این منظور، کرم لایه‌ بردار مناسب تهیه کرده و در روزهای جمعه که بیکار هستید پوست تان را لایه برداری کنید. یکی از لایه‌ بردارهای طبیعی سفید آب است. هر جمعه که به حمام می‌ روید، بهتر است پوست را با کمک سفیدآب، لایه‌ برداری کنید.

چگونه روز جمعه خوبی داشته باشیم

• خشکی خاص هوا در فصل تابستان، رطوبت پوست را کاهش می‌دهد. بنابراین حتما بعد از شستن پوست صورت و تمیز کردن آن، از مرطوب‌ کننده متناسب با پوست استفاده کنید.

 

• به‌ صورت‌ تان بخور بدهید. برای این کار، قابلمه کوچکی را آب کنید. بعد از اینکه جوشید به اندازه نصف فنجان به آن گل بابونه و کمی گلاب اضافه کنید. کمی که جوشید و گل‌ ها باز شدند، قابلمه را از روی گاز بردارید. حوله‌ ای روی سر بیندازید و صورت را مقابل بخار آن بگیرید. 10 تا 15 دقیقه پوست را بخور بدهید. سپس صورت را خشک کنید و آن را با آب ولرم رو به سرد بشویید.

 

• این توصیه کاملا تکراری است، اما استفاده از کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید. اگر به‌ مدت یک هفته طولانی در معرض آفتاب قرار دارید بهتر است در روزهای جمعه کرم ضد آفتاب تان را بزنید.

 

چگونه روز جمعه خود را بگذرانیم

همیشه هم اینطور نیست که دیگران مسئول حالِ بد روز جمعه ما باشند. گاهی خودمان با رفتارهایی که می‌ کنیم، حال خودمان را بد می‌ کنیم. این موارد کدام هستند؟ آنها را می‌شناسیم؟ بیایید با هم این کارها را مرور کنیم تا شاید کمتر تکرارشان کنیم.

 

حساب دخل و خرج تان را داشته باشید

دخل و خرج که به هم بخورد، اوضاع مالی که به هم بریزد، حال آدم دست بسته‌ ای را دارید که نمی‌ تواند بسیاری از کارها را انجام دهد؛ برای مثال، ناگهان تلفن‌ تان یک طرفه می‌ شود! احتیاج دارید با دوستان‌ تان دورهمی کوچکی در کافی شاپ داشته باشید، اما آه در بساط ندارید! نیاز دارید به سر و وضع ظاهری‌ تان برسید، اما باز هم جیب خالی است! تولد صمیمی‌ ترین دوست‌ تان است، اما دست‌ تان خالی است، به‌ طوری که نمی‌ توانید حتی برایش گل بخرید و… هزار و یک مورد ریز و درشت دیگر. این وضعیت، بار روانی اضافی به شما تحمیل می‌کند. بنابراین به محض گرفتن حقوق، همه آن را به آتش نکشید.

 

برنامه ریزی برای یک روز جمعه خوب

انسان ذاتا موجودی اجتماعی است. بنابراین قرارهای دوستانه، بودن در کنار افرادی که دوست‌ شان داریم، به سلامت روان‌ مان خصوصا در روزهای تعطیل جمعه کمک خواهد کرد، اما برای شادی‌ تان به هیچ وجه روی دیگران حساب باز نکنید. تنها برنامه‌ ریزی کنید. اگر کسی خواست، با شما همراه خواهد شد.

 

ارتباط نگیرید

دل‌ تان برای کسی تنگ می‌ شود. حق هم دارید، اما به او تلفن می‌کنید یا پیغام می‌دهید، یا پاسخی نمی‌گیرید و یا پاسخی را که باید، نمی‌گیرید. اینجا‌ست که حال‌ تان بد می‌ شود. حق هم دارید. بهتر است تلفن و پیغام‌ تان را دوباره تکرار نکنید. پیغام یا تلفن دوباره شما اگر بازهم بی‌ جواب بماند، حال‌ تان را بدتر خواهد کرد. بنابراین سکوت کنید.

 

توجه به خود

حال‌ تان خوب نیست. به‌ خودتان توجه نمی‌ کنید، اما وقتی به آینه نگاه می‌ کنید، حال‌تان دگرگون می‌ شود. بنابراین سعی کنید در بدترین شرایط روحی هم دست از خودتان نکشید. سعی کنید آشفتگی ظاهری، مشکل روحی‌ تان را تشدید نکند.

چگونه روز جمعه خوبی داشته باشیم

شلخته نباشید

آشفتگی اتاق یا خانه باعث تشدید حال نامناسب می‌شود. پس سعی کنید تا حد ممکن، بلند شوید و دور و برتان را تمیز کنید.

 

سخت نگیرید

حال‌تان خوب نیست. حوصله کسی را ندارید. نمی‌خواهید با کسی صحبت کنید. اصلا شنیدن صدای دیگران به شما اضطراب می‌دهد. چرا به‌ خودتان سخت می‌ گیرید و خودتان را مجبور به انجام کارهایی می‌کنید که حال‌ تان را بدتر می‌ کنند؟ در این شرایط کاری را انجام دهید که باعث شادی‌ و آرامش‌ تان می‌ شود.

 

انجام کارهای مورد علاقه

گاهی ناخواسته یا از سر بی‌ حوصلگی کارها و عادت‌ های همیشگی‌ تان را فراموش می‌ کنید. این مساله هم عاملی برای حال بد شما در روز جمعه است. سعی کنید تاحد ممکن عادت‌ های خوب همیشگی مثل ورزش، مطالعه، گشت و تفریح با دوستان، سفر و هر عادت خوبی را که داشته‌ اید کنار نگذارید.

 

فکر منفی نکنید

در روز جمعه که بیکار هستید به سراغ افکار منفی نروید. وقتی در فکرتان از دیگران، شرایط شغلی و موقعیت خاص شان در ذهن خود بت می‌ سازید و آنها را بزرگ می‌ کنید آن وقت است که دست یافتن به آنها به دغدغه ذهنی شما تبدیل می‌ شود. این دغدغه اضطراب و استرس به همراه دارد و حال‌ تان را بد می‌ کند. بنابراین هیچ‌ چیز یا هیچ‌ کسی ارزش این را ندارد که شما برای رسیدن به آن، دچار استرس و اضطراب و دگرگونی احوال شوید. امیدواریم همه ما همیشه روز جمعه خوبی داشته باشیم.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب