لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

روش های جدید تقویت حافظه

مجموعه : زندگی بهتر
روش های جدید تقویت حافظه

روش های جدید تقویت حافظه

تقویت حافظه و بهبود حافظه کوتاه مدت با متدهای جدید و نوین بسیار موفیت آمیز بوده است. روش های جدید تقویت حافظه که بسیار ساده و علمی نیز می باشند 10 تا هستند. برای تقویت حافظه لطفا موارد زیر را رعایت کنید:

 

1. تقویت حافظه با نوشتن اطلاعات

کلیدواژه هایی از آنچه می خواهید به یاد آورید را بنویسید به گفته سالیناس، مغز انسان در شناخت اطلاعات بهتر از یادآوری آن عمل می کند. در حالیکه یادآوری فقط شامل بازیابی اطلاعات انبار شده در مغز بدون هیچ اشاره ای است، شناخت به این بر می گردد که مغز با یک اشاره کوچک می تواند اطلاعات ذخیره شده را به خاطر بیاورد.

روش های جدید تقویت حافظه

به طور مثال، سالیناس می گوید، هنگامی که در تلاش برای به یادآوردن نام فردی هستید، اگر حرف اول نام او را بدانید بسیار بهتر از زمانی که رندم به نام او فکر کنید، می توانید نامش را به خاطر بیاورید.

 

2. تقویت حافظه با خواب کافی

کارشناسان موردبحث اعتقاد دارند که خواب نقش بسیار مهمی در شکل گیری حافظه دارد. هنگامی که ما خواب هستیم، مغز به بازسازی اتفاقاتی می پردازد که در طول روز افتاده است. همین امر موجب می شود تا این رویدادها برای زمان طولانی در ذهن باقی بمانند.

 

سالیناس در این رابطه گفته: تحقیقات اخیر نشان داده که در طول زمان، مغز انسان نوعی پروتئین به نام آمیلوئید می سازد که با بیماری آلزایمر رابطه مستقیم دارد. هنگامی که ما خواب هستیم، مغزمان می تواند این پروتئین های سمی را پاکسازی کند. به این معنی که یک خواب کامل در شب می تواند از بروز زوال عقل و بیماری آلزایمر تا حد زیادی پیشگیری کند. همچنین به نقویت بیشتر حافظه نیز کمک می کند.

 

3. تقویت حافظه با تقسیم اطلاعات

به یادسپاری بخش های کوچک اطلاعات به جای تمام آن اگر قصد دارید اطلاعات بلند و طولانی را به خاطر بسپارید، بهترین کار این است که آن را به چند بخش کوتاه تقسیم کنید. به خاطر سپردن جملات کوتاه بسیار آسان تر از یک سخنرانی طولانی است. اگر می خواهید شماره کارت بانکی خود را حفظ کنید، اعداد را به صورت دسته های سه یا چهارتایی در ذهن تکرار کنید. هضم اطلاعات کوچک برای مغز بسیار آسان تر از بسته های بزرگ و طولانی است.

 

4. تقویت حافظه با ورزش کردن

ورزش کردن نه تنها برای جسم شما مفید است بلکه مزایایی نیز برای مغز دارد. قهرمان حافظه جهان در این رابطه می گوید: هنگامی که شما ورزش می کنید، مغز مولکول هایی تولید می کند که به شکل گیری سیناپس کمک کرده و موجب تقویت و ترمیم سلول های مغزی می شود. هر دو این مسایل به بهبود و تقویت حافظه کمک شایانی می کنند. تمرینات ورزشی همچنین با افزایش ساخت رگ های خونی مغز نیز مبارزه می کند که منجر به مرگ سلول های مغزی می شوند.

 

5. تقویت حافظه با مهار استرس

علاوه بر اختصاص دادن حواس خود به یک موضوع در آن واحد، سالیناس همچنین می گوید که لازم است گاهی به ذهن و مغز خود استراحت دهید تا توانایی تمرکز کردن خود را تقویت کند. این کار همچنین موجب تقویت حافظه نیز می شود.

 

به این دلیل که، وقتی شما آرام و بدون استرس هستید، مغزتان خیلی کمتر سرگردان می شود، به شما اجازه می دهد تا با آرامش و تمرکز بیشتر به یادآوری اطلاعات بپردازید. آرامش و استراحت به مغز کمک می کند تا رمزگذاری، ضبط و بازیابی اطلاعات را بسیار سریع تر و بدون مشکل انجام دهد. از جمله تمریناتی که برای این موضوع می توانید انجام دهید، نفس های عمیق کشیدن، مدیتیشن کردن و پیاده روی در هوای آزاد است.

روش های جدید تقویت حافظه

6. تقویت حافظه با برنامه ریزی

همیشه سعی کنید که حواستان فقط روی یک موضوع متمرکز باشد به گفته سالیناس، حافظه انسان زمانی درست کار می کند که همه تمرکز شما روی موضوع مشخصی باشد. وقتی فقط به لیست خرید خود از سوپرمارکت فکر کنید، خیلی بهتر می توانید اقلام مورد نیاز برای خرید را به خاطر بیاورید.

 

7. تقویت حافظه با انبار کردن اطلاعات در مغز

وایت اعتقاد دارد که این تکنیک – که عموما به نام «مکان حافظه» شناخته می شود – چیزی است که ما برای حفظ حافظه کوتاه مدت از آن بهره می گیریم. برای آغاز، مبلمانی در اتاق خانه خود را در ذهن مجسم کنید. سپس، آن وسایل را به عنوان اطلاعاتی در نظر بگیرید که امیدوارید به خاطر بیاورید. با این کار، در واقع آن مبلمان ویژه را به عنوان انباری برای حفظ اطلاعات خود تبدیل کرده اید.

 

مثلا شما در تلاش برای به خاطر سپردن کارهای در دست انجام خود برای امروز هستید. یکی از کارهایتان، خرید هدیه برای فرزند یکی از دوستانتان است. مبل اتاق نشیمن خانه خود را تصور کنید، سپس شیشه شیر کودک را روی آن مبل تصویرسازی کنید. به گفته دکتر وایت، تصویر شیشه شیر روی مبل کمک می کند تا کلمه شیشه شیر رابه یاد بیاورید. در نتیجه با دیدن مبل یادتان می افتد که باید هدیه بخرید.

 

8. تقویت حافظه با تفکر تصویری

اطلاعات را در ذهن مجسم کنید هر دو کارشناس موردبحث به شدت تاکید دارند که اطلاعات را به صورت تصویری به خاطر بسپارید و به یاد بیاورید. سالیناس می گوید، افزودن یک تصویر ذهنی یا حس به یک تکه اطلاعات باعث می شود که حافظه به آن قلاب شود. در نتیجه به شما کمک می کند تا خیلی آسان تر آن داده را به خاطر بیاورید.

روش های جدید تقویت حافظه

به طور مثال، اگر در تلاش برای یادآوری نام یک فرد هستید، به تصویر آن فکر کنید تا اسم موردنظر در ذهنتان تداعی شود. به طور مثال، اگر نام موردنظر، لیزا است، با فکر کردن به مونا لیزا آن را به خاطر بسپارید. به زبان ساده، وقتی می خواهید نام کسی همیشه در ذهنتان بماند، برای اسمش یک تصویر در مغز بسازید.

 

9. تقویت حافظه با اجتماعی بودن

وقت خود را با دوستانتان سپری کنید سالیناس می گوید، تعامل و معاشرت با دیگران یکی از محرکات مغزی است و به طور مدام ذهن انسان را به چالش می کشد. به همین خاطر است کسانی که ارتباطات اجتماعی بهتر و بیشتری دارند، همیشه حافظه و مغز سالم تری هم خواهند داشت. فرقی هم نمی کند فرد در چه سنی باشد، معاشرت های اجتماعی به انجام هر چه بهتر عملکرد حافظه می پردازد.

 

10 . تقویت حافظه با تکرار کلمات با صدای بلند

وقتی کسی را ملاقات می کنید، نام او را با صدای بلند تکرار کنید به گفته سالیناس، حافظه انسان به صورت سه مرحله ای کار می کند: رمزدار کردن، ضبط و بازیابی داده ها. تکرار اطلاعات این قدرت را به مغز می دهد تا فرصتی دیگر برای رمزگذاری اطلاعاتی که شنیده است داشته باشد. این کار کمک می کند تا فرایند خلاصه، ذخیره و بازیافت کردن اطلاعات آسان تر شده و یادآوری آن ها در آینده سریع تر شود.

 

سالیناس این فرایند را همچون راهی در جنگل می داند. هر بار شما در همان مسیر راه بروید، آن مسیر واضح تر شده و پیدا کردن آن در دفعات بعدی آسان تر خواهد بود. همچنین، با تکرار اطلاعات، شما به تقویت راه های عصبی در مغز می پردازید که کمک می کند تا بازیابی اطلاعات در آینده آسان تر شود.

جدیدترین مطالب