نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

مزایای خواندن آیت الکرسی | خواص همراه داشتن آیت الکرسی

مجموعه : مذهبی و دینی
مزایای خواندن آیت الکرسی | خواص همراه داشتن آیت الکرسی

مزایای خواندن آیت الکرسی را در این بخش بیان خواهیم کرد و در قسمت دوم این مقاله خواص همراه داشتن آیت الکرسی تهیه و گردآوری شده است که تقدیم حضور شما عزیزان خواهیم کرد.

 

مزایای خواندن آیت الکرسی

فواید خواندن آیت الکرسی که بسیار خواندن آن توصیه شده است را در این بخش بیان خواهیم کرد. اگر می خواهید با مهمترین مزیت های خواندن آیت الکرسی آشنا شوید همراه ما باشید:

 

ایمنی در سفر
دفع همه آفات
برای رفع فقر و کمک الهی از غیب
رفع ترس در تنهایی
در هنگام خواب باعث می شود خداوند فرشته ای نگهبان و محافظ بگمارد تا صبح سلامت بمانی.
رفع درد چشم
دور شدن شیطان
رفع هم و غم
شفای مریض
زیاد شدن نور چشم
برکت مزرعه و رونق گرفتن کسب
زیاد شدن حافظه
آسان شدن مرگ
حفظ مال و جان

 

خواص خواندن یک مرتبه آیت الکرسی

امام صادق(ع): کسی که یک بار آیت الکرسی را بخواند، خداوند او را از هزار بدی و ناگواری دنیا و هزار بدی و ناگواری آخرت دور می‌کند که آسان‌ترین ناراحتی دنیا، فقر و آسان ترین ناراحتی آخرت، عذاب قبر است و من به امید ارتقا درجه و مقامم آن را می خوانم.

 

فواید خواندن 1 تا 5 بار آیت الکرسی

پیامبر (ص) فرمود: هر کس یک بار آیت الکرسی بخواند خداوند فرشته ای فرستد تا او را حفظ کند تا اینکه 5 بار بخواند پس خداوند می فرماید او را واگذارید من خودم او را حفظ می کنم و خداوند او را از تمام موارد ضرر و خطر حفظ خواهد کرد.

 

مزیت خواندن 100 مرتبه آیت الکرسی

امام رضا (ع) فرمود :که پیامبر(ص) فرموده اند: که هرکسی آیت الکرسی را صد بار بخواند، مثل کسی است که خداوند را در تمام عمر خود، عبادت و بندگی کرده است.

 

فواید خواندن آیت الکرسی در هر روز

حضرت رسول (ص) فرمود: عظیم ترین آیه ای که در قرآن واقع شده است آیت الکرسی است. هرکس آن را تلاوت نماید، حق تعالی دو فرشته مامور کند تا اعمال نیک او را در نامه ی عملش بنویسند و کارهای بد او را محو نمایند تا روز دیگر که آیت الکرسی را بخواند.

مزایای خواندن آیت الکرسی | خواص همراه داشتن آیت الکرسی

خواص همراه داشتن آیت الکرسی

همراه داشتن آیت الکرسی فواید و خواص بسیاری دارد و خواص همراه داشتن آیت الکرسی را در ادامه می خوانید:

 

1. خواص آیت الکرسی برای حفظ چشم

بعد از هر نماز دستان را روی چشم بگذارید و بعد از خواندن آیت الکرسی بگویید: «اللهم احفظ حدقتی بحق حدقتی علی بن ابیطالب (ع)»

 

در روایت دیگری آمده است که جهت نور چشم بعد از هر نماز دست بر چشم بگذارد و آیت الکرسی بخواند و بگوید: «اعیذ نور بصری بنور الله الذی لا یطفی»

 

2. خواص آیت الکرسی برای زیادی علم و حافظه

پیامبر (ص) روایت کرده است که فرمودند: پنج چیز حافظه را قوی می‌گرداند: خوردن شیرینی، گوشت نزدیک گردن، عدس، نان سرد و خواندن آیت الکرسی

 

3. خواص خواندن آیت الکرسی در سفر

امام صادق (ع) فرمود: سفر را با دادن صدقه و یا با خواندن آیت الکرسی آغاز کنید. کسی که در سفر هر شب آیت الکرسی را بخواند هم خودش در سلامت باشد و هم چیزهایی که همراه اوست.

 

4. خواص همراه داشتن آیت الکرسی برای حاجت روایی 

رسول اکرم (ص) فرمودند: هرگاه برای حاجتت از خانه خود بیرون آمدی آیت الکرسی را بخوان که حاجتت به خواست خدا برآورده گردد.

 

امام علی (ع) فرمودند: هرگاه یکی از شما اراده حاجتی کند پس صبح روز پنج شنبه در طلب آن بیرون رود و در وقت بیرون رفتن آخر سوره آل عمران ( آیه ۱۹۰تا آخر) و آیت الکرسی و سوره قدر و حمد را بخواند، زیرا که در خواندن این ها حوائج دنیا و آخرت برآورده می شود.

 

5. گفتن نیت بین دو عین و دو میم آیت الکرسی

اگر کسی را مهمی پیش آید که در آن عاجز و معطل بماند و علاج آن را نتواند بایستی که غسل نماید و وضو سازد و به نیّت آن مهم آیت الکرسی را تلاوت کند و چون به میان «یشفع عنده» که وسط دو عین است برسد، نیت و مهم خویش از خاطر بگذراند؛ البته آن مهم مطابق دلخواه او برآید و اگر کسی را دشمن صعبی باشد که به هیچ وجه با او مقاومت نتواند به نیابت مقهور ساختن او و مغلوبی آن شخص مشغول تلاوت گردد و چون به وسط دو میم «یعلم ما بین ایدیهم» رسد آن شخص و نیت خویش از خاطر بگذراند البته آن ظالم مقهور گردد و خواننده بر او ظفر یابد و این عمل از جمله مجربات است.

 

6. خواص همراه داشتن آیت الکرسی برای حفظ جان

امام سجاد (ع) فرمود که رسول خدا (ص) فرموده است: هر کس ۴ آیه از اول سوره بقره و آیت الکرسی را با ۲ آیه بعد از آن و ۳ آیه آخر سوره بقره را تلاوت کند هیچگونه بدی و ناراحتی در جان و مال خود نمی بیند و دیو لعین به وی نزدیک نمی شود و قرآن را فراموش نمی کند.

 

7. خواص آیت الکرسی برای دوری از مکر شیطان

در کتاب «ختوم و اذکار» صفحه ۲۲ آمده: هر کس بعد از هر نمازی آیت الکرسی را بخواند از مکر شیطان و وسوسه های آن در امان خواهد بود.

 

۸. خواص همراه داشتن آیت الکرسی برای رفع سختی ها

گویند در شداید و سختی‌ها در مهمات عظیمه قرائت آیت الکرسی ۱۲ مرتبه نافع است و تخلف ندارد.

 

9. خواص خواندن آیت الکرسی برای شفای بیمار

در كتاب وسائل الشیعه جلد۱ ص۳۸۰ نقل شده است: در روایات وارد شده است كه: آیة الكرسی را كنار مریض بخوانید و بعد بگوئید «اَللّهُمَ اَخرِجهُ الی رِضا مِنكَ وَ رِضوانٍ اَللّهُمَ اَغفِرلَهُ ذَنبُهُ جَلَّ ثَناء وَجهكَ» بعد آیه سخره كه آیه ۵۴ تا ۵۶ سوره اعراف است را خوانده و نیز سه آیه آخر سوره بقره و بعد سوره احزاب را تلاوت نموده كه برای بهبودی و شفای بیمار موثر است.

 

10. خواص آیت الکرسی برای نورانیت قبر

امام صادق (ع) فرمودند: وقتی مؤمنی، ثواب قرائت آیه الكرسى را به اهل قبور هدیه كند، خداوند برای هر حرفى از این آیه، فرشتهای قرار میدهد كه خداوند را براى قاری آن، تا روز قیامت تسبیح كند. و به وى پاداش شصت پیامبر را دهد و خدا در هر قبرى از شرق تا غرب، چهل شمع از نور قرار میدهد و قبرهاى آنها را وسعت دهد.

 

11. خواص آیت الکرسی برای قبولی نمازها

از پيغمبر گرامى (ص) روايت شده است كه فرمودند: هر كس آيت الكرسى را بعد از هر نماز واجب بخواند، نمازش مورد قبول قرار مىگيرد و در امان خدا خواهد بود.

 

12. خواص خواندن آیت الکرسی برای کفاره گناهان

امام صادق (ع) فرمود: هر كس بعد از نماز جمعه، وقتى كه سلام مىدهد، حمد را يك بار، سوره توحيد را هفت بار، سوره فلق هفت بار، سوره ناس را هفت بار و آيت الكرسى، آيه سخره؛ «ان ربكم الله الذى خلق السموات» و آيه ما قبل آخر سوره توبه؛ «لقد جاءكم رسول من انفسكم» را بخواند، كفاره گناهان او از آن جمعه تا جمعه ديگر خواهد بود.

 

13. ختم آیت الکرسی برای تسخیر قلب و جلب محبت

برای خواندن آیت الکرسی به نیت جلب محبت روش‌های مختلفی ذکر شده که معروف‌ترین آن‌ها از این قرار است.

 

در روز اول ماه قمری یک صلوات و یک بار آیت الکرسی را بخوانید.
در روز دوم دو صلوات و دو بار آیت الکرسی را بخوانید.
در روز سوم سه صلوات و سه بار آیت الکرسی را بخوانید.

 

این روند را ادامه می‌دهید و هر روز یک عدد به تعداد صلوات ها و آیت الکرسی ها اضافه می‌کنید تا به روز آخر ماه می‌رسید. اگر ماه قمری ۲۹ روز بود، در روز آخر ۲۹ صلوات و ۲۹ بار آیت الکرسی را بخوانید و اگر ماه قمری ۳۰ روزه بود، ۳۰ صلوات و ۳۰ بار آیت الکرسی را می‌خوانید.

 

در این روش ختم، آیت الکرسی را تا قسمت «وَ هُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ» بخوانید:

«اللّهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَهٌ وَ لاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِی یَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ یَعْلَمُ مَا بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَ لاَ یُحِیطُونَ بِشَیْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ کُرْسِیُّهُ السَّمَاوَاتِ وَ الأَرْضَ وَ لاَ یَۆُودُهُ حِفْظُهُمَا وَ هُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ»

 

خواص خواندن و همراه داشتن آیت الکرسی را در این مطلب از سایت سماتک بیان کردیم و تمام موارد گفته شده از بزرگان دین است که همواره از خواص آیت الکرسی گفته شده است.

جدیدترین مطالب