حکم شرعی اختلاط دختر و پسر نامحرم در دانشگاه ها

حکم شرعی اختلاط دختر و پسر نامحرم در دانشگاه ها

حکم شرعی اختلاط دختر و پسر نامحرم در دانشگاه ها

دانشگاه مکان کسب علم و دانش می باشد و دانشجویان باید این مکان را مقدس شمرده و فقط برای آموختن علم در این محل حضور پیدا نمایند خیلی از دانشجویان برایشان دختر و پسر مهم نیست و وقتی به هم می رسند با هم دست می دهند که این از نظر شرع کار درستی نمی باشد تماس بدنی کسی که نامحرم می باشد خلاف شرع می باشد و خیلی موارد دیگر که باید دانشجویان همه را رعایت نمایند و دانشگاه را فقط محل کسب علم دانش بدانند در ادامه جزئیات بیشتر حکم شرعی اختلاط دختر و پسر نامحرم در دانشگاه ها را در سایت سماتک خواهید خواند با ما همراه باشید.

 

اختلاط زن و مرد نامحرم

تماس بدنی زنان و مردانی که محرم همدیگر هستند، مجاز است و ممنوعیتی ندارد. اما تماس بدنی زن و مرد نامحرم مجاز نیست. بنابراین، دست دادن زن و مرد نامحرم جایز نیست.

 

در گفتگوها باید نكات زیر را مراعات نمایند

از صحبت كردن به نحوی كه موجب تلذذ و ریبه شود خودداری گردد.
از شوخی كردن پرهیز شود.
از حرف هایی كه موجب تهییج شهوت است باید خودداری شود.
رعایت پوشش كامل بشود و از نگاه كردن حرام خودداری گردد.
زن و مرد در یك محیط خلوت تنها نباشند.

 

اختلاط زن و مرد از دیدگاه فقها

فقهای عظام نیز در فتاوای خود نسبت به ارتباط زنان و مردان نامحرم دیدگاه هایی مبتنی بر روایات ائمه معصومین (ع) ارائه داده اند که ضامن امنیت اخلاقی و اجتماعی در ارتباطات است. در این قسمت به برخی از آنها بر اساس فتاوای مراجع تقلید اشاره می گردد.

 

امام خمینی

هر کس که نگاه به او حرام است، لمس وی نیز حرام است. بنابراین، جایز نیست که زن و مرد نامحرم همدیگر را لمس نمایند. بلکه اگر به جواز نگاه به وجه و کفین قائل شویم، به جواز لمس آن قائل نخواهیم بود. بنابراین، بر مرد جایز نیست که با زن نامحرم دست دهد؛ البته اگر از روی پارچه و لباس باشد، جایز است؛ ولی احتیاط این است که دست او را فشار ندهد.
اقوا این است که شنیدن صدای زن نامحرم در صورتی که با تلذذ و ریبه نباشد، جایز است و نیز برای زن جایز است، در صورتی که خوف فتنه ای نباشد، صدای خود را به مردان نامحرم بشنواند… جمعی به حرام بودن شنیدن صدای زن و شنواندن آن قائل شده اند، اما این قول ضعیف است؛ البته بر زن حرام است که با مردان به گونه مهیج شهوت، گفتگو کند؛ یعنی صدای خود را نازک و لطیف و زیبا کند تا دل های بیمار به طمع بیفتند.

 

حکم دست دادن با پیرزن

دست دادن با پیرزن حتی اگر هیچ تحریک جنسی به دنبال نداشته باشد با توجه به اینکه در دست دادن با نامحرم تنها ملاک در این موضوع، تحریک جنسی نیست جایز نمی باشد.

آیت الله سیستانی: جایز نیست.

آیت الله صافی گلپایگانی: جایز نیست.

آیت الله مکارم شیرازی: در هر صورت دست دادن با نامحرم جایز نیست و ملاک در این موضوع، تحریک نیست.

 

اختلاط زن و مرد در کلاس های دانشگاه

اگر انسان با رعایت همه اصول اسلامی با مرد نامحرم یا دانشجوی همكلاسی صحبت كند آیا مرتكب گناهی شده است؟

در صحبت با نامحرم رعایت سه نكته ضروری است

سخن گفتن به قصد لذت نباشد.

از ترقیق و تلطیف صدا اجتناب شود.

خوف مفسده در بین نباشد.

 

اختلاط زن و مرد در مکان های فرهنگی و هنری

در برخی از مكان های فرهنگی و هنری پسران از كار كردن با دختران ممنوع هستند حال اگر در مكان های فرهنگی و هنری دختران و پسران با رعایت كامل ظاهر اسلامی با یكدیگر كار كنند چه حكمی دارد؟
امام خمینی: اختلاط دختران و پسران جوان موجب مفاسدی است كه بر كسی پوشیده نیست هر چند رعایت پوشش بنمایند. بنابر این بهتر است برادران و خواهران هر كدام جداگانه به وظایف خود اشتغال داشته باشند.

 

مداحی زن در حضور نامحرم

آیت الله خامنه ای: مداحى زن در جایى که مى‌داند نامحرم صداى او را مى‌شنود اگر موجب جلب توجه و تهییج نامحرم و یا مفسده دیگرى گردد، جایز نیست.

 

حجامت مرد توسط زن نامحرم

آیت الله خامنه ای: با توجه به اینكه حجامت مستلزم نظر به بدن مرد و احیاناً لمس آن است فلذا رفتن مرد نزد زن نامحرم برای حجامت جایز نیست.

 

مراجعه مرد نزد دکتر زن نامحرم

آیت الله خامنه ای: در مورد رفتن مرد نزد دکتر زن نامحرم با امكان لمس از روى لباس یا با دست كردن دستكش هنگام معالجه مانع ندارد و بهتر است اگر ضرورت ندارد مرد به دكتر زن مراجعه نكند و چنانچه مستلزم لمس یا نظر حرام باشد، جایز نیست.

 

نشستن زن با مرد نامحرم بر سر یك سفره

اگر كلمات مفسده انگیز رد و بدل نشود و از نگاه هاى حرام خوددارى گردد و نیز ترس افتادن به گناه در كار نباشد، اشكال ندارد.
آیت الله مکارم شیرازی: در صورتى که جهات شرعى را رعایت کنند مانعى ندارد.

آیت الله بهجت: خلاف احتیاط است.

 

ارتباط شغلى زن با مرد

دوستى بین دختر و پسر جایز نیست؛ چون ترس افتادن به گناه در میان است. اما ارتباط شغلى اگر باعث مفسده نشود و موازین شرع در آن رعایت گردد، اشكال ندارد.
آیات عظام بهجت و صافى: دوستى بین دختر و پسر جایز نیست.

 

پوشش زن در مهمانی های خانوادگی
آیت الله مکارم شیرازی: زن باید در مقابل نامحرم بدن خود را جز صورت و دست ها تا مچ بپوشاند; و تفاوتى میان میهمانى خانوادگى و غیر آن نیست.

 

بوسیدن پیرمرد نامحرم

آیت الله مکارم شیرازی: بوسیدن سر و دست زنان و مردان سالخورده فامیل که نامحرم هستند به جهت احترام اشکال دارد.

 

شوخی با اقوام نامحرم

آیت الله مکارم شیرازی: صحبت هاى عادى با اقوام نامحرم مانعى ندارد ولى شوخى اشکال دارد.

 

اختلاط زن با مرد در طواف کعبه

آیت الله سیستانی: جایز نیست.

آیت الله صافی گلپایگانی: جایز نیست.

 

حکم نگاه کردن به زن نامحرم از تلویزیون

آیت الله خامنه ای: در صورتی که مستلزم مفسده بوده و یا موجب تحریک شهوت گردد، جایز نیست.

 

اختلاط زن با مرد از نگاه روایات
پیامبر خدا (ص): «آن كه به خدا و آخرت ایمان دارد در مكانى كه زن نامحرم نَفَس او را مى شنود، نمى‌خوابد.»

پیامبر (ص) فرمود:« هر کس با زنی نامحرم شوخی کند برای هر کلمه که با او گفته است، هزار سال در آتش دوزخ او را زندانی می کنند و آن زن اگر با رضایت، خود را در اختیار مرد قرار دهد و مرد او را در آغوش گیرد یا ببوسد یا تماسی برقرار سازد یا با وی بخندد و منجر به عمل خلاف شود، این زن هم مثل مرد گناهکار است و عذابش مثل اوست. ولی اگر زن راضی نبوده و مرد به زور مرتکب این عمل زشت شد، گناه هر دو بر گردن مرد خواهد بود.

پیامبر خدا (ص) فرمود: خشم خداوند عزوجل فزونى مى گیرد بر زنِ شوهردارى كه چشمش را از غیر شوهرش یا نامحرم، پُر كند؛ چرا كه اگر چنین كند، خداوند هر كارى را كه انجام داده، تباه مى سازد.
امام صادق (ع) فرمود: «…هرگاه مرد و زنى در خانه اى خلوت كنند، سومین نفر شیطان است.»

 

منبع:persianv.com

جدیدترین مطالب