لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

حکم عروسی در دهه فاطمیه | حکم شرعی مراسم نامزدی و عقد کنان در دهه فاطمیه

مجموعه : مذهبی و دینی
حکم عروسی در دهه فاطمیه | حکم شرعی مراسم نامزدی و عقد کنان در دهه فاطمیه

حکم عروسی در دهه فاطمیه چیست؟ اگر قصد برگزاری مراسم عروسی در دهه فاطمیه را دارید در اینجا حکم عروسی در دهه فاطمیه را از دیدگاه مراجع بزرگ اسلام بررسی خواهیم کرد.

 

حکم عروسی در دهه فاطمیه

حکم عروسی در دهه فاطمیه از دیدگاه مراجع تقلید چیست؟ ایام سوگواری و عزاداری حضرت فاطمه زهرا (س) روزهای حرمت نهادن به مقام و جایگاه دردانه رسول الله (ص) است. این ایام به صورت دو دهه، دهه اول فاطمیه و دهه دوم فاطمیه می باشد و شیعیان در این ایام به سوگواری برای آن حضرت می پردازند. حال سوال اینجاست که در طول این 20 روز حکم عروسی در دهه فاطمیه چیست؟

حکم عروسی در دهه فاطمیه | حکم شرعی مراسم نامزدی و عقد کنان در دهه فاطمیه

چندی است که ایام مابین دو تاریخ شهادت حضرت صدیقه کبری به ایام فاطمیه و ایام عزا معروف شده است. حکم شرعی عروسی در ایام دهه فاطمیه اگر توام با معصیت و یا هتک حرمت به حضرت زهرا (س) نباشد، اشکال ندارد. اما برای مومنان سزاوار است که حرمت این ایام را پاس بدارند و از انجام کارهای شادی آفرین و عقد و عروسی در دهه فاطمیه بپرهیزند. ضمن اینکه یادآوری می شود در احادیث هم گفته شده شیعیان ما کسانی هستند که در شادی ما شادند و در حزن ما محزون اند.

(منبع: رساله دانشجویی، ج 16 (به نقل از: صراط النجاه آیه الله تبریزی،ج 5،س521، و دفاترسایر مراجع))

 

آیت الله خامنه ای

سوال: حکم شرعی عقد کنان و عروسی در دهه فاطمیه چیست؟

حکم عروسی در دهه فاطمیه | حکم شرعی مراسم نامزدی و عقد کنان در دهه فاطمیه

پاسخ: ایام فاطمیه، روز شهادت (13 جمادی الاول بنابر یک روایت و 3 جمادی الثانی بنا بر روایت دیگر) و یکی دو روز قبل و یکی دو روز بعد آن است و بر مومنین لازم است به نحوی عمل کنند که مراعات شؤون ایام عزای اهل بیت (ع) بشود.

 

آیت الله محقق کابلی

سوال: برگزاری مراسم عقد و عروسی در ایام دهه فاطمیه چه حکمی دارد؟

پاسخ: عروسی در ایام فاطمه و بقیه ایام عزاداری نباید انجام گیرد.

 

آیت الله مکارم شیرازی

سوال: احتراماً محدوده دو دهه فاطمیه را بیان فرمایید و همچنین حکم عروسی در دهه فاطمیه چگونه است؟

حکم عروسی در دهه فاطمیه | حکم شرعی مراسم نامزدی و عقد کنان در دهه فاطمیه

پاسخ: سه روز 13 و 14 و 15 جمادی الاول و سه روز 1و 2 و 3 جمادی الثانی بنابر معمول به «فاطمیه» اختصاص دارد ولی در بین این دو برگزاری مراسم عقد و عروسی (با رعایت تمام موازین شرعی) مانعی ندارد.

 

حکم شرعی مراسم نامزدی و عقد کنان در دهه فاطمیه

حکم شرعی برگزاری مراسم نامزدی و عقد کنان در دهه فاطمیه چیست؟  عدم برگزاری نامزدی و مراسم عروسی در ایام دهه فاطمیه به جهت شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و یا یکی از ائمه طاهرین علیهم السلام به نشانه ابراز محبت و ارادت به اهل بیت پیامبر و به جهت رعایت ادب نسبت به آن انوار منیره می باشد و روایاتی به این معنی داریم که شیعیان به شادی ائمه شاد و در حزن آنان محزونند.

 

و حد دقیق این ایام شب و روز شهادت ائمه علیهم السلام می باشد. (یعنی شب قبل از شهادت و روز شهادت) باستثنای ماه محرم که دهه اول بطور کامل و اربعین که 20 ماه صفر است و ایام فاطمیه که جمعا 6 روز می باشد، 3 روز در ماه جمادی الاول و 3 روز در ماه جمادی الثانی.

حکم عروسی در دهه فاطمیه | حکم شرعی مراسم نامزدی و عقد کنان در دهه فاطمیه

اختلاف نقل روایات در مورد شهادت حضرت فاطمه (س) بین 75 روز و 95 روز پس از رحلت پیامبر اكرم (ص) و اهتمام و سیره شیعیان به برپایی مراسم عزاداری در این ایام، سبب شكل گیری ایام فاطمیه اول و دوم شده است و با توجه به تشكیل مراسم عزاداری متعدد و در فواصل زمانی مختلف، معمولا شاهد برپایی مجالس عزاداری در طول این ایام هستیم. البته این به معنای لزوم عزاداری در تمام این مدت نیست ولی در عین حال هر چند نامزدی و عقد کنان و عروسی در این ایام در صورتی كه توأم با معصیت و یا هتك حرمت اهل بیت اطهار (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) نباشد، اشكال شرعی ندارد؛ اما این ایام حزن انگیز مناسب برپایی مراسم نامزدی و عقد کنان نیست و با توجه به وجود اعیاد و ایام سروری كه در طول سال وجود دارد بهتر است مراسم ازدواج و عقد و عروسی را در آن ایام برگزار نمایند تا احترام این ایام نیز حفظ شود.

 

چنان كه امام صادق (ع) می فرماید: «خداوند شیعیان ما را رحمت كند كه در شادی ما شاد و در ایام حزن ما محزون هستند» و مسلم است كه ایام دهه فاطمیه، محرم و…، حزن پیشوایان دینی ماست كه لازم است ما شیعیان به احترام آن بزرگواران و ارج نهادن به شعائر دینی خویش به رعایت آن، پایبند باشیم. باید توجه داشت كه استفاده از موسیقی لهوی در همه زمان ها حرام است به خصوص در ایام حزن و شهادت اهل بیت و همچنین حکم عروسی در دهه فاطمیه همانطور که در بالا خواندید بهتر است انجام نشود و عقد و عروسی را به بعد از دهه فاطمیه موکول کنید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب