لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

خوردن دنبلان گوسفندی چه حکمی دارد

خوردن دنبلان گوسفندی چه حکمی دارد

خوردن دنبلان گوسفندی چه حکمی دارد

حکم خوردن دنبلان گوسفندی چیست؟ با اینکه حکم خوردن دنبلان گوسفندی از دید مراجع تقلید در کشورمان حرام است اما به دلیل وجود مقدار بالای تستسترون موجود در دنبلان گوسفندی مردم آنرا بعنوان یک مواد غذایی عالی برای افزایش هورمون تستسترون مردانه و تقویت کننده اسپرم می‌دانند. دٌنبلان یا دٌنبالان به قسمت بیضه گوسفند، گاو، بز می‌گویند که کباب آن در اکثر کشورهای مدیترانه و بخصوص کشورمان زبان زد است.

 

کسانی که به خوردن مشروب و عرق مشغول هستند معمولا کباب دنبلان را به عنوان یک مزه خوب می‌دانند. از دنبلان گوسفندی بعنوان یک مواد غذایی مغذی بعنوان تقویت کننده اسپرم، رشد فولیکول مو و حتی بالا بردن درصد باروری زنان نام برده می‌شود. در دین اسلام هفت عضو حرام گوسفند ۱)آلت تناسلی نر، ۲) آلت تناسلی ماده، ۳) بیضه، ۴) مثانه (شاش‌دان)، ۵) کیسه صفرا (زهره)، ۶) خونی که در زمان سر بریدن از گلوی حیوان خارج می‌شود، و ۷) غده‌های موجود در گوشت را شامل می‌شود.

 

چرا خوردن دنبلان حرام است؟

در فقه شیعه خوردن دنبلان حرام است، اما بر اساس فتوای فقهای اهل سنت خوردن دنبلان مباح است. البته خود دنبلان پاک است و تنها خوردن آن حرام اعلام شده است. ضمنا توجه داشته باشید که خرید و فروش دنبلان برای خوردن هم حرام است و فروش دنبلان در بعضی از قصابی‌ها نمی‌تواند مجوزی برای حلال بودن آن باشد. دنبلان به مانند طحال، زهره دان، مثانه و آلت تناسلی جزو اعضای حرام گوسفند محسوب می شود که طبق احادیث آنرا حرام می دانند و برای بدن مضر می دانند.

 

روایت است که امام صادق فرموند: که حضرت ابراهیم در حال قربانی کردن گوسفند بود که شیطان نزد ایشان آمد و گفت سهم من را از قوچ بده. که حضرت ابراهیم فرمودند سهم تو از این گوسفند قربانی که برای فرزندم قربانی می کنم چه خواهد بود. که از جانب خدا وحی شد که سهم ابلیس از گوسفند طحال و بیضه قوچ است که جزو اعضای حرام گوسفند محسوب می شود.

 

حکم شرعی خوردن دنبلان گوسفندی

امام خمینی: ۱۵ چیز از حیوانات حلال گوشت (و از جمله گوسفند) حرام است و یکی از آن‌ها دنبلان است.

 

آیت الله خامنه ای: خوردن دنبلان حتی به عنوان دارو هم حرام است مگر این که توسط پزشک حاذق تشخیص داده شده باشد و دارویی هم جایگزین آن نباشد و درمان منحصر به مصرف دنبلان باشد. هر چند امام صادق (ع) فرمود: خدا شفا را در حرام قرار نداده است.

 

آیت الله هادوی تهرانی: خوردن بیضه گوسفند حرام است.

 

آیت الله سیستانی: بعضی از اجزاء حیوانات حلال گوشت، حرام است و آن ۱۴ چیز است: خون، فضله، نری، فرج، بچه دان، غدد که آن را دشول می‌گویند، تخم که آن را دنبلان می‌گویند، چیزی که در مغز سر است و به اندازه نخود می‌باشد، مغز حرام (نخاع) که در میان تیره پشت است، پی که در دو طرف تیره پشت است، بنا بر احتیاط واجب زهره دان، سپرز (طحال)، بول دان (مثانه) و حدقه چشم.

 

آیت الله مکارم شیرازی: خوردن دنبلان (تخم یا بیضه حیوان) حرام است و احتیاط واجب آن است که به کودکان نیز خورانده نشود.

جدیدترین مطالب