دعای سفره بعد از غذا فارسی + دعای بعد از غذا عربی

دعای سفره بعد از غذا فارسی + دعای بعد از غذا عربی

خواندن دعای سفره بعد از غذا فارسی مستحب بوده و مجرب است که پس از تناول کردن غذا در پایان خدا را شکر کرده و به حمد و ثنای پروردگار جهانیان بنشینیم. شکر خدا پس از خوردن غذا در سر سفره باعث ازیاد رزق شما خواهد شد و همچنین می توانید دعای بعد از غذا عربی بخوانید. دعای سر سفره غذا باید با خلوص نیت و همراه با سایر اعضای خانواده قرائت شود و برخی از آنها فارسی بوده و برخی دیگر به زبان عربی می باشند. اگر می خواهید پس از خوردن غذا خداروشکر بگویید می توانید از دعای سفره فارسی و عربی بخوانید و با ذکر یک صلوات به پایان برسانید.

 

دعای سفره بعد از غذا فارسی

دعای بعد از غذا مستحب بوده و دعای مخصوص سفره از ائمه و معصومین ذکر نشده است. ما در این بخش از مقاله قصد داریم دعای سفره بعد از غذا فارسی را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم و به منظور شکر خداوند متعال می توانید بعد از خوردن غذا دعای سفره فارسی را بخوانید. این ادعیه ها سندی ندارند و برای بجای آوردن شکر خدا مجرب است که قرائت شوند.

 

الهی به این سفره برکت بده ….. به این مائده شکر نعمت بده
همه شاد گردیم در این زندگی ….. به بانی این سفره رحمت بده
به آشپز و میزبان و هم میهمان ….. تن سالم و شان و شوکت بده
نصیب همه دوستان علی‌ (علیه السلام) ….. زحق سفره ی خیر قسمت بده
الهی به روز جزا بهر ما …… طعام بهشتی ز جنت بده

 

دعای سفره فارسی

در ادامه چند متن دعای سر سفره غذا به فارسی تهیه و تنظیم شده که افراد دور سفره پس از خواندن این ادعیه ها باید یک صلوات بر محمد و آل محمد (ص) ختم کنند:

 

الهی که این سفره، معمور باد
دمادم پر از نعمت و نور باد
بلائی که باشد در آفاق و دهر
از این سفره و صاحبش دور باد
(بلاهای ارضی و آفات دهر/ از این سفره و جمعش دور باد)

♦ ♦ ♦ ♦

الهی که این سفره معمور باد
همیشه پر از نعمت و نور باد
گزند زمانه و آفات دهر
از این سفره و اهل آن دور باد

♦ ♦ ♦ ♦

الهی که این سفره، معمور باد
دمادم پر از نعمت و نور باد
بلائی که باشد در آفاق و دهر
از این سفره و صاحبش دور باد

♦ ♦ ♦ ♦

الهی که این سفره معمـور باد
همیشه پر از نعـمت و نــور باد
زبان بداندیش و چشم حسود
از این سفره و صاحبش دور باد

دعای سفره بعد از غذا فارسی + دعای بعد از غذا عربی

دعای بعد از غذا عربی

در دین مبین اسلام غذا خوردن آداب مختص خود را دارد و لازم است مسلمانان این آداب را رعایت کنند و به فرزندان خویش آموزش دهند. شستن دست ها، غذا خوردن با دست راست، ذکر بسم الله الرحمن الرحیم در ابتدای غذا و همچنین خواندن دعای بعد از غذا از مهمترین آداب غذا خوردن یک فرد مسلمان است.

 

حضرت محمد مصطفی (ص) هیچ موقع از غذای درون سفره ایراد نمی گرفتند و همواره خدا را شکر و سپاس می کردند که روزی بر سفره شان نهاده است. همچنین علاوه بر خواندن دعای سر سفره غذا ایشان از زیاد خوردن و آشامین پرهیز می نمودند و یک سنت رایج است که دعای بعد از غذا عربی خوانده شود و سپس می توانید ترجمه فارسی آن را هم بخوانید. اگر تمایل دارید دعای سفره بعد از غذا عربی بخوانید در ادامه از شما دعوت می کنیم همراه ما باشید:

 

دعای سر سفره غذا

خواندن دعای بعد از غذا عربی مستحب است و هر مسلمانی می تواند به سبک خودش به زبان عربی یا فارسی از خداوند تشکر کند. اگر به دنبال متن دعای سفره غذا هستید با این بخش همراه سماتک باشید. در برخی از منابع نقل شده است که هر زمان پیغمبر خدا سر سفره غذا می نشستند این دعا را زمزمه می کردند:

 

”سُبْحانَکَ اَلَلّهُمَّ ما اَحْسَنَ ماتَبْتَلینا سُبْحانَکَ ما اَکْثَرَ ماتُعْطینا سُبْحانَکَ ما اَکْثَرَ ماتُعافینا اَللّهُمَّ اَوْسِعْ عَلَیْنا وَعَلى فُقَراءِ الْمُؤْمِنینَ وَ الْمُؤمِناتِ وَ الْمُسْلِمینَ وَ الْمُسْلِماتِ”

 

ترجمه: بار خدایا، تو منزّهى، چه نیک ما را مى‌ آزمایى، منزّهى تو چه بسیار به ما عطا مى‌ کنى، منزّهى توچه بسیار از ما در مى‌گذرى. بار خدایا، بر ما و بر نیازمندان از مؤمنین و مؤمنات و مسلمین و مسلمات وسعت و گشایش ده.

 

بیشتر بخوانید: غذای ساده و ارزان برای شام

 

دعای سفره بعد از غذا فارسی + دعای بعد از غذا عربی

دعای سفره الحمدلله رب العالمین

در بسیاری از روایات ذکر شده است که قبل از غذا خوردن سر سفره، بسم الله الرحمن الرحیم و در پایان آن الحمد لله رب العالمین گفته شود. متن دعای سفره الحمدلله رب العالمین در این بخش آورده شده است:

 

”الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ، هَنیئاً لِلآکِلین وَ بَرَکَةً لِلباذِلین، زادَ الله النِّعَم، دَفَعَ اللهُ النِّقَم، بِحُرمَةِ سَیِّدِ العَرَبِ وَالعَجَم، اللهُمَّ تَقَبَّل هذا الاِحسان مِن مُحسِنِها، بِحُرمَةِ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد وَ بِحُرمَةِ سورةِ الفاتِحَةِ مَعَ الصَّلَوات”

 

ترجمه: حمد و ستایش مخصوص خداوندی است که پروردگار جهانیان است. خوشا به حال کسانی که می خورند و خوشا به حال کسانی که می بخشند، خداوند برکات را زیاد کرده، لعنت ها را دفع کرده است، به حرمت سرور عرب و عجم، خداوند این احسان را از نیکوکارش بپذیرد. به حرمت محمد و آل محمد و به حرمت سوره فاتحه با نماز.

 

نکته: دعای بعد از غذا سندى ندارد و شما می‌توانید دعای سفره بعد از غذا فارسی بخوانید و یا فقط ترجمه فارسى همین ادعیه را بخوانید.

 

دعای سفره الحمدلله الذی یطعم و لا یطعم

شکر و سپاس از خداوند بزرگوار بخاطر وفور نعمات ضروری بوده و غذای سر سفره هم نعمتی از جانب پروردگار برای انسان ها است. خواندن دعای سفره فارسی و عربی تفاوتی ندارد و بر سپاسگزاری از خدای متعال می باشد. اگر می خواهید از خدا برای غذا تشکر کنید می توانید متن دعای سفره الحمدلله الذی یطعم و لا یطعم را بخوانید:

 

”بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
اََلحَمدُلِّلهِ اَلَّذی یَخلُقُ وَلا یُخلَق؛ وَیَرزُقُ وَلا یُرزَق؛ یُطعِمُ وَلا یُطعَم ؛
زادَاَللّهُ النَعَم َ؛ دَفَعَ اَللّه اَلنَقَم ؛ بِحَقِّ سَیِّدِالعَرَبِ وَاَلعَجَم ؛ هَنیأً لِلا کِلینِ ؛
وَبَرَکةً لِلباذِلینِ ؛ صِحََّةً لِلجالِسین ؛ وَشَفاءً لِمَرضَی اَلمُومِنینَ وَاَلمومِنات ؛
وَ سَلامَةً لِسَفَرِاَلمُسافِرینِ ؛ وَ مَغفِرَةً لِاَمواتِ اَلحاضِرینِ ؛ سیِّما اَمواتِ صاحِبِ اَلاطعِمَة وَاَلاشرِبة ؛ اَللّهُمَّ طَیِّب تُرابَهُم وَ یَسِّر حِسابَهُم وَاحشُرهُم مَعَ اَلائمَة َ اَلمَعصومین عَلَیهِمُ الَسَّلام ؛ اَللّهُمَّ اَجعَل قَبرَهُم رَوضَةَ مِن رِیاضِ اَلجَنَّة وَلا تَجعَل قَبرَهُم حُفرَةِ مِن حُفَرِالنِیرانِ ؛ بِحَقِّ القُرانِ وَ بِحَقِّ سورَةِ المُبارَکَةِ الفاتَحةَ وَالاِخلاصِ وَاَلصَّلَوات”

 

بیشتر بخوانید: چگونه با کلاس غذا بخوریم

 

دعای سفره بعد از غذا فارسی + دعای بعد از غذا عربی

دعای سفره اللهم الرزقنا

دعای سر سفره غذا و صلوات قبل و بعد از غذا به صورت جدا خوانده می‌شود. دعای سفره اللهم الرزقنا در ادامه همراه با معنی فارسی گردآوری شده خواندن آن سندی معتبر در کتب دینی ندارد، به این معنا که منبعی که آن را به ائمه معصوم نسبت دهد وجود ندارد. اما هدف از خواندن آن شکر و ثنای خداوند و زیاد شدن رزق و روزی است:

 

”بِسمِ الله الرّحمنِ الرَّحِیم
الّلهُمَ ارْزُقْنَا رِزْقاً حلالاً طیِّبا واسِعاً مِن غَیرِ کَدَّ، واستَجَب دَعْوتَنا مِن غَیرِ رَدِّ، ونعوذُ بِکَ مِنَ الفَضِیحَتَینِ الفَقْرِ والدَیْنِ، بحَقِّ السَیّدَینِ السَنَدَینِ السِبطَینِ الحَسنِ والحسینِ”

 

ترجمه: به نام خداوند بخشنده خدایا به ما روزی حلال و نیکو و فراوان و بدون زحمت عطا کن. و دعای ما را بدون اجابت مگذار، از دو رسوایی، فقر و قرض به تو پناه می بریم. و این دو را از من دور بگردان به حق دو امام بزرگوار حسن و حسین علیه السلام.

 

دعای سفره اللهم اغفر للمومنین و المومنات

در صورتی که می خواهید در برابر نعمات خداوند متعال شکرگزاری کنید می توانید با خواندن یک عبارت عربی یا فارسی این مهم را به سرانجام برسانید. دعای سفره بعد از خوردن غذا برای تشکر از روزی حلال بوده که پروردگار جهانیان برای رفع گرسنگی ما فراهم آورده است. متن دعای سفره اللهم اغفر للمومنین و المومنات را می توانید پس از پایان غذا در سر سفره بخوانید:

 

”الحمدلله ربّ العالمین، الحمدلله ربّ الشاکرین، الحمدلله کما هو اهله اللهم ارزقنا رزقاً حلالاً واسعاً، اللهم ارزقنا عافیةً شاملاً، اللهمَّ اَدِّ دیُونَنا، اللهمَّ اشفِ مَرضانا، اللهمَّ اجعل عواقبَ اُمُورِنا خیراً، اللهمَّ لاتَکِلنا الی أنفُسِنا طَرفَةَ عینٍ اَبَداً، اللهمَّ اجعل محیانا محیا محمدٍ و آلِ محمّد و مماتنا ممات محمدٍ وَّ آلِ محمد، اللهمَّ اغفر لَنا واجعلنا مِن اَنصارِ قائمِ آلِ محمدٍ، اللهمَّ اغفر للمؤمنینَ والمؤمنات، والمسلمینَ والمسلماتِ، لا سیمّا اللهمَّ اغفر اَمواتَ صاحبَ البیتِ والطّعام، و بلِّغ الی ارواحِهِم ثَوابَ بَذلِ الطّعامِ وَ الفاتحةِ وَالصلواتِ”

 

ترجمه: الحمدلله پروردگار جهانیان است، الحمدلله پروردگار شکرگزاران، الحمدلله که او اهل بیت اوست، خدایا به ما روزی حلال وسیع عطا کن. خدایا به ما سلامتی همه جانبه عطا کن، خدایا بدهی ما را ادا کن، خدایا بیماران ما را شفا بده، خدایا عاقبت امور ما را خوب کن. خدایا ما را برای یک چشم به هم زدن به حال خود رها نکن. خدایا زندگی ما را زندگی محمد و آل محمد قرار ده و مرگ ما مرگ محمد و آل محمد است. خدایا ما را ببخش و از یاران قائم آل محمد قرار ده. خدایا مردان و زنان با ایمان را ببخش، مردان و زنان مسلمان، مخصوصاً خدایا اموات صاحب خانه و غذا را ببخش. و ثواب اطعام و فاتحه و نماز را به روحشان برسان.

 

دعای بعد از غذا عربی با ترجمه فارسی را در این مقاله تقدیم شما علاقه مندان کردیم و خوب است همواره و در هر لحظه زندگی مان به یاد خداوند باشیم تا او نیز از ما راضی باشد و خواندن دعای سفره بعد از غذا فارسی یکی از بهترین کارهایی است که می توانید پس ار صرف غذا انجام دهید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب