دعا برای خجالت نکشیدن | دعا برای رفع خجالتی بودن و از بین بردن خجالت

دعا برای خجالت نکشیدن | دعا برای رفع خجالتی بودن و از بین بردن خجالت

دعا برای خجالت نکشیدن از بزرگان دین اسلام را در ادامه بیان خواهیم کرد اگر به دنبال بهترین دعا برای رفع خجالتی بودن هستید در اینجا چند دعا برای از بین بردن خجالت به شما پیشنهاد خواهیم داد.

 

دعا برای خجالت نکشیدن

دعا جهت رفع خجالت چیست؟ دعا برای خجالت نکشیدن، دعایی است که ریشه های خجالت را در افراد از بین می‌برد. اغلب افراد در موقعیت‌های مختلف دچار خجالت می‌شوند. خجالت در بسیاری از موارد ریشه در کمبود عزت نفس و استرس و اضطراب دارد. خجالت کشیدن حالتی است در انسان که می‌توان گفت: همه افراد آن را امتحان می‌کنند. خجالت از حضور در جمع، از صحبت کردن و انجام فعالیت‌هایی که در حضور افراد دیگر است از موارد پر تکراری هستند که بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و بهترین درمان برای خجالتی بودن خواندن دعا برای خجالت نکشیدن است. بنابر نظر روانشناسان و رفتار شناسان، خجالت عوامل و ریشه‌های بسیاری دارد که از مشهورترین عوامل خجالت کشیدن ترس و استرس و اضطراب است. از آنجایی که هر فردی در موقعیت‌های مختلف دچار این احساسات می‌شود بهتر است از دعا جهت خجالت نکشیدن استفاده کنیم تا در هر شرایطی آماده باشیم.

دعا برای خجالت نکشیدن | دعا برای رفع خجالتی بودن و از بین بردن خجالت

دعا برای رفع خجالتی بودن

خجالت در اغلب موارد ناشی از استرس و اضطراب است. ادعیه و آیاتی که در این مقاله گرد هم آمده اند در رفع ریشه های خجالت موثر هستند و آنها را دعا برای رفع خجالتی بودن می‌نامیم. در میان مسلمانان این مسئله معروف است که با دعا قلب انسان آرام می‌گیرد. آرامش حقیقی قلب و خاطر تنها زمانی است که فرد به پشتوانه‌ای استوار و قابل اعتماد مانند خداوند بزرگ اعتقاد داشته باشد و او را بخواند. خداوند در سوره رعد می‌فرماید:

 

«اَلا بذِکرِالله تَطمَئِنُ القلوب»
«آگاه باش که با یاد خدا دل‌ها آرامش می‌یابد»

 

دعا کردن و یاد خداوند در کاهش اضطراب‌ها و نا آرامی افراد تأثیر بسیار زیادی دارد و کاهش استرس می‌تواند به افراد در مواقعی که خجالت می‌کشند کمک کند و خجالت در اغلب موارد ناشی از استرس و اضطراب است. ادعیه و آیاتی که در این مقاله گرد هم آمده اند در رفع ریشه های خجالت موثر هستند و آنها را دعا برای رفع خجالتی بودن می‌نامیم. از این رو به چند نمونه دعا برای رفع خجالتی بودن که در آرامش قلبی افراد تأثیر می‌گذارند می‌پردازیم.

دعا برای خجالت نکشیدن | دعا برای رفع خجالتی بودن و از بین بردن خجالت

دعا برای از بین بردن خجالت

یکی از ختم‌های مجرب به منظور آرامش و از بین بردن خجالت، ختم آیه شریفه‌ای است که نقل کردیم. ذکر شده است که برای بهره مندی از تأثیر دعا برای از بین بردن خجالت، هنگام خواندن این آیه شریفه دست راست را روی سینه‌اش گذاشته شود و هفت مرتبه آیه ۲۸ سوره شریفه رعد برای رفع خجالت خوانده شود. بعد از قرائت این آیه آرامش و سکونت فوری در خاطر افراد حاصل می‌شود که برای افرادی که خجالتی هستند بسیار مفید است. متن سوره رعد را می‌توان یک دعا برای خجالت نکشیدن دانست.

 

متن آیه شریفه سوره رعد برای رفع خجالت

«الذّینَ امَنوا وتَطمَئِنُّ قُلوبُهُم بذِکرِ اللهِ اَلا بذِکرِ الله تَطمَئِنُ القلوب»
«همان کسانی که ایمان آورده‌اند و دلهایشان به یاد خدا آرام می‌گیرد آگاه باش که با یاد خدا دل‌ها آرامش می‌یابد»

دعا برای خجالت نکشیدن | دعا برای رفع خجالتی بودن و از بین بردن خجالت

عزت از جانب خداوند است. خجالت گاهی از روی نداشتن عزت کافیست. خواندن متن آیه شریفه سوره رعد برای رفع خجالت موثر است. کسی که در میان دیگران برای خود عزتی قائل باشد کمتر خجالت می‌کشد. قرآن کریم که همیشه راهنمای انسان‌ها در مواقع مختلف بوده است درباره عزت می‌فرماید:

 

«مَن کانَ یریدُ العِزَّةَ فَلِلَّهِ العِزَّةُ جَمیعًا ۚ. إِلَیهِ یصعَدُ الکلِمُ الطَّیبُ وَالعَمَلُ الصّالِحُ یرفَعُهُ ۚ. وَالَّذینَ یمکرونَ السَّیئَاتِ لَهُم عَذابٌ شَدیدٌ ۖ. وَمَکرُ أُولٰئِک هُوَ یبورُ﴿۱۰﴾»
«کسی که خواهان عزّت است (باید از خدا بخواهد چرا که) تمام عزّت برای خداست؛ سخنان پاکیزه به سوی او صعود می‌کند، و عمل صالح را بالا می‌برد؛ و آن‌ها که نقشه‌های بد می‌کشند، عذاب سختی برای آنهاست و مکر (و تلاش افسادگرانه) آنان نابود می‌شود (و به جایی نمی‌رسد)!»

 

تمام عزت برای خداوند است و هیچ کس بهتر از خداوند نمی‌تواند در زیادتر شدن عزت افراد و کمتر شدن خجالت به کمک انسان‌ها بیاید. باید بدانیم و ایمان داشته باشیم که واقعاً «کسی که خواهان عزّت است (باید از خدا بخواهد چرا که) تمام عزّت برای خداست» و این کلید رهایی از خجالت است.

دعا برای خجالت نکشیدن | دعا برای رفع خجالتی بودن و از بین بردن خجالت

دعا برای رفع خجالتی بودن

همچنین در برخی از منابع نقل کرده‌اند: فردی که در بین مردم حقیر است یا از حضور در اجتماع می‌ترسد و نمی‌تواند سر بلند کند یا بقیه او را قبول ندارند و به دیده حقارت به او نگاه می‌کنند با این دستور می‌تواند آبرو و اعتبار از دست رفته خود را باز گرداند و شهامت و شجاعت را جایگزین سازد و نزد دیگران عزیر و مکرم شود.
آیات قرآنی زیر را به عنوان دعا برای رفع خجالت بر روی کاغذی بنویسد و همراه خود حمل کند:

 

بسم الله الرحمن الرحیم
مَن کانَ یرِیدُ الْعِزَّةَ فَلِلَّهِ الْعِزَّةُ جَمِیعًا إِلَیهِ یصْعَدُ الْکلِمُ الطَّیبُ وَالْعَمَلُ الصَّالِحُ یرْفَعُهُ وَالَّذِینَ یمْکرُونَ السَّیئَاتِ لَهُمْ عَذَابٌ شَدِیدٌ وَمَکرُ أُوْلَئِک هُوَ یبُورُ (فاطر آیه ۱۰)

 

و آیة الکرسی ۲۰ مرتبه نوشته شود:
اللّهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَی الْقَیومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِی یشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ یعْلَمُ مَا بَینَ أَیدِیهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ یحِیطُونَ بِشَیءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ کرْسِیهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَلاَ یؤُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِی الْعَظِیمُ (بقره آیه ۲۵۵)
لاَ إِکرَاهَ فِی الدِّینِ قَد تَّبَینَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَی فَمَنْ یکفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَیؤْمِن بِاللّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَک بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَی لاَ انفِصَامَ لَهَا وَاللّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ (بقره آیه ۲۵۶)
اللّهُ وَلِی الَّذِینَ آمَنُواْ یخْرِجُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَی النُّوُرِ وَالَّذِینَ کفَرُواْ أَوْلِیآؤُهُمُ الطَّاغُوتُ یخْرِجُونَهُم مِّنَ النُّورِ إِلَی الظُّلُمَاتِ أُوْلَئِک أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ (بقره آیه ۲۵۷)
فَلَمَّا أَلْقَواْ قَالَ مُوسَی مَا جِئْتُم بِهِ السِّحْرُ إِنَّ اللّهَ سَیبْطِلُهُ إِنَّ اللّهَ لاَ یصْلِحُ عَمَلَ الْمُفْسِدِینَ (یونس آیه ۸۱)
وَقَدِمْنَا إِلَی مَا عَمِلُوا مِنْ عَمَلٍ فَجَعَلْنَاهُ هَبَاء مَّنثُورًا (فرقان آیه ۲۳)
وَأَلْقِ مَا فِی یمِینِک تَلْقَفْ مَا صَنَعُوا إِنَّمَا صَنَعُوا کیدُ سَاحِرٍ وَلَا یفْلِحُ السَّاحِرُ حَیثُ أَتَی (طه آیه ۶۹)

دعا برای خجالت نکشیدن | دعا برای رفع خجالتی بودن و از بین بردن خجالت

دعا برای خجالت نکشیدن

برخی از آیات قرآن کریم دعا هستند و می‌توان از متن آن‌ها به عنوان زیباترین دعا‌هایی که خود خداوند به ما یاد داده است استفاده کنیم. یکی از این ادعیه قرآنی و دعا برای خجالت نکشیدن آیات ۲۵ تا ۲۸ سوره طه است. قرائت این آیات به عنوان دعا برای رفع خجالت مسلمانان، برای آمادگی برای حضور در جمع بسیار مؤثر هستند و باعث می‌شوند افراد برای سخن گفتن مشکلی نداشته باشند.

 

قَالَ رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی ﴿۲۵﴾ وَیسِّرْ لِی أَمْرِی ﴿۲۶﴾
وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسَانِی ﴿۲۷﴾
یفْقَهُوا قَوْلِی ﴿۲۸﴾
گفت: پروردگارا سینه‌ام را گشاده گردان (۲۵)
و کارم را برای من آسان ساز (۲۶)
و از زبانم گره بگشای (۲۷)
[تا]سخنم را بفهمند (۲۸)

جدیدترین مطالب