سوره هایی که قبل از خواب باید خواند | سوره ای برای خواب خوب دیدن

سوره هایی که قبل از خواب باید خواند | سوره ای برای خواب خوب دیدن

سوره های قبل از خواب برای خواب خوب دیدن و داشتن یک خواب آرام توصیه شده است سوره هایی که قبل از خواب باید خواند را در ادامه بیان خواهیم کرد همپنین سوره ای برای خواب خوب دیدن که باید قبل از خواب بخوانید.

 

سوره هایی که قبل از خواب باید خواند

سوره های قبل خواب کدامند؟ خواندن سوره های قبل از خواب در قرآن کریم مورد توجه قرار گرفته که مسلمان ها با خواندن سوره های قبل خواب در هنگام خواب می توانند آرامش بیشتری به دست آورند. در هر حال شما هر سوره مستحبی را قبل از خواب انجام دهید در کسب آرامش مؤثر خواهد بود.
کلاس های مختلف تمرکز و آرامش با نام های جدید طرفداران زیادی پیدا کرده است. این متدها روش هایی برای آمادگی قبل از خواب به منظور فرار از افکار پریشان وبی خوابی هم دارند.
منشأ آرامش یاد خدا و تکیه به منبع لایزال الهی و خواندن سوره های قبل از خواب است. خدا در قرآن می گوید که تنها با یاد خدا دل ها آرامش می یابد.”…أَلا بِذِكرِ اللَّهِ تَطمَئنُّ الْقُلُوب”(28رعد)

 

تلاوت قرآن و یاد خدا در شب نیز برای آرامش تاثیر بسیار دارد. در روایت نیز توصیه به تلاوت قرآن و بویژه برخی از سوره های قبل از خواب شده است.
در حدیثی از حضرت محمد (صلى اللّه علیه و آله) نقل شده كه ایشان قبل از خواب سوره های مستحب را تلاوت می نمودند و مى فرمایند:” ان فیهن آیة افضل من الف آیة ” (در آنها آیه اى است كه از هزار آیه برتر است.)

 

البته پیامبر (صلى اللّه علیه و آله) این آیه را تعیین نفرموده ، ولى بعضى از مفسران احتمال داده اند كه آیه آخر سوره حشر منظور است ، هر چند دلیل روشنى براى این معنا نیز در دست نیست .
امام باقر(علیه السلام) نیز در حدیثی فرمودند: “من قراء المسبحات كلها قبل ان ینام لم یمت حتى یدرك القائم(علیه السلام) و ان مات كان فى جوار رسول الله (صلى اللّه علیه و آله)”(كسى كه «مسبحات» را قبل از اینکه بخوابد بخواند از دنیا نمى رود تا حضرت مهدى(علیه السلام) را درك كند، و اگر قبلا از دنیا برود در جهان دیگر در همسایگى رسول خدا خواهد بود.)

سوره هایی که قبل از خواب باید خواند | سوره ای برای خواب خوب دیدن

سوره ای برای خواب خوب دیدن

سوره برای دیدن خواب خوب کدام است؟ سوره ای برای خواب خوب دیدن و داشتن خواب راحت 7 سوره است که شما می توانید خواندن سوره های مستحب قبل از خواب را هر شب بخوانید. هر کس 3 مرتبه قبل از خواب بگوید ” اعوذبالله من الشیطان الرجیم ” و 3 آیه آخر سوره حشر قبل از خواب از ” لو انزلنا” بخواند 70 هزار ملک برتی او دعا می‌کنند تا روز شود و اگر مُرد شهید محسوب می‌شود. مسبحات سوره هایی است كه با کلمه ای که از ریشه “سبح” است آغاز مى شود و آن ها هفت سوره قبل از خواب است: سوره اسرا، حدید، حشر، صف، جمعه ، تغابن و اعلی.

البته برخی منظور از مسبحات را شش سوره آخر را می دانند و برخی مفسرین مانند نویسنده تفسیر نمونه معتقد است، مسبحات سوره هایى است كه با سبح لله یا یسبح لله آغاز مى شود و آن پنج سوره است: سوره حدید، حشر، صف، جمعه و تغابن.

سوره هایی که قبل از خواب باید خواند | سوره ای برای خواب خوب دیدن

بهترین سوره های قبل از خواب

 

اگر فرصت بر تلاوت همه سوره های قبل از خواب ندارید، در بین این سوره هایی که قبل از خواب باید خواند،تلاوت سوره حشر قبل از خواب تاکید ویژه ای شده است. پیامبر (صلى اللّه علیه و آله) می فرمایند: “من قراء سورة الحشر لم یبق جنة و لا نار و لا عرش و لا كرسى و لا حجاب و لا السموات السبع و لا الارضون السبع و الهوام و الریاح و الطیر و الشجر و الدواب و الشمس و القمر و الملائكة الا صلوا علیه ، و استغفروا له و ان مات من یومه او لیلته مات شهیدا”(هر كس سوره حشر را بخواند تمام بهشت و دوزخ و عرش و كرسى و حجاب و آسمانها و زمین هاى هفتگانه و حشرات و بادها و پرندگان و درختان و جنبندگان و خورشید و ماه و فرشتگان همگى بر او رحمت مى فرستند، و براى او استغفارمى كنند، و اگر در آن روز یا در آن شب بمیرد شهید مرده است.)

 

همچنین امام صادق(علیه السلام) درباره سوره هایی که قبل از خواب باید خواند مى فرمایند: “من قراء اذا امسى الرحمن و الحشر وكل الله بداره ملكا شاهرا سیفه حى یصبح “(هر كس سوره الرحمن و حشر را به هنگام غروب بخواند خداوند فرشته اى را با شمشیر برهنه مأمور حفاظت خانه او مى كند.)
قاعدتا به هر میزان که توجه و تفکر در قرائت بیشتر باشد امید به این آثار نیز بیشتر خواهند بود.

سوره هایی که قبل از خواب باید خواند | سوره ای برای خواب خوب دیدن

بهترین سوره قبل از خواب

بهترین سوره های قبل از خواب، سور مسبحات با “سبح لله” برخی با “یسبح لله” آغاز می شود و در واقع با تسبیح الهی آغاز می گردد. اما این تسبیح به چه معنا است؟
تسبیح كه مصدر فعل «سبح» است ، به معناى منزه داشتن است ، منزه داشتن خدا از هر آنچه كه مستلزم نقص و ناسازگارى با ساحت كمال الهی است.

 

در ابتدای سوره حدید قبل از خواب آمده است: “سبَّحَ للَّهِ مَا فى السمَوَتِ وَ الاَرْضِ وَ هُوَ الْعَزِیزُ الحَْكِیمُ”( آنچه در آسمانها و زمین است براى خدا تسبیح مى‏گویند؛ و او عزیز و حكیم است.)(1/حدید)

 

منظور از تسبیح هر آنچه در آسمان ها و زمین است تسبیح حقیقی است نه مجازی و زبان حال. همچنین در جای دیگر می فرماید: ” تُسبِّحُ لَهُ السمَوَت السبْعُ وَ الاَرْض وَ مَن فِیهِنَّ وَ إِن مِّن شىْءٍ إِلایُسبِّحُ بحَمْدِهِ وَ لَكِن لاتَفْقَهُونَ تَسبِیحَهُمْ إِنَّهُ كانَ حَلِیماً غَفُورا”(آسمانهاى هفتگانه و زمین و كسانى كه در آنها هستند، همه تسبیح او مى‏گویند؛ و هر موجودى، تسبیح و حمد او مى‏گوید؛ ولى شما تسبیح آنها را نمى‏فهمید؛ او بردبار و آمرزنده است.)(44/اسراء)
که این آیه دلالت بر تسبیح حقیقی دارد و اگر مجاز بود به این معنا بود که هر موجود ی در آسمان ها و زمین با هستى خود بر پاک و منزه بودن خالقش از هر نقصی دلالت دارد و دیگر نمی گفت:”شما آن تسبیح را نمی فهمید.”

 

پس تمامی موجودات عاقل و غیر عاقل تسبیح الهی با زبان و تنریه به معنای حقیقی کلمه می کنند، هر چند که ما آن را نمی فهمیم.
از صلوات غافل نباشید که حلّال مشکلات است؛ «دعای فرج» را زمزمه کنید و در نهایت در رختخواب کارهای روزتان را مرور نمایید. هرکدام اشتباه بوده سعی کنید جبران کنید و به فکر آن باشید که دیگر تکرار نشود و یا اگر قابل اصلاح است اصلاح کنید. خود را به ایزد منان سپرده و گونه خود را بر زمین بگذارید و بگوید «الهی لا تکلنی الی نفسی طرفة عین ابدا» ؛ خداوندا مرا لحظه ای(چشم بر هم زدنی) به خودم وامگذار.

سوره هایی که قبل از خواب باید خواند | سوره ای برای خواب خوب دیدن

خواندن چه سوره ای قبل از خواب

1- گفتن سه بار تسبیحات اربعه .
2- سه بار خواندن سوره توحید.
3- چهارده بار صلوات به نیابت 14معصوم .
4- طلب مغفرت برای تمام مؤمنان و مردگان .
5- گفتن تسبیحات حضرت زهرا(سلام الله علیها) .
6- خواندن آیت الکرسی،فلق،ناس و کافرون .
7- خواندن این دعا که به منزله‌ی هزار نماز است: یَفْعَلُ اللهُ ما یشاءُبِقُدْرَتِهِ وَ یَحْکُمُ ما یُریدُ بِعِزَّتِهِ

 

ذکر قبل از خواب از قول امام صادق علیه‌السلام
امام صادق (علیه السلام) فرمودند: کسی که هنگام خواب سه بار ذکر زیر را بگوید، مانند روزی که از مادر متولد شده است ، از گناهان بیرون می‌آید: «الحمد لله الذی علا فقهر، و الحمد لله الذی بطن فخبر،

سوره هایی که قبل از خواب باید خواند | سوره ای برای خواب خوب دیدن

اعمال قبل از خواب حضرت زهرا (سلام الله علیها)

شبی حضرت زهرا (سلام الله علیها)رختخواب خود را پهن کرده بود و می‌خواست بخوابد که حضرت رسول (صلی الله علیه و آ له) بر وی وارد شد ،و فرمود :ای فاطمه ، نخواب مگر اینکه چهار عمل بجا آوری :اول آنکه قرآن را ختم کنی، دوم اینکه پیامبران را شفیعان خود گردانی ، سوم اینکه مؤمنین را از خود خوشنود کنی، چهارم اینکه حج و عمره بجا آوری.

 

حضرت این را فرمود و مشغول نماز شد. حضرت زهرا (سلام الله علیها) صبر کرد تا نماز خود را تمام کرد .سپس فرمودند :یا رسول الله به چهار چیز امر فرمودی که من در این وقت ،قدرت ندارم آن‌ها را انجام دهم.

 

حضرت تبسم کرد و فرمود :هر گاه سه مرتبه قل هو الله احد بخوانی مثل آن است که ختم قرآن کردی و هر گاه صلوات بفرستی بر من وبر پیامبران قبل از من،در روز قیامت ما شفیعان تو خواهیم بود ،و هر گاه برای مؤمنین استغفار کنی همه آنان از تو خشنود می‌شوند ،و هر گاه بگویی «سبحان الله و الحمدالله و لا اله الا الله و الله اکبر »،مثل آن است که حج و عمره انجام دادی .”بهجة/ ج1/ص 304 “

 

خواندن سوره تکاثر قبل از خواب

خواندن سوره تکاثر قبل از خواب بسیار تاکید شده است از مولایمان امام صادق (علیه‌السلام) روایت است که فرموده‌اند : هرکس در هنگام خواب سوره” الهاکم التکاثر” را بخواند از فتنه و عذاب قبر ایمن می‌گردد.
هر کس 3 مرتبه بگوید ” اعوذبالله من الشیطان الرجیم ” و 3 آیه آخر سوره حشر از ” لو انزلنا” بخواند 70 هزار ملک برتی او دعا می‌کنند تا روز شود و اگر مرد شهید محسوب می‌شود.

سوره هایی که قبل از خواب باید خواند | سوره ای برای خواب خوب دیدن

فضیلت خواندن سوره ملک قبل از خواب

خواندن سوره ملک قبل از خواب بسیار تاکید شده است کسی که این سوره را قبل از خواب بخواند پیوسته در امان خدا می‌باشد تا صبح شود و در امان خدا می‌باشد در روز قیامت تا داخل بهشت شود (ثواب ان را به رفتگان خود هدیه دهید ). هر کس سوره “سجده”(الم تنزیل) و ” ملک” را بخواند برای او از اجر مثل شب قدر می‌باشد.

 

خواص خواندن سوره واقعه قبل از خواب

روایت است خواص خواندن سوره واقعه قبل از خواب بسیار است و هر کس سوره واقعه قبل از خواب بخواند خداوند را ملاقات نماید در حالی که صورتش مانند ماه شب 14 است (همچنین این سوره برای ثروت نیز است)

سوره هایی که قبل از خواب باید خواند | سوره ای برای خواب خوب دیدن

خواندن سوره الرحمن قبل از خواب

کسی که سوره |”الرحمن” قبل از خواب بخواند و هر مرتبه که به (( فبای الاء ربکما تکذبون)) می‌رسد بگوید :((لا به شی من الایک رب اکذب)) پس اگر در شبش مرد شهید از دنیا رفته. با وضو بخواب و 4 بار آیه الکرسی را بخوان.

 

فضیلت خواندن سوره محمد قبل خواب

خواص خواندن سوره محمد قبل خواب چیست؟ ابداً دچار شکی در دین نمی‌شود فقیر نمی‌شود و هنگامی که مرد خداوند 1000 ملک را در قبر او موکل می‌فرماید تا نماز گذارند و ثواب نمازشان برای او باشد.

سوره هایی که قبل از خواب باید خواند | سوره ای برای خواب خوب دیدن

فضیلت خواندن سوره یس قبل از خواب

خواندن سوره یاس قبل از خواب  فضائل بسیاری برای فرد دارد خداوند 1000 ملک را موکل می‌کند تا او را از شر شیطان حفظ کند و اگر در ان روز از دنیا برود داخل بهشت شود و هنگام غسل او 30 هزار ملک برت او طلب مغفرت نمایند و او را به سوی قبرش تشییع کنند. قبرش را تا جایی که چشم دید دارد برای او فراخ کنند و از عذاب قبر ایمن گرداند و پیوسته نوری از قبر او به طرف اسمان ساطع شود تا آنکه خدا او را از قبرش خارج کند و هیچ کسی اندازه او به خدا نزدیک نمی‌شود مگر ملایک مقرب و پیامبران. خدا می‌فرماید ای بنده من شفاعت کن قبول شفاعت می‌نمایم.

برچسب‌ها: ,

جدیدترین مطالب