شب سوم محرم برای کیست | شب سوم محرم به نام کیست

شب سوم محرم برای کیست | شب سوم محرم به نام کیست

شب سوم محرم برای کیست

شب سوم محرم به نام کیست؟ هر یک از شب های ماه محرم به نام یکی از عزیزان امام حسین علیه السلام است و در این بخش می خواهیم بدانیم شب سوم محرم برای کیست؟ شب سوم محرم به نام حضرت رقیه سلام الله علیها است و حضرت رقیه الگوی تربیت صحیح است. با تدبر در جملات کوتاهی که او هنگام دیدن سر بریدة پدر به زبان آورده به خوبی می توان دریافت که این کودک از چه معرفت والایی برخوردار بوده است. حضرت رقیه (س) دردانة سه ساله حسین بن علی (ع) است. نام مبارک او در بعضی از کتاب های تاریخی و مقاتل نقل شده است و برخی دیگر مانند ریاض الاحزان از او با نام فاطمه صغری یاد کرده اند. حضرت رقیه (س) در روز سوم صفر سال 61ه ق در سفر اهل بیت به شهر شام از دنیا رفته است. شاید نامگذاری شب سوم محرم به نام این بانوی کوچک به این انگیزه بوده که در گرماگرم عزاداری دهه اول، از مظلومیت او یادی شود.

 

او دختر سه سالهٔ حسین بن علی بود که پدرش به او علاقه زیادی داشت که پس از واقعه عاشورا که خانواده حسین بن علی را به اسارت گرفتند او نیز توسط لشکر یزید به اسارت گرفته شد و آنها را به مرکز خلافت یزید که شهر شام بود بردند. طبق نقل‌ های متعدد هنگامی که لشکر یزید سر بریده شده حسین بن علی را به شام آوردند و آن را به رقیه نشان دادند آن طفل سه ساله بسیار ناراحت شده و به سبب این ناراحتی چنانچه در کتاب وقایع الشهور و الایام آمده‌است در روز 5 صفر سال 61 هجری قمری درگذشت. مرقد وی در شهر دمشق امروزه پذیرای بسیاری از شیعیان جهان است.

شب سوم محرم برای کیست | شب سوم محرم به نام کیست

شب سوم محرم به نام کیست

شب سوم محرم برای کیست؟ همانطور که در بخش اول این مقاله توضیح داده شد شب سوم محرم به نام پاک حضرت رقیه طفل خردسال 3 ساله است. روز سوم ماه محرم الحرام به یاد بزرگ کوچک بانویی، نامگذاری کرده اند که خیل وسیعی از عاشقانش را رهسپار مرقد شریفش می کند، کودکی که سرنوشت غمبارش در کنار حماسه کربلا، دل خون شیعیان می کند، رقیه بابا، فقط سه چهار سال از عمر کوتاه خویش را در ناز و نوازش پدر گذارنده بود و یکباره در روز عاشورا این دختر آل طه، طعم یتیمی را می چشد، خداحافظی سوزناک با پدر، سیلی خوردن از دشمنان، آتش گرفتن خیمه ها، فرو رفتن تیغ ها در پا، فرار از سم اسبان، همه و همه چقدر برای یک دختر بچه قابل تحمل است؟!

 

رقیه پدر را می خواهد، تاب تحمل دوری از پدر را ندارد، همه اینها بهانه است تا هرچه زودتر به سوی پدر پر کشد و از شر قساوت های زمانه رهایی یابد، لعنت خدا بر خبیث ترین افرادی که حرمت خاندان آل الله را شکستند و دیگر جایی برای بخشش باقی نگذاشتند. امروز، روز رقیه حسین (ع) است، رقیه ای که همراه با برادر کوچکش علی اصغر حماسه بزرگی را در جهان ثبت کردند تا نامشان در صف اول مریدان امامت ثبت شود، درود بیکران خداوند بر کودکی که بدنش در اثر تازیانه کبود شده بود و درود خدا به آن هنگامی که با دیدن پدر جان از بدنش خارج شد.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب