نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

حکم شرعی غرغره کردن و شستن دهان روزه داران

مجموعه : مذهبی و دینی
حکم شرعی غرغره کردن و شستن دهان روزه داران

حکم شرعی غرغره کردن و شستن دهان روزه داران

روزه گرفتن در ماه رمضان یکی از واجبات این ماه  مبارک می باشد روزه احکام و اعمال ویژه خود را دارد در ادامه جزئیات بیشتر حکم شرعی غرغره کردن و شستن دهان روزه داران را در سایت سماتک خواهید خواند با ما همراه باشید.

 

بسیاری از افراد سوالاتی در مورد روزه گرفتن دارند که علما و بزرگان دیدن به این سول ها جواب داده اند این احکام باید در مورد روزه رعایت شود تا روزه افرادی که این اعمال را انجام می دهند باطل نشود سؤالی که ممکن است برای روزه‎داران گرامی پیش بیاید، این است که آیا غرغره کردن آب در فضای دهان برای نمناک کردن آن و گرفتن بوی بد دهان است محل اشکال است یا خیر؟

 

غرغره کردن آب برای روزه‎داران چه حکمی دارد؟
سؤالی که ممکن است برای روزه‎داران گرامی پیش بیاید، این است که آیا غرغره کردن آب در فضای دهان برای نمناک کردن آن و گرفتن بوی بد دهان است محل اشکال است یا خیر. در ادامه بر اساس پاسخی که در کتاب استفتائات مقام معظم رهبری وجود دارد، به سؤال پاسخ خواهیم داد.

 

سوال: حکم غرغره کردن براى روزه‎دار چیست؟
جواب: اگر هنگام غرغره کردن، آب از حلق به پایین برود، روزه باطل می‎شود.

سوال: اگر روزه دار آب را به قصد رفع عطش در دهان گردانده و بیرون بریزد

 

به طورى که هیچ مقدارى از آب پایین نرود چه حکمى دارد؟
جواب: در فرض سؤال اشکال ندارد.

 

سوال: آیا بعد از مضمضه کردن ـ چه براى وضو و چه غیرآن ـ در حال روزه ماه رمضان واجب است روزه دار سه مرتبه آب دهانش را بیرون بریزد؟
جواب: چنین کارى واجب نیست. آنچه واجب است خارج کردن آب از دهان است و اگر یقین پیدا کرده که آب خارج شده چیز دیگرى بر او واجب نیست.

 

منبع: afkarnews.ir

جدیدترین مطالب