لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

غلط خواندن نماز چه حکمی دارد

مجموعه : مذهبی و دینی
غلط خواندن نماز چه حکمی دارد

غلط خواندن نماز چه حکمی دارد

غلط خواندن نماز یا اشتباه خواندن نماز ممکن است به طور سهوی رخ داد. تلفظ اشتباه کلمات عربی در نماز ممکن است در برخی مواقع منجر با باطل شدن نماز شود. تلفظ اشتباه حمد و سوره باعث ابطال نماز می شود و اگر سهوا تلفظ درست ادا نشود، نماز صحیح است.

 

بر هر انسان مکلفی واجب است که تلفظ صحیح نماز را بیاموزد و بنا بر فتوای بسیاری از فقها، تلفظ ناصحیح به طور عمد، باعث ابطال نماز می‌شود.

 

غلط خواندن نماز حجت الاسلام محمدحسین فلاح زاده، عضو بخش استفتائات دفتر مقام معظم رهبری حکم تلفظ نماز را اینگونه بیان می‌کند:

 

«بر اساس فتوای امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری و بسیاری از فقهای دیگر، اگر فردی تلفظ را به عمد اشتباه بخواند، غلط خواندن نماز نماز او باطل است و بایستی قضاء آن را بجا آورد و اگر سهواً اشتباه خوانده شود، نماز او صحیح است و نیازی به اداء قضاء ندارد بلکه باید تلفظ خود را تصحیح نماید و نماز‌های بعدی را با تلفظ صحیح بخواند.»

 

غلط خواندن نماز هم‌چنین لازم به ذکر است که در نماز های صبح، مغرب و عشاء بر مردان واجب است تا حمد و سوره را بلند بخوانند و اگر سهوا و یا از روی عدم اطلاع آهسته خوانده شود، نماز صحیح است، ولی اگر از روی عمد باشد نماز باطل است، و برای نمازهای قضاء نیز باید به همین صورت اداء شود.

 

غلط خواندن نماز

 

منبع: yjc.ir

جدیدترین مطالب