نیم نگاهی به گذشته

روزه خواری در ملا عام چه حکمی دارد | مجازات و جرم روزه خواری در ملا عام

مجموعه : مذهبی و دینی
روزه خواری در ملا عام چه حکمی دارد | مجازات و جرم روزه خواری در ملا عام

روزه خواری در ملا عام در ایران و بسیاری از کشورهای اسلام جرم محسوب می شود و در اینجا حکم روزه خواری در ملا عام آورده شده است. مجازات روزه خواری در اسلام و قرآن بیان شده است و سایت سماتک در اینجا احکام باطل کردن عمدی روزه و روزه خواری در اسلام را بیان کرده است.

 

روزه خواری در ملا عام چه حکمی دارد

روزه خواری در ملا عام جرم بوده و گناه بسیاری دارد و در قانون اسلام برای روزه خواری در ملا عام مجازات در نظر گرفته شده است. هر ساله با نزدیک شدن به حلول ماه مبارک رمضان ممکن است برای افراد این سوال پیش بیاید که مجازات روزه خواری در ملا عام و در دین مبین اسلام چیست؟ روزه خواری در ملا عام و باطل کردن عمدی روزه در ماه رمضان حرام است . کسی که روزه واجب ماه رمضان را عمدا باطل نماید و اقدام به روزه خواری کند باید کفاره بدهد. کفاره روزه در شرایط مختلف فرق می کند. در این مقاله پس از بیان حکم روزه خواری در ملا عام به احکام مربوط به باطل کردن عمدی روزه پرداخته ایم. اقدام به روزه خواری در انظار عمومی و ملا عام علاوه بر آن که عملی حرام محسوب می‌شود، شامل مجازات بر اساس قوانین اسلامی بوده و اجرای این قوانین در کشور‌های مختلف اسلامی متفاوت است. در این مقاله از سایت سماتک درباره مجازات روزه خواری در اسلام و اینکه روزه خواری در ملا عام چه حکمی دارد پرداخته شده است.

روزه خواری در ملا عام چه حکمی دارد | مجازات و جرم روزه خواری در ملا عام

روزه خواری در ملا عام جرم است

روزه خواری در ملا عام در کشور اسلامی ایران جرم محسوب می شود و طبق ماده ۶۳۸ در قانون مجازات اسلامی، به طور کلی افرادی که به صورت علنی در ملا عام و مکان های عمومی اقدام و تظاهر به روزه خواری در ملا عام کنند، مضاف بر کیفر عمل خود به ۷۴ ضربه شلاق و یا تحمل حبسی معادل ۱۰ روز الی ۲ ماه محکوم خواهند شد؛ و در صورتی که نفس عملی که مرتکب شده‌اند دارای کیفر نباشد اما به نحوی باشد که باعث جریحه دار شدن عفت عمومی شود، تنها محکوم به ۷۴ ضربه شلاق و یا حبس از ۱۰ روز الی ۲ ماه خواهند شد. از جمله اعمالی که انجام آن حرام است و جرم محسوب می شود اقدام به روزه خواری در ملا عام است؛ بنابراین روزه خواری جرم بوده و مشمول قانون مجازات ذکر شده است و با کسانی که در مکان های عمومی و جلوی چشم مردم اقدام به روزه خواری می‌کنند برخورد شده و بنا به صلاحدید به ۱۰ روز تا ۲ ماه حبس و یا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهند شد.

 

جرم روزه خواری در ملا عام

در ماه مبارک رمضان به جا آوردن فریضه روزه برای کسانی که شرایط آن را دارند واجب است و جرم روزه خواری در ملا عام سنگین می باشد. همچنین روزه خواری بدون داشتن دلیل موجه و شرعی عملی حرام به حساب می‌آید. بر اساس موازین دین اسلام کسی که به روزه خواری در ملا عام اقدام کند جرم مرتکب شده و مجرم به حساب آمده و شامل کیفر و مجازات خواهد شد و جرم روزه خواری در ملا عام با دستور مقام قضایی مشخص می شود. با تمامی این تفاسیر در قوانین مجازات، جرم روزه خواری در ملا عام را دادگاه معین می کند و روزه خواری به تنهایی جرم محسوب نشده اما انجام روزه خواری در ملا عام جرم محسوب شده و مجازاتی برای افراد روزه خوار در اسلام در نظر گرفته شده است. مجازارت و جرم روزه خواری در کشور ایران با رای و دستور قاضی می باشد و در بسیاری از مواقع روزه خواران در مکان عمومی به هفتاد و چهار ضربه شلاق و یا حبس از ده روز الی دو ماه محکوم خواهند شد.

 

مجازات روزه خواری در ملا عام

از آن جایی که روزه خواری در اسلام جرم محسوب می شود و مجازات روزه خواری در ملا عام در کشورهای اسلامی تعیین شده است زیرا عملی حرام محسوب می‌شود، قوانین مجازات روزه خواری در اسلام در همه کشورهای اسلامی در ادامه آمده است. از جمله این کشور‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

روزه خواری در ملا عام چه حکمی دارد | مجازات و جرم روزه خواری در ملا عام

جرم روزه خواری در ایران ۷۴ ضربه شلاق و یا تحمل حبسی معادل ۱۰ روز الی ۲ ماه محکوم خواهند شد.

جرم روزه خواری در کشور عراق شامل پنج روز حبس است.
مجازات روزه خواری در ملا عام در کشور قطر شامل سه ماه حبس یا پرداخت ۳۰۰۰ ریال جریمه نقدی است.
جرم در نظر گرفته شده برای افراد روزه خوار در کشور بحرین شامل سه ماه حبس است.
مجازات روزه خواری در ملا عام در کشور عمان شامل چند ماه حبس خواهد بود.
همچنین در کشور عربستان سعودی قوانین در نظر گرفته شده برای فرد روزه خوار شامل شلاق و زندان است. در صورتی که فرد روزه خوار از اتباع خارجی باشد مجازات او تبعید خواهد بود.
مجازات روزه خواری در ملا عام در کشور کویت شامل یک ماه حبس و یا پرداخت ۱۰۰ دینار جریمه نقدی است.
در کشور اردن در صورتی که فردی اقدام به روزه خواری در ملأ عام کند، وی را به یک ماه حبس و نیز پرداخت ۲۵ دینار جریمه محکوم می‌کنند.
مجازات روزه خواری در ملا عام در کشور سومالی اعدام است.
همچنین در کشور امارات جرم روزه خواری در ملا عام شامل یک ماه حبس و یا پرداخت ۲۰۰۰ درهم جریمه نقدیست.

 

حکم شرعی روزه خواری چیست؟

حکم شرعی روزه خواری در اسلام از نظر امام خامنه ای بیان شده است:

روزه ای را که عمدا باطل کرده اید اگر در همان سالی که باطل کردن عمدی روزه رخ داده قضایش را گرفته اید کفاره تاخیر ندارد و اگر در همان سال قضایش را نگرفته اید یک کفاره تاخیر (که 750 گرم گندم یا برنج می باشد که باید به فقیر بدهید) دارد.
و اما چون عمدا روزه را باطل کرده اید یک کفاره عمد علاوه بر کفاره تاخیر باید پرداخت کنید که عبارت است از: 60 روز روزه گرفتن که 31 روز آن پشت سر هم باشد یا 60 نفر فقیر را اطعام کردن.

روزه خواری در ملا عام چه حکمی دارد | مجازات و جرم روزه خواری در ملا عام

جرم روزه خواری در ملا عام شامل چه کسانی نمی شود؟

اگرچه روزه خواری عملی حرام است، اما ممکن است افرادی دارای شرایطی خاص و یا عذر شرعی باشند به طوری که به جا آوردن فریضه روزه بر آن‌ها واجب نباشد. به عنوان مثال مسافران و یا بیماران بر اساس احکام اسلام از گرفتن روزه معاف هستند اما باید به این نکته توجه شود که تمامی افراد اعم از افرادی که دارای عذر شرعی هستند یا خیر می‌بایست از هر عمل مانند خوردن، آشامیدن و استعمال دخانیات که مشمول قوانین روزه خواری می‌شوند در ملا عام خودداری کنند. البته اگر فرد بیماری که در شرایط بد حالی و ضعف مجبور به خوردن شود و یا مجبور به خوردن دارویی در راس ساعت معین باشد، مشمول قوانین مجازات روزه خواری نخواهد شد.

 

روزه خواری در ملا عام برای همه افراد ممنوع است و کسانی که به دلیل عذر شرعی نمی توانند روزه بگیرند هم نباید اقدام به روزه خواری در ملا عام کنند. در این مقاله مجازات روزه خواری در اسلام و جرم روزه خواری در ملا عام اشاره شد.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب