نماز عید قربان چگونه خوانده می شود + نماز عید قربان واجب است یا مستحب

نماز عید قربان چگونه خوانده می شود + نماز عید قربان واجب است یا مستحب

نماز عید قربان چگونه خوانده می شود

نماز عید قربان که در روز دهم ماه ذی الحجه خوانده می شود یکی از اعمال روز عید قربان است. آیا می دانید نماز عید قربان چگونه خوانده می شود و روش خواندن نماز عید قربان چگونه است؟ در ادامه این بخش از سایت سماتک به شما طریقه خواندن نماز عید قربان را آموزش خواهیم داد و همچنین به شما عزیزان خواهیم گفت که نماز عید قربان واجب است یا مستحب و چه زمانی باید خوانده شود. یکی از اعمال عید قربان، نماز عید قربان است که در دین مبین اسلام، آداب خواندن نماز عید قربان بیان شده است و از جمله این آداب برگزاری نماز عید قربان در فضای باز بدون سقف، خواندن 2 رکعت نماز مستحبی پیش از رفتن به مصلی (در صورت حضور در مدینه)، رفتن به سوی نماز به هیئت رسول خدا (ص) و امام علی (ع)؛ یعنی انجام غسل، بر سر بستن عمامه سفید در حالی که یک طرف آن به جلوى سینه و طرف دیگر به پشت سر انداخته شود، به دست گرفتن عصا و با پاى برهنه رفتن، گفتن چهار بار تکبیر (اللَّه اکبر، اللَّه اکبر، اللَّه اکبر على ما هدانا، اللَّه اکبر على ما رزقنا من بهیمة الانعام، و الحمد للَّه على ما ابلانا)، برگشتن از غیر راهی که از آن به نماز عید قربان رفتند.

نماز عید قربان چگونه خوانده می شود + نماز عید قربان واجب است یا مستحب

روش خواندن نماز عید قربان

نماز عيد قربان یکی از نمازهایی است که مسلمانان در طول سال به مناسبت های مختلفی می خوانند و مانند نماز صبح دو رکعت است، طریقه خواندن نماز عید قربان بدین صورت است که در رکعت اول بعد از‏‎‎‏ خواندن حمد و سوره، باید پنج تکبیر گفته شود، و بعد از هر تکبیر یک قنوت خواند و ‏‎‎‏بعد از قنوت پنجم تکبیر دیگری بگوید و به رکوع رود و دو سجده به جا آورد و ‏‎‎‏برخیزد و در رکعت دوم چهار تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیر قنوت بخواند و تکبیر‏ ‎‎‏پنجم را بگوید و به رکوع رود و بعد از رکوع دو سجده کند و تشهد بخواند و نماز را‏‎‎‏سلام دهد.‏ در ادامه لازم به توضیح است نماز عید قربان سوره مخصوصى ندارد، ولى بهتر است كه در ركعت اول آن سوره شمس و در ركعت دوم سوره غاشيه را بخوانید، يا در ركعت اول سوره سبح اسم و در ركعت دوم سوره شمس قرائت شود.

 

قنوت نماز عید قربان چگونه خوانده می شود

روش خواندن دعای قنوت نماز عید قربان چگونه است؟ در قنوت نماز عید قربان هر دعا و ذکری بخوانند خوب است ولی بهتر است این دعا را به قصد امید ثواب بخوانند چرا که جملاتی كه در اين دعا آمده، جامع ‏ترين درخواستى است كه ‏می‏توان از خدا طلبيد:‏

 

‏‏اللهمَّ اَهلَ الکِبرِیاءِ وَ العَظَمَةِ وَ اَهلَ الجُودِ وَ الجَبَروتِ وَ اَهلَ العَفوِ وَ الرَّحمَةِ وَ‏‎‎‏اَهلَ التَّقوی وَ المَغفِرَةِ اَسالُکَ بِحَقِّ هذَا الیَومِ الَّذِی جَعَلتَهُ لِلمُسلِمینَ عیداً وَ لِمُحَمَّدٍ‏‎‎‏صَلَّی الله عَلَیهِ وَ آلِهِ ذُخراً وَ شَرَفاً وَ کَرامَةً وَ مَزیداً اَن تُصَلِّیَ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ‏‎‎‏وَ اَن تُدخِلَنی فی کُلِّ خَیرٍ اَدخَلتَ فیهِ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّدٍ وَ اَن تُخرِجَنِی مِن کُلِّ سُوءٍ‏‎‎‏اَخرَجتَ مِنهُ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّدٍ صَلَواتُکَ عَلَیهِ وَ عَلَیهِم اَللهمَّ اِنّی اَساَلُکَ خَیرَ مَا‏‎‎‏سَالَکَ بِهِ عِبادُکَ الصَّالِحُونَ وَ اَعُوذُبِکَ مِمَّا استَعاذَ مِنهُ عِبادُکَ المُخلَصُونَ.‏

 

خدايا، در هر خيرى كه محمد و آل محمد را در اين روز، وارد ساختى، مرا نيز داخل گردان‏ و از هر بدى كه محمد و آل محمد را در اين روز، بيرون ساختى، مرا نيز خارج گردان.

خدايا… من از تو بهترين چيزها را می‏طلبم كه بندگان صالح تو، از تو خواسته‏ اند.

و به تو پناه می‏برم از هر بدى كه بندگان مخلصت، از آن به تو پناهنده‏ شده ‏اند.

 

(درصورت عدم توانایی بر خواندن قنوت نماز عید قربان، هرگونه قنوت دیگری نیز می‌تواند بخواند) سپس تکبیر ششم را بگوید و به رکوع برود و بعد از رکوع و سجده، برخیزد و رکعت دوم را شروع کند؛ در رکعت دوم، بعد از سوره حمد، سوره والشّمس یا سوره دیگری را بخواند؛ آنگاه چهار تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیر همان قنوت را بخواند، سپس تکبیر پنجم را بگوید و به رکوع و سجود برود و نماز را تمام کند. بعد از نماز، تسبیحات حضرت زهرا (علیها السلام) را بگوید و آنگاه دعاهایی که نقل شده است را بخواند که یکی از آنها دعای چهل و ششم «صحیفه سجّادیه» است.

نماز عید قربان چگونه خوانده می شود + نماز عید قربان واجب است یا مستحب

نماز عید قربان واجب است یا مستحب

بسیاری از افراد نمی دانند که نماز عید قربان واجب است یا مستحب و ما در ادامه این بخش به شما در مورد واجب یا مستحب بودن نماز عید قربان اطلاعاتی را خواهیم داد:

 

نماز عید قربان مستحب است و از اعمال مستحب روز عید قربان بوده که دو رکعت است. همانطور که می دانید نماز عید قربان یکی از اعمال روز عید قربان 10 ذی الحجه است و سنت خواندن نماز عید قربان در این روز از سال اول هجری آغاز گردید و سنت موکده می‌باشد. رسول گرامی اسلام (ص) پیوسته آن را انجام داده و به مردان و زنان می فرمود که برای ادای آن از شهر بیرون روند. نماز عيد قربان در زمان حضور امامان معصوم علیه السلام واجب بوده است و وجوب آن مشروط به اقامه جماعت بوده است؛ اما در زمان حاضر که زمان غيبت کبری است، نماز عيد قربان مستحب است و مى توان آن را به جماعت یا فرادى خواند.

 

مستحبات نماز عید قربان

برای خواندن هر نمازی از جمله نماز عید قربان، مستحبات و آدابی وارد شده است که در ادامه به شرح آن پرداخته ایم:

برگزاری نماز عید در فضای باز و خواندن دو رکعت نماز مستحبی پیش از رفتن به مصلی (محل برگزاری نماز) مستحب است.
رفتن به سوی نماز به هیئت رسول خدا (ص) و أمیرالمؤمنین (ع)؛ یعنی انجام غسل، بر سر بستن عمامه سفید، پوشیدن لباس تمیز و خوشبو بودن است.
مستحب است نماز عید قربان را بعد از بلند شدن آفتاب بخوانند
مستحب است در نماز عید بر زمین سجده کنند، و در حال گفتن تکبیرها دست‌ها را بلند کنند، و حمد و سوره را بلند بخوانند، چه امام باشد چه منفرد.
مستحب است انسان در عید قربان بعد از ده نماز، که اوّل آنها نماز ظهر روز عید، و آخر آنها نماز صبح روز دوازدهم است، تکبیرهایی را که در مسأله پیش گفته شد بگوید، و بعد از آن بگوید: «الله اَکبَرُ عَلی ما رَزَقَنا مِنْ بَهِیمَةِ الاَنْعامِ، وَالحَمْدُ لله عَلی ما اَبْلانا». ولی اگر عید قربان را در منی باشد مستحب است بعد از پانزده نماز، که اوّل آنها نماز ظهر روز عید، و آخر آنها نماز صبح روز سیزدهم ذی‌حجه است، این تکبیرها را بگوید.
اگر نمازگزار در نماز عید قربان موقعی برسد که امام در رکوع است، می‌تواند نیت کند و تکبیر اوّل نماز را بگوید و به رکوع رود.

نماز عید قربان چگونه خوانده می شود + نماز عید قربان واجب است یا مستحب

وقت خواندن نماز عید قربان

وقت خواندن نماز عید قربان از هنگامی‌ که خورشید به اندازه سه متر ارتفاع دارد تا زوال خورشید می‌باشد. و در روایات آمده است که پیامیر (ص)، نماز عید قربان را وقتی می‌خواند که خورشید باندازه یک رمح‌ بالا آمده بود و در حدیث آمده است که تعجیل در نماز عید قربان سنت است تا وقت برای قربانی کردن بیشتر باشد.

 

در این مقاله آموختید که نماز عید قربان چگونه خوانده می شود و همچنین بیان کردیم که وقت خواندن نماز عید قربان چه موقع است. همانطور که در بالا درباره اینکه نماز عید قربان واجب است یا مستحب توضیح داده شد باید بدانید که نماز عید قربان مستحب است و می توانید به صورت فرادی و یا به جماعت بخوانید.

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب